Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
12. feb 2010

gapa, to vážne? Ja som si myslela, že PNP a DNP a nároky z nich plynúce sa posudzujú samostatne, takto je ten systém strašne nespravodlivý.

andzi
12. feb 2010

zrzuska, do obdobia 270 dní sa ti počítajú všetky dni trvania nemocenského poistenia, teda aj tých 12 dní, to asi myslíš alikvotnú časť februára. Keď sa prihlásiš na DNP v priebehu mesiaca, tak platíš len alikvotnú časť za zostávajúce dni a samozrejme že do trvania DNP sa ti počítajú len tieto dni, nie celý mesiac. Takže sa nemusíš báť, že poistné zaplatíš a dni sa ti nebudú počítať.

duratlicka__2
12. feb 2010

Ahojte. Ak si platim dobrovolne len od zaciatku roka a aj tento rok porodim, bude mi materska vyplacana ako 55 % z toho vymeriavacieho zakladu, co som si urcila?

andzi
12. feb 2010

duratlicka, a už si tehotná?

duratlicka__2
12. feb 2010

Este to nemam potvrdene, ale sme sa tak fajne trafili do ovulky😀 Tak snad.

andzi
12. feb 2010

duratlicka, tak držím palce, aby si si našla //, krajšieho pocitu niet. 🙂 Ak si DNP platíš od 1.1.2010 a posledný menzes si mala predpokladám niekedy v polovici januára, tak tých 270 dní trvania NP by si mala v pohode stihnúť. Držím palce.

duratlicka__2
12. feb 2010

A to mi v utorok pichli vyvolavacku, tusim to ma opacny efekt, lebo graf mi vyznacil ovulku a teplota stupa😀

silvia123
12. feb 2010

A mne niekto nevie stále poradiť? Mám si platiť stále z maxima DNP, platím od 10/2009 ? Alebo po pol roku si môžem znížiť na rozdiel medzi pravdepodobným VZ a max.VZ z nového zamestnania. (Som na RP, chcem ísť z RP zase na druhú materskú, firma v ktorej som bola zamestnaná počas RP sa zrušila, ale zamestnávateľ ma prehodil a eviduje ako zamestnankynu vo svojej novej firme -overila som si to aj na SP -som tam prihlásená). Mám vôbec nárok na nemocenské zo zamestnania? -keď bola zmenená firma?

silvia123
12. feb 2010

Som na RD (pardon)

duratlicka__2
12. feb 2010

Silvi, skus napisat do rubriky materska-rodicovsky-materska, lebo v tomto Ti neviem poradit☹

yoo
12. feb 2010

Ahoj, veľa chlapov sem asi nepíše, ale keď vidim, že su tu múdrejšie osoby ako všetci zamestnanci SP dohromady, tak radšej požiadam o radu tu, keďže v SP sme k rade nedospeli.
Moja priateľka by mala byť v 6tom týždni a dačo tehotenstva a v priebehu predchadzajúcich dvoch a viac rokov ako zamestnanej jej bolo platené nemocenské. Dlhšie sme sa bavili na tému DNP ale bohužial nedoplánovali sme to. Skúšal som sa dočítať kedy je možné dostavať zvýšenú materskú z vyššieho vymeriavacieho základu, ale mám v tom chaos.
Pravdupovediac, nechápem tomu, čo sa dá vlastne ešte stihnúť do osmeho týždňa tehotenstva(píše sa tam o zostávajúcich 26 týždňoch)? Ak by sme si začali platiť DNP, mala by priateľka nárok na materskú z vyššieho vym.základu, alebo dodržanie tých 270 dní je smerodajné?
Vopred veľka vďaka ak dakto nájde čas na odpoveď.

lalus
12. feb 2010

dodržanie tých 270 dní je potrebné na to, aby vôbec tú materskú dostala.
Ja myslím, že sa vám oplatí začať si doplácať ten rozdiel do maximálneho vym. základu - potom by sa materská vypočítala zo súčtov súm nemocenského (t.j. mzda+dobrovoľné nemocenské). Sama som tým však neprešla, takže istá si nie som....ale to je môj názor. a čo vám povedali v SP?

yoo
12. feb 2010

vďaka lalus za názor, v SP nám povedali nič viac a nič menej ako, že sa to už nestíha, ale nato nám iní odporučili, že nás neinformovali dobre a spomenuli, že stačí tých 26 týždňov platiť DNP aby bola aspoň zvýšená materská.

silvia123
12. feb 2010

yoo ak bola v období posledných dvoch rokov nemocensky poistená a teraz je v 6tt, nech sa beží dať DNP do max.VZ a bude mať max.materskú, preto do 8tt to musí stihnúť lebo DNP sa musí platiť minimálne 26tt pred odchodom na materskú! Dni nemocenského poistenia sa sčítavajú, takže nemocensky poistená bude určite viac ako 270 dní.

lubica69
12. feb 2010

Silvia nepretržitých 26 týždňov musí byť splnených do pôrodu,nie?Či do nástupu na MD?Som bola v tom,že do pôrodu...

silvia123
12. feb 2010

ja myslím že do nástupu na MD, veď to aj tak vychádza 8+26=34tt nie?

lalus
12. feb 2010

do pôrodu 😉

silvia123
12. feb 2010

Z blogu pána Mihála: (upozorńujem na poslednú vetu)
Ak ste doteraz neboli nemocensky poistená (napríklad preto, lebo ešte len študujete alebo ste začali podnikať a nie ste ešte povinne nemocensky poistená ako SZČO), tak nutnou podmienkou na získanie materského je samozrejme existencia nemocenského poistenia.
Ak chcete získať materské, musíte sa prihlásiť v Sociálnej poisťovni (SP) ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO).
Pozor, ak ste v posledných dvoch rokoch nemali žiadne nemocenské poistenie, musíte sa v SP prihlásiť ako DNPO ešte pred otehotnením! A to preto, lebo podmienkou na získanie materského je, aby ste boli nemocensky poistená aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Tehotenstvo trvá približne 40 týždňov, to je 280 dní - preto zdôrazňujem: ak chcete mať istotu, že materské mať budete, treba sa v SP prihlásiť pred otehotnením.
Ak ste ale v období posledných dvoch rokov pred otehotnením mali nemocenské poistenie - napríklad mali ste zamestnanie, dobrovoľné nemocenské poistenie alebo ste boli povinne poistená SZČO, s prihlasovaním do SP ako DNPO sa ponáhľať nemusíte. Stačí, ak sa ako DNPO prihlásite najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. (prečo do 8.-ho týždňa si vysvetlíme ďalej). Treba si samozrejme spočítať, či trvanie dobrovoľného nemocenského poistenia do dňa pôrodu, spolu so započítaním predošlého - už skončeného - nemocenského poistenia za dva roky dozadu, bude spolu najmenej požadovaných 270 dní.
Skrátka: pri prihlásení sa v SP ako DNPO treba rešpektovať zásadu, že trvanie nového dobrovoľného nemocenského poistenia spolu s prípadným predošlým už ukončeným nemocenským poistením bude najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred skutočným dňom pôrodu.
Prihlásiť sa v SP ako DNPO znamená osobne zájsť do miestne príslušnej pobočky SP podľa miesta trvalého pobytu a vyplniť tzv. "Registračný list fyzickej osoby" s tým, že sa prihlasujete na dobrovoľné nemocenské poistenie.
Ak chcete mať materské čo najvyššie, čiže v súčasnosti je to okolo 600 € mesačne, v Registračnom liste uveďte vymeriavací základ 1084,55 €. Je to najvyššia možná suma (s platnosťou do 30.6.2010, od 1.7.2010 sa táto suma zvýši). Materské bude približne 55% z uvedeného vymeriavacieho základu (pozor, píšem to na tomto mieste zjednodušene, presný postup pri výpočte materského nájdete vyššie).
Ak uvediete vymeriavací základ ako sumu 1084,55 €, budete každý mesiac platiť poistné 4,4% zo základu, teda zo základu 1084,55 € je to 47,70 € (vypočítané poistné sa zaokrúhľuje na celé desiatky eurocentov nadol). Ak budete platiť poistné nie za celý mesiac ale len za jeho časť, suma poistného sa prepočíta alikvótne podľa počtu dní, za ktoré poistné platíte.
Poistné potom prestávate platiť ku dňu ku ktorému začnete poberať materské.
Pozor - na to, aby ste mali materské v zaujímavej výške - čiže 55% z vami určeného vymeriavacieho základu (55% zo základu 1084,55 € znamená materské okolo 600 € mesačne), je dôležité rešpektovať ešte jednu zásadu:
Dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské!

gapa
12. feb 2010

yoo, napíš,
aké ma ukončené nem.poistenia v období cca dva roky pred plánovaným pôrodom. Ak žiadne, tak jej dNP k vyššej materskej nepomôže. LEbo z DNP musí zvlášť splniť 270dní a prirátať sa môžu len dni ukončeného NP.

26tyž. je do násrupu na md, aby sa rátalo materské nie z pravdep. VZ ale zo skutočného.

andzi
13. feb 2010

gapa, aj keď sa ma to priamo netýka, celkom by ma zaujímalo, ako sa to myslí s tým pripočítaním dní ukončeného NP. Napr. ak som bola zamestnaná na dobu určitú 60 dní, platila povinné NP, potom sa stala nezamestnanou a začala platiť DNP, ktoré som platila napr. 230 dní do pôrodu, tak budem mať nárok na materskú a ak 230 dňom DNP sa mi pripočíta tých 60 dní PNP? Chápem to správne? Ja som si myslela, že podmienky na materskú z DNP a PNP treba splniť vždy zvlášť a dni sa spočítavať nemôžu. Ale ak je to takto, tak potom je to zneužiteľné.

gapa
13. feb 2010

andzi,
ak si dobre pamätám, tak to, že sa to dá sčítať, platí od 1.1.2008. Predtým to možné nebolo. Predtým sa bralo každý druh nem. poistenia zvlášť (t.j. povinné NP zamestnanca, povinné NP szčo a dobrov.poistenie) a boli prípady, ak bol niekto aj celé dva roky súvisle poistný, ale z každého len 8mesiacov a nemal nárok na materské. Nikdy sa asi nedá vymyslieť spravodlivé riešenie, aj ked upraviť by sa to dalo asi inak.

macacka
13. feb 2010

Ale aj keď sa splní podmienka na získanie materskej a to 270 dní súčtom DNP a PNP zamestnanca, výška materskej závisí aj od toho či dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské. Ak nie SP by síce priznala materskú len vo výške 55% zo sumy minimálnej mzdy. Dúfam, že sa nemýlim.

loren
13. feb 2010

ďakujem pekne za pomoc Vás všetkých ... radi by sme to špecifikovali, ale nie je nám jasne, čo je konkrétne "UKONČENÉ nemocenské poistenie" (kedy sa tak udeje?) ... vdaka

yoo
13. feb 2010

som zabudol odhlasit sestru 🙂
ďakujem pekne za pomoc Vás všetkých ... radi by sme to špecifikovali, ale nie je nám jasne, čo je konkrétne "UKONČENÉ nemocenské poistenie" (kedy sa tak udeje?) ... vdaka, yoo

gapa
13. feb 2010

macacka,
áno, ak je podmienka 270 dni NP splnená, tak pri uplatnení nároku na materské sa zistuje, či je splnená podmienka aspon 26týž. od posledného prihlásenia na DNP. Ak je splnená, tak sa materské ráta zo "skutočného" VZ v rozhodujúcom období. Ak nie je splnená, tak ako píšeš sa materské ráta z pravdep. VZ, t.j. minimálneho odvodu (teraz už to nie je minimálna mzda od 1.1.2010)

gapa
13. feb 2010

ukončené NP je napr. ak si bol predtým szčo s povinným poistením v SP a si skončil, dal odhlášku. Napr. ukončené zamestnanie. DNP, ktoré si mal predtým.

zrzuska
13. feb 2010

andzi dakujem 🙂

baby v ktorom tyzdni sa ide na matersku? v tom blogu od pana mihala sa pise ze najskor 8tt pred porodom. no co ja viem tak 34-36tt 😕 neviete?
ja kedze som doma s malou tak som si to ratala ze by ma vypisal normalne v tom 36tt 😨
aj tak tento mesiac budem cakat mz a este aj dalsi 😝 a az tak by sme sli na vec 😅

gapa
14. feb 2010

zrzuska,
najskôr 8týž. a najneskôr 6týžd. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské. A to je cca 34-36týž.tehotenstva.

yoo
14. feb 2010

Gapa, Silvia123 a spol. Ďakujeme za pomoc, keďže priateľka je zamestnaná nepretržite viac ako 3 roky, tak nema ukončené NP, ani iné DNP a podobne a tým pádom nesplňame podmienky, ktoré ste nám hore napísali. Ešte raz velká vdaka

zrzuska
15. feb 2010

gapa aha tak sa to potom rata ze porod moze byt az v 42tt. alebo to nejako blbo stale chapem? 😝 😨
lebo ja som to ratala ze 40tt a -8 by bolo 32tt 😝

no dneska idem to socialky si dat prihlasku. tak vam potom poviem co mi tam povedali. lebo ja vam hovorim ze mi tam tetka hovorila ze si to musim platit 11mes pred porodom.
a viete aku blbovinu povedali kamoske? ze 12mes pred otehotnenim. tak väcsiu blbovinu som nepocula. 🙄