Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

solinkarka
10. feb 2011

@tinara23 ano ja viem..musim to ist hned poriesit lebo sa velmi bojim 😢

margotka_ja
10. feb 2011

@tinara23 a neslo by to tak, ze by som nezplatila buduci mesiac...neviem opytam sa snad mi budu vediet povedat ze co a ako, a ked nastupim na matersku mam si stale platit DNP alebo uz nemusim, neviem ako je to s poisteniami...zatial budem asi do konca septembra zamestnana a od oktobra nezamestnana ☹ lebo mam zmluvu na dobu urcitu...

susan32
10. feb 2011

Potrebujem poradiť. Som na rodičovskej dovolenke maly ma 2 roky aj 4 mesiace, chcem si dať DNP, pred matersku som pracovala. Chcem sa spytať či mám platiť maximum, alebo ten rozdiel aky mi vychadza VZ z prace.
Ďakujem

tinara23
10. feb 2011

@margotka_ja pokiaľ budeš na materskej, tak DNP neplatíš, je to to isté ako keď si PN a myslím, že keď si na MD ani iné odvody nebudeš platiť. S tým presunom na iný mesiac sa dohodni s nimi radšej.

margotka_ja
10. feb 2011

@tinara23 ok dakujem za rady 😉

jankohrasko
10. feb 2011

@tinara23 baby? mozem sa spytat, ako je to s DNP pocas PN? rataju sa DNP dni pocas dni ked je zena na PN? DNP sa pocas PN asi neplati, ale dni sa rataju? Alebo ani dni sa do DNP nerataju? Dakujem

mirkamurko
10. feb 2011

@katka888
Ďakujem veľmi pekne.

tinara23
10. feb 2011

@jankohrasko počas PN aj materskej sa ti dni DNP rátaju, akurát poistné sa neplatí 🙂

jankohrasko
10. feb 2011

@tinara23 super, dakujem velmi krasne za info 😀 😀 😀 Takze pokiel nastupi zena na PN a este jej chybaju dni do 270 DNP, tak sa jej to tam zaratava, akurat neplati, tak?

tinara23
10. feb 2011

@jankohrasko ale len vtedy ak má splnenú podmienky poistenia 270 dní, inak nemá nárok na PN a materské.

jankohrasko
10. feb 2011

takze musi byt tych 270 dni zaplatenych, tak? Dakujem za info

tinara23
10. feb 2011

@jankohrasko poistenie musí trvať minimálne 270 dní, aby bol nárok, ale samozrejme poistné musí byť uhradené 🙂

deninka14
10. feb 2011

baby, a aké ďalšie výhody má využitie DNP? samozrejme vyššia materská, OČR... vďaka za všetky info...

inuska29
10. feb 2011

@tinara23 ....ďakujem za hodnotnú odpoveď.....všetko dobré prajem.🙂

inuska29
10. feb 2011

@tinara23 ...počas MD..marodovať nemôžem,však?
Keď koncom mes.nastúpim na MD,termín pôrodu mám 27.3.v prípade potreby nemôžem
využiť ani OČR na dieťa,kt.má 21mes.,hm?
Tuším nie počas MD,dikes.

mata84
10. feb 2011

@katka888 ...gapa ti dobre povedala, ze ked chces PN z DNP a si aj zamestnana, aj na RD...tak mozes mat PN aj ked nemas splnenu podmienku 270 dni cisto len z DNP...musis mat vsak prerusene poistenie zamestnavatelom...a vtedy sa ti pocita aj toto...a tiez nemusis mat 26 tyzdnov...PN sa ti rata vsak z minima...aj to je daco...

kucminka
10. feb 2011

@katka888 dakujeme pekne,budeme sa snazit,aby to vyslo,aj vam vela stastia.... 😉

tinara23
10. feb 2011

@inuska29 počas MD nie, ak máš DNP (už si nepätám) tak počas rodičovského áno 🙂

katka888
10. feb 2011

@mata84
diky, doteraz som to neriesila, lebo by Pnka aj tak bola mensia ako rodicak / platim si len rozdiel /, ale uz mi preslo 26 tyzdnov od zacatia DNP a teraz mozem poberat aj Pn a aj rodicak, zrusili to, ze ak mas iny prijem, nemas narok na rodicak, tak buduci tyzden pojdem na kontrolu a uvidime co povie doki. tak ci tak musim doma oddychovat... len ci bude chciet ma vypisat, ked som na rodicaku ☹ .....
neplanovala som to povodne, ale nedavno sme tu zacali nejak to rozoberat... tak ma to napadlo.....

katka888
10. feb 2011

@inuska29
ber to tak, ze z nemocenskeho poistenia mas narok na urcite davky... davka v PN, materska, osetrovne... ked poberas jednu davku, nemozes inu 😉

katka888
10. feb 2011

@susan32
a co budes robit, ked maly dosiahne 3 roky? ides spat do prace? ale myslim, ze to nema vplyv na DNP, a ak pojdes do povodnej prace, tam by to nemalo na vypocet materskej mat vplyv / myslim ten bod co sa tusim menil, ze kolko pred nastupom na matersku musis odrobit, to si niekde over... /

co sa tyka tvojej otazky, zisti si, kolko ti napise mzdarka pravdepodobny vymeriavaci zaklad, zvacsa by to mala byt zakladna mzda, tj bez odmien a provizii a pod... a prihlas sa z rozdielu. tak to mam aj ja, a kedze tu baby spominali, ze sa stretli aj s tym, ze pisali mzdarky niekde aj ako pravdep vymer zaklad minimalnu mzdu, ja som svojej pre istotu volala a potvrdila mi, ze pise zakladny plat bez odmien a provizii.

ale ked pojdes spat do prace, bude sa ti ratat materska z prace co pojdes + dnp... takze kto vie aku mzdu dostanes a este si over tu podmienku, kolko musis odrobit, ci sa ta podmienka vztahuje aj na navrat do povodneho zamestnanai, alebo len na nove zamestnanie

katka888
10. feb 2011

@mata84
joj a ma napadlo, hypoteticky, ak pojdem na PNku, budem mat splnenych 26 tyzdnov DNP a s prerusenym nemocenskym z prace aj 270 dni a neuznaju mi PNku, lebo tety tu na socialke to beru inac, ked som sa prihlasovala, tvrdili, ze musim aj na DNP zvlast mat 270 dni ked chcem ist na PNku, ze zzo zamestnania to je len rperusene, to sa mozem odvolat niekde, ze? ale napisem este maila na ustredie, nech mam podlozeny argument....

mata84
10. feb 2011

@katka888 ahaa...no tak to neviem...skus sa popytat a daj potom vediet..drzim palce 😵

kaktusik007
11. feb 2011

@katka888 myslim ze ti dobre hovoria tety na urade --- 26tyzdnov by ti stacilo, ak by si mala poistenie predchazdajuce ukoncene!!! lenze ty ho mas prerusene, nie ukoncene.... trosku rozdiel... 😒

bobjan
11. feb 2011

Ahojte,

rada by som sa spýtala...počula som, že sa dá byť na PN až do pôrodu a potom ísť na MD a tak si jej poberanie predĺžiť, neviete ako to s tým je? Ďakujem pekne.

standa82
11. feb 2011

@bobjan ..áno, ja som príklad....

aaddeell
11. feb 2011

@tinara23 mohla by teda dat vypoved a ist na urad na prace? a vtedy by jej stacilo platit 26tt ?aby dostavala plnu vysku materske?

andy.v
11. feb 2011

Ahojte, práve som sa od našej mzdárky dozvedela, že minister Mihal chce zrušiť dnp od júla. Termín pôrodu mám 4. októbra, bude sa toto zrušenie vzťahovať aj na mňa?

andy.v
11. feb 2011

ešte som zabudla napísať, dnp si platím od augusta 2010

kikula13
11. feb 2011

Ahojte,potrebovala by som poradiť,som na materskej a do teraz som poberala matersku vo vyške 540-560eur,ale po zvýšeni mi prišlo rozhodnutie,že mi vychadza nejakych 611eur.Ja neviem,ale mala by som dostavať 670 eur,ako tu spominate,lebo 60%z maximalneho vymeriavacieho zakladu vychadza 670,zatial dakujem.