Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

aknedz
17. feb 2012

ahojte, chcela by som sa spýtať, menil sa nejak vymeriavací základ na maximálnu materskú v novom roku? Ja som od decembre PN, takze som oslobodena od doplacania ale od septembra(kedy som si zacala platit DNPO) do novembra som si doplacala do maxima (na maximalnu matersku), tak ci netreba nieco na s.poistovni prehlasit...vdaka 😉

hviezdicka2024
17. feb 2012

@gapa mohla by si mi prosím poradiť, či to správne chápem?!
DNP si platím od júla 2011, podmienku 270 dní budem mať splnenú v apríli 2012, mám už splnenú podmienku 26 týzdnov, kedy som platila z max.VZ, teraz som na PN už 3 tyzden z dôvodu, že som krvácala v tehotenstve.
DNP si platím nadalej, ale kedže nemám splnených 270 dní platenia nemám nárok na nemocenské z DNP, je to tak? čiže mi príde nemocenské len zo zamestnania.
a tým, že som na PN ale nadalej si platim DNP i ked to cez PN nie je povinné, podmienka 270 dní, ktorú mám splniť v apríli sa mi nepredlži tým, že som teraz na PN a bude splnená po 270 dní platenia?!
a potom môžem čerpat PN z DNP? Dakujem za odpoved!

mirkamurko
17. feb 2012

@aknedz od kedy si platíš DNPO,iba 3 mesiace

boise
17. feb 2012

ahojte, len kratka otazka...teraz 12.2. mi uplynulo 270 od posledneho prihlasenia, na matersku pojdem niekedy 15.3....staci ked potom pojdem s tym papierom do socialky, nemusim teraz nic robit ze? a za tento mesiac staci zaplatit dnp len z tych 12 dni ze? nemusim celych cca 50 eur...ci? dik ( @gapa )

aknedz
17. feb 2012

@mirkamurko ahoj DNPO si platim od 19.septembra do maxima(na max.matersku) od 15.decembra som PN, takze odvtedy neplatim nic - nakolko mi tak bolo na socialke povedane, ze ked som na PN, ze neplatim a aj tak sa mi to zaratava do 270 dni...PN mi teraz ide uz aj z DNPO ale len z minima, nakolko som este nemala odplatenych 26tyzdnov este....dufam,ze mi pani na socialke dobre povedala, ze nemusim platit nic ked som na PN, ze budem mat narok na matersku z maxima, ci? Som sa teraz vystrasila 😕

luna22
17. feb 2012

@gapa prosím ťa a ak budem chciet ukončit musím príst presne v deň ukončenia?

milena35
17. feb 2012

@hviezdicka2024 ......ano..na vsetky otazky

hviezdicka2024
17. feb 2012

@milena35 stručné, jasné, výstižné 😉 ďakujem veľmi pekne!

murinko82
17. feb 2012

@lion13 dakujem krasne som si nebola ista este raz dakujem

sherny
17. feb 2012

ahojte, poprosím o radu.som pn, kvôli laparke, a gyndoš mi dal 2 pn-ky červené , jedna ide do zamestania, na pn-ke je uvedený názov zamestnávateľa, a druhá na soc. kvôli dnp, ale tá je bez uvedenia zamestnávateľa, čiže prázdna.... mám to aj niekde podpísať? lebo nikde som nenašla kolonku na podpis, iba gyndoš mi to orazil a podpísal, tak teraz neviem.

a potom mi dal ešte 2x zelené pn-ky, tie mi tiež podpísal a orazil, a na tých je aj diagnoza, a dátum kontroly.... na tých červených diagnoza uvedená nie je.....

ja som z toho úplne popletená....

prosím poradte.

dakujem 🙂

tanitta
17. feb 2012

@milena35 @gapa ... tak som postupila moj problem na poradnu SP opisali mi ze mi nevedia poradit a mam sa obratit na konkretnu osobu na SP ktoa mi vypocitavala PN ze oni nevedia 😠 😠 ziadny vvyklad zakona resp. ci som v prave alebo nie.... takze v pondelok budem mudrejsia ak sa dovolam tetuske....

mirkamurko
17. feb 2012

@aknedz vieščo podľa mňa musíš platiť súvisle 270 dní aj ked si PN až potom môžeš mať nárok na DNP aj ja som to tak mala,ale opýtaj sa gapy

petra6484
17. feb 2012

@aknedz viem ze od noveho roku sa max. vymeriavaci zaklad o nieco dvyhal ale neviem presne o kolko

petra6484
17. feb 2012

@hviezdicka2024 presne tak az po splneni 270 dni si mozes zacať cerpat zo zdravotneho pripoistenia ale upozorňujem ze ak si zacnes zneho cerpať este pred materskou dovolenkou potom uz matersku nebudes dostavat taku vysoku ako by si dostavala keby si si to necerpala na pnke z dovodu ze zdravotne pripoistenie mozes max cerpat 6 mesiacov aspon ja mam take info

petra6484
17. feb 2012

@aknedz no ja si myslim ze sice do zdravotneho ti ide priplatok ale ako si napisala z minima a tym padom ti nemozu dat z max. vymeriavacieho zakladu matersku

hviezdicka2024
17. feb 2012

@petra6484 no tak to som vôbec nevedela! Bola som v tom, že sú to rozdielne veci, nemocenské a materská a že to navzájom neovplyvní výšku dávky. Ja by som čerpala PN asi tak mesiac a pol z DNP po splnení podmienky 270 dní a ptom by mi už vyšla normálna materská, čiže aj nejaký mesiac na nemocenskom môže ovplyvniť výšku materskej podľa teba?

maminka142
17. feb 2012

@petra6484 a nie je to nahodou tak, že po splnení 26 tyždňoch môžeš byť PN rok? Mne na SP bolo tak povedane...

mima595
17. feb 2012

@hviezdicka2024 - kedze nemas splnenu podmienku 270 dni, tak PN z DNP cerpat nemožes.....ale platit si musis DNP dalej, lebo neplati sa iba vtedy, ak cerpes davku z DNP...a to ty necerpes...takže platit musis dalej...ak budes mat splnenu podmienku 270 dni, možes ist na PN, ale musis najprv ukoncit tu staru...proste musis mat zaciatok oboch PN s rovnakym datumom...
lehota 270 dni sa nepredlzi, tam je dolezite dni prihlasenia, nie dni platenia......
a poberanie PN tie vysku materskej neovplyvni....
lebo PN a materske su 2 rozdielne veci...jedine obmedzenie je, že PN možes byt IBA 52 tyzdnov!!!!!! co sa teba urcite netyka......

mima595
17. feb 2012

@maminka142 -po splneni 270 dni....
26 tt ma vplyv na vysku davky...aby si vobec mala narok na davku, musis byt poistena 270 dni.....

maminka142
17. feb 2012

ja som poistena nanovo od 28.1 a tam je to myslím, že do oktobra... Ale ja kebyže idem PN v auguste, tak už vtedy dostanem z maxima 😉

mima595
17. feb 2012

@maminka142 - ano, suhlas, ak si bola už poistena predtym, tak sa dni predchadzajuceho poistenia prirataju k novemu....

petra6484
17. feb 2012

@hviezdicka2024 do zdravotneho poistenia patrí nemocenske, materkse, rodicovské a ja by som z DNP na tvojom mieste necerpala vobec ja som teraz na PN a necerpam si stoho a pritom by som uz mohla a aj si ho nadalej platim aj ked som PN

petra6484
17. feb 2012

@maminka142 no tym by som si taka ista nebola PN mozes byt rok a po roku ides automaticky na invalidny dôchodok ale cerpat z DNP sa moze tusim len 6 mesiacov ale to si preistotu zistit tymto som si ista neni

mima595
17. feb 2012

@petra6484 - a preco by si nemala cerpat???
to nefunguje tak, že ty si tam vlozis urcity balik penazi a iba ten si mozes vybrat....

a do zdravoneho rodicovske nepatri..to je ina davka, vyplacana Uradom prace a nie Soc. poistovnou a nie je zavisla od odvodov....

hviezdicka2024
17. feb 2012

@mima595 dakujem veľmi pekne, takto som to pochopila aj ja, troška ma vyplašila petra, ale nemocenské a materská sú dve rôzne veci, čiže je to tak ako píšeš ty a naštudovala som si aj to, že ak chcem poberat PN z DNP musím ukončiť tuto PN a nastúpiť na inú s inou diagnozou.
A platím si DNP nadalej, len som myslela, že ked som PN ze sa nemusí, ale to len teda vtedy, ked by som už z DNP čerpala. Dakujem ešte raz za tvoj čas 🙂

maminka142
17. feb 2012

@petra6484 Myslím, že to tak bude 😉 Snaď by si nedovolili povedať niečo, čo nie je 🙂 Veď aj doteraz sa tolko dalo 🙂

mima595
17. feb 2012

@hviezdicka2024 - podstatne pre teba je, že si si platila dalej, aj ked si si myslela, že nemusis, ale musis...takže tento "problem" mas OK....
dalsi problem je, aby si nemala nedoplatok pred vznikom naroku...to si over na SP potom, ked budes davat PN....

papuka
17. feb 2012

ahojte dievčence,dnes o 13,30 som mala kontrolu zo socialky. Ujo ma upozornil, že na kontrolu chodia aj v sobotu aj nedelu.Takže bacha 😉

petra6484
17. feb 2012

@mima595 zdravotne poistenie je poistenie z dovodu pracovnej neschopnosti, z dovodu tehotenstvaa materstva studujem soc. pracu tak sa trosku v tom vyznam

petra6484
17. feb 2012

@maminka142 ja som si koncom roka ukoncina doplnkove pripoistenie no to som nevedela ze som tehotna v january som na to dosla a volala som rychlo do socialky no kazda pani mi povedala uplne nieco ine tak co vam poviem potom som sla priamo na hlavnu pobocku socialky kde mi pracuje spoluziacka a ta mi chvala bohu vsetko vysvetlila tak ak si dostala nejake info od dakej pani na socke tak este by som si to overila aspon u jednej lebo aj tam obcas nevedia presne info