Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
13. okt 2009

Dievčence, ak niektorá nemáte ešte jasno v DNP. Obráťte sa na www.porada.sk a kliknite si na kolonku DRAK a tam nájdete VI oddielov o materskej a DNP. Je to tam od p.Mihála super vysvetlené. Mne to poradila jedna pani v tom portáli na diskusii a konečne som to pochopila. 🙂 😵

gapa
13. okt 2009

možno ide o tie isté články, čo dala link veronica 1 na str.34 , presne 3.10.09 😉 😨

standa82
13. okt 2009

Je to ono. Len ja som sa todočítala na diskusii na tom portáli. 🙂

lucka75
13. okt 2009

Ahojte, DNP si platím od februára 09, na materskú by som mala nastúpiť v novembri 09, neviete mi prosím niekto poradiť, či to mám ísť nahlásiť na soc. poisťovnu alebo zdravotnú, že si platím DNP ? Aby mi vyplatili peniažky aj z toho ? A dokedy mám platiť DNP aj počas materskej ? Ďakujem.

gapa
13. okt 2009

lucka,
treba od lekára vypýtať žiadosť o materské 2x. JEdnu dáš zamestnávatelovi a jednu odnesieš na SP. Počas poberania materského z DNP platiť nemusíš. Ak si si istá, že máš nárok, tak od nástupu na mD platiť nemusíš.

lucka75
13. okt 2009

Ďakujem ti gapa a ešte, ako je to vyplácané ? Bude mi to chodiť každý mesiac k materskej ? 🙂

jankkam
13. okt 2009

ahoj kto vie poradiť platím si DNP ešte namám splnené 270 dní
ak by sa stalo že by som šla na očr s dcérou, alebo so sebou na Pn tak ako je to s platíním
to obdobie čo by som bola na Pn alebo na očr o to blhšie by som platila DNP alebo nie

jankaborka
13. okt 2009

JANKKAM:ahoj.ja som tak isto DNP,ked som este nemala splnenych 270 dni a isla som bud s dcerou na OCR alebo so sebou na PN tak za toto obdobie ti potom spetne vratia peniazky a DNP dhsie platit nemusis

jankaborka
13. okt 2009

GAPA:KISSKA:,nemam casu to tu velmi citat,tak preto prosim o radu aj ked sa to tu uz mozno preberlo...:platila som si dobrovolne nemocenske poistenie v plnej vyske,narok na matersku mi vznikol,akurat ju poberam.a nevies mi poradit ze keby uzakonili ten novy zakon o zvyseni rodicovskeho,ci by pripadalo aj mne pretoze za posledne 2 roky som bola sice poistena ale dobrovolne tak ci sa to do toho rata a aj to nie 9 mesiacov vkuse co by malo byt v podstate 270 dni ale ja som bola poistena 3 mesiace a potom 7 mesiacov len ci sa to potom zratava.alebo to musi byt za posledne 2 roky 270 dni vkuse.napisala som to mozno ako puk 😀 😀 😀 ale snad to pochopis.dakujem za radu

mima595
13. okt 2009

JAnkkam - ak by si šla na OCR - tak tu by ti vyplatili bud z min. zakladu, alebo ak ti DNP trva 26 tyzdnov, tak z toho zakladu, co si platis. A za oDNP neplatis, ale dobu /myslim tych 270 dni/ ti neovplyvni. Rozhodujice je, kolko ti poistenie trva, nie za kolko si "zaplatila".
Ale na PN nemas narok, kym ti poistenie netrva 270 dní.

jankaborka
13. okt 2009

je pardon mima 595 ma pravdu,na pn sa neda kym poistenie netrva 270 dni iba na OCR

gapa
13. okt 2009

lucka,
malo by to chodiť v jednej sume z DNP + zamestnania. Ale nezaručím ti, že to tak bude na 100%.

jankakam, ak nemáš dni ukončeného NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, ktorého dni by sa ku dnom DNP prirátali, tak náro na nemocenské mať nebudeš. Na ošetrovné nárok máš. Počas poberania nem.dávky (ošetrovného maximálne prvých 10dní očr-ky, nemocenského) platiť DNP nemusíš. Ale to už vlastne mima595 písala, aj o výške nem.dávky. 😉

ninive1
13. okt 2009

Ahojte.Dnes som sa bola konečne prihlásiť na DNP. Som povinne nemocensky poistená a mám splnených tých 270 dní. ( Zamestnaná som od 1.7.2OO8). Teraz by som mala mať splnenú podmienku tých 26 týždňov z maxima, alebo musím mať ďalších 270 dní aj ako DNP? Vďaka 😎

gapa
13. okt 2009

nivine,
nerozumiem, ako si sa mohla dnes prihlásiť na DNP a máš aj splnenú podmienku 26týždov od posledného prihlásenia na dNP. To nie je možné.

Z každého nem.poistenia treba mať podmienku 270dní splnenú osobitne. Ak teda ide o nárok na materské.

ninive1
14. okt 2009

Asi som to zle napísala. Povinne mám splnených tých 270 dní, no DNP ešte len začínam (včerajším dňom).Pýtala som sa preto, lebo niekde čítam, že pri DNP stačí 26 týždňov. Teda materská bude pre mňa aktuálna až o rok 😒

gapa
14. okt 2009

ninive1
ak nemáš nejaké ukončené NP v období dvoch rokov pred pôrodom, tak musí od prihlásenia do dna pred skutočným pôrodom uplynúť aspon 270dní.

adrika83
14. okt 2009

Prosim niekoho o radu. Som momentalne nezamestnana, ale platim si DNP. Ochranna lehota 42 dni,kedy som bola zamestnana) mi uz skoncila. Ak by som potrebovala ist na marokdu (prace neschopna), mala by som z toho DNP nieco aj ked som nezamestnana? Teda,SP by mi vyplatila z VZ prve tri dni 25 % a dalsie 55% z VZ ?
Dakujem za kazducku odpoved.

gapa
14. okt 2009

aderika,
ak más splnenú podmienku aspon 270dní NP dva roky pred vznikom PN (rátajú sa aj dni ukončeného zamestnania, ak nebolo nem.poistenie prerušené), tak máš nárok na nemocenské z DNP.

Ak od prihlásenia na DNP uplynulo aspon 26týždnov, tak sa dávka ráta zo skutočného VZ v rozhodujúcom období. Ak neuplynulo, tak len z min.mzdy.

adrika83
14. okt 2009

Podmienku 270 dni splnam. DNP si platim 20 tyzdnov . No dnes som bola na Sp ukoncit DNP ale az k 30.11.2009. Takze koncom novembra budem splnat 26t. To znamena, ze teraz sa mi neoplati nastupit na PN. Keby som isla na PN napr. 30.11.2009 tak by som to mala vyhodnejsie, lebo by sa mi to ratalo z VZ, ale ako dlho by som potom mohla PN cerpat? Dalsie DNP si uz tento rok platit nebudem.
Dakujem za radu gapa, mala som v tom uz riadny chaoz.

jankkam
14. okt 2009

gapa chcela som sa ešte spýtať či ak budem na Očr alebo Pn a nemám splnené 270 dní a platím si DNP či to mám isť hlasiť do SP

gapa
14. okt 2009

jankkam,
očr určite, PN neviem či si treba pýtať papier, ak ho nepotrebuješ z iného dôvodu (napr. na úrad práce)

adrika,
podla potreby, max. 52týždov, ak si v posledných 26týždnoch pred vznikom pN nepoberala nemocenské.

adrika83
14. okt 2009

gapa, velmi si mi pomohla. Dakujem kraaasne. Nepoberala som ziadne nemocenske, tak aspon nieco...

zuzitka
15. okt 2009

gapa, prosím ťa 🙂

som prihlásena na sociálke ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, aj do 2.piliera mi odvádzali.

samko je od septembra 2009 v škôlke. musím sa odhlásiť /viem, že som to mala urobiť do 8 dní/
na ODHLÁSENIE potrebujem ktoré tlačivá?

1. registračný list FO .... a tam kliknuť odhlásenie alebo zrušenie poistenia??
2. O Z N Á M E N I E sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení .... tu začiarknuť, že som sa rozhodla nebyť zúčastnená na dôchodkovom sporení?
ešte niečo?

od 22.10.2009 nastupujem na druhú materskú dovolenku. po narodení bábätka do 45dní sa znova prihlásim na sociálke, že chcem byť dôchodkovo poistená ....
čiže znova registračný list FO - prihláška
+ oznámenie sporitela o účasti na starobnom dôchodkovom sporení
+ Č E S T N É V Y H L Á S E N I E fyzickej osoby, že sa osobne a celodenne stará o dieťa,
na účely dôchodkového poistenia

dakujem pekne za radu 🙂 🙂

gapa
15. okt 2009

1. odhláška je len RLFO, nič viac.

2. ak si nezamestnaná, alebo nepoberáš materské, tak je to tak ako píšeš, oznámenie sporitela, časť B. + kopia rodného listu dieťaťa.

ak si zamestnaná a poberáš materské, tak je to inak. Je to tu už niekde rozpísané.

gapa
15. okt 2009
zuzitka
15. okt 2009

dakujem.

som nezamestnaná, ale platím si DNP, takže materské budem poberať 🙂

gapa
15. okt 2009

takže pre teba platí akoby si bola nezamestnaná, t.j. 45dní od narodenia. Lebo sú dve podmienky a druhú nesplnaš (nie si dôch.poistená ako zamestnanec a ani ako szčo), aby si bola aj počas poberania materského poistencom štátu bez prihlásenia.

kingstonka
16. okt 2009

ahojte... kocky, mate jasno v tom ako sa pocita narok na materske a mate cas mi to spocitat...poprosim vas o radu...

som na rodicovskej d. inac nezamestnana a momentalne som prihlasena na DPN od 2.10.2009 (predtym som bola poistena 1.5.07-4.6.08- ale to uz asi nema vyznam)
- kedy najskor by som mohla -nastupit na MD- resp. aky termin porodu by este zarucoval poberanie materskej... asi by islo o dni...preto by som rada keby to niekto vedel presne spocitat

Datum PM je 16.10.09 tak neviem ci buduci mesiac by uz bol ok na otehotnenie alebo nie 😉 (nerada takto spekulujem, ale...) vdaka za radu

totpet
16. okt 2009

Ahoj Gapa. Mohla by si mi prosim poradit ci si DNP, aby som mala dvojitu matersku, mam platit aj ja, ked moj zamestnavatel plati za mna odvod z max. vymeriavacieho zakladu? Dakujem

lul
16. okt 2009

totpet - podla mna nie, aj tak uz vyssiu matersku nedostanes 😉