Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
22. feb 2012

@jaja08
nepíšeš nič o prac.pomere, čo je podstatné. NO medzi riadkami čítam, snád do 9/2010 ti trval prac.pomer a potom si dala od 9/2010 len ZMENU vam.základu z dnp (nedala si odhlášku). v takom prípade pri nástupe na pn v r.2011 sa ti nemocnské ráta len z vym.základu z dnp (nie zo zamestnania), t.j. sa to vlastne akoby spriemeruje, to čo si platila do septembera2010, píšeš 30eur a od sept. 49,13eur.

ale toto je taká teoria, neprerátavala som

PN ti lekár ukončí a pôjdeš na MD. Ak ti zaniklo dnp 31.1.2012, čo predpokladám, tak je podstatné, aby si žiadala o materské presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu, ani o den skôr. Lebo po ukončení nem.poistenia, ak žiadaš o materksé v tzv. ochrannej lehote vzniká nárok na materské presne 6tzž.pred PTP, nie už 8. A lekári väčšinou, ak je pn pred md chcú vypísať už 8týž.pred, tak s tým nesúhlas, lebo mamička sama sa môže rozhodnúť kedy na md nastúpi.

a nezabudni na prihlášku do soc.poistovne po pôrode (do 45dní, ak tinetrvá prac.pomer), aby si bola dôch.poistená od pôrodu. Lebo toto sa nedá neskôr vybaviť spätne. Ak ti ale trvá a bude trvať prac.pomer, tak stačí podať prihlášku najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky.

jaja08
22. feb 2012

@gapa
Dakujem za odpoved, konecne mam v tom jasne :D no v tehotenskej knižke mam nastup na MD 25.05. a termin mam 5.7. cize dufam, ze to tak bude a ked nie tak poprosim lekara aby to tak spravil. No ale nevies mi povedat bude mi vyplatena ta nizsia suma/ ako doteraz tych 380 e / alebo uz budem dostavat pol roka tych slubovanych vyse 600 e to by ma este zaujimalo. Dakujem este raz za odpoved, prajem pekny den

datanka
22. feb 2012

@nativanativa mozes si platit,aj ked si nezamestnana,ale vobec sa ti to neoplati.jednak,to uz nestihnes do porodu...matersku by si urcite s pripoistenia nedostala.druha vec,ze od febr.je to uz strasne drahe.platis 120e.mesacne a dostanes 220e.mesacne matersku.ale ako pisem,ak si uz tehotna naco sa chces pripoistit?radsej sa zamestnaj na tpp a ak odrobis 3mesiace,budes dostavat matersku zo zamestnania-65perc.tak sa rychlo zamestnaj,ak mas tu moznost,lebo inac budes dostavat len 190eur rodicovsky 😉

datanka
22. feb 2012

@gapa gapa,prosim ta pekne,uz som sa to tu raz pytala,len mi nikto nevedel povedat,ako to je.totiz takto-som zamestnana,dnp si platim od 12.januara...platila som si aj minuly rok,ale len 3mesiace(august,sept.,oktober)a potom som to zrusila a nanovo sa dala poistit az v tom januari.len by som chcela vediet,ze co s tymi 3mesiacmi?mam zabudnut,ze som to vobec platila?nikde sa mi to nezarata?chcem to vediet preto,keby sa nahodou zadarilo a ja otehotniem,dr mi urcite nedovoli pracovat dlhsie ako 3mes.,ze keby som nastupila na pn po 26tyzdnoch platenia,dostala by som nieco?a potom aku matersku?dufam,ze si sa s toho vysomarila,co som sa chcela opytat. 🙂 dakujem

karinkaeich
22. feb 2012

@ gapa ahoj prosim ta, pises tu viacerym mamickam, ze nech si nezabudnu dat prihlasku do sp, aby boli doch.poistene. ja som na rd uz od skoro rok. viem, ze som nieco popisovala, nech som poistena, ale vobec si nepametam, ci sa to tykalo nemoc. alebo doch.poistenia. da sa to nejako zistit? napr. ze napisem alebo zavolam do sp a oni mi povedia? nerada by som sa o niekolko rokov dozvedela, ze niekde mam zbytocnu "dieru" na poisteni. vies mi poradit, prosim? alebo nemoc. poistenie je automaticky, ked nastupujes zo zamestnania na md (plati za mna stat). ci ako? som z toho mimo ☹ dakujem

karinkaeich
22. feb 2012

@gapa ahoj prosim ta, pises tu viacerym mamickam, ze nech si nezabudnu dat prihlasku do sp, aby boli doch.poistene. ja som na rd uz od skoro rok. viem, ze som nieco popisovala, nech som poistena, ale vobec si nepametam, ci sa to tykalo nemoc. alebo doch.poistenia. da sa to nejako zistit? napr. ze napisem alebo zavolam do sp a oni mi povedia? nerada by som sa o niekolko rokov dozvedela, ze niekde mam zbytocnu "dieru" na poisteni. vies mi poradit, prosim? alebo nemoc. poistenie je automaticky, ked nastupujes zo zamestnania na md (plati za mna stat). ci ako? som z toho mimo dakujem

jana201
22. feb 2012

@karinkaeich @gapa to iste ja som tam prisla neskôr o pol roka co to pre mna znamena

milena35
22. feb 2012

@nativanativa ak si nezamestnana,nasla by som si priatelskeho zamestnavatela,ktory ta zamestna a da max.vymeriavaci zaklad...

mima595
22. feb 2012

@karinkaeich - to sa tyka dochodkoveho poistenia..kludne tam zavolaj, oni podla rodneho cisla zistia, ci si dochodkovo poistena statom alebo nie...ak nie si, tak utekaj podat prihlasku.....

jana201
22. feb 2012

@lilyen2011 ahoj prepac ze sa stale vracam spat k teme ale stale to tu dookola citam a napadla ma jedna vec aku dobu sa dostava maxmaterska a potom to musime ist zrusit ?? a prihlasit sa na rd ??? ako je to ..... a uz sa pomaly blizi marec april nieee 🙂)))))))))))))))))))

nativanativa
22. feb 2012

@milena35 to mi je jasne , ale chcem este vediet ci je mozne si to platit aj v nezamestnanosti ... asi nie ze ?

ninka.b1
22. feb 2012

@nativanativa podla mna si platiť môžeš, ale všetko.. Ja som si dala platiť zo 600eur to je 210eur mesačne a na matersku to vychadza niečo cez 300eur... zaleži kolko si ochotna platiť...
inak tiež som momentalne nezamestnana

ninka.b1
22. feb 2012

a môžem sa ešte spytať??? manžel ma povinne ale mal aj dobrovolne poistenie, no a teraz marodi, ale s dobrovolneho to ma iba cca 26t čiže ešte nema narok na vyplatenie, ale ja neviem či teraz ked domarodi mu bude normalne pokračovať to poistenie? nezruši sa samo, že? tam je ta ochranna doba tych 270dni.. rozumiem tomu dobre?

lilyen2011
22. feb 2012

@jana201 MD je cca 34 či 36 týždňov už neviem presne a áno ona ti zanikne a na RP sa treba po skončení MD ísť prihlásiť. Oni ti dajú presný dátum dokedy budeš mať MD a od nasledujúceho dňa začínaš čerpať RP 🙂

2danculik
22. feb 2012

Baby píšem Vám moj prípad a odpoved co mi poslali zo sociálky

som nepretržite zamestnaná
celý rok 2011 až do 30.12.2011 som dnp z 700eur+zamestnanie 317eur
k 30.12.11 som prerušila dnp a znovu sa prihlásila 3.1.12 500eur+500zamestnanie
teraz som v 7tyždni a termín mám 5.10.12

moje otázky:
mám pokračovať v Dnp, alebo ho platím zbytočne?
čo bude mojim rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského?
Čo mi odporúčate Vy?

ODPOVEĎ
Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní pred pôrodom. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dá pripočítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom. Ako uvádzate vo Vašom podaní, dobrovoľné nemocenské poistenie ste si platili počas celého roka 2011 až do 30.12.2011 a následne ste sa dňa 03.01.2012 opätovne prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie z vymeriavacieho základu 500€. Vznikom nového nemocenského poistenia vzniká aj nové rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej. Výška nemocenskej dávky sa určuje z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je určený v sume 339,89€, ak dobrovoľné poistenie fyzickej osobe trvalo do vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky nepretržite menej ako 26 týždňov. Z uvedeného vyplýva, že Vám nárok na materské vznikne, nakoľko spĺňate podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, avšak ak si dobrovoľné nemocenské poistenie nebudete platiť do nástupu na materskú aspoň 26 týždňov, materská Vám bude vypočítaná z minimálneho vymeriavacieho základu, teda zo sumy 339,89€. To znamená, že je pre Vás výhodnejšie platiť si dobrovoľné poistenie tak ako doteraz až do nástupu na materskú. V takom prípade, sa bude rozhodujúce obdobie určovať z dobrovoľného poistenia, ktoré ste odviedli do Sociálnej poisťovne v období od 03.01.2012. Pripomíname, že v čase poskytovania materskej dobrovoľne poistená osoba neplatí dobrovoľné poistenie.

Dúfam ze vám to pomože

gapa
22. feb 2012

@jaja08
na md nastupuješ v r.2012 a v .r.2011 si platila píšeš z maxima už. A predpokladám zo zákona ti zaniklo dnp
31.1.2012.

s tým termínom pozor, pri ptp 5.7. je najneskorší nástup na md 24.5.

2danculik
22. feb 2012

@gapa Smiem sa spýtať ako by jej to mohlo znížiť materské ? kde čerpáš info? ja som na nete nenešla ani polovicu informácíí aké máš ty, a to sa tam hrabem každý deň 😒

gapa @aamonka
nárok na materaké z dnp ti vznikne, ved 7/11 až 8/2012 je viac ako 270dní a od 12/2011-7/2012 je minimálne 26týž. Len teda záleží, či v čase od posledného prihlásenia na dnp do 31.12.2011 si mala aj nejaké ine nem.poistenie (napr. zamestnanie), čo by mohlo znížiť vym.základ.
Ak si ale v dec.2011 od posledného prihlásenia nemala iné nem.poistenie a mala povinnost platiť a platila poistné, tak sa z tohoto vym.základu bude rátať materské.

gapa
22. feb 2012

@2danculik
k tvojmu prípadu tolko, že pri nástupe na md v r .2012, ak ti trvá stále ten istý prac.pomer (ak iný, tak je to inak) sa ti materské bude rátať z dnp z nového vym.základu z dnp (ak tvoja mzda neprekročí v žiadnom mesiací sumu cca 653eur lebo max. je cca 1153tuším - 500). teda tých 500eur mesačne.
Zo zamestnanie ak trvá ten istý prac.pomer od r. 2011 alebo skôr sa ti však materkské bude rátať nie z roku 2012 ale roku 2011 /predchádz. kalen. roku) a vym.základu v tomto pracovnom pomere, podla tvojich info asi z317eur

2danculik
22. feb 2012

@gapa takže by som si nové Dnp mala zdihnúť na maximum že?
alebo sa dá ešte použiť finta:výpoved a príjem do pracovného pomeru hned na druhý deň?

gapa
22. feb 2012

@2danculik
už som ti odpovedala.
odkial čerpem info? Ja sa v tom hrabem od roku 2008,čiastočne roku 2007, tak to už je skoro 5rokov a niektoré dni počas mojej pn rizikové som bola pri počítači aj 8 10hod. a čitala, hladala, odpovedala. A čítala som vela otázok a odpovedí k nim od ludí, čo som predpkladala, že to ovládajú. Ale samozrejme na mnohé vecí sa príde až po pár rokoch.

gapa
22. feb 2012

@2danculik
dnp si už nezdvihneš, zmeny sú možné po 6celých kalend.mesiacoch, teda u teba /pri prihlásení 3.1.) až od augusta a keby sa teraz odhlásiš, už sa nemôžeš prihlásiť a platiť len 4,4%. A aj tak by ti to nepomohlo k maximu.
Ukončiť pp a uzatvoriť nový, tak to by pomohlo, len treba, aby od novej prihlášky do socpoistovne, ktorú mzdárka dá do nástupu na md uplynulo viac ako 90kalend.dní.

mima595
22. feb 2012

@2danculik - ono to gapa myslela tak, že ak sa niekto prihlasil na DNP napr. 1.11.2011...v praci mal normalne VZ cca. 500E a prihlasil sa z rozdielu cca. 610E...ale v 11/2011 mu dali odmenu 400E a v 12/2011 tiež 400E..teda jehu hruby prijem zo zamestnania je 900E za tie 2 mesiace a aj ked je ma nahlaseny VZ 610E..oni mu uznaju iba rozdiel medzi maxim. VZ ajeho hrubou mzdou...teda pre mesiace november a december bude VZ pre vypocet DNP iba nejakych cca. 22OE

a ked niekto bude cerpat davku v r. 2012, tak sa mu bude brat VZ zo zamestnania za cely rok...a tam sa tie odmeny v priemere za cely rok "stratia" ale pre vypocet DNP bude podstatny VZ od posledneho prihlasenia...teda v tomto pripade su to tie 2 mesiace...

ak si niekto plati DNP cely rok, tam tieto odmeny nezvyknu robit šarapatu...ale v takych kratkych casovych usekoch mozu.....

2danculik
22. feb 2012

@gapa no na md pojdem az okolo polovice augusta-teda ak sa babenko nenarodí skor-čo pevne verím vydrží v brušku...takze by som to mala stihnút aj s rezervou ak to spravim uz tento mesiac

mima595
22. feb 2012

@2danculik - no nestihnes, lebo zmenu možes až od 6 mesiacov od prihlasenia...teda u teba až cca. 3.7

2danculik
22. feb 2012

@mima595 ja som myslela na zamestnanie nie DNP
ako pisala gapa
"Ukončiť pp a uzatvoriť nový, tak to by pomohlo, len treba, aby od novej prihlášky do socpoistovne, ktorú mzdárka dá do nástupu na md uplynulo viac ako 90kalend.dní"

gapa
22. feb 2012

@datanka ak máš dnp od 12.1.2012 a máš ukončené nem.poistenie tiež dnp 1.8.-31.10.2011=92dní, tak ti po uplynutí 178dní (270-92) ti vznikne nárok na nem.dávku, ale to by bolo ešte z minima. Ak však vznikne pn najskôr na 183tí den dnp(tj po 26týž), tak máš nárok na nemocneské zo skutočného vym.základu z dnp v rozhod.období

mima595
22. feb 2012

@2danculik - aha, prepac, ja som automaticky myslela na DNP.. 😔 😝

2danculik
22. feb 2012

@mima595 takže to chápem dobre? 🙂 dnp zostáva 500e + terajší plat ( ak dam vypoved a uzavriem nový pp )
ak Nebude nový prac.pomer- tak mam smolu a ráta sa mi 2011
Super toto som potrebovala baby, už som mala stres, lebo bábatko sa podarilo skor ako som počítala 😅

gapa
22. feb 2012

@jana201
predpokladám nie si zamestnaná a ani povinne poist. szčo
v takom pripade budes mat pol roka bez dôch. poistenia do dôchodku

gapa
22. feb 2012

@2danculik
ešte tolko, ze navrhovali tých 90 dni zmenit na 180, ale zmeny asi do tvojho nastupu na md nestihnu. no aj tak lepsie novy pp skor, aj pre prip, pn