Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
7. mar 2012

@katka888
Nie nerozumieš tomu,
napr. otehotnieš v decembri, v januári sa prihlásiš na DNP .. na balík s tebou zvolenej výške. A platíš tento balík, ak budeš mať problémy a pôjdeš na rizikové tak si poistená a balík neplatíš... chápeš? A poistená musíš byť 26 týždnov aby sa materská rátala z VZ z toho balíka.

A 15 mesiacov je 2 roky tj. 24 mesiacov -9 mesiacov ( 270 dní )

katka888
8. mar 2012

@zalka
trosku ma meties 🙂
nie je to tak, ze aj ked chcem ist na PN, musim byt nemocensky poistena minimalne 270 dni za posledne 2 roky pred nastupom na PN a sucasne aspon 26tyzdnov ? to by som aj na PNke musela platit DNP, kedze by som z neho necerpala PNku.
ale mne nejde v otazke o PNku, ale ked budem cerpat matersku, tak ju v podstate cerpam z nemocenskeho ale v tom baliku su aj dalsie pripoistenia, z ktorych nebudem cerpat davku, cize tie tiez netreba platit?

gapa
8. mar 2012

@moon1979
tak to áno, teraz je lepšie byť zdravý (teda to platí vždy, nielen teraz) a podstatné mať prácu. To zdravotníctvo tiež radšej nekomentujem. 😒

zalka
8. mar 2012

@katka888
Katka, na to aby si mohla ísť na PN tak musíš mať splnenú podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch, ale nie je podmienka že musíš byť poistená 26 týždnov.
Ak si poistená kratšie ako 26 týždňov tak tvoja PN je rátaná z minima,
ak si poistená dlhšie ako 26 týždnov tak tvoja PN je rátaná zo skutočného VZ čo platíš.

Pr. som zamestnaná, a onemocniem ... prihlásim sa na DNP, a ked nemám v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia ( aj ukončené sa ráta ) tak budem dostávať PN zo zamestnania, ale z DNP nárok na PN mať nebudem, takže musím platiť odvody do SP za DNP.
Tak som to myslela.

renka5
8. mar 2012

@zalka ahoj zalka prosim ta poradiš mi 🙂 som na PN zo stareho balicka ku konci januara som sa odhlasila a znova nahlasila na stari balicek platim po 30e mam si pocas PN platit to DNP? A kedy s noveho DNP budem moct dostavat PN.Od pondelka už nebudem na PN ale potom idem na IVF tak zase pojedm na PN.

zalka
8. mar 2012

@renka5
No ak si na PN a máš ju platenú z DNP, tak odvody počas PN neplatíš... môžeš ale vzniká Ti preplatok v SP.
Z nového DNP môžeš ísť na PN kedykoľvek , skúma sa podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, teda ak máš teraz platenú PN z DNP, tak aj potom budeš mať platenú PN z DNP.
Akurát nové DNP Ti netrvá 26 týždňov, takže PN z toho bude len minimálna.

renka5
8. mar 2012

@zalka dakujemm ti 🙂 tak zhrniem to dostanem aj s DNP peniaze aj o mesiac ked pojdem na PN ale len s minima a kolko je prosim ta minimum? ja som si DNP platila predtim dva roky.Dakujem este raz lebo unas na socialke mi to nevedeli povedat 😒

zalka
8. mar 2012

@renka5
No PN bude z minimálneho VZ 339,89 eur, teda vo výške cca 180 eur.

oskvarka
8. mar 2012

@renka5 minimalna PN je cca 180 eur mesacne

renka5
8. mar 2012

@zalka dakujem velmi pekne 🙂 a ked som zamestnana plus este s roboty vsak?
@oskvarka dakujem velmi pekne 🙂

zalka
8. mar 2012

@renka5
Ano samozrejme 180 + PN z roboty ... 🙂

monika74
8. mar 2012

babenky potrebujem radu ak niektorá bude vedieť.Platím si DNP končí mi 2.6 na Materskú nastupujem pravdepodobne 9,6 šesť týždňov pre pôrodom.V máji mi koči predlžený platený rodičovský.VZ mám z 800€ keby som sa prihlásila z nového balíka z minima na ten týždeň nepokazila by som si Materskú?Vopred vám ďakujem

zalka
8. mar 2012

@monika74
Máš aj zamestnanie?
Ak nemáš zamestnanie, nič nerob. Lebo namiesto materskej z VZ 2011 dostaneš minimálnu materskú.

katka888
8. mar 2012

@zalka
ono s tym PN zo zamestnania ked som na rodicovskej je komplikovane, nevedeli mi to poriesit ani na info linke, ani ked som pisala dotaz, kazdy si to inac vysvetluje.... jedni ze nemam narok, lebo mam prerusene nemocenske zo zamestnania, ini ze mohla by som teoret mat narok, lebo je to pozastavene... nejak mi dosla odpoved takom zneni, ze mi odcitovali zakon, ale nikto nenapisal, ze ci mam narok, alebo nemam.... nevedeli to posudit

zalka
8. mar 2012

@katka888
No nepočula som o nikom, komu by na RD vyplatili náhradu za ušlú mzdu, teda PN. Jedine v tom prípade, že na jeden deň sa vrátila zamestnankiňa do práce.

monika74
8. mar 2012

@zalka ved preto sa pýtam.zamestnaná nie som a čo s tým tyždňom.Pretože to pom tam nebudem mať platené ani zdravotné alebo si dať neplatený rodičovský do 6 rokov? Lebo rodičak mi konči 31 mája.

zalka
8. mar 2012

@monika74
No na ten týžden čo ti skončí predlžený rodičovský sa môžeš nahlásiť na UP, alebo ísť na PN. Alebo môžeš byť samoplatca zdravotného poistenia.
Určite by som nič nerobila z DNP. Lebo ty pôjdeš na materskú z ochrannej lehoty , kedže píšeš že DNP Ti končí 2.6. a nástup máš 9.6.

monika74
8. mar 2012

@zalka dakujem

monika74
8. mar 2012

@monika74 a ešte ma niečo napadlo.po skončení materskej Dnp zanikne a už sa asi nebude dať využiť na očerku.

zalka
8. mar 2012

@monika74
Tebe DNP zanikne 2.6. , ak chceš tak po nástupe na materskú .. ale upozornujem až po nástupe na materskú by som sa prihlásila na balík poistenia, počas materskej platiť nebudeš, po skončení materskej .. a na rodičovskej už platiť budeš musieť, a výška platby je cca od 119,66 eur mesačne pri minime, 405,45 cca pri maxime ...

gapa
8. mar 2012

@monika74
nepíšeš, či dieťa chodí do škôlky. Ak tvoj 4ročný syn do škôlky v tom čase (3.-.8.6.) chodiť nebude alebo bude chodiť na max. 4hod. denne, tak sa ani nemusíš evidovať na up,či byť pn. Môžeš byť zdravotne poistná ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (prípustná je návšteva škôlky na max. 4hod denne, ako som písala).

A čo sa týka dnp, tak záleží, či chceš pokračovať s dnp/teda už balíkom poistní alebo chceš byť dobrov.poistná nemocensky minimálne počas poberania materského. Ak chceš byť nem.poistená, lebo počas poberania materského neplatíš, tak sa môžeš prihlásiť na balík poistní, ale POZOR!!!! treba potom dobre vedieť na istotu, že kedy ti končí dnp a prihlásiť sa najneskôr s dátumom dna, kedy končí dnp, tj.270den. Lebo podstatné je, aby to NEbolo tak, že jeden den ti končí dnp a druhý den vznikne balík dobrovolného poistenia. Musí to byť tak, že minimálne 1den ti musia súbežne trvať aj staré dnp a aj nový balík dobrov.poistenia. Vtedy a totiž dnp bude považovať za nepretržité a teda neznení sa nič na výpočte tvojho materského. Toto si prípadne over cez poradna@socpoist.sk Potom sa môžeš odhlásiť z balíka dobr.poistenia napr. posledným dnom poberania materského. Pozor, aby si to nepremeškala, lebo dlh by ti pekne narastal, ak by si na to pozabudla po ukončení poberania materkého a poistné neplatila!!!!

barbareta
8. mar 2012

stalo sa to ešte niekomu , k 31jan. mi skončilo DNP , nevadi i tak v mojom pripade bolo viac menej zbytočné 😉 Lenže uplne som zabudla na I.Bankingu zrušiť trvaly prikaz a teraz som zistila že mistiahlo peniažky za mesiac februar ked už som nebola DNP ?! -neviete ako sa mám dostať späť- k mojím € ??? 😒 😠 Som tak na seba nahnevanááá ! 🤐 🙄

zalka
8. mar 2012

@barbareta
Chod do SP a žiadaj o vrátenie platby, a tiež aj prípadných preplatkov . Nie je to problém.

xenia555
8. mar 2012

@zalka Ano, mne sa tiez stalo. Zajdi do SP, daju ti tlacivo (mozno je aj na nete) a ziadaj o vratenie preplatku. Chvilu im to trvalo, ale vratili cely preplatok.

gapa
8. mar 2012

@barbareta
dáš žiadosť na soc.poistovni o vrátenie. Predpokladám, že normalné požiadaš o vrátenie preplatku na dnp, uvedieš svoje ičz a svoje číslo účtu. Tiež mi to nedávno vrátili.

zalka
8. mar 2012

@gapa
Načo je @monika74 nepretržité poistenie. Ak sa od 1.7.2012 prihlási na DNP z maxima počas materskej neplatí, a k 1.1.2013 môže spraviť zmenu na minimum, a ak bude platiť 119,66 eur v roku 2013 tak PN a OCR bude mať z VZ z roku 2012 teda z maxima.

Určite by som neriskovala to domrviť tými dňami , a overovaním na SP.

gapa
8. mar 2012

@zalka
v tom prípade, čo ty píšeš, by nemala nemocneské z maxima ale minima!!!! Pozor na to, lebo by nemala žiadny vym.základ v rozhod.období. Je úplne jedno, aký má vz v období, kedy neplatí, ak jej poistné vzniklo počas poberania nem.dávky.

Ja na jej mieste si to ešte cca pred koncom maja overím na tej mailovej adrese, čo som písala, poradni SP, (budú volby, tak či sa náhodou niečo nezmení) a potom podla odpovede tak spravím. Ale už tu je dost takých prípadov, tj. by som sa až tak nebála. Je iné, ak by išla na materské hned vo februári, ked je všetko nové. Ale teraz už tu sú také prípady. NO samozrejme sama sa musí rozhodnúť.

Ak si ale dá teraz balík poistenia od cca 1.6. príp. od 2.6.(vzhladom na to, že ona teraz platí dnp od cca 9/2011 a teda predpokladám aj teraz od 1.1.-2.6. z vz 800eurých, tak nevadí či to bude minimum, či iný vz, ak by platila len za pár dní, len to treba zaplatiť! ), potom si prípadne po 6mesiacoch v decembri s účinnostou od 1.1.2013 môže dať tú zmenu na minimum (ak by sa prihlásila z vyššieho vz, čo však asi nemá väčší význam) a po ukončení materského môže čerpať ošetrovné alebo nemocneské z toho vym.základu, z ktorého platila v r.2011, teda v období od 1.1.12 do 8.6.12, ak 9.6. začala poberať materské, čo trvalo aj k 31.12.2012.

zalka
8. mar 2012

@gapa
Vidíš to ma nenapadlo, ospravedlňujem sa ...

Asi preto, že riešim teraz mamičky, čo už poberajú materské. A majú šancu mať pár dní v tomto roku zaplatené odvody. 🙂

barbareta
8. mar 2012

@zalka
@gapa díky babeny móc 😉 kdo nemá v hlave...má v nohách 🙂

jajka78
9. mar 2012

baby, neprisli mi vam dajake peniaze zo Soc.p. na ucet? neposielaju preplatky co vznikli k ukonceniu dnp?