Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

l_e_n_o_c_k_a
15. feb 2012

@martineluska ja som na PN od 18.1. a este mi ziadne rozhodnutie nedoslo ☹ tiez som si platila maximum ... ☹

martineluska
15. feb 2012

@mima595 ja som išla toho 11 teho na pnku a potom 20 teho som sa odhlasila a potom 21 znova prihlasila aby sa mi zas ratalo tých 270 dní kedže teraz absolvujem ivf. ja len nechapem z čoho ratali tu sumu naposledy na PN som bola v roku 2010 oktober z dnp a dostala som viac ako teraz 😕

martineluska
15. feb 2012

@l_e_n_o_c_k_a ahoj aj mne len dnes došlo a naštvala som sa riadne 😒 zajtra nabehnem do SP dufam že ma neodfukne vietor 😅

l_e_n_o_c_k_a
15. feb 2012

@martineluska drzim palce, nech to vybavis k tvojej spokojnosti... 😉

martineluska
15. feb 2012

@mima595 teraz pozerám že tam mám vymeriavací základ len 26 eur na den a ja platím 49 eur tak asi maju chaos 😠 a z toho je pn 55 percent mám to mat cca 25 eur na den

angelika_2
15. feb 2012

@l_e_n_o_c_k_a
majú nato, že vraj 60 dní, tak nám neostáva nič iné len čakať 😒

odyseana
15. feb 2012

@gapa a nezmeni mi to max. matersku?

janulap
15. feb 2012

@mili9 to ze nastupis na MD a este nemas splnenych 270dni,nevadi-tych 270dni ma byt splnenych do porodu.Ty musis mat splnenych 26 tyzdnov nepretrziteho pistenia do nastupu na MD.

l_e_n_o_c_k_a
15. feb 2012

@angelika_2 no pekne ☹ ja som na PN len preto aby som dostala aspon tolko co som tam dala, a teraz neviem kolko mi vypocitaju a ako dlho budem musiet "marodit"... ked ja mam za povinnost odovzdat PN do 3 dni zamestnavatelovi, oni by mala co ja viem do 1 dni dorucit rozhodnutie... prasivci akýsi 🤐

angelika_2
15. feb 2012

@l_e_n_o_c_k_a
asi tak ako pišeš 😎

mili9
15. feb 2012

@janulap Ďakujem za odpoveď ...ste ozaj veľmi milé všetky čo mi poradili 🙂

stefi26
15. feb 2012

ahojte baby, chcela by som vas poprosit o radu, neviem ci som dobre spravila. V januari som sa odhlasila a nanovo prihlasila na dnp, dala som si to z maxima (1153,5 - hruba mzda a z toho 4,4%), lenze ja mam stanovenu hrubu mzdu + osobné ohodnotenie/pohybliva zlozka/, ktoré som do toho vypoctu neratala, lebo je kazdy mesiac iné, nakolko je to % z obratu. Tak teraz neviem, ci som ho tam mala zaratat a tak si vypocitat tych 4,4%. A ak som ho tam mala zaratat, neni problem, ze si platim viac? Nerozumiem sa tomu, tak som z toho hotova ☹

gapa
15. feb 2012
gapa
15. feb 2012

@stefi26
nevadí, budeš v SP na dnp mať preplatok a o ten neskôr písomne požiadaš, aby ti vrátili.

stefi26
15. feb 2012

@gapa lebo viem ze pred mesiacom, tu pisala jedna holka, ze jej na socialke, povedali, ze nakolko si plati dnp z maxima okolo tych 50 e, tak sa nemoze zamestnat, lebo jej to bude presahovat. Tak som sa teraz zlakla, ze si to budem platit zbytocne, ze nakoniec mi neuznaju ani to maximum.
Teraz si ma ukludnila, ďakujem...si zlatá 🙂

jana201
15. feb 2012

@bublinqa a o aky preplatok ide ?

jankabambulka
15. feb 2012

Ahojte.prosim o radu, jedna kocka mi povedala ze sice som na predlzenej platenej materskej a ze si musim podat danove skrz to, ze som mala z dnpo prijem. Je to pravda??????? A este jedna otazka mam anginu a dokina mi predpisala Pn. Ale teraz netusim ktoru cast zaniest na socialku, ktoru cast si nechat.... Dala mi 3papiere. Dikes

jana201
15. feb 2012

@mirkave vdaka .. a ten papier ohladom zaplateneho dnp ti dali mne ho nechceli dat ze mam zaplatene vsetko zo streho poistetenia este z roku 2011

jana201
15. feb 2012

@mirkave uz viem o aky preplatok ide 🙂)) som sa docitala nizisie 😀

gapa
15. feb 2012

@stefi26
samozrejme ide vždy o konkrétne čísla a údaje, lebo sú samozrejme prípady, kedy sa to nedosiahne, napr. ak sa niekto prihlási na dnp v decembri a má vysoký plat v decembri(že má z neho maxim. vz) a z dnp má tým pádom v decembri vym.základ 0eur a na md by nastúpila napr. v decembri dalšieho roku, tak by to ozaj maximum nebolo. Tých kombinácií je vela a ak pri nerovnomernej mzde je rozhodujúce obodie z dnp krátke (npar. kvôli prihláseniu na dnp ku koncu roku alebo napr. že velkú časť z rozh. obdobia z dnp poberá nem.dávky z dnp a nemusí platiť.) a v tomto rozhod.období, ked dnp bola povinná platiť, bola vysoká mzda (vyššia ako ostatné mesiace), tak sa to môže stať, že materské je nižšie ako sa čaká.

gapa
15. feb 2012

@jankabambulka
červenú a čiernu dáš na SP a zelenú si necháš pre prípad konkroly
tou prelženou platenou materskou myslíš rodičovskú dovolenku z dôvodu nepriazn. zdr. stavu dieťaťa?

ak nemáš ZDANITELNý príjem (nemocneské, materské, ošetrovné nie sú zdanitelný príjem, len je to tvoj vlastný príjem, tj ked si uplatnuješ odpočet u manžela, tak to treba zahrnúť do tvojho príjmu, uvedieš rozdiel medzi dávkami a plateným poistným), tak sama za seba DP nepodávaš.

stefi26
15. feb 2012

@gapa tak ak som ťa dobre pochopila, že keď si teraz budem platiť viac, nakolko som si nezaratala tu pohyblivu zložku do hrubej mzdy, tak sa mi môže stať, ze keby sa mi podarilo otehotnieť, tak nemusím mať materskú z maxima. Ale dufam, ze mi nakoniec nevyjde materska z minima? Ja už mam z toho chaoss...nehnevaj sa že ťa stale otravujem.

jankabambulka
15. feb 2012

@gapa hej, jedná sa o rodičovskú dovolenku z dôvodu nepriazn. zdr. stavu dieťaťa. ja iný príjem nemám. partner pracuje a odpočet na mňa a deti si uplatňuje on. čiže ak som to správne pochopila - tak nemusím nič podávať-platiť, však?

mirkave
15. feb 2012

@martineluska neni tych 14 evri len na prve 3 dni pn?

mirkave
15. feb 2012

@jana201 ja som si napisala ziadost o zaplatenej vyske dnp za rok 2011 a normalne mi to poslali postou do par dni.

jana201
15. feb 2012

@mirkave musim sa tam vratit lebo mne povedala ze to mi netreba vsetko ma v systeme tak som to neriesila ..... ale pojdem tam estte raz alebo napisem ziadost a uvidim velmi pekne dakujem prajem pekny vecer 🙂

mima595
15. feb 2012

@jankabambulka - nie, ty danove nemusis podavat, ale ked si tvoj manžel uplatnuje na teba odpociatelmu polozku, ak ty tam svoje prijmy z OCR a PN musis uviest a o tato suma sa odpocita od odpocitaelnej polozky 3559E

jana201
15. feb 2012

@mirkave teraz ma napadlo ja som tej pani povedala ze to chcem ako inform dokklad o tom ze mam vsetko zaplatene ked som sa odhlasovala a znovu prihlasovala ,,,, asi preto mi to nechcela dat ze ??

jana201
15. feb 2012

@jana201 a este sa ta spytam ze aky dôvod si tam napisala za akym ucelom to poslat ???

mirkave
15. feb 2012

@jana201 urcite kvoli tomu ti to nedala 😅
napisala som,ze to chcem ako doklad k rocnemu zuctovaniu