Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
25. feb 2012

@b1105 - ano, ale musis sa stihnut prihlasit do 29.2 s datumom prihlasky 1.2.2012...v tom pripade sa poistenie berie ako nepretrzite, VZ by si mala z minuleho roku /2011/...a pocas PN by si nemusela platit nic.....

simika26
25. feb 2012

@b1105 a nie je to neskoro, ak som vzdy platila do 8.meho? Dufam, ze to nebude problem, skocim tam v pondelok. Dakujem za tvoju reakciu.

b1105
25. feb 2012

@mima595 dik ale to by som musela byt pn aspon mesiac nie?

b1105
25. feb 2012

@simika26 v pondelok tam skoc to budes mat najlepsie, tiez viem ze sa to do 8 plati

mima595
25. feb 2012

@b1105 - pokial si na PN z DNP, za dane obdobie, co si PN neplatis

gapa
25. feb 2012

@b1105
áno, ak ti dnp zaniklo dnom 31.1. a dáš prihlášku ešte vo februári s dátumom od 1.2.2012, tak sa berie dobr.poistenie ako nepretržité, tj. nemocenské sa ti bude rátať z vym.základu v r.2011 bez dní poberania materského.

gapa
25. feb 2012

aha, už ti mima odpovedala 🙂

datanka
25. feb 2012

baby,kedy,alebo teda ako casto mozem ziadat o preplatok?po 3mesiacoch?

zitaje
25. feb 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat. Platim si dnp, prerusila a znova som sa prihlasila v januari, cize mozem platit povodnu sumu este tych 270 dni.
Bola som v nemocnici na jednom zakroku, v piatok som isla, dnes ma uz pustili, dala som si vypisat pn-ku, potrebujem par dni ostat doma. Lenze v nemocnici na prijme bola taka popletena teta, ktora nechapala, ze nemam zamestnavatela, len dnp, a dala mi cele to tlacivo, vsetky styri listy, ci pat. To ich mam vsetky poslat do socpoist? Nema nieco z toho posielat lekar? Co s tym mam robit, viete mi niekto poradit? Dakujem za rady.
z

sherny
26. feb 2012

@zitaje Ahoj.ja so tiez bola v nem.a pustili ma v stredu.ja so isla na pn v piatok.pn mi vypisal gyndos,jedna pn pre zamest.druha pn pre dnp.potom mi dal este take 2 zelene papiere velkostou pn,ale to je papier,kde naň v nem.napisali od kedy do kedy som tam bola.ten si zoberie gyndos a este jedna kopia,ta zostane v karte.cez tyzden idem za gyndosom na kontrolu a on mi da papier o tom,ze mi pn pokracuje do dal.mesiaca

girl177
26. feb 2012

@hviezdicka2024 presne tak mozes si to ziadat od socialnej poistovne spat na zaklade ziadosti 🙂

b1105
26. feb 2012

@gapa no ale to som mala matersku od marca do oktobra takze sa to pocita len z 6 mesiacov to bude potom dost nizsky vypocet davky nie?

b1105
26. feb 2012

@mima595 ahoj po vypocte len s 6 mesiacov ked som nebola na materskej tak by mi vysla pn ako polovica z maxima cca 250 euro za mesiac?

olinka166
26. feb 2012

@elizabeth1011
ochranná doba na pn od skončenia 270 dní je len 7 dní aj ked si tehotná

ursula5
26. feb 2012

@olinka166
@elizabeth1011 pokiaľ je v čase skončenia DNPO tehotná tak ochranná lehota je 8 mesiacov, mám to priamo zo SP. Takže ak v čase 8 mesiacov pôjde na OČR alebo PN a poistenie zaniklo treba len doniesť, že v čase kedy zaniklo už bola tehotná. 🙂

mima595
26. feb 2012

@b1105 - nie, pretože obdobie materskej sa vynima z vypoctu...mala by si narok z maxima..tam sa o nerata ttak, ci platis cely rok alebo iba mesiac...VZ sa rata ako podiel suctu VZ deleno poctu dni, za ktore si platila.....

katka9900
26. feb 2012

@zitaje ahoj, asi musis ist aj ku svojmu doktorovi s prepustacou spravou, ze? zober k nemu vsetky papiere, on si necha jeden cierny, tebe ostane zeleny, do socialky das cerveny a druhy cierny. po skonceni pn, das zeleny doktorovi, on ho posle do socialky a da ti cierny od neho, ten zanesies sama na socialku. aspon sa mi zda, ze mne to tak robil, keby si mala este nejaky papierik navyse, tak ti doktor povie, co s nim 😉

jabaka
26. feb 2012

ahojte, potrebujem poradit, a mozno poradim aj inym. 31.1.2012 mi skoncilo DNP, 6.2. som nastupila na PN v ochrannej lehote. Za januar som zaplatila az 9.2.2012, cize o den neskor ako bolo potrebne a nahodou som zistila ze mi ta PN nebude z tohto dovodu uznana. Poradili mi ale, aby som sa este od 1.2. prihlasila a zaplatila si za tych 5 dni, kedze som stale PN a platila som si viac menej z minima. Treba sa ale aj odhlasit alebo staci podat len prihlasku z VZ ktory som mala aj predtym? dakujem

luna22
26. feb 2012

@jabaka to važne pre jedeň deň neuznaju?

jabaka
26. feb 2012

@luna22 vraj ano, ze budu presne zistovat kedy isla platba a ak nebolo uhradene do 8.2., uz neuznaju.

danculik
26. feb 2012

ahojte,,xcem sa opytat neviete mi povedat ako dlho budem poberat matersku?respektivne dokedy?lebo neviem ci je to 34 alebo 37 tyzdnov?nastupila som ma matersku 10.08.2011.porod som mala 16.09.2011.dakujem pekne za odpoved.

elizabeth1011
26. feb 2012

@ursula5
dakujem velmi pekne. toto som sa docitala viackrat,len ked uz sa konci mesiac kedy sa da spatne prihlasit som sa chcela uistit,ze je to ok.
v pripade pn budem potrebovat potvrdenie od Dr.ze som tehotna od januara??

elizabeth1011
26. feb 2012

@jabaka to uz vymyslaju sprostosti-nie??

mima595
26. feb 2012

@jabaka
@elizabeth1011 - ono skor bude problem v tom, že si chcela PN uplatnit v ochrannej lehote...tam musi byt poistene uhradene vcas...
ak vsak si zaplati ten balik a poistenie sa jej bude brat ako nepretrzite, tak budu skumat, ci ma nedoplatok k januaru..teda mesiac pred tym , ako vznikol narok na davku.....

gapa
26. feb 2012

@b1105
súhlasím s mima

jabaka
26. feb 2012

@mima595 a vznikol mi tam nejaky nedoplatok, ak som zaplatila 9.2? lebo chcem si spatne zaplatit ten balik, vlastne 5dni, aby mi teda uznali pn, aby sa nestalo ze mi to nakoniec neuznaju a budem musiet zaplatit za cely februar, kedze som na PN do konca februara

julia206
26. feb 2012

Momentálne pracujem na jednom mieste od roku 2004 a v druhom zamestnaní som 2 mesiace. Mám nárok si uplatniť OČR prípadne PN z oboch zamestnaní. Viem že pri uplatnení materskej musím splňať podmienku 270 dní poistenia z každého poistenia z ktorého si chcem MD uplatníť. Platí táto podmienka aj pri PN a OČR.Vopred dakujem

brkabra
26. feb 2012

ahojte, chcem sa opytat, nepatri to sem, ale nenasla som tu taku temu: ako mam zaziadat o dlhsiu matersku, ked som ako osamela matka? co treba a kde vypisat? ake su podmienky? dakujem peke

ursula5
26. feb 2012

@elizabeth1011 tak mi povedala na SP, keď som sa bola informovať, lebo ja som v tej istej situácií tiež mi skončilo poistenie k 31.1.2012 a som tehotná tak ak by som šla na PN mám doniesť potvrdenie, že k 31.1.2012 som bola tehotná 🙂 🙂 🙂

jana201
26. feb 2012

@silvulienka a to pracujete alebo ste na rd ??? ak teda by ste mi odpovedali vdaka ... ja som premyslala ci mam na to naarok na preplatok ked som si platila dnp ale pocas rd ???