Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

annon
11. jan 2009

micicici 55% z vymeriavacieho základu, z ktorého sa jej vypočítava poistné

micicici
autor
11. jan 2009

A po obdobie 6 mesiacov vsak?

jaduska
11. jan 2009

mini, presnejšie je to 28 týždňov (príp. 37 týždňov, ak sa jedná o osamelú matku)

annon
11. jan 2009

28 týždňov ale od nástupu na materskú čiže najneskôr 6 týždňov pred termínom pôrodu, no a samozrejme predtým môžeš ísť na PN, ja som takto bola od 4 mesiaca na PN a tam sa tiež ráta prvé 3 dni sú tušim 25% a zvyšné dni už 55% z vymeriavacieho základu.

nella1
13. jan 2009

kocky ak to spravne chapem, lebo aj ja si dobrovolne platim z maxim. vymeriavacieho zakladu, ze napriklad aj ked budem na urade prace a budem tehu ale pojdem na PN tak mi bude socialna poistovna nieco vypacat nakolko si platim dobrovolne nemocenske do soc. poistovne?

gapa
13. jan 2009

nella,
1. ak si dlhodobo cca 2roky nebola nemocensky poistená t.j. napr. zamestnaná a prihlásila si sa na dobrovolné nemocenské poistenie (DNP), tak nárok na nemocenské budeš mať až v prípade, ak ti PN-ka vznikne po uplynutí 270kalend.dní DNP (t.j. musíš byť DNP cca 9mesiacov).

A áno, v takom prípade ti bude platiť soc.poistovna aj ako nezamestnanej evidovanej na UP nemocenské a potom materské.

2. Ak si bola v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN-ky zamestnaná, tak sa ti aj dni nemoc.poistenia z tohto zamestnania v období dvoch rokov pred PN rátajú do tých 270dní. Takže nárok na nemocenské ti vznikne aj skôr ako uplynie 270dní DNP. Potom bude záležať, či ti uplynulo aspon 26týždnov od posledného prihlásenia. Ak uplynulo, tak nemocensk sa ráta z vymeriavacieho základu, s ktorého si si platila DNP (to je napísané len zjednodušene, ráta sa z tzv. rozhodujúceho obdobia). Ak 26týždnov od posledného prihlásenia neuplynie, tak sa nemocenské ráta len z minimálnej mzdy aktuálnej v den vzniku PN, t.č. je min.mzda 295,5eur t.j. dávka na jeden den cca 5,42eur

zuzula20
14. jan 2009

Ahoj Gapa, aj ja mam na teba prosbu. Som na MD a niekedy vo februari nastupjem na rodicovsku, platila som si DNP na zaklade coho mi soc. poist. posielala matersku (teda aj okrem mojej materskej od zamestnavatela). Ako mam teraz dalej postupovat, mam ist do poistovne a odhlasit sa z DNP? Alebo to automaticky zanikne ako mi skonci materska? Treba na to nejaku ziadost, alebo mi daju tlacivo tam? Trochu v tom mam chaos 😅
Dakujem za radu.

gapa
14. jan 2009

zuzula,
-ak chceš DNP zrušiť a neplatiť ani jeden den, tak treba podať "odhlášku" na registračnom liste fyzickej osoby najneskôr v posledný den poberania materského.
-Ak máš však v r.2008 slušný vymeriavací základ, tak možno by sa ti oplatilo len podať "zmenu"vymeriavacieho základu na minimálny VZ 295,5eur (nie odhlášku!!!) tiež na registračnom liste fyz.osoby, ale POZOR ešte v januári, ak ti konči MD vo februári, aby zmena bola platná od začiatku februára. Ak to dodržíš, v takom prípade budeš platiť DNP len z minima za obdobie od ukončenia poberania materského, no nem.dávky (nemocenské, ošetrovné) môžeš poberať z vym.základu z r.2008. Mesačné poistné z minima je 13eur.

Takže podla výšky VZ v r.2008 by som sa na tvojom mieste rozhodla bud si DNP ponechať a platiť z minima alebo ho zrušila.

zuzula20
14. jan 2009

Dakujem gapa 😉 ,
super ze sa vyznas a vies poradit.

nella1
14. jan 2009

gapa dakujem za info si zlata, urcite si pomohla aj inym kockam 😉 nevies nahodou z coho a ako sa to pocita ta PN ked som teda dlhodobo nezamestnana a len dobrovolne poistena...., pocita sa to z toho zakl. maxima nemocenskeho poistenia 1003,09Eur nejake to percento? dakujem 🙂

gapa
14. jan 2009

nella,
ak splníš podmienky na nárok na nemocenské (PN), napr. 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, trvanie NP, 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP,
tak ti SP bude vyplácať nemocenské vo výške:
1-3tí den 25% z denného vymeriavacieho základu
od 4-tého dna 55% z DVZ

DVZ sa vyráta ako podiel súčtu vymeriavacích základov a počtu kalendárnych dní v rozhodujúcom období.
Napr. ak si sa prihlásila na DNP dajmetomu 1.4.2008 z maxima 28142,- a od 1.7.08 si si podala zmenu na aktuálne maximum 30219,-a DNP trvá doteraz a riadne v splatnosti a správnej výške platíš, tak splnaš všetky podmienky a tvoj denný vymeriavací základ sa v tomto konkrétnom prípade vyráta z obdobia 1.4.-31.12.08

a bude sa rátať (3mesiace x 28142) + (6mesiacov x 30219) : počet kalend. dní v období 1.4.až 31.12.08

maximilian
15. jan 2009

Ahoj gapa, uz sme sa tu stretli, len sa chcem uistit. Som na RD ktora mi skonci v maji, posledna by mi mala dojst myslim v juni, kedze maly ma 3 roky 15.5.2009. Od asi polovice juna by som mala nastupiť na Matersku, termin mam 7,7,2009. Platim si dobrovilne DNP. Ak ho už potom nechcem platiť a chcem sa odhlasit, kedy tak mozem urobit? Hned ako zacnem poberť MD? lehota 270 dni mi uplinie v marci. Dakujem

gepetto
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
15. jan 2009

gepetto,
málo údajov. Ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom iné nem.poistenie ako DNP, ktoré začalo xx.1.09, tak nárok na materské ti nevznikne. Musíš byť v poslených dvoch rokoch nem.poistená aspon 270dní. Ak si aj dhlodobo zametnaná, tak z DnP musíš túto podmienku splnať osobitne. Tiež neuvádzaš výšku vymeriavacieho základu, z ktorého si sa prihlásila.

gapa
16. jan 2009

maximilián,
ak bude mať malý 3roky v máji 2009 a nechodí do škôlky, tak máš nárok na RP aj za 5/09, ktorý dostaneš vyplatený v 6/09.

Pri PTP 7.7.09 mi vychádza nástup na MD
najneskôr!!! 26.5.09 do 7.12.09 (ak 28týždnov)
a najskôr 12.5.09 do 23.11.09.

ak nechceš platiť DNP, tak sa môžeš odhlásiť hned napr. den po nástupe na MD, no rozumné to nie je. Počas poberania materského totiž poistné platiť nemusíš, ale dni nem.poistenia ti bežia. Možno sa ti ešte zídu. Preto sa môžeš napr. odhlásiť z DNP posleným dnom poberania materského, ak už platiť nechceš.

Nepamätám si tvoju situáciu, no ak si platíš v r.2009 z vyššieho VZ (nie z minima), tak nepovažujem za rozumné sa odhlasovať z DnP ani posleným dnom poberania materského. V takom prípade by som z toho vyššieho VZ platila ešte ten cca mesiac od ukončenia poberania materského do 31.12.09 a ešte v decembri dala "zmenu" vymer. základu na minimum od 1.1.2010. Celý rok 2010 by si potom mohla čerpať prípadne očr, pn z vymer.základu v r.2009.

Ak si v r.2009 platíš z minima, tak sa v klude odhlás cca posledným dnom MD.

maximilian
16. jan 2009

Gapa dakujem, paltím si od zaciatku z max. vymeraivacieho základu. takze po nastuoe na MD uz platit nemusím, to som sa uistila a s tým odhlásením uvidím, Dakujem ti velmi pekne.

annon
16. jan 2009

maximilian odporúčam z vlastnej skúsenosti nerušiť 😉 Ja som na RD a občas to využijem pri OČR s deťmi, ak dáš staršieho do škôlky môže ti často marodiť a vtedy sa ti to zíjde, ja som v podstate za 5 mesiacov bola tri krát na OČR a raz som bola chora ja, takže sa to oplatí

maximilian
16. jan 2009

Baby a to sa da byt na OČR aj ked ste na RD? To ide potom z toho DNP?

gapa
16. jan 2009

maximilian,
áno, ide to z DNP ako hovoríš. Tiež som čerpala očr na RD, aj ked sa lekárka divila, že som vraj prvá. Tiež som potom čerpala očr v súčte z DNP + zamestnania, po nástupe z RD do zamestnania.

maximilian
17. jan 2009

Gapa vdaka, som zase o nieco mudrejsia. Vdaka.

anib
17. jan 2009

Ahojte, prosím, kto vie, nech mi odpíše:
Ked niekto poberá PRÍSPEVOK NA OPATROVANIE /dozvedela som,sa že vtedy nie je nemocensky poistenou osobou v sociálnej poistovni/, tak má sa taký človek v REGISTRAČNOM LISTE FO prihlásiť ako
1,) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba , ALEBO
2,) Poistená osoba v nezamestnanosti ???? tj.tie 2% z min.mzdy tých 6Eur?
aby mu v čase skončenia opatrovania vznikol nárok na soc.dávku v nezamestnanosti/za posl.4 roky musí byť 3 roky nem.poistený/

gapa
17. jan 2009

anib,
dúfam, že dobre chápem tvojej otázke, ak nie, ma oprav.
ak chceš mať nárok na poistenie v nezamestnanosti, tak musíš byť poistená v nezamestnanosti po určitú dobu (bud 3x365dní alebo 2x365dní) v poslených štyroch rokoch pred zaregistrovaním do evid.uchádzačov o zamestnanie,, ako píšeš. Takže aj keby si bola dobrovolne nemocensky poistená a nebola dobrovolne poistená v nezamestnanosti, tak nárok na podporu mať nebudeš.

Opatrovatelia myslím môžu byť aj dôchodkovo poistený, ak si dajú prihlášku do soc.poistovne (podobne ako mamičky (§ 15 ods.1 písm e, zákona o sociálnom poistení). Za nich však štát neplatí z vym.základu 60% z priemernej mzdy v NH ale z minimálnej mzdy.

gepetto
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dzinka
17. jan 2009

Ahoj gapa, je pravda, ze zmenu vymeriavacieho zakladu mozem dat len 1x za pol roka?

anib
18. jan 2009

Gapa, dakujem, islo mi o to, ze som napisala do tejto temy o Príspevku na opatrovanie, len ide o opatrovanie ZTP rodica. Totiz teta zistila po necelom roku, ze jej neplatia poistenie v nezamestnanosti a teraz nevie, ci sa má prihlasit ako DNPO alebo vypisat v RLFO ako prihlaska na poistenie v nezamestnanosti - ja si myslim, ze toto druhe, nie? /aby v pripade ukoncenia opatrovania mala narok na podporu/

vivere
18. jan 2009

anib,
myslim, ze za poberatela pp na opatrovanie stat plati iba zdravotne poistenie a dochodkove poistenie /aby pri odchode do dochodku nemal "hluche roky" za cas, ktory opatroval/. ostatne si zrejme moze platit dobrovolne.

anib
18. jan 2009

Ano, ano to viem, ale na ktoré z tých 2 poistení sa má teda prihlasit? to DNPO alebo poistenie 2% v nezamestnanosti???

monni
18. jan 2009

ahojte, potrebovala by som sa informovat. moj syncek bude mat 3 roky 9.6.2009, takze vtedy by som mala aj nastupit do prace. ja sa ale do prace vratit nechcem, nevyhovujuce podmienky, tiez mi ho neprijali do skolky teraz a chcela by som potom aj druhe babatko.
predpokladam ze ak chcem zostat doma po dovrseni troch rokov mojho dietatka ako dobrovolne nezamestnana, musim dat v praci vypoved. kedy by som mala dat vypoved, staci toho 9.6.2009?
ak budem dobrovolne nezamestnana a potom otehotniem, budu mi vyplacat matersku a nasledne rodicovsky prispevok ako pri prvom dietatku a bude sa zaratavat materska cele tri roky do dochodku? alebo budem mat narok iba na rodicovsky prispevok vo vyske 4.780 sk?

pochopila som to z tychto prispevkov tak, ze ak chcem mat narok aj na matersku, musela by som si platit doplnkove nemocenske poistenie - dobre tomu chapem?
ak ano, kolko mesiacov si to musim platit a v akej vyske? a co vsetko si budem musiet platit ak chcem dostavat peniazky pri dalsom babatku?
a meni sa nieco, ak by sa syncek dostal do skolky od septembra, cize mal by tri roky aj tri mesiace? dakujem pekne

gapa
18. jan 2009

gepetto,
ak od prihlásenia do nástupu na MD (najneskôr 6týždnov pred PTP) neuplynie viac ako 26týždnov, tak tvoje materské bude rátané z aktuálnej minimálnej mzdy, bez ohladu na tvoj skutočný vym.základ. Tj. materské na 1kalendárny den bude 295,5eur :30 x 55% = 5,4175eur na kalend.den 😢

Ak máš splnenú podmienku 270dní nem.poistenia (v období cca 8/2007 doteraz), tak ti radím nájst si priatelského zamestnávatela, ktorý by ta zamestnal aspon na pár dní už teraz alebo tesne pred nástupom na MD z vyššieho vym.základu (bohato stačia 2dni v oboch prípadoch)J. Potom DNP nepotrebuješ.
Ak by si tak urobila, radšej sa porad o výške príjmu.

gapa
18. jan 2009

resp. potom ti nesmie trvať DNP po ukončení tohto prac. pomeru!!!!!!!