Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lazika1
13. apr 2011

áno, vtedy možeš mat aj PN, aj očr 🙂

lucia.kl
13. apr 2011

@martinafin
toto radil Mihál v roku 2009 tuším, si myslím, že by to stále mohlo fungovať...
Ukončite súčasné slabšie platené zamestnanie a nájdite si pred nástupom na materské nové, lepšie platené zamestnanie

Elegantnejší spôsob ako dobrovoľné nemocenské poistenie je riešenie č.2 - zmena slabo plateného zamestnania ešte pred nástupom na materské za iné zamestnanie.

Stačí tak urobiť pár týždňov, či dokonca pár dní pred nástupom na materské.

Zaujímavé pritom je, že nemusíte zmeniť zamestnávateľa - pokojne môžete ukončiť súčasný pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrieť nový pracovný pomer - aby bolo všetko kóšer, tak na inú pracovnú pozíciu a pod. Zdôrazňujem, nestačí zmena platu - treba ukončiť súčasný pracovný pomer, zaslať do Sociálnej poisťovne odhlášku zamestnanca a na druhý deň alebo o pár dní neskôr (odporúčam hneď na druhý deň, aby nevznikol problém so zdravotným poistením - tých pár dní by ste boli dobrovoľne nezamestnaná osoba) uzavrieť nový pracovný pomer a zaslať do Sociálnej poisťovne prihlášku zamestnanca.

Na materské si potom uplatníte nárok z nového zamestnania. Dôležité je - aby bola materská čo najvyššia, v novom zamestnaní (v novom pracovnom pomere) by ste mali mať plat čo najbližší sume 30219 Sk, čiže sume maximálneho možného vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie.

Nárok na materské z nového nemocenského poistenia budete mať - ak spĺňate podmienku, že v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ste boli (hocijako) nemocensky poistená aspoň 270 dní. K dobe trvania nového zamestnania sa pritom započíta doba predošlého už ukončeného zamestnania plus prípadné ďalšie predošlé už ukončené doby nemocenského poistenia.

Materské na deň sa určí ako 60% z denného vymeriavacieho základu z nového zamestnania.

mima595
13. apr 2011

@lucia.kl - toto už neplati...p. Mihal uzakonil zmenu... ak novy prac. pomer netrva dlhsie ako 90 dni, tak sa VZ rata z predchadazjuceho zamestnania a na sucasne sa neprihliada

mamim
13. apr 2011

@miriamr
ahoj, nerozumiem preco sa musim odhlasit, nestaci, ze si len zvysim na max.vymer. zaklad?

harper
13. apr 2011

@lazika1
@martinafin presne tak, ja som si zacala platit dnp zo zbytku vymeriavacieho zakladu po odpocitani toho co mi plati zamestnavatel v decembri a novembri by sme mali mat babetko. pockali sme s pocatim, aby sme mali pokryte aj to keby sa babetko narodilo predcasne v siedmom mesiaci, lebo clovek nikdy nevie, aj ked prvu dceru som tyzdne prenasala. Inak prva vec, co sa ma na pobocke socpoist pytali bola ci som uz tehotna, aby som stihla byt poistena tich 270 dni pred porodom. 🙂
Inak ahoj vsetci 😀

miriamr
13. apr 2011

@sny rodinné prídavky sa vyplácajú zvlášť, to nemá s materskou nič spoločné

miriamr
13. apr 2011

@mamim pretože keby si si to len zvýšila, počítali by Ti zo všetkých platieb priemer, a to by nebolo maximum 😉 ale ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš budú Ti to počítať z toho nového a to bude max 😉

mamim
13. apr 2011

@miriamr
dakujem kraaasne za cenne rady.Si fakt super.pa

cipsinka
13. apr 2011

@miriamr ahojky vidim,ze sa vyznas tak ak mozem mam otazocku 😅 😅 😅 😕 😕 😕 😕 ,pracujem v zahranici ale uz by sme chceli ist tak cca v oktobr.domov a zacat sa snazit o miminko,od juna si chcem zacat platit DNP,mozem si to platit aj vtedy ked pracujem v zahranici???Podotykam,ze na matersku zo zahranicia nemam narok,lebo rada by som si od juna zacala platit DNP 😵 😵 😵 😵 😵

miriamr
13. apr 2011

@mamim 😉 aj nabudúce 😵

miriamr
13. apr 2011

@cipsinka ahoj. každý, kto má v SR trvalý pobyt alebo povolenie na prechodný pobyt si môže dobrovoľne platiť nemocenské poistenie. Aby si z DNP mohla potom čerpať dávky musíš byť nemocensky poistená 270 dní za posledné 2 roky 🙂

cipsinka
14. apr 2011

@miriamr dakujem velmi pekne si mila 😵 😵 😵 😵 a este v takej neskorej hodine 😕 😕 😕 😕 😕 Velmi si ma potesila,ze to takto je 😵 😵 😵 😵 tak od juna idem na platenie 😵 😵 😵

jahodka11
14. apr 2011

ahojte,
potrebujem poradit, rada by som si zacala platit DNP...momentalne som nezamestnana, cakam na vyjadrenie, ci mi predlzia RD kvoli chorobnosti syna...a planujeme druhe babo....len netusim, kde si mam ist vybavit DNP...v akej vyske sa to plati? aby som dostavala najvyssiu matersku....? viem, ze ste to tu urcite uz x-krat pisali...ale nestiham citat vsetky strany...vopred dakujem 🙂

miriamr
14. apr 2011

@cipsinka 😉

miriamr
14. apr 2011

@jahodka11 ahoj. DNP sa vybavuje na sociálnej poisťovni, tam si vypíšeš prihlášku + 2 vyhlásenia a ak chceš mať max materskú, musíš si zvoliť platenie z max, t.j. zo sumy 1116, 75€ a mesačne budeš platiť 49,13€ 😉

jahodka11
14. apr 2011

@miriamr -velmi pekne dakujem🙂))

gapa
14. apr 2011

@duplinka
ozaj trochu svojské vysvetlovanie.
Ak vychádza 270dní po nástupe na MD ale pred pôrodom, tak nárok samozrejme vznikne, ak nie je nedoplatok za určité zákonom stanovené obdobie 5eur alebo viac.

Ak splníš 270dní pred nástupom na MD alebo splníš 26týž. pred nástupom na MD, tak samozrejme ak ti DNP trvá a nepoberáš nemocenské alebo ošetrovné, tak poistné na DNP !!!!! MUSíš!!!!!!! platiť nadalej. To by ozaj soc.poistovna bola zlatá bana, keby boli podmienky takto postavené, že po 270dní nemusíš platiť. Proste počas trvania DNP treba poistené platiť, ak nepoberáš nem. dávky z DNP alebo materské z akéhokolvek nem.poistenia. Je to tvoja povinnosť. Ak by si mala nedoplatok 5eur alebo viac, tak ti nárok na materské NEVZNIKNE!!!! tak bacha na to! a môžeš byť aj uvedená na zozname neplatičov na stránkach soc.poistovne.

gapa
14. apr 2011

@ivamarr
ak si zamestnaná dlhodobo, od 3/2010 dnp a v auguste si podala ZMENU (nie odhlásenie a nové prihlásenie) VZ na maximum s účinnostou od 1.9.2010 a z DNP si nepoberala nem.dávku (to je tiež podstatné!!!), tak materské z dnp sa ti vyráta tak, že sa zrátajú VZ od 3/2010 do 12/2010 a vydelia sa počtom kalend. dní v tomto období. Tak sa vyráta denný vym.základ z dnp a z neho je materské 60%

nie je podstatné, či si na MD nastúpila 6 alebo 8týž. pred očakávaným dátumom pôrodu. To je podstatné len v prípade, že netrvá nem.poistenie a uplatnuje sa nárok v ochrannej lehote. A tiež je 6týž. pred očak.pôrodom podstatný pre splnenie podmienky aspon 26týž. trvania dnp do vzniku dovodu na poskytnutie nem.dávky, čo je predpokladám je najneskôr 6týž. pred očak. term. pôrodu.

(nečítala som všetky príspevky, tak možno ti už niekto odpovedal na toto 🙂 )

gapa
14. apr 2011

@megan999
vid vyššie

momoyka
14. apr 2011

ahojte, po dlhom case, mam zas na vas otazocku...
1.4.2011 mi skoncila materska a presla som na rodicak... dnpo nadalej trva,urobila som zmenu VZ, ale platit bude az od 1.5....
Z coho sa mi bude pocitat, keby ze zamarodujem? tak isto ako sa mi ratala materska? alebo nejak inak?
z max. som si platila asi od 20.1.2010, na MD som isla 7.8.2010 do toho spominaneho 1.4.2011..
mam v tom nejasnosti..
dakujem za odpoved

lylyna
14. apr 2011

ahojte baby, ktoré máte skúsenosti, kedy vyplácajú materskú z dnp? až po porode alebo po mesiaci ako nastúpim na materskú, ako to je? dakujem krásne 🙂

mima595
14. apr 2011

@momoyka - ak si urobila len zmenu, nie Odhlasku a prihlasku, tak sa ti budu ratat platby od 20.1 - do 6.8.

ak si cely ten cas platila z maxima, mala by si mat v podstate taky Vz, ako mas matersku

mima595
14. apr 2011

@lylyna - ak pred nastupom na maersku splnis termin 270 dni, ak ti vyplacaju matersku hned od nastupu na matersku....tam sa necaka na porod

cipsinka
14. apr 2011

@gapa prosim Ta a ako vlastne dlho musim platit DNP po tom ako som dovrsila tych 270 dni??? 😕 😕 😕 😕

kacenna
15. apr 2011

Ahojte. Chcela by som sa spytat : 10 rokov som bez prerusenia zamestnana. Od januara 2011 si platim dobrovolne nemocenske poistenie. Od 1.7. budem nezamestnana a keby som sa dala na pn este v tej ochrannej dobe do 7 dni, tak mi budu vyplacat nemocenske este zo mzdy a budu mi vyplacat aj nemocenske z DNP? alebo od kedy mam narok na vyplacanie z DNP ?

mia1111
15. apr 2011

Ahojte. Chcem sa vás opýtať. Švagor si založil živnosť, povinné odvody do Soc.P. bude platiť z minima a chce si dať aj dobrovoľné NP. Povinné NP platí z VZ 329,06 (čo je 14,46€/mesačne nemocenské poistenie). DNP by si platil z VZ 787,69 (čo je 34,66 €). Súčet oboch VZ je 1116,75 € - čo je max.VZ. Bude mať nárok na maximálnu PN v budúcnosti, keď splní podmienku 270 dní DNP? Je živnostník, neviem, či pre živnostníkov platia rovnaké podmienky ako pre zamestnancov, resp. nezamestnaných. Istá pani mu totiž povedala, že vyšiel nejaký nový zákon, vraj mu budú PN vyplácať, ako keby si dobrovolne platil len 22 €, nie tých 35... Mne sa to teda nezdá, ale tak chcem mať istotu, že mu dobre radím. Prosím, ak môžete, napíšte mi, ako to je...

michaela80
15. apr 2011

Ahojte Potrebovala by som info... DNPO si platim uz asi 6 rokov vzdy maximalne.... od 6 tt co bolo december 2009 som bola cele tehotnstvo na PN dostavala som maximum od juna 2010 do februara 2011 som bola na materskej a teraz od februara si platim DNPO zase z maxima okolo 47 eur...no za 12 dnovu PN mi prislo iba 68 Eur.... to je ako mozne? je to kvoli tomu ze minuly rok som neplatila nic?

kacenna
15. apr 2011

a este jedna vec ma zaujima. Ked sa dam na pn v tej ochrannej dobe, tak pnku odovzdavam este svojmu zamestnavatelovi?

adikad
15. apr 2011

@kacenna Ja som sla na PN den po ulonceni PP a nedavala som zamestnavatelovi,len na soc. poistovnu.

kacenna
15. apr 2011

@adikad a bez problemov ti vyplacali nemocenske?