Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
7. feb 2012

@elise - ale to je blbost!!! ale pre istotu, hod link, nech sa to da na pravu mieru
tak si da 1150 pre vsetko a to nie je maximum....
elise...nie si ty nahodou v kontakte s Mihalom???? alebo to nie si ty, kto pisal, že sa bude platit poistenie dochodkove aj v nezamestnanosti, aj ked bude cerpat OCR, PN????

lebo co ja viem, ak chce niekto maximum z dochodkoveho a nezamestnannosti, tak si tam da maximum /3000E/ a z nemocenskeho len tych 1153E.....

sherny
7. feb 2012

tak potom ten článok nie je pravdlivý, že tých našporených 270dní mi platí, teda zostáva? aspoň na minimálnu materskú?

mima595
7. feb 2012

@sherny - podla mna ano...nech sa vyjadrí aj niekto iny....

sherny
7. feb 2012

1.Minimálne materské a komplexné sociálne poistenie
V rámci nového systému poistenia si na minimálne materské musí dobrovoľne sociálne poistená osoba mesačne platiť poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z minimálneho vymeriavacieho základu (339,89 eur), teda vo výške 14,95 eur.

Okrem toho však musí platiť mesačne poistné aj na

starobné poistenie 18% z 339,89 eur (= 61,18 eur)
invalidné poistenie 6% z 339,89 eur (= 20,39 eur)
poistné na poistenie v nezamestnanosti a
poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z 339,89 eur (= 16,14 eur

Dobrovoľne sociálne poistená osoba, ktorá si platí minimálne poistné na sociálne poistenie, zaplatí za celý balík sociálneho poistenia mesačne 119,45 eur. Ak získa 270 dní dobrovoľného poistenia, môže za minimálne poistné poberať materské vo výške 220,93 eur mesačne (materské sa od roku 2012 vypočíta ako 65 % z vymeriavacieho základu, teda 65 % z 339,89

2.Maximálne materské a komplexné sociálne poistenie
Ak chce dobrovoľne sociálne poistená osoba poberať maximálne materské, musí platiť maximálne poistné na nemocenské poistenie - z maximálneho vymeriavacieho základu určeného mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie. Ten predstavuje sumu 1153,50 eur. Na nemocenskom poistení zaplatí mesačne poistné vo výške 50,75 eur (4,4 % z 1153,50).

Okrem toho však musí platiť mesačne poistné aj na

starobné poistenie 18% z 1 153,50 eur (= 207,63 eur)
invalidné poistenie 6% z 1 153,50 eur (= 69,21 eur)
poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z 1 153,50 eur (= 23,07 eur) a
poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z 1 153,50 eur (= 54,79 eur).Dokopy bude celý balík poistenia mesačne stáť 405,45 eur. Dobrovoľne sociálne poistená osoba, ktorá si platí poistné na nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu určeného mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie (1153,50 eur), bude môcť po získaní 270 dní dobrovoľného sociálneho poistenia poberať materské vo výške 749,78 eur mesačne (65 % z 1 153,50).

no čo dodať, pekne s nami vybabrali... ☹ škoda slov

adka12
7. feb 2012

Baby ak som sa poistila po starom 28.12.2011 270 dní mi uplynie 22.9.2012. Dovtedy budem platiť po starom, však? A ak dovtedy otehotniem, budem mať ešte max. materskú...
Už mám v tom chaos ked to tu všetko čítam 😖

mima595
7. feb 2012

@elise - tak ako je to teda??? lebo v tom linku, co si dala, o vyske poistneho nie je nic...
a ten clanok, co dala sherny, svedci o opaku toho, co tvrdis

elise
7. feb 2012

@mima595 ak chce niekto platiť iba dôchodkove tak samotne dôchodkove môže platiť z hociakeho vymeriavacieho základu aj samostatne, iba nemocenske sa plati v baliku.raz si tvrdila že DNP-odvody nemaju nič spoločne s ročným zučtovanim dane, vtedy som ti oponovala a neskôr si aj ty radila aby si potvrdenie pýtali a pridali k rožnemu zučtovaniu, pritom ja to už takto robim 5 rokov a vracaju mi vždy cez 100 eur🙂

elise
7. feb 2012

@mima595 dobre si prečitaj článok na prikladoch

mima595
7. feb 2012

@elise - ty si precitaj velmi pekne, komu si oponovala....

elise
7. feb 2012

@mima595 nauč sa čítať viem že si dokonalá, robiš pravdepodobne učtovničku ale čo som napísala som napísala správne.

mima595
7. feb 2012

@elise
skopirovane z danej temy: - aby bolo jasno.....

mima595 Registrovala sa 17. septembra 2007 na modrykonik.sk. Pridala 4866 príspevkov, 1 album a 24 inzerátov. Okres Prešov. ■Vladko má 2 roky a 2 mesiace■Barborka má 5 rokov■Matúš má 5 rokov
mima595 @angua27 - pytam sa ta v podstate to iste čo emoegon....
som na rodicovskej dovolenke, mam prijlmy iba z PN a OCr, manžel si na mna uplatni odpocitatelnu polozku v praci....
predchadzajuce roky sa od mojich prijmov /OCR, PN z DNP pre ucely danoveho priznania odpocitavali aj platby do dobr. poistenia/......to sa v danovom priznani od r. 2011 zmenilo???

§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
Na začiatok

(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.

(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý

a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“), nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.

(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,

b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

ide mi o bod 4. v ktorom je jasne uvedene, že prijem manželky sa znizi o poistne, ktora bola povinna zaplatit.....
chapem to ja zle???? alebo čo sa zmenilo oproti predchadzajucim rokom pri DP??
alebo je to iba tvoj nazor, že platby za Dobr. poistenia sa nemozu uplatnit????

co na to @tinika???
30. jan o 00:01 • 3 deti • Odpovedz • •


angua27 (32 r.) Registrovala sa 13. februára 2007 na modrykonik.sk. Pridala 3574 príspevkov. Šamorín, okres Dunajská Streda. Matejko (21.9.2007) má 4 roky
angua27 @mima595, čo sa týka DNP tak sa za posledný rok nezmenilo nič. máš teda pravdu v tom, že od vlastných príjmov manželky sa odpočítava zaplatené poistné na DNP.
osobne moc s DNP skúsenosť nemám, čo som tu už písala niekde na predchádzajúcich stranách.
vychádza mi však, že ak žena poberá materskú (nie rodičovskú), tak keby si aj od nej odpočítala zaplatené DNP, tak stále má príjem vyšší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka.
a k Tvojmu prípadu, ak poberáš rodičovský a k tomu si mala PN a OCR, tak sa do Tvojich príjmov započítavajú iba tieto dve zložky a teda mínus DNP.
30. jan o 06:32 • 1 dieťa • Odpovedz • Páči sa mi to • •


tinika (29 r.) Registrovala sa 4. marca 2007 na mojasvadba.sk. Na modrykonik.sk pridala 19431 príspevkov a 8 inzerátov. Okres Prešov. Riško 3460g a 49cm nar. v 39+3tt má 3 mesiace a 1 týždeňPaťko 2850g a 50cm nar. v 38+5tt má 2 roky a 2 mesiace“Včerajsia poradna 5715g a 59cm vyrastli sme 10cm za dva mesiace”
(Pred 3 týždnami)

tinika @mima595 pokial viem, nič sa nemenilo, v zákone je to takto ako si tu skopírovala a tým je to jasné, môže si odpočítat odvody, či uz povinné alebo dobrovolné
čize ak jej príjem bol povedzme 1000eur, zaplatila odvody 50eur, tak jej vlastný príjem na určenie NCZD na manželku je 950eur a potom 3559,30-950 je suma, ktorú si manzel na nu môze odpočítat.

este tu je potom podmienka, ze príjem manzela nesime byt vyssi ako 32775,18eur, lebo potom sa kráti aj NCZD na manzelku
30. jan o 08:46 • 2 deti • Odpovedz • 1 užívateľovi sa to páči • Páči sa mi to • •

elise
7. feb 2012

@mima595 a čo mám stým ja spoločne?

mima595
7. feb 2012

@elise - toto..ty si sa nehadala so mnou, ale so zakladatelkou temy
16. jan o 10:51 • 2 deti • Odpovedz • Páči sa mi to • •


elise Registrovala sa 24. novembra 2006 na modrykonik.sk. Pridala 10462 príspevkov. “Komu mám podakovať za srdiečko🙂 veľmi ma potešilo a dakujem🙂”
(Pred 1 týždňom)

elise @angua27 ako si na 1 strane odpovedal že DNP nemá nič z danovým podanim spoločne ale mýliš sa má ja si 5 rokov nosim mzdárke potvrdenie kolko som v sumáre zaplatila za DNP a mzdárka mi to priráta k sume kolko som odviedla nemocenskeho poistenia v práci takto mi vracaju každý rok 150 €
16. jan o 10:56 • Odpovedz • 1 užívateľovi sa to páči • Páči sa mi to • •


angua27 (32 r.) Registrovala sa 13. februára 2007 na modrykonik.sk. Pridala 3574 príspevkov. Šamorín, okres Dunajská Streda. ■Matejko (21.9.2007) má 4 roky
angua27 @elise, máš pravdu. v prípade, že pracuješ a ešte si platíš aj DNP, tak sa Ti zníži daňový základ. na prvej strane som odpovedala na konkrétnu otázku a tam potvrdenie o DNP kočka nepotrebuje.
16. jan o 11:03 • 1 dieťa • Odpovedz • Páči sa mi to • •


elise Registrovala sa 24. novembra 2006 na modrykonik.sk. Pridala 10462 príspevkov. “Komu mám podakovať za srdiečko🙂 veľmi ma potešilo a dakujem🙂”
(Pred 1 týždňom)

elise @angua27 kamarátka je na rodičovskom a tiež si plati DNP a sama si podáva danove priznanie a uplatnuje si odvody čo zaplatila z DNP, nepracuje popri rodičáku a vždy jej vracaju nejake eurá
16. jan o 11:05 • Odpovedz • Páči sa mi to • •


angua27 (32 r.) Registrovala sa 13. februára 2007 na modrykonik.sk. Pridala 3574 príspevkov. Šamorín, okres Dunajská Streda. Matejko (21.9.2007) má 4 roky
angua27 @elise, ak nepracuje, respektíve nemá príjmy, nemajú jej čo vracať, pretože neplatila preddavky na daň.
16. jan o 11:13 • 1 dieťa • Odpovedz • Páči sa mi to • •


elise Registrovala sa 24. novembra 2006 na modrykonik.sk. Pridala 10462 príspevkov. “Komu mám podakovať za srdiečko🙂 veľmi ma potešilo a dakujem🙂”
(Pred 1 týždňom)

elise @angua27 danový urad má iný názor ale nebudem sa hádať
16. jan o 11:19 • Odpovedz • Páči sa mi to • •


angua27 (32 r.) Registrovala sa 13. februára 2007 na modrykonik.sk. Pridala 3574 príspevkov. Šamorín, okres Dunajská Streda. Matejko (21.9.2007) má 4 roky
angua27 @elise, nechcem sa ani ja hádať, ale zaoberám sa touto problematikou 12 rokov a zatiaľ vždy štát vracal daňovníkom preddavky, alebo zrážkovú daň, ktoré boli zaplatené z príjmov. príjem sú napríklad aj úroky v banke, nájom a pod. len tak daňový úrad peniažky nevypláca. a ani zaplatené DNP na tom nič nemení. skús sa jej spýtať, s čoho jej tie peniažky posielajú. mňa to tiež celkom zaujalo.
16. jan o 11:54 • 1 dieťa • Odpovedz • Páči sa mi to • •

mima595
7. feb 2012

@elise - a uplne posledny komentar k tomu, než nas zmažú....
nie som dokonala a nie som uctovnicka...mam sice vysku ekonomickeho smeru, ale nikdy som uctovnictvo nerobila...som obchodak 🙂

len v tejto teme radim už dost dlho a nemyslim, že radim zle alebo blbosti....
lenže ak ty napises takuto nicim nepodloženu informaciu, tak ja mam potom 10 IP, na ktore odpovedam...nemusim, ale chcem ti baby ukludnit...lebo vacsina su tehotne a taketo mylne info su pre nich dost dolezite...
pre teba to možno nie je vyznamne, že napises takuto vec, ale ja potom hladam na nete info, ci hovoris spravne, alebo nie, aby som inym neporadila zle....

elise
7. feb 2012

@mima595 ja som sa nehádala ja mám d ročnom zučtovani pripočítane v I časti 00a k poistnemu aj sumu z potvrdenia zo sociálnej poisťovne takže mámuplne presne vrítenevdaka DNP 167,85 eur
kamarátka si podala k ročnemu zučtovaniu odvod na ten riadok čo ja (robi to 3 roky) má vrátených niekolko eur presnu sumu mi nepovedala a nikdenerobi jenarodičovskom

elise
7. feb 2012

@mima595 maju napísať mne do ip ked sa to týka mna alebo do temy.ja píšempresnepodlatoho čosareálnestalo čosomhmatatelne videlaalebočomi hmatatelne prišlo na učet.

lusterka
7. feb 2012

baby este otazka na stare dobrovolne odvody...do dnes mi neprislo nic zo socialky, ze som nepoistena k 31.1. ako som sa dozvedela, ze mi to vtedy zanikne, mam platit odvody este tento mesiac?..alebo to mam zastavit?..ved predpokladam,ze oni sami od seba mi to vypovedali, ci?

sherny
7. feb 2012

tak ja už tomu fakt nerozumiem, čo mám potom spraviť? všade sa píše niečo iné...

hedka17
7. feb 2012

Chcem sa opytat bola som si na socialke pytat papiere na danove, pani co tam bola mi dala POTVRDENIE O NEMOCENSKYCH DAVKACH, VYPLATENYCH SP ZA ROK 2011 vy ste tu pisali o DNP nemam si ist pytat nahodou platby co som platila DNP? Ja to idem dat mm k danovemu

zuzkaandelova
7. feb 2012

Zdravim vsetky mamicky, som buduca mamina a momentalne som na PN. Platim si DNP maximalne a pracujem ako SZCO. Este mi neuplynulo povinnych 270 dni, aby som mala narok cerpat aj pocas PN nieaku ciastku z DNP. Na socialke ma informovali, ze mam narok iba na minimum co je cca 190 €. Na Sk som pracovala iba na zivnost cca rok a pol, v zahranici som pracovala 10 rokov. Viete mi prosim Vas niekto poradit, ci mozem este nieco robit ohladom PNky a mesacneho nemocenskeho az kym pojdem na matersku dovolenku? Dakujem za kazdu pomoc.

sherny
7. feb 2012

ked mi ubehne 10.2 tých 270dní, a ak by so išla na PN-ku, koľko by mi dali a ako dlho by som na PN mohla byť, aby sami to oplatilo? DNP som platila 16,10 eur od 18.5

dík za odpoved

mima595
7. feb 2012

@lusterka - ak ti skoncilo 31.1. tak ti zaniklo zo zakona a oni ti ani nic nebudu posielat...a platit už nemusis....

V nadväznosti na zmeny v dobrovoľnom poistení, samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (ako ich poznáme podľa súčasnej právnej úpravy) zaniká od 1. februára 2012. Zaniká priamo zo zákona, teda bez povinnosti odhlásiť sa z tohto poistenia (bez povinnosti podať odhlášku z tohto poistenia).

elise
7. feb 2012

@sherny ak pracuješ tak by si mala dostať maximu ale prvých 10 dni plati zamestnávateľ z jedneho poistenia a sociálna poisťovňa z druheho platia tam nejake % za prve 3 dni a za zbytok ja som na Pn od posledneho novembra a za december som dostala maximálnu PN oplati sa byť na PN vyše mesiaca, maximálne môžeš marodovať rok ja mám PN vyššiu ako plat momentálne.píšem ti vlastný príklad ako to mám ja za január dostanem peniažky po 20 februári a už sa mi to DNP oplatilo momentálne aj keby som moju diagnozu nepriala nikomu.

elise
7. feb 2012

@mima595 mala by zaplatiť za január 2012 DNP sa plati mesiac dozadu tak to mám ja zo sociálnej poisťovne v pokynoch ktore mi poslali. o tom zániku píšeš pravdu

lusterka
7. feb 2012

@mima595 dakujeeeeeeeeeeeeeeem...

mima595
7. feb 2012

@elise - ano, ja som sa zle vyjadrila.....za januar zaplatit musi, ale ja som to brala tak, že ona sa pyta, či ma platit odvody za februar...diky 😉

hedka17
7. feb 2012

@mima595 Chcem sa opytat bola som si na socialke pytat papiere na danove, pani co tam bola mi dala POTVRDENIE O NEMOCENSKYCH DAVKACH, VYPLATENYCH SP ZA ROK 2011 vy ste tu pisali o DNP nemam si ist pytat nahodou platby co som platila DNP? Ja to idem dat mm k danovemu. A este ci sa mi to oplati do marca som bola PN, takze som DNP neplatila a potom som bola do novembra na materskej a po skonceni MD som sa odhlasila

sherny
7. feb 2012

@elise dakujem za odpoved, čiže max, by bolo cca 600 eur/ mesiac a to by som musela ísť na PN v tej lehote 7 dní od posledného dňa tých 270dní, že?

a ešte jedna otázka. Ak by som si to dnp teda spravila nepretržite, platila by som 120 eur po novom a náhodou by som oteh. v priebehu 3 mesiacov, cca , tak by sa mi materská rátala zo starého dnp,ked som splnila 26 týždňov a 270 dní, teda by bola max., alebo z nového dnp a bola by minimálna?

sherny
7. feb 2012

ozaj a ešte mi napadlo, že ked si to dnp dám odrátať z daní, môžem si potom uplatniť tých už splnených 270dní, ako to bolo v tom článku, ked budem tehotná?