Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

girl177
18. feb 2012

@silviabn Ahoj. Ked je tvoja sestra SZCO a je aj dobrovolne pripoistena, tieto odvody co si plati sa jej budu zlucovat. Materska sa jej bude vyratavat z odvodov szco a aj z dobr.pripoistenia 🙂

girl177
18. feb 2012

@angelika_2 Dohoda nema ziadny vplyv na vyplacanie PN. Z dohody sa plati len garancne a urazove poistenie. Pravdepodobne budes mat nejaky dlh na nemocenskom poisteni, vacsinou vtedy nevyplatia PN. Chod sa informovat do socialky a oni ti tam urcite poradia ako ukoncit aj to odhlasenie na dohodu.

danuska111
18. feb 2012

ahojte baby, mám jednu otázočku, dúfam, že mi budete vedieť poradiť, platila som si dobrovoľné pripoistenie, lenže socky to ku koncu januára zrušili staré zmluvy , ja som si ju nebola obnoviť, platila som si od cca júna 2011 do konca tohto januára, ak by som zostala tehotná, a začla si ho znovu platiť, samozrejme to vyššie, bude sa mi rátať aj to prechádzajúce, či to musí byť platené v kuse tých 280 dní, či koľko to je, ďakujem za rady

gapa
18. feb 2012

@danuska111
ak si začala platiť dnp len od júna, tak ti dnp trvá aj po 31.1.2012, lebo si k tomuto dátumu nemala splnených tých 270dní. Zanikne ti až dovršením 270teho dna

danuska111
18. feb 2012

@gapa ďakuejm za radu, ale zistila som toto, keď som si pozerla papiere, do 31. januára 2012 mám zaplatených 294 eur, ak som náhodu tehotná, tak nikeedy v októbri by som mohla rodiť, ako to bude teraz s vyplácaním zvýšenej MD, budem mať na nu nárok a ak tak koľko, ďakujem, alebo si ešte musím niečo doplatiť, aby som ju mala vyššiu?

datanka
18. feb 2012

@danuska111 nedivaj sa na to,kolko mas zaplatenych eur,ale kolko mas zaplatenych dni,tebe poistenie nezaniklo k 31.januaru,ale pokracuje ti az do zaplatenia 270dni,co budes mat niekedy vo februari.pozri si presne datum,kedy si si zakladala DNP a pocitaj 270dni mas do?kolkeho februara?asi nejaky mesiac musis este zaplatit.proste aby si to mala presne tych 270dni,aby ti tam nevznikol ziadny nedoplatok.potom sa ti to az automaticky zrusi(zo zakona)kedze si tehotna(cize si uz v case zaniku poistenia preukazatelne tehotna)budes mat matersku z dnp-budes v ochrannej dobe a platit uz az do materskej nemusis a bude ti vyplacana(podla toho.kolko si si platila-aky si mala vym.zaklad)HLAVNE!si to aj nadalej plat,tebe nic nezaniklo

danuska111
19. feb 2012

@datanka prepáč, ja som sa v tom pomýlila, to eur tam nemalo byť, to mám zapltením 294 dní

danuska111
19. feb 2012

@datanka j asom si platila z minima, a ak by som chcela najvyššiu, tak čo ako to funguje, ďakujem za rady

rianka7
19. feb 2012

prosim vas, som na PN z DNP. keby som marodovala cely mesiac, tak nedostanem rodic.prispevok?

lubkasungirl
19. feb 2012

@rianka7 dostanes, neboj - zmenil sa zakon uz davno

rianka7
19. feb 2012

@lubkasungirl juuj,super.

datanka
19. feb 2012

@danuska111 aha,takze tebe sa to uz po 270dni zrusilo,no mohla si ist do 7dni od zrusenia na pn,to by si mala v ochrannej dobe,ale to uz nestihas,ale ak si tehotna,dostanes matersku urcite este z dnp,lenze len to min.,kedze si si platila min.s tym uz nic neurobis,tam sa doplatit spatne neda,aby si mala matersku max.ak pojdes na rizikove napr.budes dostavat pn aj z dnp a potom aj matersku.a si zamestnana?

datanka
19. feb 2012

@danuska111 ale nejako mi to nevychadza,ked si si zacala platit v juni a uz mas tolko dni?ved 270dni je 9mesiacov priblizne a ty by si mala mat len 8.dobre si ratala?

danuska111
19. feb 2012

@datanka áno dobre, začla som si platiť 4.4. 2011, momentálne som na rodičovskej s prvým dieťarom a termín pôrodu by bol niekedy v pol októbra a teda na materský niekedy v septembri, aj to je zmenené že až 6 týždNov, či môže byť aj 8 nástup na materskú a ešte jedna vec, zrušili ten príspevok pri narodení dieťaťa? ďakujem

datanka
19. feb 2012

@danuska111 aha,tak dobre,to vychadza,ja som ratala,ze od nejakeho juna,ale ty si to platis od aplila 🙂 prispevok pri narodeni nezrusili(to v cechach zrusili)s tym nastupom neviem ako to je,ale myslim,ze aj 8tyz.pred porodom sa da.len to,ze si na rodicovskej neviem,tam su nejake ine podmienky.a si zamestnana?myslim,ze ti bezi stale prac.pomer?lebo v tej ochrannej lehote,co ti teraz vlastne bezi(8 mesiacov)splnas,ze nastupis na matersku,ale len ak ti pocas tej ochrannej doby nevznikne nove nemoc.poistenie,cize za nove nem.poist.sa rata aj ked ti skonci rodicovsky a nastupis do prace...je tam vela tych zadrhelov a v tomto,ked si na rodicovskom sa nevyznam,to sa veru opytaj gappy,aby som ti tu nepopisala somariny

danuska111
19. feb 2012

@datanka áno prac. pomer beží, ja by som inak v auguste nastúpila do práce, ak by nie tehu

danuska111
19. feb 2012

@datanka ale asi zajtra behnem na sociálku, čo mi tetule povedia tam, dúfam, že budú ochotné, lebo by som chcela, ak by sa dalo to navýšiť a nevieš ako to je, ak by som si neplatila vôbec nič aká by bola vtedy materská a aká je keď som si platila z minima, vieš niečo z tohto?

anella07
19. feb 2012

@danuska111 AK si teraz na rodičovskej dovolenke, tehotná a uplynulo ti 270 dni, tak si v ochrannej 8 mesačnej lehote, ALE AK v auguste ti konci RD a máš nastúpiť Aj do pôvodného zamestnania, ochranna lehota ti zanika a nemáš marok na md z Dnp... Ja som v rovnakej situácii, len iné datumy. Išla som 2x na socialku a pokazde mi povedali inak. Ale nakoniec sa tu Aj tam potvrdilo, že nástupom alebo novým pravovnym vzťahom sa tá OL zruší!!! Nakoniec som šla znova na sociálku, pripoistila som sa spätne od 1.2. Čiže mi to pokracuje ako nepretržité, ale teraz iba z min. VZ (mala som max.), lebo ten môžeš meniť každého pol roka a md sa vyratava z r 2011 v nadom pripade. A som na pn - rizikové a nemusíš platiť Dnp, co po novom je mesac necelych 120€. Ale kľuhdne sa chod ja toto popytat, sama dom zvedava, ci ti to povedia rovnako. Den pred skoncenim (alebo v ten den)? RD musím pn zrusit. Na dalsi den v robote mesiac cerpam dovolenku a potom 6 týždňov pred tp na md z Dnp.

datanka
19. feb 2012

@danuska111 no ved prave,tam je to nejak inac,ked nastupujes do prace...no neviem,lepsie ti poradia niekedy tu baby ako na socialke.gappa a ta mima sa vyznaju.ale skus tam zbehnut radsej.no a navysit neviem ako myslis,ale po starom sa to uz platit neda,len tie baliky a to sa ti fakt neoplati,tam je pre max.matersku az okolo 450eur mesacne!!!ak by si neplatila nic,mas matersku predsa zo zamestnania,65 percent.takto budes mat zo zamestnania a z dnp to minimum,nejakych 220eur je to myslim

datanka
19. feb 2012

@danuska111 no,anella ti to tu uz vysvetlila.tak by to malo byt spravne...ale vravim ti,ani na socke niekedy nevedia poradit

danuska111
19. feb 2012

@datanka
@anella07 takže mi pôjde materská aj zo zamestnania, aj min z dnp, cca 220 eur
a keby som sa v auguste, ako by mi patriloísť do práce hodila Pn, čo tým vyriešim?

anella07
19. feb 2012

@danuska111 ale ty si si to platila z minima... Takže ti to skoncilo a z minima v roku 2011. Takže podla mna sa ti to tiez neoplati, lebo sa to rata z roku predošlého. Ale podľa mňa ak nastupis do zamestnania, tak tam si predsa ziadas o materské, tak by ti nieco vyšlo a nie len minimum. Ale neviem, či žiadať zo zamestnania a aj z Dnp, to ti povedia na soc. A v robote ti asi mzdarka dáva papiere... Tak qj tqk sa popytaj. Viac poradit neviem skus este gapa.

adka12
19. feb 2012

Baby ako je to, ak by som išla na pn skôr, ako mi uplynie tých 26týždňov platenia DNP? Poistenie mi platí zamestnávateľ a ja si doplácam do maxima. Ak by som išla na PN, budú mi ju na socke rátať z minima + to čo mi odvádzal zamestnávateľ, teda 55% z VZ + z DNP z minima alebo ako je to? Ak by som bola na PN a otehotnela do konca platenia DNP do tých 270 dní a ostala už na PN až do pôrodu, potom mi budú platiť PN z maxima a tiež materskú? DNP som začala platiť 28.12. a zamestnaná som od 15.8.2011, ked som sa vrátila skôr z rodičovskej. Ako to teda budú rátať, ked sa ráta z predošlého roka? Koľko by mi vyšla tá materská v €? Ďakujem

danuska111
19. feb 2012

@anella07
@datanka
ďakujem baby, zajtra smer sociálka

anella07
19. feb 2012

@danuska111 neni za co a napis, co ti povedali 🙂 lebo ja eom si platila z max ale neviem, ci ziadat aj z roboty, aby mi to nejako zle neprepocitali za ten mesiac a nemala som nižšiu...

danuska111
19. feb 2012

@anella07 ok, dám vedieť

gapa
19. feb 2012

@anella07
čítala som tvoj príspevok a
inak podla info cez poradnu soc.poist. a terajších zákonov môžeš čerpať dovolenku v zamestnaní a zároven byť pn z dnp (nemusela by si pn ukončovať).

anella07
19. feb 2012

@gapa ďakujem za info, som myslela,že sa to vylucuje... 🙂 na socialke mi povedali, ze nemozem, že by som musela dat pn Aj z roboty, co nechcem... Lebo nemám zatial ani vychadzky :( a radsej vycerpam mesiac dovolenky. A nevieš mi poradiť, či materskú ziadat iba z dnp alebo musím aj zo zamestnania? Aby mi to nejako nepreratali (koli dovolenke) a nedostala menej, ďakujem. 🙂

silvuska47
19. feb 2012

som tu novačik..chcela by som sa opýtať či si možem platiť aj ja dobrovolne nemocenské poistenie..nakolko mi je povedana vždy ta istá veta že nemožem lebo pracujem v zahraničí..ale tam som len sezonne a čo ked sa zadarí napríklad babo čo potom ako to bude ked som neodrobila na sk nič??viete mi niekto poradiť??vdaka

datanka
19. feb 2012

@silvuska47 platit si mozes,ak tu mas trvaly pobyt a si obcan SR.len sa ti to uz teraz po novom neoplati,pretoze to nie je uz vyhodne.platit si musis min.120eur mesacne,aby si mala matersku 220.ak si chces platit max.musela by si nejakych 450eur mesacne a to je strasne moc.ak zostanes tehotna a nemas na sk nic odrobene,aj bez platenia dobrovolneho nem.poistenia budes dostavat 190eur.takze ak planujes babo,lepsie je si peniaze odkladat,ako vrazat teraz do vobec nie vyhodneho DNP