Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

onellyo
11. mar 2010

a na mateskej by som mala o volajake to euro viac,,, na tych 6 mesiacov a potom rodicovsky prispevok ako vsetky zeny ktore boli zamestnane pred otehotnenim

ivana899
11. mar 2010

magdalenocka, tebe urcite vyjde max. materska. ked si bola zamestnana, tak mas splnenu podmienku 270 dni, takze tebe staci platit len tych 182 dni pred nastupom na matersku;)

onellyo
11. mar 2010

ivana899 no neviem ,,,ale aj z dobrovolneho ti vyplatia az po 270 dnoch platenia!

natia22
11. mar 2010

Dobry den, uz hodinu si tu citam forum ale nejako tomu nerozumiem, preto by som Vas prosila o radu. Pracovala som hned po skole ale vzdy len brigadne. Platila som si len zdravotne poistenie, v auguste 2007 sa mi narodila dcerka, v septembri 2010 nastupuje do skolky a ja by som chcela druhe babätko. Narok na matersku som pri dcere nemala kedze som nebola poriadne zamestnana, dostavala som len a este dostavam rodicovsky prispevok. Teraz ked je tu takato moznost dostat viac by som Vas moooc prosila o pomoc a radu, kde a co si mam vybavit a zaplatit aby som pri druhom dietatku dostavala matersku a zvyseny rodicovsky prispevok, moc by ste mi tym pomohli lebo fakt tu mam z tych odbornych terminov chaoz este jedna vec, neviem ci potrebna alebo nie ale som slobodna mamicka. dakujem a tesim sa na Vasu odpoved, Monika

luna22
12. mar 2010

Ďakujem, Gapa. Ale ešte raz, môžem teda v pohode ísť na Pn a ratá sa mi to dotoho tých 26 týždňov? Ja by som rada bola aj mesiac na PN, keď budem mať vyúčšie bruško, lebo to nezvládnem.

zuzin78
12. mar 2010

holky ,chcem sa vas spytat, citam vas , niecomu rozumiem a niecomu nie. ale to asi kazda holka.
mam jeden dotaz, ked by som porodila retazovo, tak mam narok na matersku? a chcela by som si platit aj DNP z maxima tych 47,7€, tak budem mat max.matersku? toto pan Mihal nepise , tak sa pytam vas.
dakujem za odpoved 🙂

zuzanaca
12. mar 2010

zuzin78....ked tvoje zamestnanie stale trva, tak mas narok na matersku pri druhom dietati aj ked si neplatis DNP. Ak zamestnaná nie si, tak si plat DNP z maxima, vychadza to tých 47,70 eur a budeš mat narok na max. matersku a aj na zvyseny RP. Musis však začat platit ešte pred otehotnením..... 😉

zuzanaca
12. mar 2010

natia22...zajdi do socialnej poistovne a zacni si platit DNP. Najlepšie z maximalneho vymeriavacieho základu 1084,55 eur - z čoho vychádza poistné 47,70 eur mesačne. Musiš ho platit 270 dni aby si mala nárok na materské a aj na zyseny RP, nemat nedopatky a tak.... 😉

zuzanaca
12. mar 2010

luna22....PN sa ti ráta.....mozes byt kludne aj dlhsie na PN, ak ta lekarka vypise.... 😉 ...musis mat však zaplatených tých 270 dni.... 🙂

natia22
13. mar 2010

Zuzanaca dakujem za pomoc 😉

lenkama
13. mar 2010

Ahoj,som tu prvý raz,chcela by som sa opýtať,a neviem či som tu správne,na novelu zákona,ktorá platí od 1.2.2010.Ja som k 5.1.2010 ukončila 6 ročnú RD,nahlásila som sa na úp ako nezamestnaná,čiže hladám si prácu a chodím sa hlásiť s pečiatkami na úp,mám dve dcérky,chodia do škôlky,a keďže som počas tých 6rokov neplatila dobrovolné poistenie do soc.poisťovne,nemám nárok na podporu od úp,čo som sa vlastne dozvedela od pani na soc.poisťovni,ktorá sa mi tak prihovorila výsmechom,vraj to ma neospravedlňuje,neznalosť zákona je moja chyba,mala som sa na to pýtať,nik mi to nepovie,len si všetko zisťovať sama,aby som o niečo neprišla.Tak sa chcem opýtať,či podla nového zákona,ak som to správne pochopila a prečítala,by som mohla mať nejaký príspevok od úp,keďže sa na soc.poisťovni držia starého zákona a vraj platí tento nový,aspoň tak som to prečítala,jeden príspevok,článok v majli,ktorý mi chodí od rodinka.sk,a tam som našla článok pod názvom:Ako sme Soc.pisťovni vytlačili novelu z internetu.Neviem teda,či by som sa na to mala znovu ísť odvolať,opýtať,ako to vlastne je s tým zákonom,alebo čo s tým?Poradíte mi niekto,velmi pekne ďakujem za každú odpoveď.

gapa
13. mar 2010

lenkama,
ak si nebola zamestnaná počas poberania rodič.príspevku, tak nárok nebudeš mať na podporu. Novela mení len situáciu mamičiek, ktoré čerpali rodič.dovolenku u zamestnávatela, t.j. nie nezamestnaných mamičiek. A aj to len v prípade, že boli zaregistrované po 31.1.2010.

luna22
13. mar 2010

Pre Gapu napíšm ti to tu presne ako to mám. Viem, že ťa zase otravujem, ale teraz totu presne napíšem ako to je. Celý rok 2008 som robila. V roku 2009 v marci ukončený pracovný pomer. Ale februá, marec som bola na PN v roku 2009.Potom som bola nezamestnaná a nič som neplatila. V septembri 2009 nástup do novej práce. 25.1 platím DNP z maxima. Nastup na matersku 16,8 a TP 26,9. Mám si teda platiť DNP a dostanem z maxima? A v pohode môžem ísť na PN?

andrejkag
14. mar 2010

žienky poradíte? 😉

od 1.1.2009 do 17.8. 2009 som bola nezamestnaná,
18.8.2009 som nastúpila do práce, zmluvu mám na dobu neurčitú
15.1.2010 som podala žiadosť na DNP a platím si z najnišej sumy čo je 14 eur
v júly 2010 prejde pol rok a chcem zvýšiť sumu na maximum na tých 47 eur ( moja hruba mzda je 400 eur ☹ )
od júna sa chceme snažiť o bábetko, čo pri šťastí vychádza že na materskú by som išla najskôr vo februári 2011

vychádza mi ta najvyšia materská? a čo keby som bola na marodke od novembra? ako je to potom?

zuzanaca
14. mar 2010

andrejkag....najneskor 31.7.2010 by som si zvýšila VZ, no nie na max., ale 1084,55 - 400 eur = 684,55 eur čo je mesačne cca 30 eur (možno bude už aj iný max. VZ, tak by som od neho odrátala tých 400 eur). Po uplynutí 270 dní platenia DNP mozes čerpat nemocenské - mozes ist hned potom na PN, na výšku materskej to vplyv nemá. 😉

andrejkag
14. mar 2010

ďakujem zuzana 🙂 😉 ešte jedna otázočka: a marodku by som akú mala? netuším ako sa to ráta? a z marodky by som mohla isť rovno na materskú? (myslím tých 6 týždňov pred pôrodom, z najvyšiu materskú? )

ešte raz vďaka

mia1111
14. mar 2010

ahojte.
Od 1.októbra 2009 som na MD, od 15.4.2010 budem na rodičovskej. Pred plánovaním tehu som si začala platiť DNP, chcem v platení pokračovať, len som sa chcela opýtať:
Ak si zmením vymeriavací základ od apríla na minimálny, budem platiť cca 14 €/mesačne. V prípade, že do konca roka otehotniem(môže sa to stať - človek nikdy nevie...), VZ môžem zmeniť až po 6 mesiacoch od predchádzajúcej zmeny. Nebudem mať potom asi nárok na maximálnu materskú, však? Ako to ale docieliť? Platiť z maximálneho VZ sa mi na rodičovskej nechce, peňazí je málo, manžel nepracuje, ale zasa nechcem prísť o možnosť získať maximálnu materskú. Prosím, poraďte mi, mám v tom zmätok. Ďalšie dieťa plánujem až na budúci rok, ale pritrafiť sa môže...

xpetka1x
14. mar 2010

mia odhlaskou a novou prihlaskou 😉

mia1111
14. mar 2010

xpetka1x - hmmm, takže teraz si dám žiadosť o minimálny VZ, budem platiť napr. až kým neotehotniem, ak to bude tento rok, tak si dám klasicky odhlášku a novú prihlášku z maxVZ, ak to bude na budúci rok, tak si dám len žiadosť o zvýšenie maxVZ? DNP si platím od 28.1.2009. A ešte - ako dlho ho môžem platiť? Aj 3roky? Pýtam sa, keby sa nám bábo nepodarilo ani na budúci rok... Díky. Moc v týchto zákonoch neviem chodiť a žiaľ, na našom úrade mi nepovedia nič...

zuzanaca
14. mar 2010

mia1111.....daj si zmenu VZ na minimum a plat ho až kým otehotnieš, potom das odhlasku a prihlášku z maxima najneskor do 8 tt. 😉

zuzanaca
14. mar 2010

andrejkag....ak by si chcela mať maximálnu PN a aj materskú, musela by si si dať odhlášku a znova prihlášku z vyššieho VZ z DNP. Mohla by si ist z PN rovno na matersku. 🙂

mia1111
15. mar 2010

zuzanaca - ďakujem 🙂

dadusinka
15. mar 2010

Ahojte 😉 ,
chcem Vás poprosiť o radu.
Som zamestnená 15 rokov, po 2,5 ročnom snažení o bábätko a nič nerobenia vyšetrení predošlej lekárky, som minulý rok v novembri zmenila ženskú lekárku, tá nás hneď s manželom povypisovala na všeliake vyšatrenia. Od 9. decembra 2009 som sa teda pripoistila na DNP, že ak sa nám po všetkých vyšetreniach podarí otehotnieť, aby som mala vyššiu materskú. V januári sme zistili, že čakáme bábätko. Termín máme 20. - 24. augusta. Od 25.1.2010 som na PN, DPN si platím.
Poraďte mi že či mi vznikne nárok na vyššiu materskú.
ďakujem za každú radu 😉

zuzanaca
15. mar 2010

dadusinka.....zo srdca blahoželám k tehu 😵
Budeš mať vyššiu materskú, no výšku ti nepoviem, lebo neviem koľko platíš DNP a akú máš hrubú mzdu. Rozhodujúce obdobie pre výpočet je obdobie od 9.12.2009 - 31.12.2009 z DNP a zo zamestnania celý rok 2009. Kľudne môžeš po uplynutí 6 mesiacoch od prihlásenia dať zmenu na minimum a platiť minimum do nástupu na materskú. 🙂

dadusinka
15. mar 2010

Zuzka,
veľmi pekne ďakujem. 🙂

nikaivka
15. mar 2010

Prosím vás o radu. V januári som si začala platiť DNP. Ak by som otehotnela a porodila v tomto roku, tak ako je to s RO? RO sa počíta rok 2010? Ďakujem za vašu odpoveď.

sisacha
15. mar 2010

Tiez prosim o radu, V juny 2009 som sa dala pripoistit .Cize uz je to 9 meisacov co som pripoistena. Termin porodu mam na zaciatok maja. Mam po porode nadalej byt pripostena , alebo mozem uz pripostenie zrusit.A ak ho zrusim budu mi vyplacat do tych 7 mesiacov socialnu davku ? PS bola som riadne zamestana.

gapa
15. mar 2010

sisicha,
počas poberania materského z DNP nemusíš platiť poistné. Preto nie je rozumné sa odhlasovať, ked ti aj bez platenia plynú dni nem.poistenia z DNP. Najskôr by som sa odhlásila posledným dnom poberania materského. Ale ak dáš zmenu VZ napr. na minimum, tak môžeš aj v dalšom roku poberať nem.dávky z vym.základu z DNP v predchádzajúcom kalend.roku.

mamama11
15. mar 2010

ahojte kočky, tak vás tu čítam od zadu aj od predu a i keď som si myslela, že tomu pripoisteniu rozumiem, už som z toho úplný debil ☹
tak vás prosím aj ja o vysvetlenie 😖 skúsim popísať moju situáciu a vééééééľmi pekne prosííííím o radu, ako sa zariadiť 🙂
som zamestnaná od 1.10.2008, teraz sa pokúšame o ďalšie dieťatko a viem, že je možnosť sa nemocensky pripoistiť, nech mám vyššiu materskú. Teraz mám príjem v hrubom 315,34€ ☹ , chcela by som sa teda tiež nemocensky pripoistiť. Ak som dobre pochopila, mala by som si platiť z rozdielu medzi 1084,55 a 315,34, čo je zo sumy 769,21 - 4,4% - t.j.33,85 €. Ak by som čiste teoreticky tento mesiac otehotnela, tak do nástupu na materskú neubehne 270 dní, má vôbec zmysel začať si to platiť? Dostanem zvýšenú materskú keď nastúpim na MD, alebo nie?Ak áno, mám začať platiť hneď tých 33,85 €, či mi stačí najskôr len tých 1ň4€? A aká by mi potom vlastne mohla výjsť tá materská, ak si budem platiť toto dobrovoľné pripoistenie?
No dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne a hlavne dúfam, že pochopím odpoveď. Dnes som totiž bola na sociálke a tá mi to vysvetlila tak, že som z toho ešte blbšia. Vraj ak som zamestnaná a platí za mňa zamestnávateľ nemocenské, tak sa mi to nemôže prelínať s týmto dobrovoľným nemocenským, to mám akože dať výpoveď a platiť si len sama? Nepochopila som to.
Ešte raz sa omlúvam, ale som už z toho úplne blbá a potrebujem to vysvetliť úúúúplne po lopate.
Ďakujem krásne za odpoveď!!!!!

luckyfuk
15. mar 2010

ahojte kočky, tiež by som rada rada poradiť. Od 1.3.2010, som sa prihlásila na DNP, pričom si chcem platiť z maxima. Som zamestnaná, nepretržite 3 roky. Ak by som išla na PN a potom následne na MD, bola by mi vyplácaná vyššia materská? Priplácali by mi niečo zo soc. poist. aj v prípade PN? Pracovníčky soc.poist. neprejavujú veľkú ochotu poradiť.