Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dusterka
14. nov 2011

darinkazv....dnes o 12:00 na Jojke, skus pozriet archiv sprav

darinkazv
14. nov 2011

@dusterka to sú hovadáááá. šak každý deň to menia. mne to aj tak nepomôže, lebo 270 dní budem mať splnených až 4.2. a keď to bude platiť od 1.2., tak ma trafí šlak, že kvôli 3 dňom prídem o všetky doteraz vložené peniaze 😠

dusterka
14. nov 2011

@darinkazv este nic nie je stratene, treba len dufat,ze to neschvalia

dzudka
14. nov 2011

a co bolo v tych spravach uz rokovali o tom? ci stale len hovoria a hovoria... 😒

bubinko83
14. nov 2011

najhoršie su na tom tie mamičky ktore nemaju splnenu podmienku 270 a nemožu čerpat. To by ma asi porazilo keby tam nabucham peniaze a oni to zrušia 😠

darinkazv
14. nov 2011

@dusterka no, keď oni to budú prezentovať ako to, že pomôcť mamičkám, tak im to prejde. ja som si to teraz prerátala a 270 dní budem mať 3.2.2012. ☹ mesačne doplácam 35eur do maxima. to nie je malý peniaz a ak to schvália, tak o tie peniaze prídem. keby som to dopredu vedela, tak to ani nezačnem platiť. tie peniaze som mohla pre bábo odkladať ☹

@dzudka nerokovali o tom. ale keď budú, tak sme v keli, lebo im to podporia aj ostatní, lebo oni to prezentujú ako pomoc mamičkám. chcú zalepiť oči. ja sa im ale môžem vytoto na to, mňa tých úbohých 5% navyše nevytrhne z biedy. ☹

cka
14. nov 2011

kocky, nepostrehla som, ze sa nieco meni....a tie spravy este nie su na nete nahodene...co sa deje s DNP???

lias
14. nov 2011

@cka v archíve to bude až keď sa správy skončia, už o chvíľku. Ja som to pochopila tak, že zrušia dobrovolné nemocenské poistenie, spravia nejaký balík poistení a zvýšia materskú. Platné by to malo byť o d februára 2012.

bubinko83
14. nov 2011

Nechapem načo je nezamestnanym mamičkam dlhšia a vačšia materska ked ju nebudu mat z čoho dostavat.Nech sa už zobudia ti politici že je tu velka nezamestnanost a jedine čim sa da pomoct nam je DNP a nie trapnych 5 % . 😠

alubinka
14. nov 2011

ako tak sledujem co sa deje s DNP napada ma len jedno riesenie.. zamestnat sa u niekoho s maximalnym vymeriavacim zakladom na tri mesiace a potom sup na pn a matersku.. vtedy by to malo vyjst ci?

cka
14. nov 2011

no, tak som si to kukla....teda, tie, ktore zacnu cerpat matersku z DNP v januari, su odpisane tiez?? Ta to coooo??? Do kelu s nimi.

bubinko83
14. nov 2011

@cka ale ešte neni nič scvhalene ,ide sa to predkladat ,rokovat a potom k prezidentovi takže treba dufat.

darinkazv
14. nov 2011

@cka tak keď to má začať platiť od februára, tak tie, čo budú mať splnenú tú podmienku 270dní, tak tie čerpať budú z dnp ešte. mne na to budú chýbať 3 dni ☹

darinkazv
14. nov 2011

ja už sa len modliť môžem, že im to neprejde. pretože mi budú chýbať 3 dni do splnenia podmienky a moje vložené peniaze mi nik nevráti. vedieť to vopred, mohla som tie peniaze odkladať deťom a nie zdieračskému štátu. 😠

cka
14. nov 2011

@darinkazv hmm....tak to fakt, 3 dni, to je riadna smola. No dufam, ze to neprejde, alebo aspon to oddialia, a nie tak, ze ostatne platia, a zrazu zmena.

darinkazv
14. nov 2011

@cka ja si to tiež stále platím. aj platiť budem, dokým to neschvália. lebo človek nikdy nevie a nádej umiera posledná. ale už tomu prestávam veriť, že by im to neprešlo, keď to mihál prezentoval ako tú lepšiu alternatívu. že síce zvýšia materskú o 5%, ale ušetria na vyplácaní DNP. ja som mu akurát odoslala list. viem, že mi to nič nepomôže, ale musela som. keby tak urobili všetky, čo sa ich to týka. ☹

domeli
14. nov 2011

@gapa, @zuzanamatko alebo iné šikovnice 🙂
môže mi Dr. dať dátum ukončenia OČR 17.11., keď je voľno? Vtedy mi totiž vychádza 10 dní OČR. Resp. ak mi OČR bude trvať dlhšie, ako 10 dní (lebo taký je predpoklad) - môže to tak na tlačive byť? Viem, že zaplatia iba 10 dní, ale či tam môže byť aj dlhšie-teda skutočné obdobie OČR, resp. či môže byť ukončená OČR v štátny sviatok. Pýtam sa, lebo pri SP si radšej veci aj 2x overím. OČR mám z DNP, som na rodičovskej dovolenke. Ďakujem.

katka159
14. nov 2011

baby ja som s teho jelen platim si už vyše roka DNP a teraz som na urade práce...čiže ked to chvalia tak nebudem mať narok na žiadnu matersku od štatu alebo ako to vlastne je.....poradte mi
@darinkazv

hadassah
14. nov 2011

@darinkazv

no to by bolo blbé, že kvôli trom dňom by si materskú nedostala.
Tu som našla jeden článok, prečítaj si ho, píše sa tam, že tie, ktoré nestihli 270 dní si ich budú môcť doplatiť a až potom im DNP zanikne
tu je link:

http://m.webnoviny.sk/ekonomika/rezort-prace-ch...

mima595
14. nov 2011

@domeli - kludne može ukoncit aj 17.11

elizabeth1011
14. nov 2011

ahojte. chcem sa opytat ci tu nie je niekto od prava. podla mna to neni normalne,aby si clovek dobrovolne nieco platil a druha strana to nedobrovolne zrusi a pripravi nas o nase peniaze....?! 😠 😠 😠 😠 😠 😠

michaelapillarova
14. nov 2011

Takze ked si platim od 22.9. 2011 DNP, tak to mozem kludne zrusit?

domeli
14. nov 2011

@mima595 dík. A nepríde im to špekulatívne? Lebo my to ešte do 18.11. určite potiahneme, ak nie dlhšie.

gapa
14. nov 2011

z návrhu zákona na portály právn. predpisov:
https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDeta...

§ 293cd
Prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.

michaelapillarova
14. nov 2011

@domeli ja si mam DNP zrusit, ked si platim od 22.9.2011, ked to zrusia?

michaelapillarova
14. nov 2011

@gapa ja si mam DNP zrusit, ked si platim od 22.9.2011, ked to zrusia?

iwuliatko18
14. nov 2011

ahojte kocky chcem sa opytat ze ked som nezamestnana a DNP si platim od 01.10.2010 po 35 eur mesacne tak to plati aj pre mna? MD nebudem dostavat? Ci ako to je. Som z toho vsetkeho dilino.

domeli
14. nov 2011

@michaelapillarova ťažko poradiť. Ja si to platím od 08/2009, vtedy som sa v tom vyznala celkom dobre. Teraz si sama pýtam rady. Pozri vyššie, čo napísala @gapa. Inak neviem poradiť.

lias
14. nov 2011

@gapa Ak to dobre chápem, tak od 1. februára sa budem musieť opäť prihlásiť na platenie aby som mala neprerušené poistenie? Teraz som nezamestnaná, preto si platím DNP, aby som aspoň niečo na bábo dostala. Nespĺňam totiž podmienku platenia 26 týždňov, aby som dostala materskú, ale tých 270 dní už budem mať splnených. 26 týždňov by som splnila až 5 marca.
Som z toho nešťastná, lebo keďže je to moje 4. dieťa, nedostanem ani príspevok pri narodení, resp len 190 €. ☹