Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rrenata30
27. feb 2012

@annie6 ahoj ja som na tom tak isto...do poisťovne netreba nosiť žiaden papier ,nárok na matersku uplatniš v ochrannej lehote

annie6
27. feb 2012

@rrenata30 tak som to pocula aj ja, ale dnes mi jedna znama povedala, ze vraj ona vie tak, ze treba im odniest potvrdenie od lekara, preto sa pytam, ci niekto to uz riesil, ... aby som nieco nezmeskala :D

rrenata30
27. feb 2012

@annanatalia ahoj podla mna ti Pnku vyplatia z minima pretože ak vznikne nárok na PN v čase nem.poistenia aj ked nemáš zaplatených 270 dni ale v čase vzniku si bola nemocenský poistená ..a čo sa týka materskej - platíš od januára -čiže do toho oktober (podla toho od jakeho platís) by to bolo 270 dni kedže budeš marodiť tak sa to predlží a potom ti plynie osemmesačná lehota to znamená že pred tým než ti osemmesačná lehota začne plynuť musíš byť minimálne 2 mesiace tehotná nakolko na matersku nastupuješ 6 týždňov pred očakavaným dnom pôrodu..

katka9900
27. feb 2012

@zuuzzu no, skoda, ze to takto zmenili, vela ludom to poriadne uskodilo ☹ ale aspon budes mat matersku 65% z vymeriavacieho zakladu, co si teraz platis 😉

rrenata30
27. feb 2012

@annie6 ja si myslím že je to nezmysel odniesť teraz niečo ..prosím ťa kde by tie papiere ukladali...ved nakoniec aj tak len lekár ti musí dať potvrdenie on ťa vypíše na matersku a logicky si myslím že žiadny lekár nebude niečo "falšovať" ved nakoniec bruško nesfalšuješ..🙂))) podla mna nie

annie6
27. feb 2012

@rrenata30 to si aj ja myslim :D ale na Slovensku nikdy nevies, tak preto sa pytam, ci nema niekto skusenost teraz, aby poradil... 😉

katka9900
27. feb 2012

@tjesulka ahoj, ano, ak si teraz na pn z dnp, budes mat narok na davky az do nastupu na matersku a aj na matersku z dnp.

kuriatko25
27. feb 2012

ahojte, vie mi niekto povedat, ci sa da DNP zrusit? vzhladom k roznym okolnostiam sa obavam, ze to nebudeme zvladat, no uz som nejaku ciastku zaplatila...

merry_v
27. feb 2012

@kuriatko25
podaj si odlhášku : Registračný list FO, nájdeš ho aj na stánke sočky 🙂

annanatalia
27. feb 2012

@rrenata30 Dik za odpoved ale stale nechapem preco musim byt tehotna 2 mes. predtym ako zacne plynut ochr. lehota 🙂

oliverka
27. feb 2012

@annie6 Práve riešim obdobnú situáciu. K 31. 1. mi DNP zaniklo, som tehotná a teraz ma vypísali na rizikové. Keďže mám 8-mesačnú OL, musím priniesť do SP potvrdenie od gynekológa, v ktorom týždni tehotenstva som bola k tomu 31. 1.

janulap
27. feb 2012

@annanatalia nemusis byt tehu dva mesiace predtym ako ti zacne plynut ochranna lehota.V ochranej lehote musis nastupit na MD(6-8tyzdnov pred porodom)....takze teoreticky,ty aj keby si otehotnela posledny tyzden DNP,stale ti to vychadza,ze na MD nastupis v ochranej lehote.

annie6
27. feb 2012

@oliverka hmm a nevies nahodou, to musim ist to potvrdenie dat aj ked nejdem na rizikove?

oliverka
27. feb 2012

@annie6 Potvrdenie je potrebné vtedy, ak si nárokuješ na dávky z nemocenského v ochrannej lehote - nemocenské, OČR. Či si na rizikovom alebo máš hocijakú diagnózu, je jedno. Ide o to, že ti už poistenie zaniklo a ty si uplatňuješ tú ochrannú lehotu. A práve potvrdením doložíš, že máš nárok na 8-mesačnú OL.

annie6
27. feb 2012

@oliverka to mi je jasne, ale neviem ci tam to potvrdenie uz treba teraz, alebo az potom ked uz budem ziadat o materske davky?(co mi vychadza az niekedy v auguste)...

nelly3
27. feb 2012

baby ak sa vyznate niektora mam otazocku: DNP si platim od roku 2011, cely rok 2011 mam zaplateny, takze podmienku 270 dni mam splnenu a este nie som tehu tak som sa v januari 2012 odhlasila a nanovo prihlasila aby mi plynul cas znovu 270 dni este po starom,keby som nahodou otehotnela a mala aspon nieco z DNP. moja otazka: keby som isla teraz na PN bude mi vyplacana nejaka suma z DNP? a chcem este dodat, ze som aj zamestnana TPP. dakujme moc 😉

angelika_2
27. feb 2012

Baby ste tu niektorá, ktorá ste na Pń- ke z DNP a nie ste tehotná? a Pń-ka trvala cca len mesiac- dva? ako presvedčiť Dr. nech ma ešte podrží, veď do DNP som investovala toľko peňazííí. ☹

angelika_2
27. feb 2012

@nelly3
kedy ti skončilo DNP? do 7 dní si mala ochrannú lehotu.

oliverka
27. feb 2012

@annie6 Teraz ho určite nebudeš nosiť 🙂 Načo aj? Myslela som, že si teraz PN alebo tak... A osobne si myslím, že k nástupu na materskú ho ani nebude treba - podľa zákona nastupujeme 6 - 8 týždňov pred TP a keď bude nástup na MD počas OL, tak nie je čo riešiť - určite sme boli tehotné k 31. januáru. Ale to je len moja dedukcia, uvidíme... Ja nastupujem v máji, potom dám vedieť... V každom prípade, teraz nikam nič nenos - len by sa asi v SP pobavili 😉

nelly3
27. feb 2012

@angelika_2
no skoncilo ako skoncilo lebo vlastne ja som sa v januari odhlasila a nasledujuci den opat prihlasila po starom aby sa mi to po starom ratalo este, viem , ze je tam nejaka podmienka 26 tyznov na PN, takze tu este nesplnam, ale neviem ci sa tam rata aj DNP z roku 2011 co som si platila cely rok 2011

annie6
27. feb 2012

@oliverka ja som bola na pn-ke este v januari a teraz mi konci 29.2...dalej by mi uz nemala plynut pnka...takze preto som zistovala, pre istotou ako to chodi, ako som pisala, ze jedna znama hovorila, ze vraj to treba uz teraz, tak preto...radsej pozistujem z viac zdrojov ako prist o matersku potom 😉 ale tak dakujem , snad to bude ako si pisala 😅

rrenata30
27. feb 2012

@annanatalia tie 2 mes. som myslela tak že napr. teraz od marca bude plynuť ochranna lehota a ty ešte niesi tehotná otehotnejes v apríli porodíš v januári ale ochranna doba je len do oktobra a ty dovtedy musíš nastupiť na matersku...keby si otehotnela v marci rodiš v decembri ale nastupuješ skôr...čiže tam už podľa terminu to by bolo tesne a ešte jedna vec v ochrannej dobe ak si uplatnuješ nárok na materské nemôžeš nastúpiť na matersku 8 týždňov pred pôrodom ale iba 6 týždňov tam je ten zádrhel....ja som si to osobne zisťovala na sociálke mne končilo nem.v januári 31.1.2012 a vlastne ta pani mi povedala že ak otehotnejem vo februári nárok na materske z DNP mi nevznikne..a ja na to že ved termin pôrodu by bol niekedy v novembri a keby že si uplatnim 8 týžd. tak nastúpim v septembri čiže v ochrannej dobe a ona mi povedala že to nemôžem že v ochrannej dobe je možne len 6 týž. pred termínom pôrodu...čiže radšej skôr nespoliehať sa na posledné mesiace...🙂

rrenata30
27. feb 2012

@angelika_2 neskúšala si preniesť PNku k inému lekárovi...vraj sa to dá...napr. marodíš u obvoďaka a potom prejdeš s tou istou PNkou trebárs k ženskému lekárovi...neviem to isto ale vraj sa to dá skus sa spýtať lekárky či to môžeš tak preniesť ked ta už viac nepodrží

angelika_2
27. feb 2012

@rrenata30
no veď rozmýšlam nad tým, ale ja som bola u obvoďáka pred mesiacom (liečia som priedušky) a teraz opäť prídem k nemu? Ja neviem ....ale stojí to zato sa opýtať, ďakujem za odpoveď 🙂

rrenata30
27. feb 2012

@nelly3 podľa mna sa ti tam nebude rátať starý rok kedže si sa prihlásila nanovo ale Pnku by si mala dostať aspoň z minima ale musíš na ňu nastúpiť v čase trvania poistenia najlepšie bude napísať na soc.poisťovňu maila a oni ti odpovedia

celiakia
27. feb 2012

@gapa ahoj, rada by som sa ta nieco opytala, nakolko sii mi uz raz velmi dobre poradila.
DNP mi konci 3.3.12 , rada by som si to predlzila dokedy to musim urobit, aby som to mala nepretrzite? A este jednu otazku Ak budem na PN platim si DPN aj pocas PN-ky. dakujem za odpoved.

rrenata30
27. feb 2012

@oliverka a to potvrdenie máš doniesť teraz? či až potom ked budeš žiadať o materské? len tak rozmýšľam že ked máš termín v juli potrebuju ešte aj to potvrdenie?

rrenata30
27. feb 2012

@angelika_2 skus mu povedať že by si to chcela potiahnuť dalej či by bolo možne preložiť k niekomu alebo nech ťa vypíše k ortopedovi a ten ťa pošle na nejké rehabky...je pravda že záleží aj od doktora, je doktor a doktor ale za opýtanie nič nedáš

rrenata30
27. feb 2012

@kuriatko25 skôr než si dáš tu odhlášku zváž či nepôjdeš naPnku aby sa ti aspoň niečo vrátilo aj ked nemáš 270 dni ale ak nastúpiš v čase poistenia tak ti vyplatia aspoň z minima

lucyfuk77
27. feb 2012

... ja som volala na sociálku a pýtala som sa, či im mám priniesť nejaký papier o tom, že som tehotná a že 21.3 nastupujem na MD. Povedali, že netreba, lebo mi plynie ochranná lehota, že stačí keď potom len prídem s papierom od lekára - nástup na MD 😵