Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

cucuc
2. feb 2012

@majka0071 Ano, bude to 55 % z vymeriavacieho zakladu, aky si si urcila pre DNP, teda z maxima ako pises.

majka0071
2. feb 2012

@cucuc Ďakujem 😉

veselavrba
2. feb 2012

@cucuc ahoj dakujem to ako som si zbytocne platila?a na tie peniaze uz nemam narok?

adrikanatasa
2. feb 2012

@veselavrba to tam nemáš nasporené to si dala štátu.. Teraz 31.01. ti to zaniklo, si v ochrannej lehote 8 mesiacov a ak do 8mesiacov nenastúpiš na materskú tak o tie peniaze jednoducho prídeš..nikto nič nevracia. Ešte by si mohla ísť do 07.02. ( máš 7dňovú ochrannú lehotu ) na PNku tak by sa ti aspoň niečo vrátilo...

veselavrba
2. feb 2012

@adrikanatasa dakujem tak asi som o to dosla uplne lebo ak by som aj otehotnela tak do 8 mesiacov urcite neporodim.Je to svinstvo co urobili pre nas keby som to vedela skorej to ukoncim.Takze uz nemusim posielat peniaze ani ich o tom informovat.dakujem este raz za info

adrikanatasa
2. feb 2012

nie automaticky ti to zaniklo k 31.01.. Len doplatíš január .. je to fakt svinstvo..

mima595
2. feb 2012

@ivetka1981 - k datumu nastupu na matersku musis od 16.8. splnat 26 tyzdnov aby si mala narok na maximum
a k datumu porodu musis mat 270 dni, aby si mala narok na davku z DNP

mima595
2. feb 2012

@anella07 - ak sa opakujem....alebo ti niekto odpovedal....

aj nastup po rodicoskej dovolenke do starej prace sa berie ako prerusenie prerusenia..teda vznik noveho poistenia!!!!! takže bacha, ak si v OL z DNP a poziadas o materske z prace, ym padom ti vznika nove poistenie a rusi sa OL z DNP......

už sa tu o tom pisalo velakrat

gapa
2. feb 2012

@annie6
neviem aký príjem máš počas vykonávania absolventskej praxe, či je to tiež prac.pomer. treba to zistiť. (neviem či ti už niekto na to lepšie neodpovedal)

annie6
2. feb 2012

@gapa prijem tam je z uradu prace, nejakych cca 190eur mesacne, a prave to neviem , ze ci sa to berie ako pracovny pomer alebo co...aj tak vdaka

gapa
2. feb 2012

@annie6
ak to vypláca UP, tak to nebude určite prac.pomer, tj. je to len štátna dávka, bez vzniku nem.poistenia. Ale ak pôjdeš na up tak si to aj tam radšej zisti, či si nem.a dôchodkoovo poistená štátom počas tej praxe. Priznám sa, nechce sa mi hladať to v zákone o zamestnanosti.

annie6
2. feb 2012

@gapa okej, opytam, dik 😉

kavaapalma
2. feb 2012

cize ochranna doba 8mesiacov sa vztahuje len cisto na matersku... co sa tyka marodovania pocas tehotenstva to uz sa do tej ochrannej doby nevztahuje?

mima595
2. feb 2012

@kavaapalma - vztahuje...ale musi byt diagnoza dana gynekologom a suvisiaca s rizikovym tehotenstvom...
teda v 8-mesacnej OL nemožes mat PN na chripku

happymum
2. feb 2012

ahoj zienky, potrebujem znova poradit. Bola som DNPO a kedze som mala pripoistenie dlhsie ako 270dni, tak sa mi to k 1.2.2012 zrusilo. Ja som na materskej dovolenke, mala ma 8 mesiacov a poberam uz rodicovsky prispevok z UP. dnes mi moj dr. vypisal na PNku, ale neviem, ci mi mal dat dve marodky, jednu pre socialku ako DNPO (kedze som este v tej ochrannej lehote 7 dni) a druhu na UP. Ci ako? Co sa vypisuje do kolonky zamestnavatel, ked som na materskej? prosim poradte 😉 ...

mima595
2. feb 2012

@happymum - na UP staci kopia, alebo možno ta čierna čast z PN, co sa inak dava zamestnavaelovi

martina1001
2. feb 2012

@oskvarka ´dakujem ti, a ešte keby som si to platila napr. tie tri mesiace(podľa nového) a potom zistím že som tehu ..(napr. v júni) tak sa odhlásim? a PN budem dostávať aj keby som šla na marodku neskôr (až od septembra)?

happymum
2. feb 2012

@mima595 dakujem pekne, nevies este co ma byt v tej kolonke: nazov a adresa zamestnavatela, ked som teda doma na materskej?

mima595
2. feb 2012

@happymum - bud nic, alebo DNPO

anella07
2. feb 2012

@mima595 ja viem, ze písalo, mne len na socialke povedali, že Aj ked nastupim, som v ol... A ked si o materske nepiziadam z roboty ale len z Dnp, tak Aj tak by sa mi podla teba zrušila OL, lebo by som nastupila?

mima595
2. feb 2012

@anella07 - neviem, ci je toto možne...lebo co potom urobis s pracou??? to by si musela dat vypoved, lebo co ti budu davat v praci..absenciu??

nevelmi by som sa spoliehala na to, co povedai na socialke...chapes, si mohla natrafit na paniu, co sa v tom orientuje iba zbezne..a ta OL pocas rodicaku je dost specificky pripad...to urcite nevie kazdy, ani mzdarky to podla mna nevedia...ani ja som to netusila, kym sa to tu nezacalo riesit

kavaapalma
2. feb 2012

@mima595 potrebovala som to vediet naisto,lebo na socialke mi to nejak rozumne nevedeli vysvetlit... a kedze som si to platila cez tri roky a nepodarilo sa mi otehotniet... ale verime...

moncuka
2. feb 2012

@gapa ahoj, mozem nieco spytat? od 16.01.2012 platim DNP skonci mi to niekedy v oktobri. snazime sa o babo, viem, ze v 8 mes.OL by som mala rodit aby som mala narok na matersku.ale co je v pripade ked iba nastupim na marodku v tej OL, teda od oktobra, a potom sa otehotniem?kym som na PN?nebudem mat uz narok na matersku? ale iba narok na davku za pn? citala som tu niekde ze zena ma narok na tu matersku aj po skonceni OL, ved spocitaju v poslednych 2rokoch ci zena bola poistena 270dni...a teraz uz nechapem 🙂 prepac ked nieco som napisala nespravne, ale neviem sa vyjadrovat dobre. vopred ti dakujem za tvoju odpoved.

dany85
2. feb 2012

@moncuka to by aj mňa zaujímalo 😉

anella07
2. feb 2012

@mima595 mám mesiac dovolenky, až do nástupu na md, prip. Pn... Ked som tam šla, tak mi nevedeli poradiť, tak ma poslali do druheho okienka, kde asi vedela, ale bola neochotna a drza. Poslala ma v ba na druhu pobocku, priamo na materske, ale ani tam nevedeli presne, tak mi dala klapku na tetu, čo sa venuje len dnp. Este mam cislo na jednu, co ma ma konkretne na starosti, len sa Neviem dovolať... Skúsim patrat ďalej, prinajhorsom budem tie tri mesiace platiť to min a budem do porodu pn a hotovo. Ale stale dufam, ze najdem dokaz, ze mi povedali pravdu 😀

gapa
2. feb 2012

@moncuka
len ak budeš tehotná v čase ukončenia a na md nastúpiš v tej OL 8mesačnej (porodiť v OL nemusíš)

len do konca myslím roku 2010 platilo, že jedna z podmienok na vznik nároku na nem.dávku bolo bud k nástupu na md/pn/očr
- trvanie nem.poistenia alebo
- trvanie och. lehoty alebo
- poberanie nem.dávky.
Toto tretie už neplatí.

janulap
2. feb 2012

@oskvarka ano prvy krat som DNP,za posledne dva roky som nebola nijako nemocensky poistena.

spisiacka
2. feb 2012

@lucka_o aj ja som od 27.1. a tiez mi nic nedoslo.... tak ja neviem kolko platit ani ake udaje zadat... na soc mi povedali ze mi poslu papier ked som sa bola osobne pytat.... ta ja neviem co robit.

janulap
2. feb 2012

@spisiacka,ved si zavolaj.Mne prisiel papier po viac ako 2 tyzdnoch 😕
si okres Spisska Nova Ves?
053/41 77 105 - oddelenie nemocenského poistenia
053/41 77 124 - oddelenie nemocenského poistenia zamestnancov
053/41 77 118 - oddelenie nemocenského poistenia SZČO a DPO

spisiacka
2. feb 2012

@janulap no ved osobne som bola a ma odbili ze poslu papier... ze to tam bude... a cislo mi nedali ziadne vobec neviem komu volat