Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

alla
18. jan 2012

Ahojte! Pripájam sa k tejto téme s otázkou: platím si od 10/2010 DNP z maximálneho vymeriavacieho základu. Som na predĺženej rodičovskej dovolenke a od marca 2012 by som mala nastúpiť opäť na materskú dovolenku, lebo v apríli čakáme bábätko. Doteraz som si myslela, že sa na mňa vzťahuje ochranná lehota 8 mesiacov a teda, že si ešte za január zaplatím DNP podľa starého zákona a od februára nebudem platiť s tým, že v marci jednoducho nastúpim na materskú dovolenku a požiadam o jej vyplácanie z DNP. Lenže čím viac čítam článkov o novom poistení, tak som viac zmätená a už nie som si istá. Poraďte mi, prosím, či som si to vysvetlila správne, alebo tým, že som na predĺženej rodičovskej dovolenke to musím riešiť nejako inak 😖

gapa
18. jan 2012

@alla
ak si zamestaná a aj dnp, tak nárok z dnp ti nevznikne, lebo nástupom na md zo zamestnania ti vznikne nem.poistenie zamestnanca (počas čerpania rodič.dovolenky je nem.poistenie prerušené=akoby netrvalo), takže v den nástupu na md z dnp už ochr. lehota netrvá.

Na tvojom mieste sa prihlásim na balík poistní od 1.2.2012 z minima + prípadne by som hned išla na pn, z dnp, aby som to nemusela platiť (ak sa dá). POtom nezabudni dobr.poistenie zrušiť najneskôr v posledný den poberania materského, inak by si musela platiť.

luciferova
18. jan 2012

ked som sa prihlasila na DNP, tak mam v papieroch napisane len ze som NEMOCENSKY poistena? ci este aj ine som sa mala poistit? a ako si vypocitam platbu na januar? suma delené 31 dní krat pocet poistenych dni? jaj a treba to zaplatit DO osmeho alebo presne osmeho?

lyfuska
19. jan 2012

Baby som z toho trosku blbec, takze ak si platim dobrovolne nemocenske napriklad od oktobra a este v januari otehotniem a budem su to nadalej platit zo "stareho" vymeriavacieho zakladu tak mam narok na najvyssiu matersku?

oskvarka
19. jan 2012

@pandorka27 no podmienka 270 dni sa berie ale za posledne dva roky takze tu splnas nie ?... tych 270 dni nemusi uz byt neprerusene

oskvarka
19. jan 2012

@pandorka27 ked si na RD a nepracujes (teda si zamestnana ale momentalne si doma) tak dostavas PN len z DPN lebo pocas RD za teba zamestnavatel neplati a kedze niesi tehotna tak mas 7 dnovu lehotu ako aj pri DNP (znamena ze narok na PNku zo zamestnania - nejake prachy by si mala len ak pojdes na PN do 7 dni po skonceni MD a nastupe na RD) inak dostavas nemocenske v pripade PN len ak splnas podmienky DNP (podmienka na ziskanie nemocenskeho z DNP je mat zaplatene aspon 270 dni za posledne dva roky ak toto splnas tak mas vzdy narok - ale kym neuplinie 26 tyzdnou od posledneho prihlasenia tak mas narok len na minimum (v pripade PN je to cca 180 eur na mesiac este + k rodicovskemu prispevku) po tych 26 tyzdnoch uz mas narok z toho VZ z ktoreho si platis.. t.j. ak si platis z maxima tak na maximum..)

spisiacka
19. jan 2012

zienky citajte dalej cize aj moznost ze po DNP sa prihlasime na balik v oktobri ako by nam to vychadzalo narok nam aj tak nezvnikne. Takze my zamestnane sme v cudu a fakt to skoda platit

U dobrovoľne nemocensky poistených osôb, ktorým zo zákona nezanikne dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 ale až po dosiahnutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (prípadne skôr, ak podajú odhlášku) a opätovne sa nasledujúcim dňom po jeho zániku prihlásia na kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia, dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržité (nenadväzuje na pôvodné dobrovoľné nemocenské poistenie). Z uvedeného dôvodu im od vzniku nového dobrovoľného nemocenského poistenia vzniká nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu a podmienka 26 týždňov sa sleduje od začiatku nového dobrovoľného nemocenského poistenia.

dorka21
19. jan 2012

@oskvarka
Ahoj! vidim, že sa vyznas, tak by som potrebovala radu.
270 dní poistenia mi končí v apríli.26týždňov z maxima už mám zaplatené a tiež mám nejaké ukončené poistenia predtým. Pondelok 23.1. sa chystam k lekarovi aby ma vypisal na PN.
Mysliš,že by bolo výhodné ešte teraz sa odhlásiť a potom znova prihlásiť a pritom aby som nestratila nárok na Pn z max. Tehotna ešte niesom, ale snažime sa tak by som toto poistenie chcela použiť na matersku.
Prosím o radu čo by bolo výhodnejšie.
Díky

oskvarka
19. jan 2012

@dorka21 ak ti 270 dni poistenia vychadza na april tak ak teoreticky by si uz teraz mohla byt 26tyzden poistenia ak ti do 23.1 vychadza ze to bude uz z maxima tak sa urcite najprv nechaj vypisat na PN a az potom chod sa odhlasit a prihlasit .. ak to to toho 23.1 este nevyde 26 tyzdnou tak aj tak budes mat narok na tu PNku len z minima tak potom je jedno kedy sa odhlasis a prihlasit v tom pripade kldne mozes ist aj zajtra...
a jasne ze to musis stihnut do 31.1 .. ale kludne sa to da aj pocas PN vybavit...

frick
19. jan 2012

Baby poraďte mi môžno to tu už aj je ale nechce sa mi to celé čítať.Včera som bola na soc.poisťovni že končí mi materská a idem na RD. Povedala mi že sa mám rozhodnúť či si budem dôchodkové platiť sama alebo štát počas RD.Ja neviem čo to znamená pre mňa a koľko to je keď si to mám platiť sama.Nie sú moc ochotní u nás na SP Vysvetlite mi to niekto prosím.

lisian
19. jan 2012

babulky ahojte, mohli by ste mi prosim este poradit, ci tie dve PNky co potrebujem, ked mam DNP a chcem cerpat, su identicke, alebo ta pre ucely poistovne je vypisana inak? vcera som bola v nemocke, kam zajtra nastupujem na operaciu a ked som im povedala, ze budem potrebovat dve PNky, tak vyzerali zmeteno, ze o tom este nepoculi, tak sa obavam komplikacii,,,,,,takze sa chcem poistit a radsej vediet vsetko sama. takze ako maju vyzerat? ta jedna je klasicka pre zamestnavatela a ta druha taka ista presne alebo v niecom ina?

spisiacka
19. jan 2012

@karinkaeich @pandorka27
zienky citajte dalej cize aj moznost ze po DNP sa prihlasime na balik v oktobri ako by nam to vychadzalo narok nam aj tak nezvnikne. Takze my zamestnane sme v cudu a fakt to skoda platit

U dobrovoľne nemocensky poistených osôb, ktorým zo zákona nezanikne dobrovoľné nemocenské poistenie k 31. januáru 2012 ale až po dosiahnutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia (prípadne skôr, ak podajú odhlášku) a opätovne sa nasledujúcim dňom po jeho zániku prihlásia na kombináciu dobrovoľného sociálneho poistenia, dobrovoľné nemocenské poistenie nebude nepretržité (nenadväzuje na pôvodné dobrovoľné nemocenské poistenie). Z uvedeného dôvodu im od vzniku nového dobrovoľného nemocenského poistenia vzniká nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu a podmienka 26 týždňov sa sleduje od začiatku nového dobrovoľného nemocenského poistenia.

spisiacka
19. jan 2012

@oskvarka ahoj myslis ze by sa dalo ist na PN hned po uplynuti 270 dni? Bo ako tak na to pozeram z kazdej strany tak na balik sa prejst neda bo zas by som musela platit 270 a to uz su vysoke sumy a na matersku narok nemam kedze som zamestnana, Tak ci sa to oplati aspon kvoli PN do nastupu na matersku. Ci ani nato uz nemame narok?

poisonblu
19. jan 2012

Mihal sa vyjadril, a potvrdila to aj sp, ze sa treba prihlasit na tie zvysne 2 poistenia z balika este pred ukoncenim dnp @spisiacka

spisiacka
19. jan 2012

@poisonblu no len po februari sa to uz asi neberie ako nepretrzite ten text vyssie mam skopirovany priamo zo socialky.

spisiacka
19. jan 2012

@poisonblu podla toho len vo februari dali vynimku ze sa to bude ratat ako nepretrzite

oskvarka
19. jan 2012

@spisiacka jooj moje pisete mi uz cez seba ja uz ani netusim aky bol tvoj pripad (fakt ma to mrzi) ale som v robote tak to v hlave nedrzim.. prosim napis mi do IP presne co sa pistas ja ti odpoviem v priebehu dna ked budem mat prestavku... lebo ti to tu nechcem cele rozpisovat ak sa ta to netika...

oskvarka
19. jan 2012

@poisonblu fakt veris tomu ze to tak bude.. ja moc nie... ale tak aj ja to vyskusam ak bude treba... ale spolieha sa na to neidem lebo by ma tento system potom zase raz riadne nasr.. dil :D

oskvarka
19. jan 2012

@spisiacka hej ale to co spomina ona pisal mihal na svojej stranke ze takto to bude ale podporu v zakone to nema tak trochu pochybujem ze to bude aj v praxi tak fungovat

lubkasungirl
19. jan 2012

pre elise - tak ako je to vlastne? Ci novy balik nejde podla "starych podmienok"?????
Tu je odpoved zo SP:
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské. V prípade, ak Vášmu manželovi vznikol nárok na poberanie nemocenských dávok z dobrovoľného nemocenského poistenia nie je povinný platiť nemocenské dobrovoľné poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a ani dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

alla
19. jan 2012

@gapa Ďakujem za odpoveď gapa. Ja nie som zamestnaná. Pred nástupom na predĺženú rodič. dovolenku som bola nezamestaná(od 09/2010 do 03/2010), potom mi priznali platenú predĺženú rod. dovolenku, takže aj tak neviem ako sa mám najlepšie zariadiť.
Myslíš, že by som nič nepokazila tým, že sa prihlásim na nový balík dobrovoľného poistenia? Myslím tým, že aby mi to v prípade nároku na materskú z pôvodného DNP neznížilo základ?Vďaka

svistinka
19. jan 2012

ahojte potrebujem poradit, platila som si dnp od 1.1.2010-14.9.2010 a potom ked som otehotnela od 25.8.2011 do teraz. Takze podmienku 270dni mam splnenu ale 26 tyzdnov nepretrziteho platenia mi vychadza az na 23.2.2011. Nastup na md mam 25.2(8tyz.) alebo 10.3.2012(6tyz.). Termin porodu 21.4.2012. Co mam robit? Pripadne mi poslite tel.c. na soc. poist. aby mi to povedali podla r.c. prosim

jajkaa83
19. jan 2012

Ahojte všetci, budem vďačná ak mi niekto poradí... som z toho na prášky. Samé čísla a zákony 😨 Som zamestnaná a dobrovoľne pripoistenie som si platila už od januára 2011. Tehotná ešte nie som. Ak všetko dobre pôjde (umelé oplodnenie) tak by som mala otehotnieť niekedy v júli - auguste. Dobrovoľné pripoistenie mi automaticky zaniká januárom 2012. Dočítala som sa, že sa dá od 1. 2. 2012 znovu pripoistiť, ale za nových podmienok a nadviaže sa to na to staré pripoistenie. Ak som to správne pochopila. Myslíte, že sa to oplatí, znovu sa pripoistiť alebo sa mám na to vykašľať a jednoducho sa zmieriť s tým, že moje peniažky pošli dole vodou? Poraďte prosím! Dík moc..

spisiacka
19. jan 2012

@jajkaa83ale ak si zamestnana tak zamestnane na matersku narok nemaju tak ci tak... iba ak by si presla na balik a platilo ho znovu 270 dni aspon tak som to pochopila co pisali v socialke. mam to trosku vyssie vlozene. Inak mas narok len na PN po dobu na nastup na matersku ale musis sa vypisat do 7 dni od ukoncena DNPak si ten balik nedas. Ak das znova 270 dni platit ale to uz platit po 120e mesacne a dostat 180 tak to uz teda vyhodne nie je

spisiacka
19. jan 2012

@jajkaa83 jaj prepac na teba sa vztahuje ta doba ze sa ti tie poistenia zratavaju bo by si presla este vo februari. Ale ako sa to potom vyratava ci priemeruju alebo ako to neviem

miska200
19. jan 2012

@jajkaa83 ahoj, ja som v podobnej situacii, tiez som zamestnana a DNP si platim od novembra 2009 a stale sa nam nepodarilo otehotniet, takze idem urobit nasledovne: este teraz v januari idem zrusit a este v januari si zalozit nove DNP - este podla povodneho zakona - 4,4% - ziskam tym 270 dni naviac, pocas ktorych ma nechaju doplatit si nemocenske podla povodneho systemu + 8 mesacnu ochrannu lehotu, ak sa mi podari otehotniet... ak sa to nepodari, uz potom si to uzatvarat nebudem - platit 35,5% zo zakladu sa mi fakt neoplati, najma ked neviem otehotniet "na pockanie " - tiez to vyzera na IVF...
takto to ide urobit aj kamoska, ktora je tiez v takej istej situacii ako my

miska200
19. jan 2012

@spisiacka
@jajkaa83
zamestnane maju narok na materske 😉
kde by sme boli, 8 rokov platim odvody ja aj moj zamestnavatel a nemam narok na matersku, lebo som zamestnana?
v nasom pripade sa kumuluje materska podla hrubej mzdy + zaklad, z ktoreho si platim DNP
ak niekto nema max vymeriavaci zaklad tvoreny len mzdou, mohol si ho dorovnat do max vysky cez DNP

svistinka
19. jan 2012

@svistinka no uz som si to zistila, ze mi poistenie nezanikne a mozem si ho platit nadalej po starom az do nastupu na matersku potom uz nebudem platit a zanikne mi zo zakona niekedy v maji, mozem si z neho uplatnit narok na matersku

majolenka11
19. jan 2012

@oskvarka ahoj mala by som na teba jednu otazočku,
ja som sa k 17.1.2012 odhlasila a k 20.01.2012 prihlasila na DNP, čize ešte po starom,si to budem platit.
som momentalne na dohode, a zmenilo by sa niečo pre mna ak by som sa zamestnala na TPP?
malo by to vplyv na matersku?
vdaka za odpoved.

iwonna
19. jan 2012

Ahoj vie mi to niekto vysvetlit... prišlo mirozhodnutie ale vobec sa v tom nevyznam a vobec sa mi to nepači :(
Platila som si DNP cca 14 mesiacov a od 5.12.2011 som nasupila na Pn kedže som tehotna a mam rizikove tehotentstvo. Platila som 24,20 každy mesiac. Ked mi došlo rozhodnutie vobec sa ta suma nikde neuvadzala ale mne akoby z tejto sumy vyratalai nejaky vymeriavaci zaklad 12 eur a z toho 55% čo mi vyšla davka nejakych necelych 7 eur. Sa mi to zda nejako malo. Myslela som že práve z Tych 24 eur čo som platila mi vyjde davka 55% nejakych 12 eur na den. Ako to vlastne je ako sa to rata. Momentalne som nezamestnana od mája 2011 do novembra som bola na rodičovskom a od decembra som nastupila na PN. Mam to vyratane spravne? Budem mat narok na nejaku matersku ? ako sa to bude ratat čakame dvojičky viete mi niekto povedať aku budm mat matersku som z toho na prašky ako tento system funguje :(.