Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elienka
15. feb 2011

@fiona no ak nemáš ešte iné ukončené nemocenské poistenie, tak nebudeš dostávať žiadnu materskú ale rovno rodičovský príspevok 190€ odo dňa narodenia dieťaťa. Takže pred 31. marcom treba skrížiť nohy a počkať 😀

elienka
15. feb 2011

@sny vtedy, aby si splnila 270 dní do pôrodu, keďže tehotenstvo trvá 40 týždňov á 7 dní to jest 280 dní (ale počíta sa od dátumu menštruácie), tak pravdepodobne si tak mala urobiť preventívne ešte pred otehotnením. Ak počítam že máš normálny 28 dňový cyklus tak si tak mala urobiť cca 10 deň cyklu a to ešte by si musela porodiť v riadnom termíne, alebo prenášať. Ak nemáš ukončené iné nemocenské poistenie za posledné 2 roky (napríklad zo zamestnania - vtedy by sa to sčitovalo), tak vcelku riskuješ, že 270 dní DNP do dňa pôrodu jednoducho nenazberáš a bude ti chýbať pár dní.

sny
15. feb 2011

@elienka Lenže ja si to platím už od oktobra.Mňa zaujímalo,že ak som tehu tak im to treba hlásiť,ale neviem do ktorého tt

elienka
15. feb 2011

@fiona ešte na doplnenie, pretože 270 dní nespĺňas dňom nástupu na materskú tak sociálna poisťovňa počká na presný dátum pôrodu, aby preverili, či si splnila tých 270 dní a potom ti celú materskú doplatia aj spätne. Ak 270 dní nesplníš, tak platí môj predchádzajúci príspevok

elienka
15. feb 2011

@sny Myslíš prerušiť DNP a nahlásiť sa od nasledujúceho dňa z maxima? Tak to potom maximálne 8 tt, ja som som toto urobila preventívne 6 tt - daj pozor, že tt sa rátajú od dňa menštruácie. Potom ti vyjde platiť 26 týždňov z maxima do dátumu nástupu na materskú a to si potom dobre vypočítaj a radšej nastúp na materskú 6 týždňov pred pôrodom, aby si určite splnila 26 týždňov platenia poistného z maxima.

sny
15. feb 2011

@elienka No ja sa ospravedlňujem,že sa nechápeme,zle som to popísala.Ja si platím z maxima už od októbra.Len sa mi zdá,že vtedy mi v SP povedali,že asi do 5tt im to mám prísť nahlásiť.Tak toto teraz nechápem.A inak cyklus mám 37dňový,ovu bola na 25DC,teraz čakám na testovanie.Ale ďakujem ti za ochotu pomôcť,si zlatá 🙂

elienka
15. feb 2011

@sny nechápem čo im máš hlásiť? Ak si platíš z maxima, tak netreba už nič hlásiť, či prehlasovať, rušiť a podobne. Ty si dôjdeš nahlásiť až materskú.

sny
15. feb 2011

@elienka No ok,ďakujem.a kedy treba nahlásiť tú materskú?A keď mám v júli splnených tých 270 dní,tk môžem ísť na PN?Napr.na rizikové?A koľko by mi vyplácali ako PN?

jasminet
15. feb 2011

@sny tiez nechapem preco by si mala niekomu (komu??) v sp hlasit, ze si tehotna. ved ani prve tehotenstvo si tam urcite hlasit nebola 🙂 az potom im papier so ziadostou o materske zanesies...ked ti ho lekar vypise 😉

elienka
15. feb 2011

Materská sa hlási až ti ju vypíše gynekológ a to je nástup 6-8 týždňov pred pôrodom. Ak splníš podmienku 270 dní platenia DNP a poprípade ti vyjde aj 26 týždňov platenia z maxima, tak môžeš ísť na PN, dostaneš potom cca 600 € mesačne.

sny
15. feb 2011

@elienka No mne by to malo výsť neak v júli a termín by som mala mať v novembri.Mohla by som byť teda už predtým na PN?Aby som mohla poberať tých 600eur?

sny
15. feb 2011

@jasminet Neviem,sama to nechápem,radšej tam predtým zavolám.Ale ďakujem

elienka
15. feb 2011

@sny No mohla by si byť, ak ťa gynekológ alebo obvodná vypíšu tak prečo nie, každá korunka (eurko) sa zíde

sny
15. feb 2011

@elienka Tak to je super.A môže ma teda aj obvodný lekár vypísať na PN?Nemusí len gynekológ?No rodičovská mi končí v septembri.To by som mohla poberať aj PN tých 600eur aj rodičák 190eur?Ja sa v tom nevyznám,tak som vďačná za odpoveď

elienka
15. feb 2011

Ty si nejaká hamižná 😀 , to či môžeš poberať aj rodičák aj nemocenskú to neviem, to sa spýtaj na úrade práce, soc vecí a rodiny. Viem, že kamošku vypísala obvodná, lebo je učiteľka , má zhoršenú imunitu, tak aby sa od deciek v škole nenakazila.

sny
15. feb 2011

@elienka No veď dnes je každé euro navyše vzácne,aby bolo deti z čoho chovať musíme to využívať vo svoj prospech,s nenažranosťou to nič nemá.Je lepšie si dobredu našetriť pre mimi,lebo večne tých 600eur dostávať nebudem.Neak si to zistím,díky

elienka
15. feb 2011

@sny Neber to tak, to s tou hamižnosťou som mylsela zo srandy, treba využiť všetko čo sa dá 😉

sny
15. feb 2011

@elienka Veď ja to viem,neboj,nehnevám sa.Ale keď štát vie okrádať nás,tak aj my musíme využiť každú príležitosť.Už len čakať musím,či sa podarilo.

fiona
15. feb 2011

@elienka dakujem Ti velmi pekne za vysvetlenie, vcera mi doktorka povedala ze ak chcem, tak ma moze od 3.marca vypisat na matersku, ale mne sa to asi neoplati, vsak? Nevies co mam robit ked si stale platim to DNP?

mima595
15. feb 2011

@sny - da sa, aj poberat PN aj rodicak... len si musis uvedomit, že teraz chodia na kontroly zo SP velmi, tak ci budes stihat s malym chodit vvon... ci ti teda budu stacit tie vychadzky 😉

lusyla
15. feb 2011

ahojte kocky,citala som si to tu,ale je mi to aj tak trosku nejasne.mne v aprili 2011 konci materska dovolenka,chcela by som si zacat platit DNP lebo planujeme druhe babo,ale este som nebola nikdy nikde zamestna,tak neviem ci je to mozne,alebo ci to s tým vobec nejako suvisi,a z coho mi vyrataju vysku platenia,a ak teda splnim tych 270 dni platenia,na ake peniazky mam narok.dakujem 😀

martinex
15. feb 2011

@lusyla DNP si mozes platit aj ked nie si zamestnana, max. vymeriavaci zaklad je 1116€... pokial chces mat max.matersku,tak z tejto sumy musis mesacne platit 4,4% co je 49,10€ mesacne. Musis platit aspon tych 270dni aby si mala narok na max. MD,ktora by teda bola v tomto pripade okolo 660€ mesacne. DNP sa ti oplati aj napriklad ked budes na rodicovskej a budes PN(samozrejme musis uz mat tych 270dni splnenych)alebo OCR.

martinex
15. feb 2011

@sny ja som tak bola PN teraz pocas tehu a brala som aj rodicak-vypisala ma gynekologicka a dokonca som nemala ziadne vychadzky! PN som bola 2 mesiace a kontrola neprisla ziadna. Cele vikendy sme byvali mimo domu a cez tyzden som bezne chodila s malym von ci do obchodu,alebo kam bolo treba. Tiez si myslim,ze ak sa da tak treba vyuzit vsetko naco mame narok...Sak DNP aj odvody platim poctivo,tak co...a mam na to narok zo zakona,takze mi nikto nic nemoze 😀

sny
15. feb 2011

@martinex Ahoj,ďakujem pekne za odpoveď,je lepšie si to dopredu zistiť,no ale je ešte dlhá cesta pred nami,tak uvidím,hádam neplatím zbytočne 🙂 Veď práve,aj ja všetko poctivo len platím a nemám z toho nič,tak aspoň takto našetrím niečo preto mimi,keď už bude väčšie.Pri prvom som to nemala,tak teraz som to poistila.Ešte raz ti pekne ďakujem a prajem krásny zvyšok tehotenstva a krásne zdravé miminko 😉

sny
15. feb 2011

@mima595 Ahoj,ďakujem za odpoveď,veď ešte uvidím,či ovšem tehu som 😉 No a tie vychádzky neako len doriešim.Malá už ide do škôlky od septembra,takže mi to chýbať až tak nebude,iste budem rada doma 🙂

martinex
15. feb 2011

@sny nemas zaco...aj tebe vsetko dobre 😉

mima595
15. feb 2011

@sny - aj ja som bola PN, pri dvojickach cely cas, ani vychadzky som nemala a chodila som kde kade a nic, ziadna kontrola...ale to bolo daaaavno
pri 3.dietati som bola na PN 2. mesiace a tiež žiadna kontrola
len si treba uvedomit, že ak ta kontrola nenajde doma, tak od toho dna ti už prestava preplacat PN...a na 30 dni mas akože STOP.. a neviem, ako to riesia, ked prave do tych 30 dni bude spadať zaciatok materskej... lebo prist kvoli tomu o matersku, by bola riadna smola

elienka
15. feb 2011

@fiona hlavne si to dobre vyrátaj tak, aby si platila to maximum aspoň 26 týždňov a podľa toho sa daj vypísať na materskú. Lebo ak ti bude čo i len 1 deň chýbať a splníš podmienku 270 dní, tak budeš dostávať materskú len z minima a to je menej ako rodičovský. Takže potrebuješ presne dátum, kedy si sa prihlásila z maxima a podľa toho sa riaď. Daj si to do excelu, ten dátum a daj mu pripočítať 26*7 dní tj 182 dní a excel ti vyráta presne dátum aby si to spĺňala.

kacenna
16. feb 2011

Ahojte. Chcem sa spytat na jednu vec, ktora mi nie je uplne jasna. Ked si budem platit dobrovolne pripoistenie z minima a potom si ho 26 tyzdnov pred nastupom na matersku zvysim ze budem platit z maxima, tak budem dostavat maximalnu matersku?

aaddeell
16. feb 2011

@elienka prosim ta ako to je s tymi 26tt