Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
4. okt 2011

@sasena033 od dátumu kedy sa dáš vypísať na PN z DNP neplatíš už poistné za DNP, si vtedy chránená a poistné neplatíš. Napr. dáš sa vypísať od 10.10.2011 na PN. Za obdobie 1.10-9.10. zaplatíš . alikv. poistné do 8.11 a od 10.10. už neplatíš až do ukončenia PN. DNP počas PN neruš, ak schvália nový zákon, tak sa zrejme zruší automaticky koncom roka.
Dáš si vypísať PN u doktora (ak budeš poberať PN iba z DNP, tak stačí jedna PN, ak aj zo SZČO tak dve PN), ja som si PN prefotlila a odniesla do sociálky, kópiu PN si nechaj potvrdiť. Domov ti príde zo sociálky rozhodnutie koľko budeš poberať PN, trvá im to dosť dlho, niekedy budeš mať skôr peniažky ako rozhodnutie. Ak si platíš sama aj do zdravotnej poisťovne, tak potom im rozhodnutie zo sociálky odnesieš a ani tam nemusíš platiť poistné počas PN.

sasena033
4. okt 2011

@tinara23 aha no rozumiem....ale kdez esi platim amximum a budemax.pN aj neskor MD tak mi staci jedna PN z DNP zo zivnosti nemusim,ci??? aj tak viac nedostanem...ale ked zrusim zivnost tak tym padom nemusim odvadzat do zdravotky bude to platit stat nie??? tak si to pobeham, dakujem

tinara23
4. okt 2011

@sasena033 platíš nejaké odvody zo živnosti do sociálky ?

sjuzan77
4. okt 2011

ahojte, tiez mam trosku nervy kvoli tomu DNP. dnesnym dnom mam zaplatenych 270 dni, cize by mi mal vzniknut narok na DNP. uz 7 tyzdnov som na PN zo zamestnania a neviem ako mam teraz postupovat. mam sa nahlasit aj z DNP? tiez mi nie je jasna este 1 vec - som nutena byt na PN az do nastupu na matersku. neovplyvni to potom vysku materskej? dakujem

mima1
4. okt 2011

@sjuzan77 myslim ze musis mat vystavene dve PN nato aby si dostala aj z dnp. jednu das zamestnavatelovi a jednu na socialke.

sasena033
4. okt 2011

@tinara23 ni elen do zdravotky to SP som este oslobodena do jula tohota roka

leontinka27
4. okt 2011

Baby prosim vysvtelite mi to!!!!!!!"Čo sa týka ženy, ktorá v súčasnosti platí povinne aj dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli vyššej materskej od 1. januára 2012 jej dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne. Výška materského sa jej však vypočíta podľa toho, ktoré obdobie jej bude určené ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, a to závisí aj od toho, kedy jej nemocenské poistenia (dobrovoľné a povinné) vznikli.

Ak do určeného rozhodujúceho obdobia bude patriť aj obdobie jej dobrovoľného nemocenského poistenia a z tohto poistenia získa obdobie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch, poistné na toto poistenie zaplatila v správnej výške a včas, dávku jej Sociálna poisťovňa vypočíta aj z tohto poistenia."

tinara23
4. okt 2011

@sasena033 tak potom jedna PN-ka, keďže zo živnosti nemáš nárok.

sympa1
4. okt 2011

@sjuzan77 neovplyvni...PN je jedno materska druhe.materska sa bude posudzovat osobitne bez ohladu aku vysoku PN si mala

sympa1
4. okt 2011

@leontinka27 naozaj sa od 1.1. 2012 rusi DNP?? to som este nepocula...a z akeho dovodu? 😠

tinara23
4. okt 2011

@sjuzan77 viem, že kočky to robili tak, že sa dohodli z lekárom zrušili túto PN a on im vystavil novú PN aj pre zamestnávateľa aj pre DNP. Z toho dôvodu, že viem, že kočky písali, že keď iba doniesli druhú PN k DNP, tak im to sociálka neuznala, lebo, že na PN nastupovali v období, keď ešte nemali z DNP nárok. Preto to zrušenie a nové vystavenie PN-ky. PN-ka ti neovplyvní výšku materskej.

sasena033
4. okt 2011

@tinara23 si zlata dakujem este otazka...ked si dam PN uvadza s apobyt kde budes my sme v novej chalupe a nie je skolaudovana takze nema cislo domu co tam mam napisat?

leontinka27
4. okt 2011

@sympa1 no lebo Mihal kym nebol ministrom radil mamickam ako si prilepsit a teraz ked vie kde sa stracaju peniaze tak to chce zrusit.uz je to viac menej odklepnute ze vraj len sa dohaduju na detailoch.ale je to iste.

tinara23
4. okt 2011

@sasena033 no kvôli kontrole by si mala uviesť miesto kde sa budeš nachádzať, skús sa dohodnúť s lekárom, alebo sa opýtaj na sociálke pre istotu.

leontinka27
4. okt 2011

@gapa Baby prosim vysvtelite mi to!!!!!!!"Čo sa týka ženy, ktorá v súčasnosti platí povinne aj dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli vyššej materskej od 1. januára 2012 jej dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne. Výška materského sa jej však vypočíta podľa toho, ktoré obdobie jej bude určené ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, a to závisí aj od toho, kedy jej nemocenské poistenia (dobrovoľné a povinné) vznikli.

Ak do určeného rozhodujúceho obdobia bude patriť aj obdobie jej dobrovoľného nemocenského poistenia a z tohto poistenia získa obdobie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch, poistné na toto poistenie zaplatila v správnej výške a včas, dávku jej Sociálna poisťovňa vypočíta aj z tohto poistenia."

sasena033
4. okt 2011

@tinara23 no poriesaim to nejak dakujem za info 🙂

kris1109
4. okt 2011

myslím ako ja,že som posledná ku koncu tohto roka,lebo som si to bola dnes už podat,zatial som si dala len to minimum,lebo jedna mi poradila ráno,že 3 mesiace nech si platím minimum,potom to zruším a znova založím a budem už si platit maximum a samozrejme vtedy by sme začali robit aj na bábetku.Čiže je dnes 4.oktober do konca roka je 3 mesiace,ale ja nemám úplne celé 3 mesiace lebo už dnes je 4.to som myslela.Že ked to od januára znáhodou uplne zrušia či tam nebude nejaký limit,napr.kto si založil ako ja posledné 3 mesiace zo starého roka,že tomu to platí,lebo ked si to niekto začal platit dajme tomu od juna a v januári to zrušia tak ten dotyčný zbytočne platil?

kris1109
4. okt 2011

...pre Sashabb som to odpovedala...

06lienocka
4. okt 2011

ahojte babenky niektorá z vas pisala niečo o posledných troch mesiacoch platenia v tomto roku čo to vlastne znamená a odkial to mate?a kedy budu rokovat o tom blbom zakone lebo ja už chcem miminko 😉

sjuzan77
4. okt 2011

@mima1 @sympa1 @tinara23 dakujem pekne za rady 😉

06lienocka
4. okt 2011

@kris1109 jaj tak to nie je potvrdene ja som si myslela že je to v nejakom návrhu lebo ja si platím a kedy to idu schvalovat

emogeon
4. okt 2011

ahojte, ak budem poberat PN z DNP, do SP zanesiem len ten listok od lekarky, ci este nieco musim v socialnej vyplnit?.... dakujem

obedwix
4. okt 2011

@kris1109 žienky to tu spomínali že podmienka bude taka že ku koncu roka budeš musieť splnať tých 270dni aj 26týždnov. akurat vtedy ti bude platiť dnp v ochrannej dobe. ak davam niečo zle, kočky ma opravia alebo doplnia

darinkazv
4. okt 2011

@obedwix plus ešte musí do 31.8.2012 nastúpiť na MD alebo porodiť.

obedwix
4. okt 2011

@gapa ahoj chcem sa opytať uvažujem nad pn z DNP, no počula som že mi ju nemusia uznať z dovodu takeho že parkrat za celý rok platenia mi šla platba neskor. je to realne možne? nemam žiaden nedoplatok prave naopak, mam tam určite preplatok.len či to možem očakavať

obedwix
4. okt 2011

@darinkazv ano to viem že potom plynie ochranna doba 8mesiacov no zdalo sa mi to bezpredmetne spomínať ženam ktore to vobec nemaju šancu splniť

darinkazv
4. okt 2011

@obedwix záleží od toho, ak by sa im do konca novembra podarilo otehu, tak hej 😀 ja to tiež nesplním. lebo do podmienky 270dní mi na konci roka bude chýbať 34 dní. a teda peniažky von oknom. ale stále niekde vo vnútri verím, že zákon ostane po starom 😉

zasha
4. okt 2011

@darinkazv ahoj, vazne je tam tato podmienka? ja si platim od aprila 2011 aj nadalej budem- aby som mala 270 dni a 26 tyzdnov splnenych. zatial sa nam nedari otehotniet, ale myslis ze to mam risknut a skusit to potiahnut este? ved ak staci odist na md 31/8/12 tak to este v januari mozem teoreticky najneskor otehotniet, je tak? co myslis ty ?

darinkazv
4. okt 2011

@zasha ak ten zákon prejde, tak je tam aj táto podmienka. lenže neviem, či do 31.8. nastúpiť na MD alebo porodiť dovtedy. len si to riadne potom vyrátaj, lebo ja som otehotnela v polke decembra, MD som nastúpila 1.8. a rodila som 25.9.. ešte si zisti tú podmienku, či je to nástup na MD alebo pôrod do 31.8., lebo už som zabudla, čo presne tam bolo. ja si platím od mája. keby som sa o tej možnosti bola dozvedela skôr, mohla som začať platiť skôr ☹ a stačil by mi aj ten mesiac navyše 😒 no čo už. už len veriť, že to dobre dopadne

zasha
4. okt 2011

@darinkazv do certa, teraz som to pocitala a chyba mi 12 dni!!!!! aby som v tomto roku mala 270 dni poistenia co mam robit ??????? tehu niesom, nedari sa, mam to prestat platit ? ☹ ☹ 😖 😢 😨