Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
2. nov 2012

@kinka555 no, asi zalezi od pani na SP 😉

magdalenka80
3. nov 2012

baby a chodi vam kontola ked ste na PN a ste dnpo?

renitri
4. nov 2012

@magdalenka80 ja som na PN od 24.10 ale nie som tehu..a kontrola zatial nebola.. tiez ma zaujima ci chodia...

karinkaeich
4. nov 2012

chodia, niekomu za kratky cas aj 2x, inemu za dlhsie obdobie vobec. neviem, podla coho to vyberaju. moja mamina nebola ani dpn a boli 3x za necele 2 mesiace. a zname, co su doma uz aj 4-5 mesiacov, tak nemali. takze fakt individualne. no teraz radsej neriskovat, lebo vraj kvoli zmene dpn (tomu, ze este co najviac ludi vyuziva pn, nech neplati balik alebo aspon z casti dostane peniazky naspat) posilnili kontroly. tolko moje info

cicuskam3
4. nov 2012

Dobry vecer Od februara 2008 do 31.januara 2012 som pracovala.Potom som dala vypoved. Hned na druhy den som sa zaevidovala na urade prace. Od februara 2011 som si platila DNP ale kedze sa menil zakon automaticky mi k 1.februaru 2012 DNP zaniklo. Vo februari 2012 som zistila ze som tehotna tak som isla na socialne a 12.3 dala som si nove DNP z maxima zaplatila som si 7 dni a 19.3 som isla na ryzikove cize na PN viem ze narok na matersku z prace nemam kedze ked som otehotnela bola som nezamestnana len sa chcem opytat ci budem mat narok na matersku z DNP ked som si zaplatila 7 dní z maxima. teraz som v 25 tyzdni viem ze Vam to datumovo sediet nebude ale prve som potratila a som tehotna druhy krat a na PN som uplne od zaciatku. termin mam 10.2.2013 Dakujem za odpoved

mariettka27
5. nov 2012

Ahojte žienky,
a ako to je pri PN,ak vás náhodou kontrola nezastihne doma?nejako sa pozastavuje vyplácanie pn,viete mi povedať podľa akého kľúča,na ako dlho?ako to všetko funguje?ďakujem 🙂
čo sa týka potvrdenia o tehotnosti,tak mne tiež povedali na pobočke SP,že netreba nič a aj z BA z centrály napísali,že to nie je potrebné,že len prinesieš potom žiadosť o materské...

candy23
5. nov 2012

@magdalenka80 mne nebola ani pri prvej a zatial ani teraz

henky
5. nov 2012

@domeli Pekny den prajem. Chcela by som sa este spytat- ak mi po zaniknuti DNP plynie 8mesacna ochranna lehota/pre tehulky/..... a by som teraz chcela ist na PN-ku,..je potrebne doniest na socialku aj nejaky papier o tom,ze som tehotna?-alebo ako budu oni vediet,ze mi maju preplatit PN z DNP....dakujem

domeli
5. nov 2012

@henky áno, pokiaľ viem, tak je potrebné spolu s PN dokladovať potvrdenie od gynekológa, že k dátumu zániku DNP si bola tehotná. Záleží aj od pobočky a mesiaca tehotenstva - v BA od kámošky nechceli ani k žiadosti o materské dokladovať, že bola k dátum zániku tehotná, nakoľko tam prišla s viditeľným bruškom. Ale pre poriadok by som im to tam priložila - nech Ti to kvôli chýbajúcemu papieru nezamietnu a potom budeš písať odvolania a bude sa to zbytočne naťahovať.

nelly3
5. nov 2012

baby poradte mi, platila som si DNP, minuly mesiac mi zo zakona zaniklo, zda sa mi ze tam mam preplatok, je nejake specialne tlacivo? ale da sa to aj telefonicky zistit ci ist radsej osobne na SP. dakujem 😵

sami51
5. nov 2012

ahojte, poradte mi,kamoska sa dozvedela ze je tehu/cca 6tt/, Je na UP/nezamestnana, po tom co jej po vyse 5 rokoch dali vypoved. DNP si nikdy neplatila......ma este nejaku sancu na matersku ak by sa na dnp prihlasila teraz???

domeli
5. nov 2012

@sami51 na to, aby mala nárok na materské z DNP potrebuje mať v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia. Keď vezmeme, že tehotenstvo trvá 280, nestíha to. A vlastne ani by sa jej to veľmi nevyplatilo pri terajších odvodoch - veď ak by chcela max. materské (750 eur po dobu 8,5 mesiaca), musela by si po dobu 270 dní platiť 405,45eur a pri minimálnom 119,45 a dostávala by cca. 220 eur, čo je teda len o niečo menej než 30 viac ako je výška rodičovského príspevku, na ktorý bude mať nárok bez toho, aby niečo platila.

domeli
5. nov 2012

@nelly3 niekde na pobočkách dajú tlačivo, kde dopíšeš údaje o sebe i kam to chceš zaslať, niekde nedávajú, iba si sama spíšeš žiadosť o vrátenie preplatku na poistnom. Keď brnkneš na svoju pobočku, pani by Ti to mohla vyčítať z PC a povedať, či a koľko tam máš naviac (ak bude ochotná).

sami51
5. nov 2012

@domeli

opravte ma ak sa mylim- ale podmienku 270dni poistenia by mala splnenu nakolko bola zamestnana za posledne 2 roky a 270 dni sa posudzuje z akehokolvek poistenia- teda aj zamestnania...je to tak??

domeli
5. nov 2012

@sami51 hmmm... jáj, ja som pochopila, že 5 rokov je už nezamestnaná, prepáčte. A teraz váham, ale myslím, že máte pravdu - stačí akékoľvek ukončené poistenie, aj zo zamestnania a zráta sa to, aby tých 270 bolo. @janka9900 máme pravdu?
To by potom ešte šlo prihlásiť sa na balík...

sami51
5. nov 2012

no ved preto sa snazim dopatrat ako to vlastne je....a pocas tehu by bola pn-ma problemy, takze by neplatila, len tusim staci zaplatit den....ak sa nemylim, ale tiez si nie som ista...
@domeli

domeli
5. nov 2012

@sami51 http://www.socpoist.sk/materske/1293s - píše sa, že započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia

domeli
5. nov 2012

@sami51 tak to by potom stálo za to ihneď zajtra sa ísť prihlásiť na balík z maxima, zaplatiť min. ten 1 deň a potom ísť na PN - prvých 26 týždňov by bola PN z minima, ale nič by neplatila a ak pôrod nastane po 26 týždňoch nepretržitého platenia, vyšlo by jej max. materské
Skúste to tu ešte dnes prediskutovať buď s jankou9900 alebo gapou (ak sa tu dostane), lebo ak, tak prihlásiť sa treba čo najskôr - ide doslova o dni.

sami51
5. nov 2012

@domeli dakuujeem

domeli
5. nov 2012

@sami51 nie je zač. Nechcem poradiť zle, preto by bolo dobré ešte si to overiť u ďalších báb tu.

sami51
5. nov 2012

@domeli ano, urcite...a napisem aj do poradne soc. poist. dakujem

anaba1
5. nov 2012

@sami51 @domeli A nemohla by sa zamestnat napr. u znameho, odpracovat par dni a potom ist na PN? Tym by mala narok aj na nemocenske pocas PN zo zamestnania, aj na matersku zo zamestnania, kedze splna podmienku 270 dni a ked sa zamestna, tak splni aj podmienku aktivnej poistenkyne.

sami51
5. nov 2012

@anaba1 DAKUJEM, SKUSIM SA JEJ SPYTAT..

anaba1
5. nov 2012

@sami51 @gapa Citala som, ze ked sa zamestnas, aj co len na par dni, tak mas narok na matersku zo zamestnania. Ak by neodpracovala 90 dni u noveho zamestnavatela, ale len tych par dni (mozno staci 1 den), tak VZ by bol od stareho zamestnavatela za predchadzajuci rok. Tiez by ma zaujimalo, ci staci ten 1 den noveho zamestnania a ake by mal zamestnavatel naklady som mnou spojene, ktore by som mu uhradila.
Co sa tyka DNP, je pravda,ze od 1.1.2013 je max. VZ 3903 eur a nie 1153 eur?

janka9900
5. nov 2012

@domeli @sami51 na toto by vedela skor gapa odpovedat, alebo na poradni 😉 uz som sa stretla s pripadom, ze mala zena narok na min. PN hned po prihlaseni na DNP, ked mala ukoncene zamestnanie.
ale bola som v tom, ze je narok na PN, OCR, materske z DNP, ked sa splni 26 tyzdnov poistenia (plateneho) a do 270 sa dopocitaju dni z ukonceneho poistenia.... takze neviem presne odpovedat 😅 ale urcite je dobre, prihlasit sa hned zajtra 😉
@sami51 ked sa dopatrate k spravnej odpovedi, dajte nam tu prosim vediet 😉

sami51
5. nov 2012

@janka9900 dam vediet, urcite, a dakujem

janka9900
5. nov 2012

@cicuskam3 ahoj, kedze nove poistenie (od marca) bude do nastupu na matersku trvat viac ako 26 tyzdnov, budes mat narok na max. matersku, aj ked si zaplatila z max. len sedem dni.... tento rok to tak plati, neviem, ci bude aj buduci, do konca roka stihnes nastupit na matersku 😉

janka9900
5. nov 2012

@mariettka27 ahoj, pozastavuju davky na 30 dni, odo dna, ked ta nenajdu doma...

mariettka27
5. nov 2012

@janka9900 Ďakujem pekne 🙂 ...a ešte jedna otázočka,pozastavenie dávky nemá potom nejaký dopad na materskú?kdesi som si tu prečítala,že potom nemusíš mať priznanú materskú z DNP...

janka9900
5. nov 2012

@mariettka27 😕 tak to netusim 🤐