Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

matka82
29. feb 2012

Ahojte dievčatá,chcela by som sa popýtat na neaké veci ohľadom DNP,platím si ho od 05.2010 nepretržite sumou 30 euro a popri tom som bola aj stále zamestnaná,zatial celý cas odkedy som vysla zo školy.V 09.2011 som zistila že som tehotná a od 05.12.2011 som musela ist na rizikové,takze teraz som PN a budem az do nastupu na MD,termín porodu mam v júni a tento týžden mi prisiel list zo SP,ze k 31.01.2012 mi DNP zaniklo.Bude to mat neaky vplyv na moju PN-ku a neskor na vypočet MD,mala by som to neako riešit,niečo vybavit v SP?Dakujem za odpoved aj rady.

gapa
29. feb 2012

@matka82
ak ti trvá prac.pomer a od 5.12.2011 si pn a budeš až do nástupu na md (tehotná si bola už v 9/2011), dpn si od 5/2010 do 31.1.2012 (zo zákona ti zaniklo), tak si mala dve možnosti:
1.) prihlásiť sa na balík dobrov.poistenia najneskôr 29.2. a uviesť na prihláške dátum vzniku 1.2.2012 (aby bolo dnp súvislé)
2.) nerobiť vôbec nič a na md nastúpiť PRESNE 6Týž. PRED OčAK. TERMíNOM PôRODU, teda nie skôr, už 8týž. pred, aj vzhladom na pn. Treba to povedať lekárovi, že vzhladom na to, že ti zaniklo nem.poistenie pred nástpom na md, tak ti vzniká nárok na nemocneské presne 6týž. pred (vid § 50 Zákona o soc.poistení)

Takže robiť nemusíš nič. Hlavne je postatné, že ti do násutpu na md nevznikne nové nem.poistenie a trvá nem.poistenie zamestnanca bez prerušenia až do nástupu na md (počas PN nie je nem.poistenie prerušené, len nie je povinnost platiť odvody aj ked poistenie trvá).

Výšku tvojho nemocneského a ani materského pn ani zánik dnp neovplyvní, len ten nástup na md si nemôžeš vybrať, presne 6týž. pred.

gapa
29. feb 2012

@kikusik88
je podstatné, aby od ukončenia dnp do nástupu na md jej nevzniklo nové nem.poistenie, potom to je ok. Dá len žiadosť o materské, žiadny iný papier z jej strany netreba.

chirabell
29. feb 2012

@gapa ahoj, mam podotazku k odpovedi pre matka82...som v takej istej situacii...ale vzhladom na ine skutocnosti som vyuzila moznost 1. a prihlasila sa do noveho systemu od 1.2. 2012, cize to mam ako nepretrzite. Platim si len DNP, v starom systeme z maxima, nie som zamestnanec, cize ine nemocenske nemam platene. Mozem v tomto pripade, ak to mam ako nepretrzite poistenie (aj ked v novom systeme z min vym. zakladu) sa dat vypysat na matersku od dr uz tych 8tt pred terminom porodu alebo tiez plati ze musim presne 6t pred?
Dakujem za info 🙂

maminka142
29. feb 2012

@gapa Prosím ťa mohla by si poradiť aj mne, čo som ti písala do IP? Prosíííím, alebo aspoň nejaky zakonnik o tom kde by som našla? ☹

gapa
29. feb 2012

@chirabell
áno, dobr.poistenie ti trvá, teda bude trvať v den nástupu na md, tj. môžeš na md nastúpiť aj skôr, tj. aj 8týž. pred.

chirabell
29. feb 2012

@gapa dakujem 🙂 tak uz len dufat, ze to v systeme naozaj tak nahodili a nebudu problemy, lebo jednu problematicku situaciu vinou administrativnej chyby soc. poistovne prave riesim...nastastie si to uznali, ale zivot to aj tak komplikuje a v podstate mam stastie, ze som na to prisla vcas....

darra
29. feb 2012

@domeli veľmi si ma potešila 😵 Budem rada, ak sa ti to podarí nájsť a pridáš to sem, aby aj ostatné baby v tom mali istotu 😉 V dnešnej dobe si stále treba všetko dobre overiť, lebo potom na to môžme len doplatiť.

jana201
29. feb 2012

@leonna @gapa @lilyen2011 ahojte teraz som sa zasa niecomu nepochopila ... od novembra 2009 som bola dnp pripoistena do december 2011( vo vyske 20,40 eur) dala som odhlasku a prihlasku ku 30 januaru 2012(50,75 eur) a planujem to vyuzit ako max Matersku... a sem som sa docitala ze ak porodim este v roku 2012 ??? bude sa mi vypocitavat obdobie z platenia z roku 2011 ??? z toho nizsieho vz ?? ako to teda je,,, ja som pripravena pracovat na tehu cca april ...
ja vam zasa dakujem za odpoved 🙂

gapa
29. feb 2012

@jana201
nie, ak si sa prihlásila 31.1.2012, tak sa ti určite nem.dávka nebude rátať z r.2011, bud z minima, ak vznikne do 26týž. od nového prihlásenia, alebo z obd. od nového prihlásenia, ak vzniine po uplynutí aspon 26týž.

jana201
29. feb 2012

@gapa vdaka ti krasne za tvoj cas 🙂) a za tie odpovede ktore pocut chceme 🙂)) a z minima vtedy by bolo keby ze do tych 26 t by som nastupila uz na md a nemala by som este v case nastupu na md.... (tj 4-6t pred pôr,,) 270 dni .. chpeemm .. vdaka :*

kikusik88
1. mar 2012

@gapa super dakujem..nemoc. uz nedala na novo 😉

inci
1. mar 2012

gapa, ak ta pekne poprosim, pozrela by si si na moj "problem" na str. 984 😉 dakujem, i.

domeli
1. mar 2012

@darra už to potvrdila aj gapa - je to na predošlej strane, tuším 14 príspevok zhora (niekde uprostred strany) - je jedno, či je PN od gynekológa alebo iného MUDr., avšak SP potrebuje papier od gynekológa, že tá-ktorá PN-kujúca budúca mamina je tehotná
to je zároveň odpoveď a potvrdenie aj pre @miruska24 aj @stojdulka

matka82
1. mar 2012

@gapa Ďakujem veľmi pekne. A este jedna otazka, MD sa mi potom bude vyratavat aj z DNP?

rysauka
1. mar 2012

ahojte kočky, práve som zistila že moje nemoc. poistenie je celé na prd, platím si z min. vymer. základu a myslela som si že sa mi to bude dať zvýšiť ešte po starom ak by som otehotnela ale nedá sa, tak mám takú otázku že koľko by som teraz dostávala ak pojdem na materskú, platím si to minimum 14,95 E

nelika666
1. mar 2012

baby, potrebujem zaplatit DNP za marec.. 5.3 nastupujem na matersku.. ako sa to vypocitava?
49,13 (mesacna ciastka) : 31 (dni) t.j. 1,58eur/den a krat 4? spravne tomu rozumiem? 😅

delfinik855
1. mar 2012

@nelika666 ano spravne si to ratala 😉

dida84
1. mar 2012

@nelika666 presne tak... len alikvotnú časť, čiže tie štyri dni... 😉

dana1972
1. mar 2012

dievčata, ako to je...... DNP si platím od jula 2011 tehotná nie som k 1.4.2012 mi zanika.... ked nahodou otehotniem bud teraz alebo v marci ako dalej mam postupovať aby sa mi rátala materská z DNP 😒

delfinik855
1. mar 2012

@dana1972 od zaniku DPO si v ochrannej dobe 8mesiacov, cize do 31.12. dovtedy by si mala nastupit na matersku, ak ostanes tehotna teraz v marci nemusis nikde nic hlasit

delfinik855
1. mar 2012

@rysauka ahoj cca 214eur

dana1972
1. mar 2012

@delfinik855 a ked náhodou otehotniem napríklad v apríli alebo máji čo treba urobiť potom

delfinik855
1. mar 2012

@dana1972 vobec nic nemusis robit, nikde to hlasit ani nic podobne, tam je len potrebne nastupit do konca roka na matersku, az potom odnesies papiere na socialku od gynekologa, tak vobec sa s tym netrap a pripravuj sa na tehotenstvo 🙂

gapa
1. mar 2012

@matka82
ak ti nevznikne nejaké nevé nem.poistenie, tak áno. vid v predchádz. odpovedi druhý odsek.

domeli
1. mar 2012

@dana1972 ak otehotnieš neskôr, než Ti zanikne DNP (teda ako píšeš napr. v apríli alebo máji, alebo ešte neskor), tak Ti už nárok na materské z DNP nevznikne, lebo nestihneš nastúpiť na MD v 8-mesačnej ochrannej lehote. Môžeš urobiť ale to, že sa najneskôr k 31.3.2012 "dopoistíš" na balík poistení podľa nových pravidiel, platiacich teraz od 1.2. (to aby bolo poistenie brané ako nepretržité) a keď zistíš, že si tehotná, odhlásiš sa po mesiaci a nárok na materské si tak uplatníš z ochrannej lehoty. Aspoň takto to bolo v modelových príkladoch. A jedna mamina tu písala, že sa bola takto nahlásiť deň pred ukončením DNP a že jej potvrdili, že bude to brané ako nepretržité, lebo sa jej aspoň 1 deň prekrýva.

matka82
1. mar 2012

@gapa Ďakujem. 🙂

nelika666
1. mar 2012

@delfinik855 @dida84 dakujem 😉

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
1. mar 2012

@radkovadanka
z dnp z obdobia jún 2011 - 31.12.2011. Ano dva krát pn, v oboch vypíšeš, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia.
no pekne s tou pani na SP a pre moju info:
a čo si vypísovala prihlášku a uvádzala si dátum vzniku poistenia 29.2.?? alebo si škrtala zmena (aj to sa mi niečo zdá, že tak písali)