Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dejka
3. mar 2012

baby som s 5 mes dietatom v nemocnici som na RD a mam od 29.1. DNP mozem cerpat OCR ?a kde sa vybavuju papiere? Tu mi tvrdia ze sa to neda

datanka
3. mar 2012

@petraprostejov to veru neviem,ako je to v cechach,to si musis napisat na ceskeho modreho konika 😉 ale jedno viem isto,ano,ak nebudes mat narok na matersku,budes dostavat len rodic.prispevok.ale budes ho dostavat od narodenia dietata,nie az od tych 6mesiacov,ako si pisala 😉

datanka
3. mar 2012

baby,mozem si poziadat o preplatok,ked mam subeh poisteni a platim viac akoby som mala hocikedy?ci az po tom kvartali?cize 3mesiacoch?

petraprostejov
3. mar 2012

@datanka Aha, promiň, já se sem do diskuze dostala ze stránky "českého" modrého koníka, píšou tam i Slovenky, tak mi to nepřišlo nijak divné 😉

sendynka01
3. mar 2012

Ahojte baby, viete mi niektora poradit? Som na RD a od 31.1.2012 si platim DNP z maxima. Mam prilezitost popri materskej pracovat, ale viem, ze pocas platenia DNP mi nesmie vzniknut nove NP, lebo by mi DNP zaniklo. Tym padom na trvaly prac. pomer sa zamestnat nemozem. Je mozne v tomto pripade pracovat aspon na dohodu?

andreasp
3. mar 2012

Ahojte, vedel by mi niekto poradiť? Pred nedávnom som sa dozvedela, že musím ísť na laparoskopiu, mám to naplánované na 20.3.2012. Chcem sa opýtať, že keď sa napr. 15.3. prihlásim na DNP z minima, a ked po laparoskopii budem na PN, bude mi to preplatené, aj keď nebudem mať zaplatených tých 270 dní? Predpokladám,že i vyplatenie z PN by malo byť z minima. Oplatí sa mi to? Ďakujem.

katulikzlatulik
3. mar 2012

ahojte, vedeli by ste mi poradit... od aprila 2010 som si platila DNP minumum... od novembra 2010 som si ho zvysila na maximum.. tym padom DNP v roku 2011 mam z maxima a medzitym som brala aj matersku...
od decembra 2011 som vypisana ako PN... a teraz som zistila, ze za januar som dostala minimalnu PN... z coho som trochu mimo... som myslela, ze mi pojde z maxima a nie z minima... je to OK? Dakujem.

zuzana612
3. mar 2012

@katulikzlatulik mala si sa dat vypisat az v roku 2012. Lebo teba sa ratalo z roku 2010 kedy si bola skoro cely rok poistena z minima 😒 Vzdy sa pocita predchadzajuci rok

katulikzlatulik
3. mar 2012

@zuzana612 jooj mna to vobec nenapadlo!!! ja som taka truuuba! no nic, clovek sa uci na vlastnych chybach ☹

ivka1983
3. mar 2012

@katka9900 Dakujem za odpoved, o niečom takom som netušila, to v zákonoch treba hľadať. Teda by som v tom 269dni poistenia nemala byť PN,že?, lebo ja teraz som. Mala som zápal moz.blán. A dala by som si balik? teda by som v podstate tamto poistenie "ukončila" a začala balik,nové poistenie? a stačilo by,aby som bola poistená od 269-271tého dňa a tak môžem byť ďalej na PN? a kedy by som mohla otehotnieť a ako je tam s peniažkami počas PN, i počas materskej? alebo kde si to nájdem? to pracovníčky neradia.

zalka
3. mar 2012

@evamarek77
Bývaš s mamou v jednej domácnosti ? Platila si si DNP aj pred 1.9.2011?
Ak nie , tak na OCR s mamou môžeš ísť ale platenú ju mať nebudeš.
Ak áno, teda ak máš v posledných dvoch rokoch 270 dní, tak OCR bude z maxima.
Pozor OCR vypláca SP len 10 dní.

zalka
3. mar 2012

@dejka
A mala si aj pred 29.1.2012 poistenie? Ak nemáš v posledných dvoch rokoch 270 dní poistenia tak nárok na OCR nemáš.

zalka
3. mar 2012

@datanka
Zisti aký máš preplatok v SP a další mesiac zaplať menej.

zalka
3. mar 2012

@sendynka01
Počas platenia DNP Ti môže vzniknúť PP akurát sa ti zníži vymeriavací základ o to čo zarobíš. Možno je lepšie pracovať na dohodu, štát stále bude za teba platiť odvody na dôchodok. A tebe ostane viac vo vrecku, lebo nemusíš platiť odvody.

zalka
3. mar 2012

@andreasp
Máš v posledných 2 rokoch platené aspon 270 dní poistenia? Ak áno tak sa Ti stačí den pred nástupom do nemocnice prihlásiť na DNP z minima, za ten den zaplatíš cca 4 eurá a PN bude cca 180 eur mesačne. Po ukončení PN ukonč aj DNP:

Ak však v posledných dvoch rokoch nemáš 270 dní poistenia, tak to čo píšem vyššie je zbytočné.

luna22
3. mar 2012

@zalka ale môže to byť aj v deň nastupenia na PN, že ?

zalka
3. mar 2012

@luna22
No na to by som sa nespoliehala, poistenie musí vzniknúť skôr ako PN. Takto je to ťažko určiť. Ja by som neriskovala. A radšej s vypísaním PN počkala jeden deň.

luna22
3. mar 2012

@zalka aha tak potom zaplatiš len jedeň ( a stačí z minimalného balíčka ) a ukončenie môže byť v rovnaký deň? ďakujem

zalka
3. mar 2012

@luna22
A prečo ak sa prihlásiť napr. 5.3. a ideš na PN 6.3. chceš ukončiť balíček DP v ten deň? Ved ak skončíš PN napr. 20.3. tak stačí ukončiť DNP k 20.3. lebo počas PN neplatíš. Ale tieto dni sa ti rátajú k splneniu podmienok 270 dní v posledných 2 rokoch. Prečo sa dobrovolne ukracovať o dni poistenia?

luna22
3. mar 2012

@zalka v deň ukončenia PN, vtedy by som ukončila a zaplatila by som len za jeden deň 5.3

zalka
3. mar 2012

@luna22
Ano presne tak.

ada11
3. mar 2012

vedeli by ste mi niektorá poradiť? od 4/2010 do 12/2011 som si platila DNP, teraz si už DNP nelatím,som zamestnaná. ak by som potrebovala ísť na OCR , tak je ešte nejká možnosť sa prihlásiť na DNP, len počas OČr , a potom DNP zrušiť, alebo nie? a ak áno, aký by bol VZ /DNP som si platila z maxima/. ďakujem

datanka
3. mar 2012

@sendynka01 pocas platenia dnp ti moze vzniknut nove nem,poistenie,nemoze ti vzniknut pocas trvania ochrannej lehoty,teda lepsie povedane,pocas plynutia ochrannej lehoty

datanka
3. mar 2012

@zalka a to sa takto da? 🙂 to pocujem 1.x vsetci hovoria,ze poziadat o preplatok.no neviem,ci mam risknut dat im menej 😒 ja viem presne kolko mam preplatok,kazdy mesiac 18eur.asi tam brnknem,ale dakujem ti 😉

zalka
3. mar 2012

@datanka
Ja im posielam občas menej, hlavne ak marodím, tak si prerátam o koľko menej mám poslať. Neni problém, nastav si nižší príkaz, a nezabudni na nový zákon .... že treba uvádzať aj ŠS pri platbách do SP.

zalka
3. mar 2012

@ada11
Den pred OCR sa prihlás na balík poistenia z DNP z minima, a po skončení OCR sa odhlás. Výška OCR z DNP bude rátaná z minima.

ada11
3. mar 2012

@zalka a to dostanem OČR za 10 dní ako zamestnanec a aj z DNP - ide o to, či sa mi to aspoň vyrovná - to čo stratím na plate

datanka
3. mar 2012

@ada11 predpokladam,ze si v decembri podala odhlasku z dnp.tam uz nie je ziadna moznost,aspon mna ziadna nenapada...uz len prihlasit sa na balik,ale to sa ti fakt neoplati

zalka
3. mar 2012

@ada11
No za den poistenia pred OCR zaplatíš 4 eura, a za 10 dní OCR dostaneš cca 50 eur. Neviem aký máš plat, či sa ti to dorovná, to si musíš vypočítať sama.
OCR je 55% z VZ a VZ bude 339,89 eur .

datanka
3. mar 2012

@zalka nechapem,co si poradila ada11-ona bude mat koli comu narok,lebo bola dnp za posledne 2roky a splnila 270dni?teba by som potrebovala doma,sa nejako vyznas 😀