Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sstefi
6. feb 2012

@zoja dakujem ti 😉

zoja
6. feb 2012

@sstefi 🙂

domeli
6. feb 2012

@silvuska267 žiaľ, nie. Tvoje poistenie bolo ukončené a nanovo založené, rozhodujúcim obdobím pre výpočet dávok je obdobie od 31.1. 2012 - takže dávky budú rátané z minima. To, čo som písala vyššie pancake platí iba pre tých, ktorým k 31.1. zaniklo DNP zo zákona automaticky po dovŕšení 270 dní pred tým termínom, ale chcú pokračovať v platení poisteného "po novom"

dadka28
6. feb 2012

@merry_v nooo jasne,tak to viem aj ja... 🙂 🙂 🙂

zoja
6. feb 2012

@domeli prave toto mi vyvratila dnes na socialke pracovnicka, ze aj v tomto pripade sa to berie ako nepretrzite, tiez som bola prekvapena, konzultovala to s kolegynou,

silvuska267
6. feb 2012

@zoja no teda uvidime ale mohlo by to byt tak ako tebe povedali 🙂)

zoja
6. feb 2012

@silvuska267 no tiez uverim , az ked mi dojde vymer domov za ocr, maju tam riadny chaos a same nevedia co je spravne 😒,

kamilkanr
6. feb 2012

@datanka @domeli dakujem
A este nieco. Ak by som nesla na MD v ochannej dobe a toto DNP mi skonci, mozem sa prihlasit na nove DNP?Toto nove by som musela platit zas 270 dni alebo len dokedy chcem.
Dakujem

pancake
6. feb 2012

@domeli ano. platila som si z maxima minuly rok 😉

domeli
6. feb 2012

@zoja myslím si, že panie zo sociálky sa v tomto mýlia. Vlastne nie, že si to myslím, ale zákon nepustí a dáva to aj zdravý rozum. Ak som raz niečo ukončila a nanovo založila, tak to bolo pretrhnuté a nie plynulé. Jediné, čo môže mýliť, je to, že dni platenia sa rátajú do nároku na dávky - teda že ak mal niekto napr. do 30.1. zaplatených napr. 170 dní a rozhodol sa odhlásiť a prihlásiť 31.1., aby zas mal možnosť "po starom" zaplatiť si 270 dní, tak vlastne čerpať dávku už môže po 100 dňoch platenia, lebo sa mu to priráta k tým 170, čo si platil dovtedy. Jedine tu je možná tá plynulosť, ale čo sa rozhodujúceho obdobia týka, tak založenie nového DNP pre tých, ktorí to stihli ešte k 31.1., je rozhodujúce obdobie nie predošlý kal. rok, ale obdobie od nového prihlásenia.

svirky
6. feb 2012

prosim,vie mi niekto poradit...DNP som si platila 4 roky,od 20.1. som si dala nove DNP(musela som),ked som bola 1.krat pri lekarovi vravel,ze som 3-4tyz.,vtedy by boli vsetko ok,ale ked som bola min.tyzden,vravel,ze termin je 22.8.,cize teraz mi nevyjde materska z DNP,lebo sa dava 6tyz.pred nastupom...co by som mala teraz robit??? zrusit to??
dakujem

lin123
6. feb 2012

@svirky ak som dobre ratala, tak Ti to vychadza velmi tesne..staci Ti splnit podmienku 26 tyzdnov do nastupu na matersku..robi ti to rozdiel par dni..ked sa dohodnes s dr. aby Ti podla toho vypisal matersku..tak by to malo byt ok...este si zrataj tie tyzdne

zoja
6. feb 2012

@domeli presne toto som jej vravela a preto to ona isla prekonzultovat s kolegynou, tiez sa mi to nechce verit, tvrdila, ze ked uz som mala zaplatenych tych 270dni tak narok tam je a kedze odhlasenie a prihlasenie je nasledne po sebe, tak sa to berie ako nepretrzite 😕. Nuz co uvidime pri vyplateni, ja ratam s tou mensou ciastkou za ocr a ak poslu viac tak to len potesi.

svirky
6. feb 2012

@lin123 dakujem velmi pekne za reakciu....mne to vychadza,ze 26tyz. mi bude koncit 20.7. a na matersku by ma mal podla predpokladaneho datumu porodu(co mne vobec nesedi ☹ ) dat okolo 11.7....myslis,ze az tak niekedy vedia vyjst pacienke v ustrety???

monika2606
6. feb 2012

Ahojte, tak toto dnp zaniklo 1.2. automaticky či ako to je? naposledy keď som sa na to bola pýtať tak mi tak povedali že to zanikne automaticky, tak už tento mesiac nemusím nič platiť? Začala som si ho platiť v apríli 2011 a v decembri som splnila 270 dní, minulé mesiac som ešte zaplatila a teda teraz už netreba? čakala som že mi prijde nejaký papier ale zatiaľ nič...ja už idem tento mesiac na materskú presne 25....ďakujem za rady

zoja
6. feb 2012

@monika2606 este za januar musis zaplatit, teraz do 8.2.

annie6
6. feb 2012

ako si vypocitam kolko mam zaplatit za mesiac, ak som na pn-ke bola od 9dna v mesiaci do konca? dik 🙂

lin123
6. feb 2012

@svirky nemam s tym az taku skusenost..ale urcite by mi to za pokus stalo..porozpravaj sa s doktorom, vysvetli mu o co ide..a uvidis. Aby si zbytocne nerusila nieco, co mozno vyuzijes.

lin123
6. feb 2012

@monika2606 k 1.2. Ti automaticky zaniklo, takze platit za februar nesmuis,ale za januar este ano.

svirky
6. feb 2012

Ved toho mi je luto,ze mi to nevyslo ani pred 3 rokmi,ked som cakala maleho...skusim to,dufam,ze bude ludsky a pochopi to 😉 dakujem este raz 🙂

svirky
6. feb 2012

@lin123 Ved toho mi je luto,ze mi to nevyslo ani pred 3 rokmi,ked som cakala maleho...skusim to,dufam,ze bude ludsky a pochopi to 😉 dakujem este raz 🙂

monika2606
6. feb 2012

@zoja
@lin123
ďakujem vám, za január som platila okolo 12. januára

farasha
6. feb 2012

Ahojte.Prepáčte ak sa budem hlúpo pýtať, ale mám v tom všetkom strašný chaos. Poradíte mi niekto? Som od marca 2010 PN. Od novembra 2010 si platím DNP.Teraz chcem dať výpoveď zo zdravotných dôvodov a evidovať sa na úrade práce. Tehotná zatiaľ žiaľ nie som, ale snažíme sa. Chcem sa opýtať či keď budem na úrade si môžem ďalej platiť DNP a keď otehotniem budem mať materskú ako keby som bola zamestnaná a platila si DNP a ešte sa chcem opýtať, že keď mi ešte neuplynulo 270 dní DNP, či sa mám odhlásiť teraz a znovu prihlásiť, alebo či mi to automaticky skončí po 270 dňoch a potom sa mám znova prihlásiť a keď potom po znovuprihlásení by som porodila skôr ako mi uplynie ako znovuprihlásenej 270 dní,či mi bude vyplácaná tá zvýšená materská. Dúfam, že to nieje veľmi hotentotsky napísané a že mi niekto poradíte. Ďakujem.

martina1001
6. feb 2012

@merry_v ďakujem ti takže 2. marca som na socke ako na koni. takže keď sa to bude považovať za nepretržité poistenie, budem sa potom môcť odhlásiť kedykoľvek keď zistím, že som tehotná a budem v OL (tzn. materská bude z maxima), ale čo z PN (budem dostávať dávku z maxima - hrozí mi rizikoví tehotenstvo, takže PN budem asi od 3. mesiaca)

angieska
6. feb 2012

Ahojte, chcem sa spytat, od 07/2011 si platim DNP a 270 dni mi teda skonci niekedy v marci/aprili, ak by ma lekar vypisal na rizikove a teda na PN, mohla by som si PNku uplatnit aj z DNP? Alebo si z neho mozem len matersku narokovat?

Este by som sa chcela spytat ci si mozem v danovom priznani zvysit zaplatene poistne zo zamestnania o zaplatene DNP?

jana201
6. feb 2012

@lilyen2011 ahoj teraz ma napadlo mam nejaky narok ked som si platila dnp stare a som sa odhlasila nejak na vratenie dani co sa podava dan prizn terz v marci manzel si dava u pprace a ma napadlo ci aj ja mam nato narok nakolko som si platila pocas rd.. ???

zilina
6. feb 2012

ahojte, prosim vas poradte mi. platila som si DNP a zajtra je posledny den, kedy sa to da cerpat. Malu mam choru a predpokladam, ze skoncime na OCR. Otazka je ci sa mi to bude vztahovat na celu ocerku , teda aj na dni po 7.2.2012, alebo len ten den. dakujem.

lilyen2011
6. feb 2012

@jana201 toto nie je moja parketa ja som už 3,5r doma. O daň priznaní neviem ništ to som nevidela ani nepamätám kedy prepáč, s tým ti nepomôžem ale bolo tu už dačo spomenuté ale veľmi dozadu

jana201
6. feb 2012

@lilyen2011 aj tak vdaka 🙂) za odpoved budem sem patrat 🙂 a este mi nic nedoslo ze som prihlasena .... na novo ani neviem kollko zaplatit za ten jeden den ?? za januar

erika0101
6. feb 2012

@domeli ahoj...no viem ze peniaze z DNP nedostanem...ale ja nebudem poberat ani matersku...budem na rodicovskom prispevku od narodenia baba...kamoska je od skoncenia materskej na marodke uz nejakych 9 mesiacov v kuse...a peniaze dostava....len neviem ci to este plati alebo ako....uf...ale aj tak dakujem 🙂