Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sendynka01
12. okt 2012

janka9900 Ahoj, chcela by som Ta poprosit o radu. 22.10. mi konci DNP po starom. Zatial vsak tehotna nie som.Chcela by som pokracovat v plateni aspon do konca roka a mat este nejaky cas. Ale po novom z maxima uz nas rozpocet neutiahne. Mam vobec nejaku moznost ziskat z DNP materske, aj keby nebolo maximalne, ak by som do konca roka zostala tehotna,alebo ho mam nechat radsej zaniknut zo zakona? Teraz som na RD, bez PP. Ake mam moznosti. Dnes som bola na socialke, som sa chcela na tieto veci informovat, ale nemala som stastie a pani pri okienku ma odbila, ze ona nemoze podavat taketo informacie. Velmi pekne dakujem za odpoved.

mirellka
12. okt 2012

@gapa aj ostatné žienky ahojte.Mám otázočku,26.10 mi končí to staré DNP platila som maximum.Otehotnieť sa mi nepodarilo.Chcem sa spýtať ak by sa mi ešte tento mesiac podarilo otehotnieť bola by som v OL? a ešte čo sa týka pn viem žeOL na PN je 7 dní.No povedzme že by som teraz otehotnela a prídem na to až po zániku DNP aj OL z PN a chcela by som ísť na pn,mala by som ešte nárok na PN z DNP keďže by som bola tehotná.?
niekde som čítala že žena ktorá v čase zániku DNP je tehotná má nárok na pn aj po OL z PN.
ďakujem pekne za odpovede 🙂

rachel36a
12. okt 2012

@sendynka01 ak ti aj DNP zanikne a do 8 mesiacov nastúpiš na materskú, tak si v OL a budeš mať nárok aj na materskú z DNP...

karinkaeich
13. okt 2012

baby, kolko maju na rozhodnutie o priznani pn z dnp? tiez 60 dni ako pri materskej? a z dpn je platena hned od 1.dna, ze? pri praci je to 10 dni zamest., a potom soc.poist. iba si chcem byt ista, kolko asi dostanem, lebo som na rd, cize z prace nemam narok. dakujem vam

izabela11
13. okt 2012

@sendynka01 ahoj, ak ešte nie si tehotná, môžeš sa prihlásiť na balík z minima a po pol roku urobiť zmenu (ak by si bola tehotná) zmena sa dá urobiť len raz za pol roka, zrušiť poistenie môžeš hocikedy. Počas RD môžeš čerpať PN i OČR na malého (vtedy Ti poistenie plynie a ty neplatíš). Oplatilo by sa Ti to v prípade dlhodobej PN - napr. pri rizikovom tehotenstve😉

domeli
13. okt 2012

@sendynka01 nie som síce janka, ale možno prijmeš rady aj odo mňa 🙂 Nuž ak by si chcela pokračovať v platení, môžeš aj z iného VZ, ako z maxima. Môžeš napríklad z minima. Dôležité je, aby si sa (ak chceš v platení pokračovať naďalej) dopoistila na ďalšie dve poistenia (dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti) najneskôr na 269. deň - teda v Tvojom prípade k 21.10.2012. Vtedy sa Ti poistenie bude rátať ako nepretržité, čo pre Teba znamená, že ak by si otehotnela ako uvádzaš napríklad do konca roka, resp. ak by sa aj nepodarilo a budeš si platiť aj po novom roku, ak by si nastúpila na MD kedykoľvek do konca roku 2013, VZ pre výpočet materského v Tvojom prípade pri nepretržitom poistení bude rok 2012. Čiže ak si teraz platíš z maximálneho VZ a aj keby si si potom platila od toho 21.10. z minimálneho VZ (odvod je tam vo výške 120 eur bez pár centov), materské z DNP by síce nebolo úplne maximálne, ale okolo 650 eur, čo je tiež pekná suma.
Teda ak si sa pýtala na možnosti, tak buď necháš DNP zaniknúť zo zákona a keďže nie si tehotná, môžeš z neho využiť teraz iba PN či OČR na 10 dní v prípade, že nastúpiš na ne v 7 dňovej ochrannej lehote po zániku. Materské pre Teba v tomto prípade nie je úplne stratené, lebo ak by si zistila, že si tehotná, mohla by si sa prihlásiť hneď na to aspoň deň pred nástupom na MD a bolo by Ti vyplácané aspoň v minimálnej výške (nakoľko podmienku 270 dní za posledné 2 roky budeš mať splnenú v celom roku 2013 a aj 3-4 mesiace v roku 2014 tuším, ak by bol nástup) - túto moju druhú vetu si ale ešte pre istotu over, lebo nie som presne v tomto si istá. Druhá možnosť je platiť ďalej nepretržite hoci z minima a keď otehotnieš, môžeš sa odhlásiť a nárok na materské si uplatníš z ochrannej lehoty - ako som písala, ak bude nástup na MD v roku 2013, výška bude vypočítavaná z tohto roku. Rozhodnúť sa musíš sama, no ak sa rozhodneš platiť naďalej, ustráž si ten 269. deň podania prihlášky na tie dve zvyšné poistenia - robí sa to na tlačive RLFO, hore škrtáš prihláška, DPO a v kolonke č. 11 pri NP neuvádzaš dátum, iba pri ostatných dvoch a ak budeš meniť VZ, tak ten uvedieš pri všetkých troch.
Veľa šťastia a všetko dobré 🙂

janka9900
13. okt 2012

@mirellka ahoj, ak budes mat poslednu MS pred zanikom poistenia, tak by pre teba v podstate mala platit ochranna lehota 8 mes., ale potrebovala by si od lekara potvrdenie, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia. je to dost na hrane, ci ti ho da...? v ochrannej lehote by si mala narok na PN kedykolvek do nastupu na matersku.
precitaj si co pisala domeli vyssie o baliku, mozno by sa ti oplatilo prihlasit sa aspon na par dni, kym zistis, ze si tehu 😉

janka9900
13. okt 2012

@karinkaeich ahoj, ano do 60 dni. zvycajne pridu skor peniaze na ucet, ako rozhodnutie 😉 z dnp sa PN rata od prveho dna 😉

maj_ka5
13. okt 2012

@karinkaeich ano tiez maju na rozhodnutie 60 dni, ja tiez cerpam teraz PN z DNP a rozhodnutie o priznani mi prislo po necelom mesiaci, zhruba 3 tyzdne aj daco, PN mas tiez platenu od 1. dna alebo prve 3 dni iba 25% z VZ a ostatne uz 55% z VZ.

saaskia
13. okt 2012

Ahojte , ja som tiez ten pripad ako dost bab, dnp z maxima mi konci 19.10. otehotniet sa nam nepodarilo . 18.10. Sa idem prihlasit na balik. Chcem sa spytat , ze ked by som si dala z minima , z coho sa vypocitava potom pn napr. ked by som isla na pn o mesiac , alebo az napr. v januari ? Z akeho obdobia sa to rata? Viem, ze keby som otehotnela a isla na md v roku 2013 tak by mi materska vysla okolo 630 € , len to neviem ze ako je to z pnkou, dakujem vam

alibabaa
13. okt 2012

@saaskia mne teraz poradila pani v sp ze si mam dat zmenu a nenechat zaniknut toto dnp aby sa mi to priemerovalo .. lebo ak zalozis nove, tak podla toho aky vz si zvolis ti budu platit aj pn aj matersku.
takze zmena sumy dnp aby si neplatila prilis vela a pridat tie ostatne povinne poistenia.

moon1979
13. okt 2012

@saaskia s PN je to rovnako ako s MD, akurát je rozdiel v percentuálnej sadzbe ... prvé 3 dni 25%, nasledujúce 55% z VZ

moon1979
13. okt 2012

@sendynka01 že "pracovníčka SP nemôže podávať takéto informácie?" mala si si vypýtať jej meno a povedať, že okamžite ideš podať sťažnosť za neposkytnutie informácií, nakoľko ona je tam práve preto platená, že sa tým zaoberá ... potom by som bola zvedavá ako by reagovala ... a žiadala by som od nej, aby dala na papier, že odmieta podať stránke informácie 🙂 iné ofuky by boli, neboj sa ...

moon1979
13. okt 2012

@mirellka musela by si otehotnieť do zániku DNP, aby sa na teba vsťahovala ochranná lehota 8 mesiacov ... ak zistíš po skončení DNP že si tehotná, lekár ti to musí potvrdiť, že v čase zániku DNP si už bola tehotná, až na základe toho ti SP uzná 8 mesačnú OL a z nej vyplývajúce výhody ...

domeli
13. okt 2012

@alibabaa len upresním - podávala si prihlášku, nie? Teda prihlášku na ostatné dve poistenia najneskôr k 269. dňu=deň pred zánikom DNP a nie zmenu. Menila si iba VZ, že?

alibabaa
13. okt 2012

@domeli nie zatial som na mesiac dva nezmenila zaklad. mozno aj motyka vystreli.
zaskrtnutu mam zmenu v tom tlacive a dolu pridane tie dve poistenia. ale co ja viem co tam zadala? tam do toho pc moc nevidis..
ale volala som do sp a pani povedala ze je to v poriadku zadane.

alibabaa
13. okt 2012

@moon1979 pri okienku mi tiez nevedela povedat ale dala mi cislo kde sa vsetko dozviem.

moon1979
13. okt 2012

@alibabaa no tak to je zaujímavé a od čoho tam sedí, ked nepozná zákon?

katrin31
14. okt 2012

@moon1979 no mne tiez nevedela nic povedat ta pani..niekomu telefonovala..ja nechapem preco im neurobia nejake skolenie, aby vedeli ako to vlastne je..

katrin31
14. okt 2012

@moon1979 no oni nemozu hovorit ze ssa s tym da este nieco spravit..oni musia hovorit ze uz sa to bohuzial neda.a dalsia vec, ktovie ci to aj vedia..na mna sa pozerali ako na zazrak.aj mojej sestre povedali ze nema inu moznost uz..ze uz jej to skonci

vive
14. okt 2012

Ahojte baby, tiez prosim o vasu radu. DNP mi konci teraz 22.10.,posledne 2 mesiace si platim z max VZ, no zial tehotna este nie som. Podmienku 270 dni mam uz davno splnenu,kedze som si DNP platila aj predtym este. Chcem sa spytat,co je teraz najvyhodnejsie urobit? Snazime sa o babo,tak ked by sa to podarilo po 22.10., akym sposobom spravit aby som este mala moznost dostavat vyssiu matersku ? Dakujem za rady 🙂

zlatat
14. okt 2012

do kelu dievčatá - teraz som si všimla, že na sociálnej poisťovni mi ženská zaškrtla políčko "prihláška" - mne končí DNPO 22:10.2012 a ja som chcela pokračovať v balíčku tak, aby mi toto nemocenské nezaniklo, ale pokračovalo ďalej a len pridať dôchodkové a v nezamestnanosti.
Ešte som jej vravela, že chcem, aby mi toto NP pokračovalo, aby mi nezaniklo.

Je to zlé? Mala mi zaškrtnúť zmenu? Ako to vlastne je?

moon1979
14. okt 2012

@katrin31
treba si žiadať písomné odpovede priamo z centrály SP, tam ak zadáš otázku s presnými údajmi sú ti povinní podľa zákona aj odpovedať... co je psáno to je dáno ... a hold ak ti poradia zle a vieš, že podľa zákona to tak nie je, vieš sa brániť a osobne by som napísala podľa pánovi ministrovi a poslala aj odpoved, ktorú som dostala ... podľa zákona ťa musia usmerniť na to tam sedia ... a nie že ťa budú vedome zavádzať ...

domeli
14. okt 2012

@zlatat Nuž mne z SP - ústredia odpísali, že škrtám prihláška a v kolonke č. 11 vypĺňam iba dátum vzniku a VZ pre dochodkové a poist. v nezamestnanosti, prvý riadok - NP nechávam celé voľné, ak nemením VZ. Žiadna zmena teda, ale prihláška, lebo sa prihlasujem na tie dve ostatné do balíka a je to nepretržité, lebo to dávam k 269. dňu. Aj mňa včera prekvapilo, že alibabe škrtali zmena... Pohľadám mail z SP a pripojím Ti ho tu.

domeli
14. okt 2012

@zlatat
Výňatok konverzácie s SP -ústredie:
1. to dopoistenie na ostatné dve poistenia najneskôr k 269. dňu - podávam prihlášku na RLFO a uvádzam obe poistenia (dôchodkové i v nezamestnanosti) na tom jednom formulári alebo zvlášť?
Odpoveď:
V prípade, ak sa budete chcieť dopoistiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, prihlásenie robíte na jednom Registračnom liste FO. Prihlásiť sa môžete na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa trvalého bydliska a prihlášku môžete podať aj v septembri 2012, kde uvediete dátum od ktorého dňa sa chcete pripoistiť.

zlatat
14. okt 2012

čítam spätne vaše rady a ja som to spravila presne tak, ako radila @domeli ... teda na 1 registračnom liste zaškrtnuté "prihláška", v kolónke 11 mám uvedené dátumy vzniku DP a PvN 21.10.2012 s VZ minimálnym, pri NP nemám uvedený dátum ale iba nový VZ teda minimálny. Toto súčasné DNPo mi končí 22:10.
takže čo je teraz správne ? "prihláška" alebo "zmena"?
Už som z toho jeleň 😖
Ide mi o to, aby som mala NP braté ako nepretržité.

zlatat
14. okt 2012

@domeli dík ... inak nechápem, prečo niekde radia tak a niekde inak ... ale podobný problém mám aj s PN.
Tu u nás v GA na sociálke mi povedali, že PN z DNPO a PN zo zamestnania musia mať rovnaké dátumy začatia. S tým mi vznikol problém v zamestnaní, lebo PN z DNPO mi začala koncom augusta, kedy som ešte bola na RD.
RD mi končila 8.10. a PN zo zamestnania mi podľa pracovníčok soc. poisťovne nemohla začať 9.10. ale v tom auguste.
No a teraz moja mzdárka má "obrovský" problém, lebo nevie, ako to má v tom svojom PC spraviť, nakoľko nemôžem byť aj na RD aj na PN... vyhráža sa mi, že mi spätne ukončí RD v auguste - a ak ja teraz kôli tomu budem musieť ešte štátu vravať rodičovský príspevok, tak ma asi šľahne.

No a potom i kamoška písala, že v KE jej povedali na sociálke, že nie je problém, kľudne môže mať dva rôzne dátumy, lebo sú to 2 rôzne poistenia.
Nechápem, prečo sa to neujednotí, veď je to jedna inštitúcia.

katrin31
14. okt 2012

@zlatat a ja som do toh nemocenskeho nedala nic a pani mi to tam vypisala..povedala som jej ze ja viem tak ze to sa tam nema davat, tak volala niekomu a ten niekto jej to potvrdil ze ja mam pravdu..povedala ze ma prihlasila iba na tie dva ze je to ok..tak dufam, ze to tak naozaj aj je..

domeli
14. okt 2012

@zlatat aj mne v PO tvrdili niečo iné, než som vedela ja. Ale ja som si predtým všetko napísala na ústredie a tým operovala. A dokonca posielali ma od dverí k dverám, bola som až za vedúcou, ani tá si nebola istá, ako to má byť, tak až hore za šéfstvom... Nakoniec to urobili tak, ako som to mala doporučené ja. Aj som si potom doma ešte raz napísala na ústredie, že tvrdia mi na pobočke 2 rozdielne veci, tak nech mi to ujasnia - a potvrdili mi to, čo som vedela ja.

zlatat
14. okt 2012

@domeli ja som vtedy ohľadom PN aj volala na ústredie a ani tam mi nevedeli dať jednoznačnú odpoved - dali mi t.č. na ďalšiu osôbku, zavolala som, tá ma zase odkázala na niekoho iného - zase nové t.č. a pre zmenu som sa tej osobe neevdela dovolať 😖
@katrin31 to je otras ... mám normálne pocit, že oni sami nevedia, ako to vlastne má byť 😠 😠 😠 ... no a kto z toho nakoniec výjde zle? jasné, že my obyčajní ľudia 😖
neostáva mi nič iné, len veriť, že je to OK a nebudem mať toto poistenie ukončené a balíček pôjde nanovo - bo ma šľak trafí ... no a dúfať, že materskú budem čerpať najneskôr do konca roka 2013 aby sa nám to ešte nejako vrátilo.