Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rencici27
20. apr 2014

@zalka To ano 🙂) Slubujem mam poslednu otazocku Ak sa teda DNP a za 3 mesiace pojdem na pnku budem musiet do kedy platit DNP ?

zalka
20. apr 2014

@rencici27 počas PN a MD sa neplatia odvody .. ak máš nárok na dávku z toho poistenia, a potom ukonč DNP pred nástupom na RD, posledný den MD .. lebo počas RD už treba platiť odvody .

rencici27
20. apr 2014

@zalka takze pred terminom porodu sa pojdem odhlasit DNP ak dobre chapem .A ked pojdem na pnku neplatim nic za DNP.A stat bude za mna odvadzat odvodi ked sa odhlasim s DNP.

zalka
20. apr 2014

@rencici27 chápeš to zle ... počas PN, MD si prihlásená na DNP .. počas RD nie ...
počas PN, MD máš dávky z DNP,... tak nič neplatíš .. marodka, materská
počas RD nemáš dávky z DNP ... tak platíš ... rodičák ...

rencici27
21. apr 2014

@zalka Aha dakujem

akinorev30
22. apr 2014

@zalka Ahoj, tak ako ďalšia z mnohých by som potrebovala tvoju radu 🙂. Vrámci RD pracujem 7 mesiacov a budúci rok zvažujem materskú dovolenku. Viem, že na nárok na materskú musia obe poistenia trvať 270 dní + DNP musí trvať 26 týždňov pred nástupom na MD. Moja otázka je: je možné si zaplatiť 2-3 mesiace DNP, zrušiť to a potom si začať znova platiť až keď otehotniem? Ráta sa to do doby 270 dní? A ak pôjdem na MD v 2015 a v tom roku si začnem platiť aj DNP......rozhodujúce obdobie bude rok 2014....Bude sa mi rátať maximálna materská ak si z max. VZ DNP budem platiť až v tom roku 2015? Ďakujem pekne za tvoj čas 😉 .

lola112
22. apr 2014

Gapa, mam dvojrocnu dceru a cakame druhe mam narok na zvysenu matersku ked nepracujem alebo ako je to s tym nemocenskym ked poberam RP podla coho mi to vypocitaju?

zalka
22. apr 2014

@akinorev30 a dohoda ti končí po tých 7 mesiacoch?
lebo ak máš cca 210 dn í poistenia ... a otehotnieš napr. o pár mesiacov .. tak by som sa až potom prihlásila .. tie 2 mesiace zaplatila do splnenia podmienky 270 dní a šla na PN ... napr.
ale dá sa to urobiť aj tak ako si napísala ty ...

@lola112 si zamestnancom? alebo si nezamestnaná nastupovala na MD, alebo ti skončil PP počas MD, alebo RD?

biene
22. apr 2014

Ahojte. Chcela by som Vas poziadat o radu. Od 1.8.2013 som sa dobrovolne poistila z minima. V 9/2013 mi sla prva platba v sume130,27€. V 2/2014 zacala odchadzat platba 133,42. Ale dnes, pri kontrole vypisov som nenasla uhradu v mesiaci marec 2014. Musim zistit, ci to ozaj nebolo uhradene. Ak nie, bude nejaky problem s vyplacanim poistneho, ak to uhradim teraz?
Dalsia otazka je: spravne ratam, ze k 30.4.2014 budem poistena 270dni a teda mozem pripadne cerpat PN?
zial stale sa mi nepodarilo otehotniet. Nemam si to poistenie k 30.4. zrusit a zalozit az neskor, aby som neplatila zbytocne, ale zase aby som mala narok na MD z DNP?
Dakujem

zalka
22. apr 2014

@biene áno môžeš zrušiť to poistenie ... alebo ísť na PN po 270 dnoch .. pozor aby si nič nebola dlžná.
Potom sa vieš prihlásiť zase ak by si potrebovala na DNP , a bez poistenia môžeš byť 460 dní tj. 15 mesiacov.. toľko máš času na otehotnienie

akinorev30
23. apr 2014

@zalka nie som na dohodu, som normálne zamestnaná od 1.10.2013 popri RD, ale pomaly plánujem materskú a nechcem nič zmeškať. Takže stačí ak sa prihlásim na 3 mesiace, zaplatim, potom sa odhlásim a prihlásim sa znovu až keď otehotniem, tak aby som stihla tých 26 týždňov. Ale v prípade, že by som počas tehotenstva bola PN tak mi asi maximálna materská nevýde či?Nakoľko počas PN asi netreba platiť DNP, ale budem len prihlásená, len neviem, ako sa potom ráta materská, keď časové podmienky síce splním, ale nebudem platiť počas PN. Veru neviem, či to dobre chápem. Inak klobúk dole, že si ochotná takto radiť. Musíš už mať z našich termínov a otázok guláš. 😀

lola112
23. apr 2014

Zalka som na MD a nastupilasom nanu ako nezamestnana

zalka
23. apr 2014

@akinorev30 zhrniem... áno stačí ak sa prihlásiš na DNP teraz na 3 mesiace a potom zrušíš.
Po otehotnení sa prihlásiš znova na DNP ... a platíš 26t ...
Ak by si v tom období potrebovala ísť na PN , tak môžeš ale PN dostaneš len zo zamestnania. Z DNP nedostaneš nič, a odvody na DNP musíš platiť . Takže materská určite výjde.

zalka
23. apr 2014

@lola112 si na RD rodičovskej dovolenke, a nárok na MD materské nemáš .. kedže si nezamestnaná, takže budeš i nadalej dostávať RP rodičovský príspevok

didus2
23. apr 2014

Ahojte. Rada by som sa poradila ohladom DNP. Momentalne som zamestnana na dobu urcitu do 14.6.2014 (zmluva na 1 rok), som tehotna v 10. tyzdni. Podmienku poistenia min 270 dni poistenia budem splnat a tiez sa na mna bude vztahovat 8 mesacna ochranna lehota, takze narok na matersku budem mat... tomu rozumiem. Chcem sa len poradit, ci sa da este nejak prihlasenim na DNP zvysit si vymeriavaci zaklad na vypocet MD, resp. PN, ak by som na nej bola po skonceni v zamestnani, resp. ako dlho by som musela byt takto pripoistena a pod. Mam v tom celkom zmatok. Dakujem za akukolvek radu 🙂

lola112
23. apr 2014

zalka Ale ja chcem vediet ze ked budem platit nemocenske ze podla coho sa to pocita

biene
23. apr 2014

@zalka Dakujem. Este jedna otazka. Potom, ked otehotniem, kedy je potrebne sa o5 nahlasit na DNP? staci pred nastupom na MD? resp. v pripade rizikoveho, tak pred nastupom na rizikove?

zalka
23. apr 2014

@lola112 musela by si platiť celý balík nie len nemocenské ... a z VZ 402,50 eur sa platí 33,15% tj. 133,42 eur mesačne .. a musíš platiť 9 mesiacov ... aby si dostávala 7,5 mesiaca materské vo výške cca 260 eur.

alebo z VZ max. 1207,50 eur sa platí 33,15% mesačne .. tj. cca 400 eur po dobu 9 mesiacov aby si dostávala 7,5 mesiaca MD 780e

@biene ak stihne byť nástup na MD do 460 dna od posledného poistenia tak áno stačí aj den pred nástupom na MD sa prihlásiť ...

biene
23. apr 2014

@zalka a co tych 26t. ktore ste spominali vyssie?

zalka
23. apr 2014

@biene 26t potrebuje ak chce mať MD vyššiu ako je minimum.
Ak niekomu stačí z DNP minimálna MD 260e tak sa prihlási den pred MD .. ak splna podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch ... tj. ako som písala nie je bez poistenia viac ako 460 dní

biene
23. apr 2014

@zalka ahaaa, zase som o nieco mudrejsia...

obcansr
24. apr 2014

@zalka ahoj chcela by som sa ta opýtat , zo sociálky mi prišlo na učet 10,17e a to neviem za čo bolo mi to zaplatené 22.4 a predtým som dostala pn zaplatenú 15.4 nechápem čo to može byt, kebyže mam nejaký preplatok z min. roka tak mi ho nedajú ked si on sama nepožiadam či? je to presne z pokladne platené kde som odvádzala dnp platby , díky

zalka
24. apr 2014

@obcansr no môže to byť preplatok, občas aj sami iniciatívne vracajú, zavolaj tam.

zuzana612
25. apr 2014

@zalka Ahoj, potrebovala by som poradit. Do 10.4. som bola na PN. Vcera som citala na nete ze sa robili od 1.1.2014 nejake zmeny v plateni do DNP. Ak som to dobre pochopila, oslobodena od platenia som iba vtedy, ako som na PN cely kalendarny mesiac? Cize teraz za april budem musiet zaplatit celu sumu za 30 dni, alebo stale plati ze iba za tych zvysnych 20 kedy som nebola na PN. Mam z toho trosku hokej, budem rada ak mi poradis 🙂

zalka
25. apr 2014

@zuzana612 iba tých zvyšných 20 dní ... ja som o ničom takom ako si napísala nepočula.

obcansr
25. apr 2014

@zalka díky skúsim zavolat

obcansr
25. apr 2014

@zuzana612 také niečo som nepočula

natalia6
25. apr 2014

@zuzana612 ja som PN od 3.februara a platila som len za 2 dni.

biene
25. apr 2014

@zalka este mi napadla jedna vec. k 30.4. ukoncim DNP, lebo uz budem mat 270dni poistene aj zaplatene. 8.7. mi konci RD a zrejme dostanem rovno vypoved. Vezmem si den dovci kvoli maximalnej podpore. Ak by som nestihla do toho terminu ohlasit, ze som opat tehotna, ale by som to zistila az po vypovedi - s tym, ze otehotnela som este pocas PP. TAk by som stihla 8mesacnu ochrannu lehotu na MD zo zamestnania. Mozem vsak vyuzit aj v tomto pripade aj matersku z DNP, ked sa pred nastupom na MD nahlasim na jeden den?
Cim viac nad tym uvazujem, tym viac mam pocit, ze som tie peniaze na DNP zaplatila zbytocne

zalka
26. apr 2014

@biene neplatíš zbytočne.
Lebo sa môže stať toto ...
zistíš tehu až po skončení PP ... A MD z OL zo zamestnania ti vyrátajú z príjmu roku 2013 , a to si bola na RD takže dostaneš minimálnu MD , čiže moc by som sa na OL zo zamestnania nespoliehala pri ukončení PP.
A tým, že si platíš DNP a máš platené DNP 270 dní .. tak po zistení tehu po skončení PP , sa vieš nahlásiť na DNP z maxima ... a ísť hned na PN napr. a MD bude po 26t ( splnená podmienka ) maximálna ..
A tiež ak by si bola tehu už v čase konca RD, tak ťa zamestnávateľ nemôže vyhodiť, vieš si čerpať 1-2 dni dovolenky a potom ísť na PN .. a medzitým sa nahlásiť samozrejme na DNP ...