Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

hajti
13. nov 2009

ahojte chcela by som sa spýtať na materskú z dobrovoľného nemocenského pripoistenia. zamestnaná som bola od septembra 2004 do 31. 3. 2008. Od 1. 4. 2008 do 21. 5. 2008 som poberala podporu z nezamestnanosti. Od 22. 5. 2008 do 9. 7. 2009 som bola znova zamestnaná. Od 10. 7. 2009 som zasa na úrade práce a doberám podporu z nezamestnanosti, ktorá mi končí 19. 11. 2009.
Dobrovoľne nemocenský pripoistená som od 7. 1. 2009 a DNP si platím zo sumy 706 eur. Som tehotná od augusta a termín pôrodu mám 12. 4. 2010.
Chcela by som sa spýtať na to, že či po skončení podpory môžem ísť na PN z DNP približne do termínu pôrodu alebo do kedy budem mohla marodovať a či to bude mať vplyv na výšku materskej z DNP, pretože mi bolo povedané, že keď čerpám PN z DNP tak za tie dni si neplatím pripoistenie ale len alikvontnú čiastku za mesiac.
Bojím sa toho, že keď budem na PN z DNP, hoci moje pripoistenie bude trvať aj naďalej, tak či neprídem o tu výšku materskej z DNP. Hoci si zaplatím pripoistenie z DNP, SP mi to vratí späť ako preplatok, lebo za obdobie keď som na PN sa neplatí.
Ešte mám jednu otázku, že keď budem na materskej či okrem materskej z DNP budem poberať aj inú dávku alebo či na nejakú budem mať nárok.
Budem vďačná, keď mi to niekto vysvetlí lebo ja mám z toho hokej 😉

momoyka
13. nov 2009

ahojte,
chcem si overit, ci dobre chapem doteraz prestudovanu problematiku...

prihlasim sa na dobrovolne nemocenske poistenie z minima, aby mi bezali dni, a napr. na buduci rok v juni otehotniem, tak bud si zmenim vz na maximum...odhlasim a prihlasim z maxima - jedno riesenie...
alebo uz ako tehotna sa zamestnam a mzda bude maximalna mozna... to by sa mi pocitalo potom uz z toho zamestnania, ze?
dakujem

zajacik...
13. nov 2009

Hajti na PN uz mozes ist aj teraz, podmienku 270 dni mas splnenu. Len skoda ze si neplatis DNP z vyssej sumy, PN aj materska by boli vyssie... teraz je vsak uz neskoro menit si VZ na maximum.
Momoyka pochopila si to spravne 😉

december
13. nov 2009

ešte jednu otázku mám, k tomu co som sa vcera pýtala, teraz keby som sa znova prihlásila aký si mám dávat vymeriavací základ, ci minimum alebo maximum?
Dakujem

strasska
13. nov 2009

Ahoj, tak ako to je? ja uz som z toho jelen. Standa, ty mi radis dat sa poistit a Gapa nie. Cize, kedze som na TPP, hoci teraz na rodicovskej, tak moje poistenie nebolo ukoncene?

aveline
13. nov 2009

ahoj gapa, poradila by si, prosim aj mne ohladom DNP?
Prac. pomer mi trva od 10/2008, od 9/2009 som PN, zaciatkom decembra by som chcela ukoncit aj PN aj prac. pomer. V lete chceme zacat pracovat na babatku. Neviem ci si dovtedy najdem nejaku pracu. Mam si zacat platit DNP uz v decembri alebo staci buduci rok?
Dakujem

kristinka4m
13. nov 2009

Ahojte prosim vas poradite mi niekto?Mam 8mes.synceka poberam uz od zaciatku RP kedze som sa po 2rokoch dozvedela ze mi byvala zemestnavatelka neplatila odvody,cize som bola"dobrovolne nezamestnana" nemam narok ani na ten zvyseny ak ho teda schvalia.S tym som zmierena.Len sme tak s priatelom uvazovaly nad druhym babetkom a chcela by som vediet ci si mozem platit DNP ci mi budu davat toho pol roka peniaze zo socialky.A aka je asi ta najnizsia suma platenia DNP.Z coho mi to vlastne vypocitaju?Ak niektora viete poradit tak dakujem.S babetkom sa neponahlame len by som chcela vediet na com som,alebo mam ist radsej na nejaky cas do prace?Dakujem

zajacik...
13. nov 2009

Kristinka pokial by si si platila DNP minimalne 270 dni, tak z neho mozes cerpat PN aj matersku, dokonca aj OCR. Poistne je 4,4% z vymeriavacieho zakladu, ktory si urcis sama v prihlaske. Minimalny VZ je 295,5€ (od 1.1. to bude okolo 319€), max. VZ je cca 1084€. Cize minimalne poistne je 13€ mesacne a maximalne poistne je cca 47€ mesacne. Nemocenske davky - materska a PN su vo vyske 55% z VZ, teda minimalna materska je 162,5€ a maximalna 596€.

jozefmihal
13. nov 2009

momoyka: správne, obe riešenia sú OK.

denus
13. nov 2009

Ahojte babenky...
Dnes som bola v SP a zacala si platit DNP. ale dala som si 30 eur mesacne....z manzelom planujeme druhe dieta. Ako som dnes citala ten prispevok na stranke http://jozefmihal.blogspot.com/ mala som si dat max.sumu 47,7?aby som potom dostala matersku tych okolo 600 eur?Oplati sa mi teraz platit tych 30 eur? Ja mam v tom chaos...vie my niekto poradit?(inac teraz som na rodicovskej dovolenke a preto som si dala tych 30 eur to este nejak zvladnem platit) Budem velmi rada ak mi niekto odpovie a poradi 🙂

karinnka
13. nov 2009

Chcela by som sa poradit,som v 5tyzdni v pondelok sa idem prihlasit na DNP s maxima,od 16.8.2006 do 1.4.2009 som pracovala na TPP
od vtedy som na UP a dostavam socialne davky lebo som slobodna mamicka,chcem sa opytat ci sa mozem dat vypisat a ci by som nieco zo socialnej poistovne od nich dostavala...Dakujem

zajacik...
13. nov 2009

Denus kedze si si nedala maximalny VZ, ale podla vysky poistneho mas VZ cca 680€, tak z takehoto VZ ti vyjde materska cca 374€. Aby si mala maximalnu matersku 596€, musis sa z DNP odhlasit a nanovo prihlasit s maximalnym VZ 1084 €.

zajacik...
13. nov 2009

Karinnka budes dostavat minimalnu PN cca 162,5€, pretoze sice budes splnat podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky, ale nebudes mat splnenu podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia od posledneho prihlasenia. Cize rychlo sa chod prihlasit na DNP z maxima, potom kludne chod na PN, budes dostavat minimalnu PN, ale materska by ti mala vyjst maximlana 😵

denus
13. nov 2009

a ked som sa dnes nahlasila na DNP mozem sa odhlasit a nanovo prihlasit s max VZ?alebo musim cakat 6 mesiacov? a este matersku potom poberas pol roka a potom prechadzas na RP?ten bude po novom kolko? dobre tomu rozumiem?

kristinka4m
13. nov 2009

Zajacik dakujem ti pekne a keby som sa uz teraz prihlasila na to minimalne platenie s toho max.VZ a otehotnela niekedy v jun,jul potom si to mam zvysyt (a kedy asi) na maximum no v podstate mi ide o to aby som dostavala co najviac ak sa da.A potrebujem tam aj nejake ine doklady ci staci vypisat v soc.poistovny iba tu prihlasku 😉 Dakujem 🙂

karinnka
13. nov 2009

Zajacik a nevies budem ju dostavat aj ked dostavam socialne davky?cca 130eur?dakujem krasne 😉

kristinka4m
13. nov 2009

Zajacik 🙂Takze precitala som si o tom nieco ak to spravne chapem tak teraz niekedy sa prihlasim na DNP,minimum z max.VZ, ak sa podary otehotniet v Juni 2010 tak si 26tyzdnov pred nastupom na MD budem platit maximum z max.VZ. budem mat matersku 596e? 😉

jozefmihal
13. nov 2009

kristinka4m: Ešte pred otehotnením sa prihlásite na DNP s minimálnym VZ, po otehotnení (max. v 6-8. týždni) sa z DNP odhlásite, o dva dni na to sa znova na DNP prihlásite, tentoraz však s maximálnym VZ. Na materskú treba nastúpiť tak, aby od nového prihlásenia sa na DNP po nástup na materskú prešlo 26 týždňov.

Materské potom bude 55% z max. VZ, čiže cca 596 € mesačne.

Menej riskantný plán je prihlásiť sa na DNP hneď s maximálnym VZ - menej riskantný preto, lebo čo ak bude rizikové - aj nemocenské z DNP by sa zišlo...

kristinka4m
13. nov 2009

Dakujem Pan Mihal 🙂

jozefmihal
13. nov 2009

Prosím, nech sa darí .-)

kristinka4m
13. nov 2009

A este som nieco zabudla tych 6mesiacov od zmeny VZ netreba dodrzat?Nebudem s tym mat problem v SP,ked by nahodou zabludila skor 🙂

jozefmihal
13. nov 2009

Veď práve. Podľa zákona môžete zmeniť VZ na DNP až po 6 mesiacoch. V zákone nie je jasne zadefinované, či aj zrušenie DNP a znovuzaloženie DNP s novým VZ je chápaný ako takáto zmena.

Praktické skúsenosti zo Sociálnej poisťovne sú pol na pol. Preto ak chcete mať istotu vysokej materskej, radšej sa prihláste na DNP len raz - a to pred otehotnením, a hneď s max. VZ.

Prípadne, ak sa potom nebude dariť otehotnieť, DNP zrušte a znova sa prihláste až po otehotnení - samozrejme znova s max. VZ.

kristinka4m
13. nov 2009

Hm Dakujem asi to skusim radsej tak.A este ma jedna vec potesila Ak mamicka DNP nezrusi,moze z neho cerpat osetrovne pri ochoreni dietat alebo nemocenske pri svojej PN a to aj v case,kedy pobera RP.A stacilo by mi platit po materskej minimum z VZ do SP? a aky je vypocet na PN to sa urcuje asi ties podla vysky VZ? 🙂

mima595
13. nov 2009

Kristinka - ano, pocita sa to ako pri materskej - teda PN - 55% z VZ v RO - ak budes platit v r. 2009 iba z maxima, tak pre r. 2010 /ak neprerusis DNP/, bude tvoj vymeriavaci zaklad maximum. Teda Pn by ti vysla velmi pekne a OCR na dieta / tá sa vsak platí iba 10 dní - tak ti vyjde okolo 5tis. Sk/ - co je absolutne super - podla mna. A OCR podla teraz platneho zakona možeš čerpat hned, aj ked nemas splnenych 270 dni poistenia, ibaže sa ti bude vyplacat z minima - čo podla mna tiež nie je na zahodenie - za 10 dni dostanes cca. 50 EUR. Až po 26 tyzdnoch od prihlasenia sa ti OCR bude ratat z VZ, z ktoreho si platis.

aknaj11
13. nov 2009

Môžete mi niekto poradiť ?
Ktor za mňa platí nemocenské poistenie keď som momentálne na rodičovskej dovolenke ? Pred materskou
som bola zamestnaná od roku 1994 a prac. pomer stále trvá.

amallie
13. nov 2009

stát

kristinka4m
14. nov 2009

Dakujem,Dakujem,Dakujem a krásny den prajem...... 😉

emogeon
14. nov 2009

ahojte, necitala som celu diskusiu a predsa sa opytam ak planujem otehotniet v dalsom roku treba sa poistit tento rok aby sa mi to pocitalo z max. VZ ?

gapa
14. nov 2009

aknaj,
ak ti PP trvá, tak pre účely uplatnovania nároku na materské sa počíta aj obdobie prerušenia poistenia v soc.poistovni(tj. aj nem.poistenia) ako obdobie trvania nem.poistenia. Rata sa preto do potrebných 270dní, aj ked nikto za teba neplatí. Je to uvedené v § 49a zákona o sociálnom poistení. Štát neplatí za nikoho nem.poistenie, no napr. aj počas poberania materského alebo poberania nemocenského v zamestnaní ti tiež nem.poistenie trvá, aj ked si ty ako zamestnanec a aj zamestnaávatel od platenia poistného oslobodený. Treba však rozlišovať trvanie NP a platenie NP, čo nemusí byť totožné.

zajacik...
14. nov 2009

Emogeon ked palnujes otehotniet v dalsom roku, tak sa nemusis prihlasit na DNP este tento rok, staci aj buduci, ale este pred otehotnenim, aby si splnila podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia ku dnu porodu. A nezabudni ze tehotenstvo sa pocita od 1. dna poslednej menstruacie, takze treba sa prihlasit v cykle predtym nez planujete babatko... (pisem to tu preto lebo pri DNP je niekedy rozhodujuci aj 1 den a moze byt neskoro) 😉