Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elise
8. feb 2012

@mirellka ak si stihla podla stareho sa prihlásiť čo podla dátumu si stihla tak od dátumu prihlásenia je to 270 dni platenia čiže do konca oktobra by si mala byť tehotná, stačí pri DNP dátum kedy porodiš, to ti napíšu zo sociálnej poisťovni listom. ak otehotnieš v marci tak môžeš byť na PN a mesiac pred nástupom na matersku si napríklad u zamestnávateľa vyčerpáš dovolenku a dáš papier nástup na matersku zamestnávateľovi a druhu do sociálnej poisťovne. ja som na Pn ak otehotniem vo februári tak sa pokusim byť na pn rizikovom, termin pôrodu dakedy v novembri čiže nástup na matersku v oktobri 270dni budem mať od posledneho prihlásenia 13.10 takže som v pohode a tým že som si platila posledných 5 rokov materske budem mať maximálne (zamestnávatel+ DNP)

petraslov
8. feb 2012

Dievčatá, chcela by som sa opýtať, či neviete, ako je to s preplatkom? Mám totiž preplatok v SP a zaujíma ma, či to vrátia automaticky alebo si tam treba zavolať. Vďaka za info...

elise
8. feb 2012

@petraslov ja som písomne žiadala🙂

alibabaa
8. feb 2012

@petraslov musis si podat ziadost o vratenie
ta obsahuje: meno, priezvisko, trvaly pobyt, ICZ, a text: ziadam o vratenie preplatku na cislo uctu.. . podpis, datum, miesto
tot vsjo

alibabaa
8. feb 2012

@elise ked si platim iba dnp , som na up.ak otehotniem do 270dni tak mozem ist na pn ?? budu sa mi aj tak tie dni pocitat ako DNP a budu mi vyplacat plnu vysku materskeho??

elise
8. feb 2012

@alibabaa ano budeš mať pn z toho čo si platiš na DNP aksiplatiš z maximabudeš mať maximum ale prvých 10 dni je trošku inak % potom je 55%

mirellka
8. feb 2012

@elise Dakujem ti za odpoved.Momentalne som pn a čerpam z dnp.Nie som zamestnana ani na Up pracovala som len na dohodu (dnes dostat pracovnu zmluvu takmer nemozne ) Pracujeme na babatku , dlhsie sa nedarilo tak sme sa zverili do ruk dokt.A tak teraz premyslam ze z ktoreho poistenia mi bude platena materska ked by mi vysiel termin porodu 15 .oktobra tj necelych 270 dni z noveho poistenia a taktiez zaniknuta 8 mesacna ochranna lehota zo stareho poistenia ....vies co v takom pripade???

kamilkanr
8. feb 2012

@gapa Dakujem

evickav
8. feb 2012

@jana201 ja sa v tom moc nevyznám, len to čo mne povedali viem,,, stačí zavolať a príde ti to poštou,,, ja si myslím,že prihlásenie a odhlásenie na to nemá vplyv,,, počíta sa to za kalendárny rok

petraslov
8. feb 2012

@alibabaa ďakujem 🙂

deninka14
8. feb 2012

@gapa, dievčatá, môžem si uplatniť OČR z DNP ked pracujem, ale v práci si vezmem dovolenku??????

sherny
8. feb 2012

@elise ahoj elise,chcela by som sa ťa teda spýtať, aby som už v tom mala jasno... 11.2 mi končí dnp, ak 10.2 si nedám odhlášku, ale iba na registračnom liste vyznačím zmenu že si ho predlžujem (ako si mi poradila) a na pn by som išla v lehote 7 dní, tak sa mi pn počíta ešte zo starého balíka, že? teda maximum....a ked potom cca po mesiaci pôjdem do práce a zistím po mesiaci - dvoch že som teh. tak ako sa mi to potom bude počítať? budem si platiť 120 eur z minima z toho nového balíčka...

.....ale ak by som ho zrušila, teda nechala zaniknúť, a išla na pn cca o mesiac, tak už by som nedostala nič, že?

dakujem moc za radu a pomoc

sherny
8. feb 2012

@elise ahoj elise,chcela by som sa ťa teda spýtať, aby som už v tom mala jasno... 11.2 mi končí dnp, ak 10.2 si nedám odhlášku, ale iba na registračnom liste vyznačím zmenu že si ho predlžujem (ako si mi poradila) a na pn by som išla v lehote 7 dní, tak sa mi pn počíta ešte zo starého balíka, že? teda maximum....a ked potom cca po mesiaci pôjdem do práce a zistím po mesiaci - dvoch že som teh. tak ako sa mi to potom bude počítať? budem si platiť 120 eur z minima z toho nového balíčka...

.....ale ak by som ho zrušila, teda nechala zaniknúť, a išla na pn cca o mesiac, tak už by som nedostala nič, že?

dakujem moc za radu a pomoc

sherny
8. feb 2012

a ešte som sa chcela spýtať 11.2 mi končí dnp, to je v sobotu, tak 7 dní končí kedy? počíta sa aj víkend?ak áno, tak potom 7-mi deň je 17-teho v piatok, to je posledný deň kedy môžem využiť PN, ...?

dakujem za pomoc 🙂

datanka
8. feb 2012

baby,kolko je max.materska s tohto najnovsieho VZ?lebo niekde sa pise,ze 680,potom 720 alebo 750?!

mima595
8. feb 2012

@datanka - ak sa berie VZ 1153, tak 65% z toho je 749E....
ale kedže pre rok 2012 sa zvycajne berie VZ z r. 2011 a to bolo maximum 1116E, tak maximum bude 725E...
ale to su orientacne vypocty, pretože tam sa to rzpocitava na dni a poom je katdy mesiac ina cselkova suma vyplatena....niekedy ma 30 dni, niektedy 31 dni

datanka
8. feb 2012

@mima595 aha,dakujem.lebo ja som sa teraz prihlasila od januara len.750-to by bola pekna materska 😉 len ci este nebudu po tych volbach spekulovat,ze tie,co si to zacali platit az tento rok dostanu napr.len minimum.lebo tolko ludi,co sa poprihlasovalo teraz v januari,sa asi za cely rok nie 🙂

datanka
8. feb 2012

@sherny pocita sa urcite aj vikend

mima595
8. feb 2012

@datanka - nie, toto urcite menit nebudu...

mima595
8. feb 2012

@sherny -ak to urobis tak, že si das zmenu DNp a pripoistis si dochodkove a v nezamestnanosti este kym ti stare DNP bude trvat, tak sa ti poistenie bude brat ako nepretrzite úci o naozaj bude tak, uvidime, ty budes asi prvy dokaz, ci ano alebo nie)...ale dufajme, že bude...
teda ak sa prihlasis na balik, tebe ziadna ochranna lehota nebezi, teda ty možes ist na PN, resp. OCR hocikedy, lebo ti poistenie trva... a narok by si mala mat z maxima /ak si si ho v r. 2011 platila z maxima/

ak sa neprihlasis na balik, poistenie ti zanikne a len vtedy ti plynie 7-dnova ochranna lehota...rataju sa aj vikendy....teda aby si mala narok na davku z maxima, musis ist na PN v 7-dnovej ochrannej lehote
ak by si sla na PN napr. až o mesiac, musela by si sa najneskor v den zacatia PN znova prihlasit na balik, a vtedy by si mala narok na davku z minima....

elise
9. feb 2012

@sherny 7 kalendárnych dni je ochranná doba na pn ak nie sitehotná a to je toho 17.02.

gapa
9. feb 2012

@deninka14
tieto veci sa menili, mysllím, a neviem. Tiež by som bola zvedavá, ako je to pri tejto kombinácii. Napíš si na poradna@socpoist.sk

sherny
9. feb 2012

@elise Dakujem za info. a prosim ta,skus mi este odpovedat na tu otazku predtym.dakujem,dakujem moc

deninka14
9. feb 2012

@gapa ahoj, vdaka za odpoved. Nechcelo sa mi čakať na ich písomnú odpoved tak som zavolala na info linku soc.poist a operátorka mi potvrdila, že je to možné. Takže ak je niekto zamestnaný a v práci čerpá dovolenku môže si uplatniť OČR z DNP avšak samozrejme je potrebné aby bola vykonaná starostlivosť o člena rodiny... 🙂

elise
9. feb 2012

@sherny ano počíta sa ti pn zo stareho balika. ak porodiš v tomto roku tak sa ti ráta rok 2011 ak buduci ro tak sa ti ráta tento rok.

sherny
9. feb 2012

@elise Cize ked si dam nepretrzite dnp,a pojdem na pn cca o mesiac,tak sa mi pocita zo stareho dnp,aj ked si budem platit novy balik z minim?teda bude pn maximalna?dakujem

skrecok
9. feb 2012

Ahojte,
ja som DNP. Odhlasila som sa 30.1. a prihlasila som sa 31.1. Po tyzdni som opat na PNke a som tehotna. Chcela by som vediet ci mi to neznizi matersku? Maly je tiez chory, co je lepsie OCRka alebo PNka?
Ja za to nemozem, ze akonahle som otehotnela tak som stale chora a navyse mam rizikove tehotenstvo. Ale este by som chcela pracovat aspon par mesiacov kym nastupim na MD. Dakujem.

ika84
9. feb 2012

ahojte chcem sa spýtať či niekto neviete, či je možné zarobiť menej ako čistú minimálnu mzdu pri normálnom TPP? manzelovi vysla 220€ nechápeme...

scrabble
9. feb 2012

Ak mi zo zákona zaniklo DNP k 31.1.2012 musím ísť na soc. poisťovňu aj osobne, alebo touž môžem považovať za uzavreté???

lilyen2011
9. feb 2012

Baby, čo ste si len teraz dali nové DNP, ako to bude s platením?

- myslím uhradíme 270dní (ak dovtedy budeme tehotné) a začne nám plynúť 8mes ochranná lehota, ako sa to potom bude platiť?? Do pôrodu klasicky stále 50,75e, alebo len týchto 270dní a potom nič???

Teta pri okienku nič nevie, je na to síce ešte kooopa času, no zháňam už teraz info. hm??
😒 😒 😒 😒 😒 😒 😒 😒

datanka
9. feb 2012

@scrabble nemusis tam ist.zo zakona ti to zaniklo