• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Dobrovoľné nemocenské poistenie

9. novembra 2016 
Ahojte dievčatá,chcela by som sa popýtat na neaké veci ohľadom DNP,platím si ho od 05.2010 nepretržite sumou 30 euro a popri tom som bola aj stále zamestnaná,zatial celý cas odkedy som vysla zo školy.V 09.2011 som zistila že som tehotná a od 05.12.2011 som musela ist na rizikové,takze teraz som PN a budem az do nastupu na MD,termín porodu mam v júni a tento týžden mi prisiel list zo SP,ze k 31.01.2012 mi DNP zaniklo.Bude to mat neaky vplyv na moju PN-ku a neskor na vypočet MD,mala by som to neako riešit,niečo vybavit v SP?Dakujem za odpoved aj rady.
29. feb 2012 o 21:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@matka82
ak ti trvá prac.pomer a od 5.12.2011 si pn a budeš až do nástupu na md (tehotná si bola už v 9/2011), dpn si od 5/2010 do 31.1.2012 (zo zákona ti zaniklo), tak si mala dve možnosti:
1.) prihlásiť sa na balík dobrov.poistenia najneskôr 29.2. a uviesť na prihláške dátum vzniku 1.2.2012 (aby bolo dnp súvislé)
2.) nerobiť vôbec nič a na md nastúpiť PRESNE 6Týž. PRED OčAK. TERMíNOM PôRODU, teda nie skôr, už 8týž. pred, aj vzhladom na pn. Treba to povedať lekárovi, že vzhladom na to, že ti zaniklo nem.poistenie pred nástpom na md, tak ti vzniká nárok na nemocneské presne 6týž. pred (vid § 50 Zákona o soc.poistení)

Takže robiť nemusíš nič. Hlavne je postatné, že ti do násutpu na md nevznikne nové nem.poistenie a trvá nem.poistenie zamestnanca bez prerušenia až do nástupu na md (počas PN nie je nem.poistenie prerušené, len nie je povinnost platiť odvody aj ked poistenie trvá).

Výšku tvojho nemocneského a ani materského pn ani zánik dnp neovplyvní, len ten nástup na md si nemôžeš vybrať, presne 6týž. pred.
29. feb 2012 o 22:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kikusik88
je podstatné, aby od ukončenia dnp do nástupu na md jej nevzniklo nové nem.poistenie, potom to je ok. Dá len žiadosť o materské, žiadny iný papier z jej strany netreba.
29. feb 2012 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ahoj, mam podotazku k odpovedi pre matka82...som v takej istej situacii...ale vzhladom na ine skutocnosti som vyuzila moznost 1. a prihlasila sa do noveho systemu od 1.2. 2012, cize to mam ako nepretrzite. Platim si len DNP, v starom systeme z maxima, nie som zamestnanec, cize ine nemocenske nemam platene. Mozem v tomto pripade, ak to mam ako nepretrzite poistenie (aj ked v novom systeme z min vym. zakladu) sa dat vypysat na matersku od dr uz tych 8tt pred terminom porodu alebo tiez plati ze musim presne 6t pred?
Dakujem za info :slight_smile:
29. feb 2012 o 22:39  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Prosím ťa mohla by si poradiť aj mne, čo som ti písala do IP? Prosíííím, alebo aspoň nejaky zakonnik o tom kde by som našla? :frowning2:
29. feb 2012 o 22:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@chirabell
áno, dobr.poistenie ti trvá, teda bude trvať v den nástupu na md, tj. môžeš na md nastúpiť aj skôr, tj. aj 8týž. pred.
29. feb 2012 o 22:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@gapa dakujem :slight_smile: tak uz len dufat, ze to v systeme naozaj tak nahodili a nebudu problemy, lebo jednu problematicku situaciu vinou administrativnej chyby soc. poistovne prave riesim...nastastie si to uznali, ale zivot to aj tak komplikuje a v podstate mam stastie, ze som na to prisla vcas....
29. feb 2012 o 23:06  •  3 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@domeli veľmi si ma potešila :dizzy_face: Budem rada, ak sa ti to podarí nájsť a pridáš to sem, aby aj ostatné baby v tom mali istotu :wink: V dnešnej dobe si stále treba všetko dobre overiť, lebo potom na to môžme len doplatiť.
29. feb 2012 o 23:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@leonna @gapa @lilyen2011 ahojte teraz som sa zasa niecomu nepochopila ... od novembra 2009 som bola dnp pripoistena do december 2011( vo vyske 20,40 eur) dala som odhlasku a prihlasku ku 30 januaru 2012(50,75 eur) a planujem to vyuzit ako max Matersku... a sem som sa docitala ze ak porodim este v roku 2012 ??? bude sa mi vypocitavat obdobie z platenia z roku 2011 ??? z toho nizsieho vz ?? ako to teda je,,, ja som pripravena pracovat na tehu cca april ...
ja vam zasa dakujem za odpoved :slight_smile:
29. feb 2012 o 23:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jana201
nie, ak si sa prihlásila 31.1.2012, tak sa ti určite nem.dávka nebude rátať z r.2011, bud z minima, ak vznikne do 26týž. od nového prihlásenia, alebo z obd. od nového prihlásenia, ak vzniine po uplynutí aspon 26týž.
29. feb 2012 o 23:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa vdaka ti krasne za tvoj cas :slight_smile:) a za tie odpovede ktore pocut chceme :slight_smile:)) a z minima vtedy by bolo keby ze do tych 26 t by som nastupila uz na md a nemala by som este v case nastupu na md.... (tj 4-6t pred pôr,,) 270 dni .. chpeemm .. vdaka :*
29. feb 2012 o 23:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa super dakujem..nemoc. uz nedala na novo :wink:
1. mar 2012 o 06:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, ak ta pekne poprosim, pozrela by si si na moj "problem" na str. 984 :wink: dakujem, i.
1. mar 2012 o 07:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@darra už to potvrdila aj gapa - je to na predošlej strane, tuším 14 príspevok zhora (niekde uprostred strany) - je jedno, či je PN od gynekológa alebo iného MUDr., avšak SP potrebuje papier od gynekológa, že tá-ktorá PN-kujúca budúca mamina je tehotná
to je zároveň odpoveď a potvrdenie aj pre @miruska24 aj @stojdulka
1. mar 2012 o 09:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Ďakujem veľmi pekne. A este jedna otazka, MD sa mi potom bude vyratavat aj z DNP?
1. mar 2012 o 09:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte kočky, práve som zistila že moje nemoc. poistenie je celé na prd, platím si z min. vymer. základu a myslela som si že sa mi to bude dať zvýšiť ešte po starom ak by som otehotnela ale nedá sa, tak mám takú otázku že koľko by som teraz dostávala ak pojdem na materskú, platím si to minimum 14,95 E
1. mar 2012 o 10:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby, potrebujem zaplatit DNP za marec.. 5.3 nastupujem na matersku.. ako sa to vypocitava?
49,13 (mesacna ciastka) : 31 (dni) t.j. 1,58eur/den a krat 4? spravne tomu rozumiem? :sweat_smile:
1. mar 2012 o 10:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@nelika666 ano spravne si to ratala :wink:
1. mar 2012 o 10:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@nelika666 presne tak... len alikvotnú časť, čiže tie štyri dni... :wink:
1. mar 2012 o 10:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dievčata, ako to je...... DNP si platím od jula 2011 tehotná nie som k 1.4.2012 mi zanika.... ked nahodou otehotniem bud teraz alebo v marci ako dalej mam postupovať aby sa mi rátala materská z DNP :unamused:
1. mar 2012 o 10:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dana1972 od zaniku DPO si v ochrannej dobe 8mesiacov, cize do 31.12. dovtedy by si mala nastupit na matersku, ak ostanes tehotna teraz v marci nemusis nikde nic hlasit
1. mar 2012 o 10:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@rysauka ahoj cca 214eur
1. mar 2012 o 10:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@delfinik855 a ked náhodou otehotniem napríklad v apríli alebo máji čo treba urobiť potom
1. mar 2012 o 10:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dana1972 vobec nic nemusis robit, nikde to hlasit ani nic podobne, tam je len potrebne nastupit do konca roka na matersku, az potom odnesies papiere na socialku od gynekologa, tak vobec sa s tym netrap a pripravuj sa na tehotenstvo :slight_smile:
1. mar 2012 o 10:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@matka82
ak ti nevznikne nejaké nevé nem.poistenie, tak áno. vid v predchádz. odpovedi druhý odsek.
1. mar 2012 o 13:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dana1972 ak otehotnieš neskôr, než Ti zanikne DNP (teda ako píšeš napr. v apríli alebo máji, alebo ešte neskor), tak Ti už nárok na materské z DNP nevznikne, lebo nestihneš nastúpiť na MD v 8-mesačnej ochrannej lehote. Môžeš urobiť ale to, že sa najneskôr k 31.3.2012 "dopoistíš" na balík poistení podľa nových pravidiel, platiacich teraz od 1.2. (to aby bolo poistenie brané ako nepretržité) a keď zistíš, že si tehotná, odhlásiš sa po mesiaci a nárok na materské si tak uplatníš z ochrannej lehoty. Aspoň takto to bolo v modelových príkladoch. A jedna mamina tu písala, že sa bola takto nahlásiť deň pred ukončením DNP a že jej potvrdili, že bude to brané ako nepretržité, lebo sa jej aspoň 1 deň prekrýva.
1. mar 2012 o 14:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Ďakujem. :slight_smile:
1. mar 2012 o 14:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
1. mar 2012 o 14:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Ahoj. Prosím ta, porad mi. :slight_smile: Teraz 1 marca mi koncilo DNP zo zákona(založené v júni 2011), lebo som nadobudla 270 dni poistenia (platila som do max. VZ). Som aj zamestnaná od februára 2011. Isla som sa poistit vcera na balík, aby som to mala nepretrzité poistenie a pani na mna civela, že to sa nedá, ona mi to nespraví...po hodine som skončila u šéfa pobočky :slight_smile: že sa to dá. Akože ale ochota od tej pani-nula bodov. Prihlásila som sa na balík ale z minima, to je tých 339,89 eur.Tehotná nie som. Z coho mi bude rátaná PN, ked na nu nastúpim pravdepodobne zajtra, lebo som chorá? Co bude moje rozhodujúce obdobie pri cerpani PN z DNP? Zo zamestnania to bude VZ od februára do decembra 2011-či nie?Ale z DNP? Mám si ju dat vypísat dvojmo a co mám kde poslat? Este nikdy som si neuplatnovala narok na PN z DPN.
1. mar 2012 o 15:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@radkovadanka
z dnp z obdobia jún 2011 - 31.12.2011. Ano dva krát pn, v oboch vypíšeš, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia.
no pekne s tou pani na SP a pre moju info:
a čo si vypísovala prihlášku a uvádzala si dátum vzniku poistenia 29.2.?? alebo si škrtala zmena (aj to sa mi niečo zdá, že tak písali)
1. mar 2012 o 15:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok