Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
6. okt 2010

@leishmania ...keď budeš mať splnených 270 dní, no môže sa stať, že až po preukázaní RL dieťaťa (po jeho narodení - aby si boli istí)

leishmania
6. okt 2010

@standa82 dakujem

standa82
6. okt 2010

@leishmania ..samozrejme spätne od dátumu nástupu na MD ti to doplatia

ada11
6. okt 2010

viete mi niekto prosim poradiť - mladšia dcéra mala vážnejší úraz /doba liečenia cca 4 týždne.Ja si platím DNP od 1.4.2010 a už 2 razy som bola na OČR - v júni a v júli, keď mali deti ovčie kiahne. Od nového roku by som chcela ísť na PN, teda liečim sa aj teraz /liečba chrbtice/, ale ešte mi nevzniká nárok na nemocenské z DNP. Rozmýšľam či teraz mám ísť na OČR alebo nie, kedže chcem ísť na PN od januára - neviem koľko sa mi bude krátiť PN ak som bola 2 razy na oČR, prípadne 3 razy, či sa teraz mám zrieknuť oČR za účelom väčšej PN-ky. DNP si platím z VZ 1084 €.
Ďakujem za radu

mima595
6. okt 2010

@ada11 - na cerpanie PN vobec nema vplyv, kolko a ako dlho si cerpala OCR... podmienka je trvanie poistenia 270 dni a to ti trva aj pocas OCR...

ada11
6. okt 2010

mima595, ale na výšku PN to vplyv asi bude mať, že? teda v roku 2011počas jedného mesiaca PN-ky nedostanem cca 600 € ale napr. len 500 keď som mala 3 OČR-ky, tá Pn-ka bude asi dlhodobejšia, tak preto zvažujem, či sa teraz nemám zrieknuť OČR-ky 😉 / ja viem, že na PN budem mať nárok, len ak sa to bude veľa krátiť tak je to na pováženie 😉 ďakujem

lazika1
6. okt 2010

@ada11 S tvojou PN v januári to vobec nebude súvisiet či budeš mat Očr raz alebo 10 krát v priebehu roka. PN sa ti bude počítat z tvojho VZ. Len musíš splnit podmienku 270 dní trvania poistenia.

xixi7
6. okt 2010

@majamat @ninan2
Dakujem vam za odpovede a rady, urcite si nechaju aj rezervu, aby netrpli, ci to casovo vyjde.

mariro
7. okt 2010

@maja32 - tak to teda neviem,ale ked mas OCR tak to znamena ze by si nemala pracovat.V tomto nemam skusenost,jedine ze by si dohodu pracovnu napisala na babku alebo tak na niekoho. 🙂 Viem ze kazda koruna je dobra,ale treba to nejako osetrit aby si bola v prave. 😉 🙂

zuzikka
7. okt 2010

ahojte baby, neviemc i to sem patri, ale skusim, lebo vidim, ze sa vyznate... 😉
Co presne znamena ochranna lehota? Keby ma zamestnavatel prepustil, resp. zrusi sa firma a ja som tehotna, ochranna doba je 6 mesiacov a mam narok na materske? Alebo ma nemoze vobec prepustit?

mata84
7. okt 2010

ahojte...len sa chcem sa ubezpecit, ci som spravne pochopila...od 1.10 som sa zaregistrovala ako platcaa DNP...teda splatnost prvej splatky a vobec kazdej je do 8 dna nasledujuceho mesiaca...takze ja mam nejneskor zaplatit do 8.11???pochopila som spravne...to len aby som si to nepresvihla datum..resp.aby som nebola dlznickou..dakujem za odpoved... 😵

mariro
7. okt 2010

@mata84 - spravne si pochopila do 8.11 je splatne poistne za oktober 😉

vikiz
7. okt 2010

babenky co si platite DNP, mate to identifikačne cislo, teda variabilne cislo, svoje rodne cislo, alebo vam pridelili na socialke uplne ine.mne totiz rozhodnutie uz pol roka neprislo, ale platim podla udajov co som si vypytala od pani z okienka. dufam , ze neplatim niekomu cudziemu, ako to mate?

vikiz
7. okt 2010

este jedna vec, od jula si platim DNP z max. VZ, pred tym som bola od januara nezamestnana a neppletila nic , s malou som bola v septembri na OCR, neviete mi povedat ci mi tie dni vypocitaju teraz z max VZ , alebo to nejak priemeruju podla poctu mesiacov v ktorych som platila DNP.

vi3ka
7. okt 2010

ahojky, otázočka...z DNP platia iba materskú, či aj rodičovskú? materská mi nevyšla (nemala som dni), tak či môžem počítať s niečim potom. vďaka 🙂

standa82
7. okt 2010

@vi3ka ...nie, z DNP sa platí len materská, PN, OČR. Keďže nemáš nárok na materskú, budeš automaticky dostávať RP.

lunana
7. okt 2010

Ahojte, sesternica si platí dva mesiace DNP z min. základu a chcela by si od budúceho týždňa platiť z max. základu a chceli by sme vedieť keby otehotnela za nejaký mesiac - dva, tak ako by sa jej počítala materská?

standa82
7. okt 2010

@lunana ...z nového VZ

lunana
7. okt 2010

@standa82 takže musí platiť 270 dní ten nový základ?

meduliacik
7. okt 2010

@vikiz zalezi od toho, ako dlho mas DNP. Ked netrva este viac ako 26 tyzdnov, tak ti vypocitaju davku z minimalneho VZ.

standa82
7. okt 2010

@lunana ...nie, spolu minim,VZ + max.VZ musí mať 270 dní a z nového VZ musí splniť podmienku 26 týždňov do nástupu na MD.

mariro
7. okt 2010

@vikiz -OCR ti vyrataju z minima takze OCR za 10 dni okolo 58€.
A variabilny symbol ti priradia oni pod ktorym uhradzas platby,takze asi teta pri okienku ti dala spravne udaje.A ked mas pochybnosti , over si to a zavolaj tam resp. chod osobne ci tvoje platby su vedene pod tvojim menom.Ale malo by to tak byt v poriadku ako ti dala teta pri okienku. 😉

mata84
7. okt 2010

@mariro dakujem pekne 😵

tehulka14
7. okt 2010

baba prosím vás ako to je dnp z maxima si platím od 1.4 2010 dovtedy som bola na predlženej MD ale bez penazi 😠 teraz mam rodit niekedy v aprili ako sa mi vypočita MD ževraj sa to vypočitava z predošleho roku,ale ja som si začala platit až od aprila 😖 moc ďakujem 😵

tehulka14
7. okt 2010

a ešte sa chcerm spytat na toto??Jednoducho nastupom dna na PN, prestanes platit.Napr. nastupis na PN 11.10. a teda DNP zaplatis len 10 dni z tvojho VZ a ty si tusim pisala nejako okolo 47,70..takze ...47,70/30x10=15,9€ zaplatis alikvotne za oktober za 10 dni.
Vzdy delia poctom dni 30 pri vypocte jedneho dna a potom len nasobis poctom dni.A KED MA DANY MESIAC 31 DNI TAK SA POČITA DELENO 31??DIK

mariro
7. okt 2010

@tehulka14 - no kedze si platis DNp s maxima a splnis podmienku 270 dni , co ty urcite splnis ak neprestanes platit, tak urcite dostanes max.Matersku co vyske okolo 615€.
Ano rozhod.obdobie je rok spetne od uplatnenia DNP na matersku....a kedze ty pojdes na matersku v roku 2011,tak tvoje rozh.obdobie bude od 1.4. do konca roka...takze v poodicke,nemas sa coho bat..

tehulka14
7. okt 2010

@mariro A PREEČO BUDE ROZHODUJUCE OBDOBIE OD 1.4??)
(som sa sekla na md pojdem v maji nie v aprili)

nienna
7. okt 2010

Zdravím, som študentka vysokej školy (denné štúdium) a chceli by sme si s priateľom založiť rodinku 😉 . No neviem ako je to v tomto prípade ak nemám odrobené žiadne roky, či dostanem nejaké príspevky alebo ako 😒 .....mám vôbec nárok na meterskú alebo rodičovský príspevok? a čo sa týka tohto dobrovoľného poistenia, keby som si ho sama platila a potom mala dieťa, dostala by som nejaké peniaze? ďakujem za odpoveď 🙂

mariro
7. okt 2010

@tehulka14 no lebo odvtedy platis DNP....tam sa jedna od zaciatku noveho poistenia resp. rok dozadu...a tebe zacalo nove poistenie 1.4.....tak preto

mariro
7. okt 2010

@nienna - ano ked budes platit 270 dni do porodu poistne tak dostanes matersku vo vyske v akej si budes priplacat.Max.materska je okolo 615€ a mesacne poistne je 49,10€ a minimalna materska je 150€ a mesacne poistne 14€.Len sa treba rozhodnut a zacat platit este pred otehotnenim aby si to vcas stihla.Byvaju i predcasne porody a tak. 🙂