Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

flower72
19. nov 2012

@janka9900 ahojky, dovolím si poprosiť ťa o radu (znova, už raz si mi skvelo poradila, za čo som nesmierne vďačná 🙂. Som v 18. týždni, druhý týždeň na PN kvôli prieduškám a gynekológ mi odporúčal už ostať doma na PN do pôrodu. Platila som si DNP do maxima, v ochrannej dobe som otehotnela, takže by mi mala platiť max. PN aj materská. Chcela by som sa opýtať, že ak ukončím u obvodnej lekárky PN k 30.11.2012 a v ten deň ma vypíše gynekológ na PN, či mi stále bude platiť max. PN alebo strácam na ňu nárok. Ďakujem vopred 🙂 dúfam, že som to napísala zrozumiteľne 🙂

angelika_2
19. nov 2012

Žienky tie ktoré ste nastúpili na MD a posielali ste zamestnávateľovi papiere poštou "žiadosť o materské" ....chcem sa spýtať zamestnavatel je povinny zaslat do SP aj Registračný list fyzickej osoby - na tomto liste nemusi byt moj podpis? moze ma zamestnavatel vyzvat na niejake podpisy navyyse? nechcem tam ist osobne a chcem to poslaat postou a tak vopred sa pytam aby som sa vyhla nejasnostiam .........dakujéém

mariro
19. nov 2012

@flower72 nemusis nic ukoncovat,ja som s PNkou presla na gyndu a pokracovala som tam s novou diagnozou.

flower72
19. nov 2012

@mariro ďakujem krásne za odpoveď 🙂 takže stačí, ak oboznámim obvodnú, že budem pokračovať v PN u iného lekára?

janka9900
19. nov 2012

@flower72 ahoj, ako ti pise miraro, mozes prestupit s tou istou PN ku gynekologovi. obvodna ti ukonci PN u nej a preradi ta s tou istou PN ku gynekologovi. ale ak by ti to nechceli takto urobit, nevadi 😉 ked si bola tehotnna v case zaniku poistenia, mozes jednu pn ukoncit a druhu zacat. ak pojdes na novu pn, niekde na socialke chcu potvrdenie od dr., ze si bola tehotna v case zaniku poistenia, niekde to netreba. tak sa spytaj u vas na sp 😉

flower72
19. nov 2012

@janka9900
@mariro
Dievčatá, ďakujem veľmi veľmi veľmi pekne, v čase zániku DNP som bola už tehu, vedela som, že keď sa obrátim sem, budem to mať 100% zodpovedané 🙂 krásny večer prajem 🙂

janka9900
19. nov 2012

@renitri ahoj, menej platit nebudes, ked sa zamestnas, toto je minimum, ktore musi platit kazdy. jedine, ze by si zarabala tolko, ako je max. VZ 😅 ale to by ti uz dnp netrebalo 😉 mozes sa zamestnat na zmluvu, neuskodi to dnp 😉

janka9900
19. nov 2012

@flower72 nemas zac 😉 (mimochodom, necerpas rodicovsku dovolenku v zamestnani?)
pekny vecer 😉

pede
19. nov 2012

potrebovala by som poradiť, platila som si dnp viac ako 2 roky, od tohto januára z maxima do 22.10.2012 - po starom. Po novom od vtedy už nie. Dnes som zistila, že som konečne tehotná. Stratila som ale prehľad ako to teraz je s týmto poistením. Určite budem Pn od kedy navštívim Dr. Som zamestnaná. Neviete mi poradiť či a na čo mám ešte nejaký nárok alebo sa mám prihlásiť na nové poistenie a potom byť Pn?Dalo by sa to ešte nejak zachrániť aby som si polepšila materský príspevok?Poprosím kočky, čo viete poradiť,dík,dík.

janka9900
19. nov 2012

@pede ahoj, gratulujem 😉 aby si mala narok na PN a matersku v ochrannej lehote, potrebovala by si potvrdenie od dr., ze si bola tehotna v case zaniku poistenia, co ti asi neda, ked je to takto "natesno", ze? 😅
aby si mala narok na PN a matersku z dnp, prihlas sa na balik (do 6tt, najneskor do 8tt) z rozdielu max. VZ a hrubej mzdy. budes mat min. PN a po 26 tyzdnoch matersku z VZ, z akeho sa prihlasis (ak nezmenia zakon 😉 )

janka9900
19. nov 2012

@magdalenka80 asi ti poslu zvlast z dnp a zvlast zo zamestnania 😕 kolko si mala priblizne mesacny hruby prijem v praci minuly rok a vz z dnp tento rok?

zalka
19. nov 2012

@magdalenka80
No nemohlo ti prísť viac, lebo SP platí prvých 10 dní len z DNP, zvyšné dni platí DNP + zamestnanie.
Tých prvých 10 dní zo zamestnania budeš mať na výplatnej páske . 😀

zalka
19. nov 2012

@renitri
Hm... možností veľa, ktohovie ktorá by bola tá správna.

Môj názor. Ja na tvojom mieste by som nechala padnúť po skončení PN ten balík poistenia, je to zbytočne drahé . Riešila by som skôr niečo také, ako zamestnanie a nie práce na dohody .
A nezabúdaj, že od januára sa z dohôd budú platiť aj odvody, takže tam ti to tiež ovplyvní možno aj v negatívnom výšku materskej.

janka9900
19. nov 2012

@zalka @magdalenka80 jaaaj, vidiiis 😉 😀 esteze je tu zalka 😉 🙂

flower72
20. nov 2012

@janka9900 nie, nemám rodičovskú dovolenku (aspoň o tom neviem) 🙂 inak, blahoželám k drobčekovi, pozerám, že si 7tt, tak hlavne veľa veľa pokoja 🙂

janka9900
20. nov 2012

@flower72 dakujem 🙂 je dobre, ze necerpas RD, tak prijemne tehulkovanie 😉

annanatalia
20. nov 2012

@janka99oo Ahoj janka, nevim ci si pamatas ale uz si mi radila ohladom dnp. Prosim ta nevies mi poradit v takej veci, mam max. pn az do nastupu na matersku , apotom vlastne mam narok aj na max. materske.Len neviem ci sa mi to neskomplikuje tym ak budem rodit v cechach.Nevies ci mi vyplatia matersku ked nebudem rodit na slovensku? 🙂

sunny170
20. nov 2012

@janka9900 ahoj, vidim, ze si tu poradca pre nas, neznale zakona:DD chcem sa spytat, ci mi neies poradit, z akej sumy mi vypocitaju matersku, ked som si dva roky platila minimum, bolo to vtedy nejakych 15 eur. v januari som platit prestala, takze mi kvazi zaniklo. v maji som otehotnela a v juny som sa opat prihlasila na DNP, ale to uz som si dala tu najvyssiu sadzbu, nejakych 450 ci tak nejak. no ale hend nato som 6.6 sla na rizikove. Marodku mi vypocitali na 6,20 denne z tej starej sumy a teraz mam ist na matersku koncom novembra a chcela by som vediet, aku sancu mam dostavat viac penazi. ci mi to budu nejako priemerovat, alebo ako sa to vypocita. celu tu dobu platenia poistneho som bola nezamestnana. dakujem ti za odpoved, je mile, ze niekto pomoze🙂

mariro
20. nov 2012

@sunny170 marodku ti vyratali z minima,pretoze nove poistenie z max, netrvalo este 26 tyzdnov,takze ak ubehne 26 tyzdnov a nastup na MD budes mat po tomto datume,tak mas narok na MD z maxima.Dolezite su datumy,ktore si neuviedla.

karinkaeich
20. nov 2012

prosim vas, ocr na syna si mozem dat aj, ked som na rodicaku? a co ked budem na materskej? za chvilu nastupujem. maleho mame v skolke, tak to su stale nejake choroby, preto sa pytam. dakujem vam za radu

zalka
20. nov 2012

@karinkaeich
Materká aj OCR je vyplácaná zo sociálneho poistenia, a 2 dávky súbežne nie je možné vyplácať. Takže odpoved znie , počas poberania materského nemôžeš mať OCR ani PN.

sunny170
20. nov 2012

@mariro a nemozu tie sumy spriemerovat nejako?

mariro
20. nov 2012

@sunny170 Np budu ti brat priemr z pace a aj z DNP a to sa bude scitovat ako subeh.Ak neubehne 26 tyzdnov do nastupu na MD tak z DNP ti budu ratat VZ z minima.

stitch30
20. nov 2012

Ahojte! Termín pôrodu mám 3.3.2013 to je nedeľa a nástup na materskú by som mala mať tým pádom 20.1.2013 to je 6 týždňov pred pôrodom . Moja otázka je že či môžem nastúpiť na materskú aj v nedeľu , lebo musím kvôli DNP dodržať presne tých 6 týždňov alebo ako sa to robí ?

aankaa
20. nov 2012

Dievcata chcem sa opytat, kedy soc.poistovna vyplaca PN? ja som od 8.10 na PN z max.dnp takze za oktober by mi uz nieco malo dojst. Neviete kedy? A kolko?

janka9900
20. nov 2012

@sunny170 ahoj, je to tak, ako pise miraro 😉 ak si zaplatila aspon jeden den z toho maxima v juni a nastupis na matersku po 26 tyzdnoch od prihlasenia v juni, materska bude max. VZ zo stareho poistenia, ktore ti v januari zaniklo sa uz neberie do uvahy pre vypocet MD 😉 dolezite je mat zaplateny aspon den z maxima, nastupit na MD po 26 tyzdnoch a nemat nedoplatok 😉

janka9900
20. nov 2012

@annanatalia malo by byt jedno, kde porodis 😉 iba rodit ides do ciech, nie? nebyvate tam...
@zalka je jedno, kde annanatalia porodi, ze? 😅

janka9900
20. nov 2012

@karinkaeich pocas rodicovskej mozes cerpat ocr, ale ked si v 34. tt, uz asi kazdu chvilu nastupujes na md, ze? 😅

zalka
20. nov 2012

@janka9900 @annanatalia aj ja si myslím, že je to jedno kde porodí. Ak nemáš istotu annanatalia daj dotaz na SP.

janka9900
20. nov 2012

@stitch30 ak si v ochrannej lehote, musis ist 6 tyzdnov vopred, nevadi, ze je to nedela 😉