Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
22. feb 2012

@karinkaeich
pozri www stranky sp, ide tam hore taky riadok s tel. cislom k dochodkovemu poisteniu., tam zavolaj a spytaj sa,

2danculik
22. feb 2012

@gapa no za vyskúšanie nič nedám, ak to nevyjde tak budem mať md aspon z tých 317+500 stále lepšie ako minimum.
Ako to je s tým ukoncení, a uzavretím pp? napr 1.3.výpoved a 2.3 uzatvorenie? stací jeden deň?

jana201
22. feb 2012

@lilyen2011 ok ok dakujem 🙂) potom daj vediet ako si natom 🙂)))

jana201
22. feb 2012

@gapa aha aha no ok .... a co uz

datanka
22. feb 2012

@gapa dakujem ti velmi pekne 😉

jaja08
22. feb 2012

@gapa
No vlastne 24.5. by som mala riadim sa podla prveho datumu porodu ktory mi vypocitali na 6.7. ale teraz momentalne je 5.7. realny. Ano platila som si z maxima :D ale nechapem to keby ma vypisal den neskor alebo skor tak uz nemam narok? Ano DNP mi zaniklo 31.1.2012 ale vsak este som v ochrannej lehote, ci nie?

gapa
22. feb 2012

@jaja08
áno, trvá ochr. lehota
treba presne 6týž, predpokladám musela by si to opraviť, no neviem pri dnp. Treba si na to dávať pozor pri pracovnom pomere, lebo by z toho dôvodu mohlo dôjst k skráteniu poberania materského,
no pri dnp neviem, asi to opravujú

jaja08
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaja08
22. feb 2012

@gapa
Ja som nezamestnana pracovala som do konca roka na dohode, ale teraz uz nie ..

datanka
22. feb 2012

@gapa dakujem ti pekne za odpoved.tak to mozem brat tak,ze ak napriklad teraz otehotniem,mozem ist po 26tyzdnoch platenia na pn,lebo som si minuly rok platila aj tie 3mesiace a to sa do toho rata?a budem mat max.pn,kedze som si platila max?a aj potom matersku?ci ako mi budu brat rozhod.obdobie?dakujem ti velmi pekne!este ze ta tu mame 😉

karinkaeich
22. feb 2012

@gapa a s nemocenskym poist. je to ako? automaticky za mna plati stat, ked teraz cerpam rd? pp mi stale trva a zamestnavatel vsetko nahlasoval. dakujem

mirka1308
22. feb 2012

@janulap Jani papier na MD som odovzdala ešte začiatkom januára, keď som nesplňala lehotu 270 dní, pani ma akurát upozornila, že po narodení mám doniesť rodný list. Tie nedoplatky nemám, lebo to ma napadlo spýtať sa ešte v januári a pani za okienkom bola milá a pozrela mi, vraj som mala všetko OK 🙂
Ozaj píšeš že automaticky to zaniklo po 270 dňoch, a ja som bola pred 2 dňami platiť ešte február 😕 tak asi zbytočne že?? Som sa totiž nešla spýtať na okienko, lebo tam mali veľa ľudí a necítila som sa dobre na dlhšie čakanie... 😨 ďakujem ti za odpoveď 😵

gapa
22. feb 2012

@datanka
áno, ako píšeš, po uplynutí 26týž, máš vdaka ukončenému dnp splnených 270dní (ak trvalo tak ako som písala, lebo si nepísala presné dátumy a tam samozrejme záleží na každom dni). Dni ukončeného dnp sa ti k trvajúcemu prirátajú. Dávka bude rátaná z nového skutočného vym.základu v rozhod. období od posledného prhlásenia.

gapa
22. feb 2012

@karinkaeich
nem.trvá len pre učely nároku na materské, podla zákona je teraz prerušené=ukončené, ale ak by si nastupovala na dalšiu matersú, tak sa aj dni RD rátajú do potrebných 270dní.

gapa
22. feb 2012
hviezdicka2024
22. feb 2012

@mima595 no prave som sa zlakla, ked som čitala gapu...je to môj prípad, od júla 2011 si platím DNP , v decembri som mala odmeny a plat mi vyšiel 781 eur v ten mesiac, tak snád mi to nenarobí problémy pri vyplácaní, nakolko si platím z maximálneho VZ. a ešte k tomu mi v decembri zdvihli plat o 50 eur, ale už som nemenila sumu a nadalej platím tak ako od začiatku, ked som si to počítala teraz by som mala platit o 2 eura menej, tak snad to nebude problém a vznikne mi nárok na max. materskú???!

ketriink
22. feb 2012

babenky prosím poradte mi platila som si rok 2011 DP polroka z minima a polroka z maxima VZ ked by som isla ten rok na marodku aku by som ju mala???

janulap
23. feb 2012

@mirka1308 kedy ti zaniklo DNP?A vo februari,nezaplatila si to za januar?Ale to nevadi,tak tam mas teraz preplatok,o ten mozes poziadat,vratia ti ho 🙂

mirellka
23. feb 2012

babulky otázočku mám,prosím o odpoveď 🙂
DNP som platila od 2009 do 30.01.2012 od 31.1.2012 mám na novo staré poistenie
od 26.1.2012 som na pn od gynekológa a ten mi pravdepodobne bude chcieť k 29.2 pn zrušiť .
Chcela by som vedieť že keby ma ten istý lekár ešte 29.2. ukončil terajšiu diagnózu a vypísal na inú diagnózu či by mi bola pnka vyplatená ešte zo starého poistenia lebo by som už dostala minimum. Ďakujem pekne za odpoved ! 🙂 🙂 🙂

kocica43
23. feb 2012

@mirellka
@mirellka Dostanes uz len minimum

leonna
23. feb 2012

ahojte baby, chcem sa spytat, ze ak ma lekar vypise na PN kam s tym mam ist? Som evidovana na urade prace a kazali mi PN priniest tam, no tiez si platim DNP a tak ze ci mam mat dalsiu kopiu tej PN aj pre socialku, alebo ako to funguje??? dakujem za radu...

mirellka
23. feb 2012

@kocica43 som si myslela no chcela som sa uistiť ,Ďakujem! 🙂

kkubekova
23. feb 2012

@gapa Ahoj, chcem sa spytat ohladom ziadosti o matersku
- DNP som od 1.7.2011 do dnes z maximalneho VZ a
- zamestnana som od 1.10.2011 do dnes, pricom zamestnana som bola este pred prvou materskou od 5.3.2008 do 25.5.2010
- teraz neviem, ze ako je to so ziadostou o matersku - ci si musim ako zamestnanec davat ziadost aj zo zamestnania, ked z posledneho nesplnam podmienku 270 dni v poslednych 2 rokoch (budem mat len cca 200 dni) a ani to predchadzajuce zamestnanie mi nespada do tej doby alebo staci, ked si dam ziadost z DNP?
A ak staci z DNP, tak ako preukazem zamestnavatelovi nastup na MD? Dakujem.

datanka
23. feb 2012

@gapa jejo,tak to si ma fakt potesila.myslela som si,ze na tie 3mesiace z min.roku mozem zabudnut a zacat od znova!no,bola som poistena presne tie 3mesiace,co som ti pisala od1.augusta do oktobra,len to neviem presne do kedy,ci do konca alebo len po polky,uz si nepamatam,kedy som to odhlasovala a tie papiere uz nemam.nevadi,zratam si proste kolko dni som bola ten minuly rok a priratam k tomuto.a aby som mala 26t.aj nepretrzite.a ked zavolam na soc.povedia mi presne kolko dni som platila minuly rok?poskytuju taketo info,alebo ma poslu do kelu,nech neotravujem 😒

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
milena35
23. feb 2012

@evamarek77 mozes sa prihlasit na up...pokial ti vznikne narok na podporu....po skonceni si mozes poziadat o opatrovatelsky prispevok........predpokladam,ze pre nepriaznivy zdravotny stav dietata......

karinkaeich
23. feb 2012

@gapa no super, dakujem za cenne info, uz som aj volala na nasu pobocku ohladne toto doch.poist., som poistena hned od nastupu na rd, tak super 🙂

datanka
23. feb 2012

@gapa ahoj gapa,tak ta otravujem zas,uz prisaham,ze poslednyx 🙂 len som s toho debil,lebo som volala do socky akurat,ze kolko mam presne zaplatene za minuly rok(co som ti spominala,ze som bola dnp-aug.sept.okt.)a teta mi povedala,ze som bola poistena od 1.8.2011 do 5.12.2011.ale nechapem,ako je to mozne,kedze odhlasku som si davala urcite skor.len som sprosta,ze som vyhodila tie papiere,ale bol to urcite oktober,najneskor november.dlhsie som to urcite neplatila.ako mozem byt az do 5.12.?2x som sa jej opytala,ci sa nepomylila a ona ze nie,ze to mam urcite zaplatene tak.ja som s toho uz fakt jelen 😉

janka273
23. feb 2012

Dievčatá, chcem sa opýtať: 3.3. nastupujem na MD, jeden papier odovzdávam svojmu zamestnávateľovi a ten druhý soc.poisťovni/platím si dobrovolné soc.pripoistenie/, a na tom druhom papieri tiež vypisujem zamestnávateľa + razítko, potvrdenie od neho, alebo zamestnávateľ sa tam neuvedie iba soc.poisťovňa?

zuzlik1980
23. feb 2012

@gapa
ahoj Gapa, aj ja by som od Teba potrebovala jednu radu:
od septembra 2010 do juna 2011 som bola zamestnana s Hr.Mzdou 900€ (10mes)
potom som bola evidovana na UP 6 mesiacov -7/2011-12/2011(povinne nem.poistenie nebolo)
od 1.1.2012 do teraz znovu pracujem ...HR.MZDA - 500€ ...no uz mesiac som PN, bud.tyzden sa chystam do prace.
okrem toho si od 2008 platim DNP ..posledny VZ bol meneny v 2010 na 427€ (urobila som chybu, ze som si ho pocas evidencie na UP nezvysila na maximum.
Dnes mi prislo rozhodnutie zo SP o vyske mojho denneho VZ na nemocensku davku - 8.7151€ - nechapem preco tak malo???
chcela by som vsak pokracovat v plateni toho komplex.balika z VZ 600€...no neviem ci bude stacit ak si len zvysim ten VZ z 425 na 600 (budem platit ok.200€), alebo mam zrusit a nanovo sa prihlasit,,,chcela by som mat max.matersku a aj PN..co by bolo podla Teba najrozumnejsie?