Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

matilda1
15. dec 2011

Tak sa mi zda, ze ako boli kedysi Husakove deti, tak to teraz Mihalove🙂))))

evulilik
15. dec 2011

Ahojte babulky ako je to u mňa keď TP mám 8.4. a 270 dni budem mať zaplatených v marci ... bude mi to platit a rátať sa materská z DNP alebo som to platila zbytočne .. počula som aj o možnosti splatiť 270 dni do januára .. teda skôr .. je na tom niečo pravdy ??? Ako neprídem o peniaze ?? ?? Platila som 50 Eur mesačne ☹

jajka78
15. dec 2011

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...
nieco dnes vecer upravoval, necitala som to este cele

annieb
15. dec 2011

@oskvarka takže, ak stihnem otehotnieť do februára, mala by mi vyjsť materská, ak nie, stačí sa odhlásiť prihlásiť nanovo až niekedy v januári?

maruska22
15. dec 2011

@evulilik matersku by si mala mat z DNP...je moznost, aby si tie dni co ti budu chybat do 270 doplatila aj po januári 2012 a potom ti vypocitaju max. matersku 🙂

anaba1
15. dec 2011

Každému, kto bol pred 1. februárom 2012 dobrovoľne nemocensky poistený najmenej 270 dní, od 1. februára 2012 dobrovoľné nemocenské poistenie automaticky zaniká. ....a je to tu..

adka12
15. dec 2011

baby tie čo ste si to pripoistenie platili, dostávate riadne vyššiu materskú? kolko výde materská v roku 2012 ked sa bude rátať 65% DVZ?

anaba1
15. dec 2011

ci sa mihal zase len hra so slovickami?

roberta31
15. dec 2011

aj tak by som SAS nevolila,ale po tomto co Mihal dorobil,už doplovane NIE!!! Už len preto,že pred tým radil co a ako a teraz nas takto okaslal!!!

annieb
15. dec 2011

@anaba1 Novela zákona o sociálnom poistení (ak ju podpíše pán prezident) mení podmienky pre dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a dobrovoľné dôchodkové poistenie.

amilak
15. dec 2011

ahojte, ak si platím DNP treba ho ísť zrušiť na soc.poisťovňu alebo zaniká automaticky? Poslednú splátku mám poslať v januári alebo v decembri? Neviem či sa to platí ako preddavok?

lubkasungirl
15. dec 2011

@adka12 myslis z minima alebo maxima?zdvihaju sa aj vymeriavacie zaklady - z minima to bude 220 eciek, rodicak je 194, takze rozdiel onicom 😒

mirkave
15. dec 2011

@amilak dnp zanikne automaticky 1.2.2012. v stredu pojdem na socialku a pozistujem presne info,bo sa to tyka aj mna.

avalsorim
15. dec 2011

@kavaapalma dakujem idem kuk 🙂

titinkaa11
15. dec 2011

baby a ako je to s tým, že v soc.poistovni nesmie byť nedoplatok väčší ako 5€ , ide o to že platby som posielala cez IB a nie vždy do 8-meho prachy mali na účte, takže je možne že tam vznilki nejaké penále. Mám sa tam ísť spýtať alebo im teraz v januári pošlem o dákych 5€ viac? dík

euphoria
15. dec 2011

Akosi som nepostrehla v mediach,co sa meni na DNP????

poisonblu
15. dec 2011

vysvetli mi niekto toto:

Pani Gréta je dobrovoľne poistená od 1.7.2011. Predtým bola niekoľko rokov povinne nemocensky poistená ako zamestnanec, po strane zamestnania k 30.6.2011 sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie. Pani Gréta je tehotná od septembra 2011, predpokladaný termín pôrodu je jún 2012. Pani Gréta už pri otehotnení spĺňa podmienku nároku na materské, a to trvanie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Do doby 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom, teda v období júl 2010 až jún 2012, sa totiž započítava nielen doba aktuálne trvajúceho dobrovoľného nemocenského poistenia ale aj doba povinného nemocenského poistenia zamestnanca v čase pred 1.7.2011. Pani Gréta sa preto môže okamžite po otehotnení odhlásiť z dobrovoľného nemocenského poistenia a o materské požiadať v ochrannej lehote. Keďže si pani Gréta platí dobrovoľné nemocenské poistenie zo základu 1000 Eur, oplatí sa jej zostať dobrovoľne nemocensky poistená až do uplynutia 26 týždňov po prihlásení sa na dobrovoľné nemocenské poistenie – teda po uplynutí 26 týždňov od 1.7.2011. V takom prípade bude jej materská (v roku 2012) vo výške 65% z jej vymeriavacieho základu, v jej prípade teda okolo 650 eur mesačne.

som myslela, ze ked skonci povinne NP zo zamestnania, tak je ochranna lehota 7 dni, kedze nie je tehotna..tak preco sa zapocitava to NP zo zamestnania do tych 270 dni? nema sa to posudzovat zvlast? uz som z toho fakt jelen ☹

poisonblu
15. dec 2011

aha, asi som to zle pochopila..tie dni sa pocitaju iba na narok na materske, nie na vysku materskeho...beriem spat

euphoria
15. dec 2011

a neviete, mam pravo dostat OCR so starsou dcerou ,ked na mladsieho poberam rodicovsky prispevok?? CI ako mam vyuzit este to, ze DNP mam..??

chelonka
15. dec 2011

@poisonblu a s kade máš ten text??? je to fakt divné, bo ja keď som sa pýtala presne na takýto prípad, tak mne so sociálne poistovne odpísali, že mi nevzniká nárok na materské!!!!!

chelonka
15. dec 2011

@poisonblu bo ochranná lehota platí len v prípade ak v dátume rozviazania pracovného pomeru je žena už tehotná aj ked len v 5t. Ale musí byť už tehotná ked ju prepustaju.

mima595
15. dec 2011

@euphoria - mas pravo

mima595
15. dec 2011

@poisonblu - lebo tam je podmienka byt poistena 270 dni za posledne 2 roky...a kedze ukoncila pracovny pomer ..to znamena, že ma jedno ukoncene nemocenske poistenie...keby sa aj o mesiac prihlasila na DNP, hned može cerpat davku /aj OCR,aj PN,aj materske/...lebo k dnom DNP sa jej priratavaju dni ukonceneho poistenia...ale dostavali by davky iba z minina

ak by chcela davku z VZ, ktory si plati pri DNP, musi byt poistena aspon 26 tyzdnov.

poisonblu
15. dec 2011

@chelonka No tak to asi plati tak, ze ak nie je tehu, tak sa to ukoncene zaratava do tych 270 dni ale nema z toho narok na materske (dostane len z trvajuceho dnp), ak je uz tehu, tak dostane materske z vymer.zakladu z pnp a je v tej ochrannej 8mesiacov

michaelapillarova
15. dec 2011

Prosim Vas poradte mi platim si DNP od 22.9.2011, tehu este nie som, som na RD do novembra 2012 a pracovny pomer mi trva, dostanem vyssiu matersku, ak by som otehotnela? A kolko si budem platit, tak ako doteraz 25,08 ? Dakujem.

bapi1
16. dec 2011

Nikde som nenasla odpoved na toto: ak uz raz som dnp a mam splnenu podmienku 270 dni,mozem sa v 01/2012 odhlasit a znova prihlasit a opat sa bude ratat tych 270 dni a potom uz len ten balik budem musiet platit, ci to plati len pre novych,kt. nemaju 270 dni za posledne 2roky dnp? Ja mam uz 270 dni splnenych,ale chcem navysit VZ v 01/2012-bude mi znova plynut lehota 270 dni?

veonka
16. dec 2011

@bapi1 toto by aj mňa zaujímalo, tiež o tom uvažujem podať odhlášku a prihlášku, či to bude nové poistenie na znovu 270 dní... to by bolo v pohode.... ale zdá sa mi to akosi moc jednoduché. tak aj ja by som chcela vedieť ako to je.

oskvarka
16. dec 2011

@lubkasungirl no ved ja si to tiez tak aj myslela, ... len na tom mihalovom blogu tam je jeden taky pripad ako by to tak nebolo a jedna babenka pisala ze si to teda tak potom spravi......
....takze je to iste ze mi to sice dovolia platit este 270 dni ale ked mi to neskonci 31.1 ale inokedy tak uz sa na to nepretrzito nadviazat neda...

oskvarka
16. dec 2011

@annieb presne tak .. aj ja to tak idem urobit...

oskvarka
16. dec 2011

@bapi1 je to tak ako pises .... teda ta lehota ze mozes este platit od posledneho prihlasenia 270 dni je nieco ine ako to ze narok mas ak mas zaplatene 270 dni za posledne dva roky.. to plati stale to sa nezmenilo.. to su tam len roovnake cisla ale je to nieco ine...
takze ak sa v januari prihlasis a odhasis tak stale budes mat splnenu podmienku na priznanie davok z DPN (270 dni za posledne dva roky) + si to budes moct platit este 270 dni ... pripravis sa jedine o tu podmienku nepretrziteho platenia 26 tyzdnou aktualneho poistenia (teda tych 26 tyzdnou - cca 6 mesiacou) budes mat narok len na davku z minima