Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

roberta31
7. feb 2012

@mima595 ano mas pravdu.Ked mi okolo 16 volala,uplne bolo na jej hlase pocut ako ju to mrzi.Ze to nedavali vsetky v MT-zamestnci a že to overovala v ZA.Aj ja som si to sla dat a ona že tento rok to už nejde...a vidis ☹

elise
7. feb 2012

@sherny k prvej časti ano je to tak na pn by si musela do 7 dni od skončenia DNP a maximum na PN je 20 euro na den. k druhej časti materská by bola podla toho či porodiš v tomto roku alebo v roku 2013

sherny
7. feb 2012

@elise aha, dakujem za radu a pomoc

a podľa teba ten článok nie je pravdivý? to bolo zo stránky mihála

elise
7. feb 2012

@sherny mihal sa vela rázy opravoval, inak uvidime čo po voľbách bude možno DNP uplne zmenia🙂

mima595
7. feb 2012

@roberta31 - vieš, mna to mrzi o o viac, že ja to napr. teraz riesim s manzelovou uctovnickou...a minuly rok som riesila to iste...že neda sa...a ono sa da....
a este aj moj bratranec robi s MM, tak som mu vravela, že ked to bude podavat, a oni mu budu vraviet, že sa to neda uplatnit, /lebo maju noveho financaka/ tak nech ide za tou pani, co to robila minuly rok, že ona si urcite to pozistovala dokladne, ked už minuly rok bol s tym problem...a vidis, nezistila...jednoducho ho poslala prec s tym, že toho roku sa to uplatnit neda...a proste im tam posielaj maily a stale dokola...ved oni si to možu pohladat tak ako ja...a este chodia aj na skolenia....
som povedala MM, že ked skoncim rodicak, nech ma tam zamestnaju na financnom 🙂 🙂

a ono sa to da...akože možno niekomu je tych 70E, ci kolko sa da ziskat z DNP pri maxime pri odpocte jedno, ale mne teda nie, ja si ich chcem minut po svojom 😀 😀 ...a nie ich darovat statu!!!!!

zuzla80
7. feb 2012

Ahojte, neviete mi prosím náhodou niektorá poradiť, povedať, ako sa vypočítava tá klasická PNka, ak som na materskej, teda poberám rodičovský? Z akého vymeriavacieho základu sa to ráta, či len z nejakého minima, alebo sa to ráta zo základu aký som zarábala v práci? Platím si aj DNP, ale nie z maximam, po sčítaní základov mi stačilo len niečo nad minimum, ale chcela by som sa dať vypisať, keďže som tehotná, ale neviem, či by sa mi to vôbec oplatilo, keďže momentálne ešte poberám rodičovský 280eur, či by mi to náhodou nevyšlo menej. Ďakujem vám za odpoveď.

sherny
7. feb 2012

@elise no ved tie voľby, čo nám len prinesú... určite nejaké bonboniky na uľahčenie nášho života.

a podľa teba by bolo lepšie zrušiť to dnp, alebo si ho platiť po novom, ked nemám istotu, neviem sa rozhodnúť, tých 120eur, je dosť veľa a platiť to pol roka, alebo tak nejako sa podľa mňa vôbec neoplatí, ved rodičovskýje 194e a tá min.materská by bola 220eur... ja fakt neviem 😒

petula8
7. feb 2012

@mima595
ahoj mima, mám na teba otázku, vidím, že aj ty si riešila už dnp. Ja ho momentálne tiež riešim so svojou účtovníčkou a tá mi tvrdí, že dnp sa nedá uplatniť v ročnom zúčtovaní dane. DNP si platím od 1.6.2011, som zamestnaná, platím si max. vz a čakám bábo v máji. Môžem si uplatniť dnp v zúčtovaní dane alebo nie? Ak áno, aký doklad mám účtovníčke doložiť aby mi na to prihliadla? Ďakujem ti za odpoveď.

mima595
7. feb 2012

@petula8 - bud vypis z internetbankingu o uhradach, alebo poziadas v SP o vystavenie potvrdenia

elise
7. feb 2012

@sherny ja som stihla nove poistenie v januári tiešž som uvažovalaako dalej ale pn mám od novembra a budem maximálne do otehotnenia na PN tak uvidime ja by som šla asi na tvojommieste na PN aby som to DNP využila

elise
7. feb 2012

@petula8 moja učtovníčka trvalana potvrdeni zo sociálnrej poisťovne na hlavičkovom papiry to som jej aj odovzdala.

petula8
7. feb 2012

@mima595

ďakujem za odpoveď, ja si to chodím platiť osobne do soc. poisťovni. Bude stačiť kópia dokladov o zaplatení účtovníčke?

evickav
7. feb 2012

@jana201 mne to doložili k daňovému a zdôvodnili mi to tak,že to nie je ako klasická poistka,ale ak si to začneš platiť,tak to spadá pod povinné poistenie a tam sa dá uplatniť vrátenie dane,,, som zvedavá,či to teda dostanem,lebo každý píše inak,,, a ak si rd,tak to nevadí,lebo ak si im tam niečo odvádzala,tak ti aj oni musia vrátiť z toho daň

petula8
7. feb 2012

@elise
ahoj, ja som na pn od 12.10.2011 a budem až do nástupu na materskú nakoľko mám rizikové tehotenstvo. Len neviem či moja účtovníčka sa tým nechce zaoberať, lebo mne tvrdí, že o tom nič nepočula, aby sa dnp uplatňovalo v ročnom zúčtovaní dane.

elise
7. feb 2012

@petula8 vypýtaj si to potvrdeniezo sociálnej poisťovne kolko si v celkovej sume zaplatila na DNP za rok 2011 na holavičkovom papieri a zanes učtovničkeona to priráta v zučtovani k odvodom čo si platila zo zamestnania. moja učtovnička tiež pred 5 rokmi netušila ale odvtedy je to už ok. každý rok mi to zarátava.

petula8
7. feb 2012

díki , v piatok si to pôjdem vybaviť, potom ti napíšem ako som dopadla u účtovníčky.

sherny
7. feb 2012

@elise v akom smere využila? lebo v PN sa nevyznám...dík

elise
7. feb 2012

@sherny tak že ak by si mala PN iba od zamestnávateľ apo 10 dnoch ti plati sociálka 55 % z denneho vymeriavacieho základu a ak nedosahuješ maximálny vymeriavaci základ na nemocenske tak pn by bola dosť nizka spolu s DNP máš aspon výšku platu v pn dávkach takže nestratíš nič

sherny
7. feb 2012

a ako dlho môžem byť na pn, aby som dostávala maximum?

elise
7. feb 2012

@sherny maximálne môžeš byť na PN rok

sherny
7. feb 2012

@elise dakujem za odpovede. 🙂

gapa
7. feb 2012

@merry_v
to naozaj neviem, či má také tlačivo, skôr pochybujem. Ale už to tu dávno niekto písal, že si to vybavoval a za vystavenie potvrdenia samozrejme platil (u súkromného)

gapa
7. feb 2012

@martina1001
neviem, či ti už niekto odpovedal.
ak budeš v čase ukončenia dnp(balíka) tehotná a po ukončení dnp ti nevznikne nové np, tak nárok na namocenské aj materské z dnp vznikne v ochrannej lehote (pre pn budeš potrebovať potvrdenie o tom, že si v čase ukončenia dnp bola tehotná)

prihlásiť sa na balík napr. od 1.3.2012 treba ak ti končí napr. 2.3.2012, t.j. musí súbežne trvať dnp po starom s balíkom (tAKé BOLI aspon info predtým, snád už tu niekto o tom aj písal, ja nemám čas tot u čítať všetko)

gapa
7. feb 2012

@kavaapalma
nie nevzťahuje. treba byť tehotná v čase uknčenia.
Jedine, že ti stačí nárok na nem.dávku len z minima, tak to pre teba nie je až tak podstatné a treba len zabezpečiť aby si mala v čase pôrodu tých 270dní a sa prihlásiť pred nástupom na md.

jarulda
7. feb 2012

@gapa mozem rychlu otazku? ak som teraz na PN, poberam davky aj z DNP ktore mi skoncilo 25.1. a k 26.1. mi vzniklo nove DNP z max VZ, nemusim na neho teraz platit poistne. Chcem sa vsak spytat aj ked neplatim plynie mi doba tych 26 tyzdnov po ktorych mam natok na materske ci nemocenske znova z max. VZ? Niekde som citala ze sa berie az ked zacnem platit po ukonceni PN. Tak uz neviem, vdaka za odpoved.

gapa
7. feb 2012

@kamilkanr
áno,
nie porodiť, no nastúpiť na md do 8mesiacov.
ak nebudeš v čase ukončenia dnp tehotná, tak áno, len 7dní. Ak neskôr, tak bude treba sa prihlásiť na dnp pred vznikom pn, ak splnaš stále tých 270dní dva roky pred vznikom pn/očr/skutočným pôrodom.
samozrejme záleží na zákone čo bude paltiť v čase uplatnenia nároku na nem.dávku.

jarulda
7. feb 2012

Mam este otazocku pre tie co viete ako sa konkretne rata vymeriavaci zaklad na vypocet nemocenskej davky v riade PN. Tete ktora nastupila na PN v novembri 2011 vyratali PN nasledovne. Do uvahy brali rok 2010. Narokovala si aj zo zamestnania aj z DNP ktore platila od novembra 2010 z max. VZ. PN jej vsak nevysla uplne maximalna. Odovodnili to tym ze v novembri 2010 dosiahla uz v zamestnani max. VZ/mala nejake odmeny/ a tak sa jej neratal zaklad z DNP...Ja ale tomu nerozumiem, ved ked mala zo zamestnania max.VZ tak jej mala vzniknut automaticky max. VZ pre vypocet PN nie? viete niekto vysvetlit?

gapa
7. feb 2012

@jarulda
tých 26týždnov ti plynie aj počas pn, ked neplatíš, ale podstatné je, aby si potom mala v rozhodujúcom období pre výpočet nem.dávky aspon 1den vym.základ(tj. aspon 1den povinnost platiť, tj. bez poberania nem.dávok). Tj. ak by trvala pn až napr. do nástupu na md, tak by bola dávka len minimálna, lebo v rozhod.obodbí nie je vym.zákld.

gapa
7. feb 2012

@jarulda
ak mala napr. celý rok v zamestnaní 600eur a len v novembri mala dajmetomu 1116eur, tak denný vym.základ zo zamestnnia je 11x 600 +1116 :365,
z dnp si dajmetomu dopláca z vz 516 od 11/2010, ale za november mala vz z dnp 0eur (lebo maximum dosiahla v zamesnaní a nemôže prekročiť maximum z oboch nem.poistení), tj. denný vym.základ z dnp bude len 0+516 deleno 61dní

tj. keby mala dnp dlhodobejšie, tak jej ten jeden mesiac neovplyvní až tak denný vym.základ z dnp, ale takto to ozaj tak vychádza, že je podstatné, či je vyšší VZ v zaemstnaní v čase súbehu oproti priem. vz za celý rok.

jarulda
7. feb 2012

@gapa zas raz vdaka za odpoved