Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katie233
9. mar 2010

gapa, jasné, že dobrovoľné 😀, ďakujem za odpoveď. a ešte jednu otázočku by som mala: budem mať nárok na najvyššiu materskú, keď som v roku 2009 platila len 5-6 mesiacov a pokračujem v roku 2010?

mirettim
9. mar 2010

ahojte .. chcem sa len spytat, ked si platim DNP uz od maja.2009, az do teraz(a budem platit nadalej) 22eur /mes., ako to vypocitam, kolko mi vyjde na materskej?...som teraz uz z toho jelen tak ako sunny...a to som myslela, ze mi je to ako-tak jasne 😀 😝
a este sa chcem spytat..materska- teda tu sumu budem dostavat len pol roka a potom len pridavky? alebo je to v priebehu 3 rokov?

michaela.neb
9. mar 2010

Ahojte chcela by som sa opytat ci tych 270 dni ktore mam byt nemocensky poistena kvoli naroku na materske, musi byt vkuse a len od zamestnavatela. Teda ak ukoncim pracovny pomer a budem mat odpracovanych 260 dni, ci si mozem tie zvysne dni doplatit ako dobrovolny platca. Tehotna este nie som ale planujem druhe dietatko. Dakujem

buducamama
9. mar 2010

sunny555, ja som skoro tvoj pripad, tiez nieco podobne az na ten plat, ja ho mam o hodne nizzi 😔 A kde to vlastne treba ist? Na socialne? Ja som hotentot v tomto.

lubica69
9. mar 2010

mirettim a ty si platíš DNP z rozdielu?Neviem aký máš plat a koľko za teba odvádza zamestnávateľ Podľa toho sa vypočíta výška materskej Nárok na materské vzniká 8-6 týždňov pred dňom pôrodu po dobu 6 mesiacov Potom sa vypláca rodičovský príspevok z uradu práce soc vecí a rodiny Ten je okolo 285 eur do 2 rokov dieťaťa potom 185 do 3 rokov

lubica69
9. mar 2010

Michaela samozrejme že sa dá tých 10 dní doplatiť Avšak na vyššiu materskú si treba platit dlhšie

oknosmas
10. mar 2010

ahojte, akosi som nedocitala vsetko, chcem sa spytat, ak si budem platit z minimalnej mzdy a potom neskor to zvysim, mam narok na tu vyssiu sumu materskej? momentalne som nezamestnana a na tu najvyssiu sumu okolo 40 eur mi to nevyda..tehotna nie som...ale raz chcem byt..preto by som to chcela zacat platit..respektive, si to ako byvaly zivnostnik uz platim vyse roka

michaela.neb
10. mar 2010

Lubica, pytam sa preto lebo som sa vcera bola o tom informovat na social.poist. a tam pani povedala ze to sa neda takto spocitat ze to sa posudzuje samostatne. No mne sa to nejako nezda, lebo vsade sa pise o 270 dnoch nemocenskeho poistenia, nikde som to nevidela specifikovane tak, ze to ma byt alebo 270 dni povinne nem. poistena, alebo 270 DNP.Tak uz som z toho jelen.

jablcko1
10. mar 2010

No ja tiež nemám ohľadom tohto DNP jasno, ale snáď sa postupne dozviem viac, síce som si prečítala všetky vaše príspevky.
Koľko mi vlastne oni budú vyplácať, resp. vyplatia mi toľko koľko tam ja dám, alebo viac?!?!
Treba ísť do sociaálnej poisťovne, keď si to chcem začať platiť?!?!

mirettim
10. mar 2010

ahojte baby..dobre ranko... 🙂
lubica...ja niesom zamestnana..som vytvarnicka a pracujem na volnej nohe. Ale DNP si platim uz necely rok a to sumu 22eur/mes., kedze by som tiez chcela vyuzit sancu, tak ma zaujima ze ci si tu sumu mam zvysit, ...napr na 35eur..snad sa to mesacne bude dat zvladnut 🙂
no len neviem ako sa to vypocitava ☹

sunny555
10. mar 2010

Jablcko...áno, keď máš záujemsi platiť DNP, tak to treba ísť do sociálnej poisťovne, kde terab vypísať žiadosť a ostatný postup by ti mali povedať tam...no vidím, že nie som sama, ktorá má v tom galimatiáš...a úprimne som rada 😀 ale to je len preto, že každá jedná z nás je v inej situácii, no snáď sa dopracujeme k výsledku 😉

Nižšie vám preposielam link, na stránku, ktorý tu už dávala jedna kočka "gapa" o DNP....aspoň na zákaldné pochopenie je dobré si to prečítať, aspoň mne to trošililinka pomohlo pri pochopení všetkých tých skratiek, ale inak nie..... 😒

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

sunny555
10. mar 2010

Mirettim...toto nechápem ani ja.....viem, že sa to vyrátava, no niekto tu aj spomenul, že sa môže mesačne platiť max. 40€....tiež nechápem to, že napr. mne by vyrátali na základe platu atď, že by som mala platiť dajme tomu 25€, no ja by som si povedala, že chcem platiť viac, aby som mala väčšiu tú materskú....a či sa to vôbec dá....... ☹
Jáááj mala by som zájsť do tej poisťovne a popýtať sa na to, lenže ja mám také "šťastie" na "príjemné" úradníčky, že určite chytím nejakú starú knedlu, ktorá ma akurát tak sprdne ako malé decko a aj budem ľutovať, že som tam vôbec išla a k tomu toešte ani nepochopím......neviem, neviem.....

Viem, že tu je jedna skúsená kočka "gapa" a dúfam, že sa nad nami zľutuje a odpovie nám na še dilemy ☹

jablcko1
10. mar 2010

Možno by to chcelo, keby niekto kto DNP rozumie, vie o ňom dosť a rozpísal to do jedného príspevku podrobne.
Prečo je výhodné, no proste všetko potrebné o tom. Vlastne princíp tohto poistenia, výhody a nevýhody, pokiaľ sú. Veľa žien sa tu pýta rôzne veci, situácie a popravde, mám v tom hokej a vidím, že nie som v tom sama.
Tak ak sa nájde niektorá, tak nám veľmi pomože.

Ste tu aj také, čo poberáte na základe DNP väčšie materské?! Podeľte sa s nami o skúsenosti!
Ďakujeme

janka0025
10. mar 2010

mesačne sa môže platiť max. 47,70 eur.....sunny555 ak ti na základe platu vypočítajú, že máš doplácať dajme tomu tých 25 eur, tak vlastne je to maximum, čo môžeš platiť do soc. ostatné prachy sa ti aj tak počítať nebudú.....
príklad: ja som platca DNP z max. VZ t.j. 47,70. A jasné, že keď by som aj chcela vyššiu materskú, tak nebudem platiť 60 eur, lebo by to bolo zytočné, už sa to do vymeriavacieho základu neráta.

Tie, kt. sú zamestnané a chcú si doplácať DNP aby mali vyšiu materskú, tak si musia platiť rozdiel !!!! toho, čo odvádza zamestnávatel a 47,70....

janka0025
10. mar 2010

jabĺčko, podrobnejšie ako na tomto linku to už hádam ani nieje možné. Je to tam vysvetlené úplne polopate. Ak máte pocit, že tomu nerozumiete, vytlačte si to, a čítajte viackrát za sebou a pomaly, tie, kt. sa stretávajú s touto problematikou prvý krát tak nemôžu čakať, že po prvom prečítaní hned všetko pochopia.....Baby, vela, vela čítajte !!! hovorím na základe osobných skúseností.

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

sunny555
10. mar 2010

Ďakujem Janka za vysvetlenie.....moc pomohlo k bližšiemu pochopeniu.... 😵

janka0025
10. mar 2010

to som rada

gapa
10. mar 2010

baby, hlavne treba spomínať z akého vymeriavacieho základu platíte a nie kolko platíte. Nie z poistného sa ráta materské, ale z vymeriavacieho základu.

Ale v zásade môžete byť v rovnakom obdbobí poistené v súčte zo všetkých nem.poistení najviac z maxima, ktoré je t.č. 1084,55eur mesačne (mení sa vždy od 1.7. podla priemernej mzdy v predchádz. kalend.roku). Ak by niektoré nem.poistenie trvalo len časť mesiaca, tak sa rozrátava VZ na kalend.dni, t.j. vydelí sa počtom kalend.dní v danom mesiaci a násobí sa počtom dní, kedy dochádza k súbehu.

T.j. napr. ak máte vymeriavací základ v zamestnaní (obvykle hrubá mzda) napr.
1/2010 500eur
2/2010 550eur
3/2010 700eur (štvrťročné odmeny)
...
7/2010 540eur

tak záleží na vás, aký si zvolíte na prihláške na DNP vym.základ. Ja by som si dala najmenej 1084,55 mínus najnižíš predpokladaný VZ v zamestnaní napr. mínus 500eur, t.j. najmenej z cca 584eur a platila by som túto sumu každý mesiac bez ohladu na skutočný VZ v zamestnaní. Najmenej preto, lebo možno by som prihodila z dôvodu, že od 1.7.2010 sa asi aj maximálny VZ zvýši (ale to radšej nebudem zohladnovať).

Na DNP by vám vznikal preplatok (vid podla VZ v zamestnaní vid vyššie)
za 1/2010 je to ok 500+584 =1084eur čo nie je viac ako 1084,55eur
za 2/2010 je preplatok cca (550+584) -1084,55 x 4,4% = 49,45eur x 4,4% = preplatok cca 2,1eur
za 3/2010 je preplatok cca (700+584) - 1084,55 x 4,4% = 199,45 x 4,4% = preplatok cca 8,7eur
...
za 7/2010 záleží aký bude nový max. VZ, lebo od 1.7.2010 sa mení (predpoklad je, že bude vyšší)

materské sa potom vyráta nie z VZ 584 ale sa v rozhodujúcom období zrátajú VZ za jednotlivé mesiace a vydelia sa počtom kalend.dní v tomto období. T.j.
za január 584+ za február rozdiel 1084,55-550 +marec 1084,55-700 ...

Po nejakom čase si môžete písomne vyžiadať preplatok vrátiť. (ja mám napr. nejaký preplatok ešte v r.2008 a ešte som si ho nevyžiadala vrátiť)

mirretim,
odporúčam ti v tom linku hlavne naštudovať časť o rozhodujúcich obdobiach (+ o materskom myslí sú také základné prvé dve časti).

Totiž je rozdiel:
- zmeniť (zvýšiť) VZ, vtedy zostáva rozhodujúce obdobie rovnaké, tj. bude sa materské rátať z toho istého obdobia, obvykle predchádzajúceho kalend.roku, (aj keby si platila v roku nástupu na MD z maxima a v predchádzajúcom z minima, tak sa bude rátať z minima!)
- a odhlásiť sa a nanovo prihlásiť z vyššieho VZ, vtedy sa mení rozhodujúce obdobie ale VZ, z ktorého ste predtým platili sa už nikdy nepoužije. Dávka, na ktorú vznikne nárok v prvých 26týždnoch od nového prihlásenia sa bude rátať len z minimálneho VZ, ktorý je t.č. 319,58eur.
Takže bud alebo.

andrejkag
10. mar 2010

tak ja so mu 6 dopletena ale [plne ☹ 😒 a to som si myslela že asi zhruba viem o čom to je a jak to je 😒

gapa prosím ťa postupujem správne?

od 1.1.2009 do 17.8. 2009 som bola nezamestnaná,
18.8.2009 som nastúpila do práce, zmluvu mám na dobu neurčitú
15.1.2010 som podala žiadosť na DNP a platím si z najnišej sumy čo je 14 eur
v júly 2010 prejde pol rok a chcem zvýšiť sumu na maximum na tých 47 eur ( moja hruba mzda je 400 eur ☹ )
od júna sa chceme snažiť o bábetko, čo pri šťastí vychádza že na materskú by som išla najskôr vo februári 2011

vychádza mi ta najvyšia materská? a čo keby som bola na marodke od novembra? ako je to potom?

mirettim
10. mar 2010

ahoj gapa....dakujem..musim si to este raz prejst 🙂

jablcko1
11. mar 2010

Ďakujem za podrobnejšie vysvetlenie! Ste zlaté.

Ale ešte mám predsa len nejakú otázočku:

1. Čo keď nebudem mať môcť napr. deti, resp. nenastúpim na materskú, takže si neuplatním, nevyužijem DNP?! A taká vec sa môže stať.

2. Dokedy sa platí DNP, len pokiaľ nenastúpim na materskú?!

Vďaka

sunny555
11. mar 2010

Gapa....woooow 😲 ... ďakujeme ... no už som z toho úplný kôň....zájdem si na tú sociálku osobne a tam mi snáď dobre poradia a pomôžu k môjmu konkrétnemu prípadu..... ☹

Jablčko....na toto asi viem odpovedať aj ja 😉

K tej 1. ..... myslím, že tým, že je to "dobrovoľné" nemocenské poistenie, tak si myslím, že sa to dá hocikedy zrušiť a aj som to tu už niekde zachytila v témičke, že to sa odhlasuje vypísaním takého lajstra na sociálnej posiťovni tuším, že "odhláška" sa to volá ...

K tej 2. .... DNP sa platí dovtedy pokým nenastúpiš na materskú...počas materskej sa to neplatí, ale napriek tomu, že sa to neplatí tak si stále počas materskej poistená ... stačí si to platiť len tých 26 týždňov pre pôrodom...dúfam, že som to nedoplietla.... 😅

marcelkatt
11. mar 2010

Ahoj Gapa, viem, že som Ťa tu už párkrát otravovala, ale zrejme Ty mi budeš vedieť ako vždy poradiť. Začala som si platiť DNP od 1.2.2010. Pochopila som, že sa to platí vždy mesačne pozadu, takže 1x som mala uhradiť do 8.3.2010. Tak som aj uhradila.
Moja otázka: 270 deň môjho platenia DNP vychádza na 28.10.2010, čiže stačí posledný krát zaplatiť do 8.11.2010? Čiže to uhradím vlastne z októbrovej materskej, ktorú mám na prvé dieťa ešte a dostanem 15.10.2010. Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.

Vlastne by som mala mať minimálne 9 mesačných splátok? /270 dní/ keďže prvá bola v marci za február, tak posledná v novembri za október? Kedy sa môžem z DNP potom odhlásiť, aby som splnila tú podmienku, k 1.11.2010? /Ak by som čisto teoreticky otehotnela v marci, TP by bol okolo 13.12.2010/

Ešte sa chcem spýtať akú výšku materskú budem poberať, ak by som mala druhé dieťa. Platím si z VZ 800€, to je mesačne 35,20€. Neviem, či som to dobre rátala, vyšlo mi myslím 440€ na mesiac. Veľmi krásne Ti ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa, že zas otravujem. Budem rada, ak mi odpovieš na konkrétne moje otázky. Maj sa krásne a veľa trpezlivosti s nami, ktoré sa v tom nevyznáme.

jablcko1
11. mar 2010

Koľko je optimálne platiť DNP, resp. z akého vymeriavacieho základu?!

marcelkatt
11. mar 2010

Jablcko- je určený minimálny VZ to je 319,58€ a maximálny VZ to je 1084,55€, Je na Tebe ako sa rozhodneš platiť z akého, VZ si môžeš určiť sama, máš len hranicu minimum a maximum VZ.

marcelkatt
11. mar 2010

Jablcko tu si môžeš popozerať tabuľku

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

magdalenocka
11. mar 2010

gapa prosim ta mozes mi poradit?

Som zamestanan od roku 2004, takze za mna poistenie plati zamestavatel. Od 5.1.2010 som si zacala platit DNP, tak aby mi vysiel maximalny vymeriavaci zaklad. Prekvapujuco som v januari otehotnela a teraz som v 10.tyzdni, termin porosu by som mala mat okolo 7.10. Vyjde mi materska aj z DNP? 270 dni je 2.10.. Moze sa stat ze porodim skor. Nevie ci mi bude rozumiet, ale citala som ze to staci platit 182 dni pred nastupom na matersku to je u mna 6. 7. Na matersku by som isla az okolo 15. 8. Bude mi to vychadzat?

Dakujem moc za pomoc

zuzanaca
11. mar 2010

magdalenocka...musí byť splnená podmienka 270 dní do porodu....tak neviem neviem či to splníš, či neporodíš skor a narok nebudeš mať. Už je na tebe, či to riskneš 😉 🙂

magdalenocka
11. mar 2010

ved co uz...nie je to az tolko penazi, tak to budem platit. Len som nevedela ked ste pisali o tych 26 tyzdoch/resp.182 dnoch/do materskej

onellyo
11. mar 2010

ahojte baby,, ja mam na vyplatnej paske minimalnu mzdu,,, mesacne som si platila 1100sk este v korunach,,, po tych 270 dni,,mozte marodovat 1 rok v kuse,, a potom hned ist na matesku ktora je 6 mesaicov,, ja som sla na marodku v 2 mesiaci tehotenstva a dostavam 470 eur, marodku,,,,,

ak mate papier od socialneho tam mate na kolko ste platitelky navysej sumy ,,, a to vydelte :3 a mate sumu ktoru vam vyplatia so socialneho