Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

budhicka
15. mar 2011

@miriamr Ahoj, potrebovala by som iba poradit, ci je spravne , ako chapem zakon. Platim si DNP od sept min. roka z max vym zakladu. Ak som teraz zamestnana na par tyzdnov, teda som aj povinne nem poistena,ale dlzka povinneho nem poistenia trva len 50dni a konci skor ako je nastup na matersku, koniec maja. Preistotu si nebudem menit vysku DNP,aby sa mi nemenilo nic na tom, aby sa mi pocitala materska iba z DNP z min roka , teda max. Pochopila som to spravne? Dakujeeeem. mozem potom poziadat o preplatok , ktory mi vznikne, kedze si nebudem menit max vysku DNP. Dakujeeeeem

miriamr
15. mar 2011

ahoj, ak trvá prac.pomer menej ako 90 dní, bude sa Ti počítať z DNP, pochopila si to správne. o preplatok potom požiadaš SP. 🙂

makovicka53
15. mar 2011

@mariro to mam uz zaplatene....dakujem moc x 🙂

milena35
16. mar 2011

Ahojte ..poprosim vas o radu...9.4. mi konci poberanie materskej..zamestnana som stale.hned po materskej idem na PN,koli zdravotnym problemom.Od aprila,by som si chcela zacat platit aj DNP z maxima...tak moja otazka znie? Mozem si platit pocas PN DNP Z MAXIMA?Ako to vlastne funguje,platit budem 270 dni a potom do 2rokov ked budem PN,sa mi bude Peenka ratat z tohto DNP? Viem,ze OCR mozem fakticky cerpat hned 1vy mesiac po zaplateni DNP,pretoze mam tych potrebnych 270dni....a mozu byt v jeden mesiac dve OCR|?DAKUJEM...

penelope10
16. mar 2011

ahojte, chcem sa spytat, ako vyriesit situaciu, mam prac. pomer (PP) aj DNP. Mala by som ist na rizikove, no mam strasne vela nevycerpanej dovolenky z PP.-
Mozem byt PN = zaroven cerpat dovolenku z PP a sucasne nemocenske z DNP ??

lenus3
16. mar 2011

PROSÍM O RADU - ĎAKUJEM
DNP som si ho platila od 1.10.2008-9.2.2010.
Ak by som sa prihlásila napr. 21.3.2011 z VZ 600 EUR vznikol by mi nárok na OČR hneď alebo až po tých 270 dňoch a ak áno z akej výšky.
Môže poberať manžel OČR keď som ja na RD?

budhicka
17. mar 2011

@miriamr Dakujem velmi pekne, pekny den 🙂

karpatanka
17. mar 2011

Ahojte kočky...som tu novu...a bola by som rada ak by ste mi poradili...chcem si začať paltiť DNP aby som dostavala max. vysku materskej. Viete mi poradit ci sa mi to oplati z platu 800 Eur v hrubom, ak ano kolko by som si mala platit? Tehotna este nie som. Dakujem za každu radu.

miriamr
17. mar 2011

@karpatanka ahoj, ak máš plat 800€, tak si môžeš priplatiť do maxima 1116,75 €, t. j. z 316€, platila by si mesačne cca 14€

karpatanka
17. mar 2011

@miriamr dakujem teda ak dobre rozumiem tak potom moja materska by bola 60 percent z 1116,75 €??...a ak si to zacnem teraz platit....a na matersku pojdem az neskor ako za 270 dni...povedzme napr. za 420 dni tak to nie je problem???...stale to budem platit az kym nenastupim na matersku???...alebo si to pozastavim po 270 dnoch a cerpat to budem az pocas materskej???...dakujem 🙂

patka_1
17. mar 2011

Ahojte, vidím, že tu toho viete ooooovela viac ako tie milé tety za okienkom 🙂 takže by som aj potrebovala poradiť, kedže tie osoby čo robia na SP sú tam asi zadarmo a nie sú absolútne ochotné...aspoň v NR.....capli mi do ruky papier, ktorý mám akurát pred sebou a rozmýšlam ako si vypočítať VZ...som zamestnaná (ak by bolo potrebné vedieť od kedy tak od Júla 2009) takže ak to dobre chápem, by mi mal niečo platiť zamestnávatel, tak tým pádom si ja nemusím platiť úplnú sumu ale len doplatit vlastne to, čo platí za mna zamestnávateľ?? takže si musím vyrátať, koľko mám vlastne platiť...no a toto neviem...ako sa to ráta...ja si musím tuším vypočítať priemernú mzdu za posledného pol roka, len neviem, či to mám počítať z hrubej alebo čistej mzdy? a keď to vypočítam, dajme tomu, že ten priemer bude 500e a z týchto 500e mám odpočítať 4,4% a suma, čo my vyjde je vlastne to čo mám platiť?? dobre to chápem?

ešte jeden problémik mám...pred rokom sme sa s priatelom rozhodli, že chceme bábo, tak som si v júny 2010 začala platiť DNP, platila som si ten najvyšší DNP vtedy to bolo 47,70e, tolko som samozrejme paltiť vobec nemala lebo kedže som zamestnaná to bolo vela, lenže ako vždy mi to nikto nepovedal....platila som to do októbra 2010, kedže sa nám bábo stále nedarilo tak som to "zrušila"...pretože to bolo zbytočne vyhadzovaných 50e mesačne...no a zaujímalo by ma, či sa mi toto obdobie, čo som platila nejak započítava, do tohoto nového, čo chcem začať platiť alebo nie ?? 😒

a ešte jedna vec 🙂 hned ako ziszím, že čakám bábo chcem ísť na PN-ku...keď chcem, aby mi z DNP platili PN musím to platiť tých 26tt pred nástupom na PN? nestačí, že si to budem platiť napr. mesiac-dva pred PN?
a ked nastúpim na PN som od platenia oslobodená? niečo také sa tu písalo ale neviem, či som to dobre pochopila...a počula som aj niečo také, že akonáhle nastúpite na MD ste takisto od DNP osobodená, vraj to počas MD "platí za vás štát"...čo je na tomto vštkom pravdy? rada by som konečne mala v tom jasno...ĎAKUJEM 🙂

gapa
17. mar 2011

@adikad
áno, podla výkladu SP, teraz dni akéhokolvek ukončeného NP prirátajú k dnom DnP. Len treba sa prihlásiť do 8tt (no lepšie skôr) a na md nastúpiť po uplynutí 26týž. dnp.

nicolmt
17. mar 2011

ahoj @gapa potrebujem sa zorientovat v DNP a cerpani OCR 🙂
DNP si platím od 13.01.2010, od 16.07.2010 som na MD
DNP si platím z rozdielu maxima a mojej mzdy - aktualne ca 26e
teraz 10.03. mi skončila MD a kedze mame doma skolkarku "tesim" sa na poberanie pocetnych OCR 😝
potrebujem len vediet ako je to so zmenou VZ pri DNP? myslim ze sa mi oplati si zmenit VZ na maximum - ale, mam si ho zmenit alebo urobit odhlasku a prihlasku z DNP? co je pre mna vyhodnejsie = z coho budem mat viac penazi 😉 myslim ze je tam rozdiel v pocitani VZ
viac budem iste vyuzivat OCR ako PN, je tam potom pri pripadnom prihaseni a odhlaseni nejaky termin kolko dni si musim platit alebo sa mi to rata s aktualnym DNP
ak dobre viem - mozem si cerpat OCR aj PN pocas RD. mozem si cerpat OCR na obe deti, ale - ? mozem si OCR cerpat sucastne? lebo napr na jedno dieta 10dni a po ukonceni tychto 10dni na druhe to viem (aj v jednom mesiaci), ale moze sa to aj prekryvat? aktualne mam takto chorych oboch 😝 (este cerpam OCR s dcerou a dnes som bola u dr so synom a neviem ci a od kedy mozem cerpat ocr na neho)

katja23
17. mar 2011

@miriamr ahoj ja mam plat 360 € v hrubom ako si to mam vypocitat ak vypisujem prihlasku na DPM alebo mi to vypocitaju na SP pracovnicky ? ja som total jelen z toho a planujeme otehotniet ako to bude mozne po zotaveni s kyretu ..Dik za odpoved 🙂

gapa
17. mar 2011

@nicolmt
neviem, aký si mala VZ v r.2010. Ak cca 590eur, tak teraz môžeš čerpať očr z tohoto vz a ak dáš ZMENU, tak v r.2012 môžeš čerpať očr, pn, z VZ roku 2011 (ak nebudú zásadné zmeny), pri vzniku očr... v r.2011 z VZ 2010 z dnp.
Ak sa odhlásiš a prihlásiš hoc hned na druhý den, tak ak ti vznikne očr, pn v obd. prvých 26týž, tak sa bude rátať dávka z VZ cca 329eur a až pri vzniku pn, očr po uplynutí 26týž. z toho, z čoho sa nanovo priihlásiš.

dá sa poberať ošetrovné len na 1eho člena!!! (pri vzniku očr do 31.12.2010 bolo možné poberaťč súbežne). Ak sa prekrývajú dve očr (čo je podla mna možné), tak predpokladám druhú začnú vyplácať až po ukončení "vyplácania" prvej, no a predpokladala by som, že napr. ak jedna začne 1.3. trvá do 15.3. a druhá začne 7.3. a potorvá do 20.3., tak asi 1-10 vyplácajú prvú a druhú vyplatia za 11-16teho (teda nie do 20teho). No nemám skúsenosť, tak to ber s rezervou.

adikad
17. mar 2011

@gapa Poslednu MS som mala 11.2. a od 14.3. som sa prihlasila z maxima. Z akeho VZ sa mi bude ratat materska? Dakujem este raz.

nicolmt
17. mar 2011

@gapa dakujem 🙂
aha, tak to nebola uplna blbost s tym cerpanim OCR subezne, len to uz neplati 😝
pojdem sa zajtra opytat na socku a dam vediet ako to je teraz, ale to co si napisala mi pride logicke 😉
a dam si teda rovno ZMENU VZ na max a nie odhlasku a prihlasku, kedze mam ten VZ ca 590e a najblizsich 26t veru cerpat OCR planujem 😉

gapa
18. mar 2011

@adikad
270dní máš splnených už o pár dní (PP cca 12/209-8/2010 cca 261dní, ak si nemala prerušené NP + dnp od 14.3.).
Vzhladom na to, že si sa prihlásila na dnp cca v 4-5týždni tehot, tak stíhaš v pohode nástup na MD po uplynutí 26týž. Materské sa ti bude rátať z nového vym.základu z DNP v obd. od prihlásenia na DNP 14.3.2011 do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD.

Nezabudnite na prihlášku do soc.poisťovne do 45dní po pôrode (možno som to už spomínala, no treba na to upozornovať), aby si bola dôch.poistená štátom od pôrodu.

gapa
18. mar 2011

@nicolmt
ok 🙂

adikad
19. mar 2011

@gapa Dakujem.

budhicka
19. mar 2011

@gapa Ahoj, chcela by som sa spytat, kedy treba co oznamovat socialke? ked nastupujem na mater, teda 6t pred terminom, potom aj ked sa dietatko narodi a potom pises aj nieco o 45 dnoch po porode, to je to jedno oznamenie o narodeni? a potom treba este pred koncom poberania materskej oznamit ci ukoncujem DNP. je este nieco co som nespomenula? dakujem, pekny den

gapa
19. mar 2011

@budhicka
- treba oznámiť rodné číslo dieťaťa= kopiu RL dieťaťa na odd. odkial poberáš materské
- podať prihlášku na SP trv. pobyt, aby si bola dôch.poistená. Záleží či si zamestnaná. Ak nie, tak do 45dní po pôrode. Ak si zamestnaná a PP nekončí, tak stačí prilášku najneskôr prvý den RD.
- ak si v II.piliery, tak treba na SP do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní mateského odniest jeden papier "oznámenie o učasti na dôch.sporení, časť A"!!! (urob si kopiu a daj potvrdiť nan prevzatie)
a tiež potom k prihláše treba priložiť to isté tlačivo, len časť B!!!
- ak nie si zaemstnaná, tak treba vybaviť myslím aj zdr. poistenie.

- v zaemstnaní treba požiadať o čerpanie RD, predložiť rodný list dieťaťa a oznamovať údaje o poberaní materského a rodič.prísevpoku (nová povinnost od 1.1.2011)

- osamelá matka dáva aj do SP a predpkladám aj mzdárke prehlásenie o osamelosti (majú nárok na materské 37týž. (ak nepracovali dlhšie ako do 6týž. pred PtP),
- tak isto mamičky s dvojičkami a trojičkami by mali mzdárku a aj na soc.poisťovni upozorniť pri odovzdávaní rod.listov, že majú dvojičky (majú nárok 43týž. čerpať materské a MD!!!!, ak by malilen 1dieťa, tak len 34týž.), treba si to radšej odstriehnuť.

budhicka
20. mar 2011

@gapa Ahoj, dakujem za vycerpavajucu odpoved ;) ak som nezamestnana, ale s prvou dcerkou na predlzenej rodicovskej, staci zaniest pri nastupe na matersku papier od dr o nastupe na matersku a potom po narodeni ten RL dietata na socialku a do 45dni aj papier o priznani materskej kvoli doch.poisteniu? A samozrejme aj do zdravotnej skocim. Dakujem

gapa
20. mar 2011

@budhicka
som neuviedla úplne presne tých 30dní po právoplatnosti.
- To platí len pre mamičky v II.piliery, ktorým "trvá povinné dôch.poistenie" zamestnanca alebo szčo.
-Ak si nezamestnaná, tak do 30dní od právoplatnosti rozho. o materskom oznámenie o účasti na dôch.sporení časť A nemusíš podávať (to znamená, že aj tak by ti do II:piliera od nástupu na MD do pôdodu neodvádzali). Ak si v II.pilieri, tak až ptotom s prihláškou na reg. liste fyz. osoby do 45dní pripojiť okrem rodného listu dieťaťa a prehlásenia o riadnej starostlivosti časť B.

Aha, ty si si už asi takúto prihlášku podala po narodení prvého dieťaťa. Tak v takom prípade treba zistiť, ako pôvodnú prihlášku môžeš "prehodiť" na iné dieťa. Lebo v pôvodnej prihláške si uviedla dátum narodenia prvého dieťaťa a aj prehlásenie bolo podpísané na prvé dieťa. V tvojom prípade, ked už prihlášku máš podanú (čo predpokladám, ak nie je to inak), tak tých 45dní nemusí byť striktne splnených. No presný postup, čo doložiť nepoznám. Som si myslela, že treba odhlášku a novú prihlášku, ale asi takto to obvykle nerobia. Niekde píšu, že to riešia len rodným listom, no to by som vzhladom na skúsenosti so soc.poisťovnou tak nerobila. Minimálne by som napísala "sprievodný list k rodnému listu" k tomu, niečo také že mám podanú prihlášku na povinné dôch.poistenie štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov na dieťa menom ..., narodené dna xx.xx.xx a chceš zmeniť prihlášku na druhé dieťa menom ..., narodené dna xx.xx.xx, rod.číslo, trv. pobyt ... o ktoré sa riadne staráš od jeho narodenia a ktorého rodný list prikladáš k tomuto listu. Samozrejme treba tam uviesť aj tvoje všetky údaje vrátane rod.čísla. Ak by si bola v II.pilieri, neviem, či aj to by som nejako neistila tým, že by som nepriložila k tomu aj to oznámenie., čo by som uviedla v liste. Kopiu tohto listu by som si nechala potvrdiť soc.poisťovnou. Ozaj s týmto prechodom z jedného dieťaťa na druhé potvrdiť postupy a predpokladám môžu sa dosť líšiť a záleží od pracovníčky na ktorú narazíte. Možno by stálo napísať dotaz aj na úsredie soc.poistovne cez poradnu.

bobjan
20. mar 2011

@gapa mne teda pani na Soc.poisťovni nedala žiadne prehlásenie časť B. Neviem, že by to bolo niečo iné? Som nezmestnaná a mám 2.pilier. Ja mám registračný list FO, potom dám RL dieťaťa a dala mi vyhlásenie FO, že sa riadne starám o dieťa na účely dôchodkového poistenia. Je to všetko, či si mám pýtať ešte niečo iné? Ďakujem.

gapa
20. mar 2011

@bobjan
nesledovala som, či nejaké zmeny nie sú od nového roku, ale ak si v II.pilieri, tak by si mala mať aj dalšie tlačivo, neviem presný názov, no myslím Oznámenie o účasti na dôch. poistení. Ak nechceš odvody do II.piliera, tak ho netreba. Je myslím aj vó formulároch na stránkach Sp

alla
20. mar 2011

Ahoj gapa! Chcela by som ťa poprosiť o radu: je možné popri predĺženej materskej dovolenke čerpať aj OČR, keď si priplácam dobrovoľné nemocenské poistenie? Ďakujem za odpoveď 🙂

gapa
20. mar 2011

@alla
ak ti trvá DNP a máš splnenú podmienku aspon 270dní dva roky pred vznikom očr, tak áno, máš na ošetrovné z dnp nárok.

nicolmt
21. mar 2011

maminy, ktore si budete cerpat PN a OCR z DNP, delim sa o cerstve skusenosti 😉 @gapa
OCR na dve deti sa kryt mozu, ale vyplacat vam bude len cast ked sa nekryju = ochorie jedno dieta (vypisu ho na 10dni OCR), ochorie o tyzden druhe dieta (vypisu ho na 10dni na OCR) a vyplacat budu 1-10den na jedno dieta a potom ten zvysok do 10dni na druhe dieta
ak sa vam podari tak ako u nas ze o tyzden nakoniec ochorie aj mamina a ide na PNku tak samozrejme si ju vypisat dat moze (aj ked je na OCR s dietatom) ale vyplacat sa jej zacne az po ukonceni OCR s dietatom
no..dufam ze som to napisala zrozumitelne 😝
proste nevadi ze sa vam kryju datumovo OCR a PN, len samozrejme vzdy vam budu vyplacat len jednu davku 😉

karpatanka
21. mar 2011

@miriamr chcem sa este spytat, vymeriavaci základ budem mat 316 Eur z ktorého si budem platiť 4,4 percenta?...na stranke soc.poist. som sa docitala ze min. základ je 329,06 Eur. Je to o.k ak ja budem platit z 316 Eur?...Dakujem 😉