Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

smejjka
15. jan 2011

@kvetinka211 Ahoj poprosila by som o radu, aku vysku materskej budem dostavat ked termin porodu mam 16.7. 2011 na matersku by som mala nastupit 3.6.2011 platim si DNP a som aj zamestnana cca 10 rokov, ale 270 dni bude az 23 juna 2011. Aby som dostavala z VZ 1116 € mala by som nastupit na matersku az po 23.6.? Alebo mozem aj toho 3.6? Vopred velmi pekne dakujem

mojmacik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mojmacik
15. jan 2011

@smejjka ALE TERAZ MA NAPADLO,ZE 270 DNI SA RATA DO DNA PORODU,LEN ALE VIDIS,NEVIEM KEDY TEDA POZIADAT Z DNP ☹ ...nechodim na tuto temu, len nahodou ma sem preplo a tak som sa zastarala

smejjka
15. jan 2011

ano to mi povedali ze do dna porodu sa rata 270 dni a mne to akosi nedoslo ze na matersku nastupim skor ☹ ,....

haluska10
15. jan 2011

Ahojte vedeli by ste poradit...
Od kedy dostavam matersku? To dostavam od toho 6tyzdna pred porodom ked idem na matersku? A ak do tooho 6tyzdna nebudem mat zaplatenych tych 270dni, tak co potom?

zitaje
15. jan 2011

@haluska10 Ja to chapem tak, ze ak do 6 tyzdnov do tp nemas tych 270 dni, tak nemas splneny narok na matersku. ☹ Opravte ma, ak sa mylim. Myslim, ze nestaci mat tych 270 do terminu porodu, lebo na matersku by si mala odist najneskor 6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu.

mici512
15. jan 2011

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o usmernenie, ak nastúpin na PN, platím si DNP, mám splnenú podmienku 270 dní, pracujem viac ako 2 roky, bude mi vyplatená zvýšena marodka aj tých prvých 10 dní ktoré platí zamestnávateľ, alebo až po 10. dni mám nárok na zvýšenu marodku.
Ak môj hrubý príjem je 719 eur, mesačne si platím ešte 18,20 eur do SP mám nárok na vyššiu PN ? Len si to chcem overiť či mi to pracovníčka vypočítala dobre. Ďakujem

tinara23
15. jan 2011

@smejjka
@haluska10 akonáhle uplynie 270 dní a vy dovtedy neporodíte, tak Vám vyplatia materskú z DNP, akurát soc. poist. počká kým uplynie 270 dní. Ráta sa to 270 dní do pôrodu, nie do nástupu na materskú.

tinara23
15. jan 2011

@mici512 ak máš splnenú podmienku 270 dní, tak aj tých prvých 10 dní máš nárok na PN z DNP. Jednu čast ti vyplatí zamestnávateľ (myslím tých prvých 10 dníˇ) a druhú soc. poist. za DNP.

nadenka8
16. jan 2011

Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradiť? DNP z minima si platim už dlho. Teraz chcem zmeniť na maximum. Lebo chceme druhe bábo. Len neviem. Môžem počas toho poberať OČR? započitava sa to do tych 270 dni ked poberam od nich davku? lebo v tedy neplatim že? nerada by som keby mi tam potom tie dni chybali

pancake
16. jan 2011

baby kamoska chce zostat tehu a nepracuje. chce si platit DNP. kolko je to maximum co si musi platit??? a ako dlho to ma platit?? to maximum myslim a odkedy zase to minimum 14 eur to bolo kedysi...
dakujem

andrejkag
16. jan 2011

ahojte,poradí mi niekto? od 15.1.2010 do 6.7.2010 som platila DNP 14 eur, 6.7.som sa odhlásila a 7.7.2010 som sa prihlásila so sumou 30eur (max.podľa môjho platu) od 1.11.2010 som na PNke, peniažky prišli ale ešte vypočítane zo sumy 14 eur. kedže od 7.7.2010 neprešlo tých 26 týždňov, stále som ešte na PN asi do 31.1.2011
o čo mi ide? myslela som si že za ten čas sa mi podarí otehotnieť bohužial nepodarilo sa, a teraz neviem ako mám ďalej platiť, 26 týždňov uplynulo teraz 10.1.2011 od posledného prihlásenia 7.7.2010
mám sa odhlásiť a prihlásiť sa až ked budem tehotná? ( do 8tt ) alebo požiadať o zmenu a platiť z minima? v práci nás v zime nútia na pnky, tak ak by sa mi nepodarilo otehotnieť určite využijem aspoň PNku v zime novenber december 2011, čo je pre mňa najvýhodnejšie??? ďakujem za každú radu 🙂

haluska10
16. jan 2011

@tinara23 Tak vlastne ked si splatim tych 270dni a potom sa mi narodi babo, tak dostanem az po narodeni matersku? Takze tych 6tyzdnov co sa ide na matersku pred porodom za to sa peniaze nepoberaju?

gapa
16. jan 2011

@haluska10
pre nárok na materské je podstané mať splnenú podmienku byť aspon 270dní nem.poistená v posledných dvoch rokoch pred skutočným dnom pôrodu (tj. nie pred nástupom na md). t.j. môže byť PTP dajmetomu 31.12., nastúpiš na md dajmetomu 19.11. (6týž. pred ptp, nerátala som, no tuším to tak je). Ak namáš do 19.11. splnených 270dní nevadí. Ak 270den DNP je napr. 1.12. a ty porodíš 2.12., tak je to ok, podmienky sú splnené. Ak by si ale porodila 1.12. alebo skôr, tak nárok na mateské nevzniká, ak nemáš v období dva roky pred pôrodom aspon tých 270dní NP, tj. ak porodíš 1.12.2011, tak v období 1.12.2009-30.11.2011 (ku dnom trvajúceho DNP možno prirátať dni akéhokolvek UKONčeného nem.poistenia v tomto období).

Ak teda podáš žiadosť o materské a do dna nástupu na md nemáš 270dní splnených, tak budú na SP čakať na doručenie rodného listu dieťaťa. Až z neho zistia, či si tých 270dní splnila. Ak splnila, tak ti priznajú nárok na materské spätne od nástupu na md, tj. od 19.11. vid vyššiespomínaný príklad. Za obdobie poberania materského netreba platiť poistné, tj. ak by ste zaplatili, tak tam máte preplatok.

haluska10
16. jan 2011

@gapa Dakujem za info tak je dolezite platit si 270dni a 26tyzdnov nepretrzite DNP.... To je vsetko dakujem este raz

gapa
16. jan 2011

@nadenka8
ak platíš dlhodobo len z min., tak je najhlavnejšie sa odhlásiť a nanovo prihlásiť do 8tt, rsp. skôr, aby od posled.prilásenia do nástupu na md uplynulo aspon 26týž. Aj dni poberania nem.dávky (nem., ošetrovného) sa rátajú do plynutia 26týž a aj do trvania DNP, ak sa neodhlásiš. 270dní sa ráta dva roky dozadu pred pôrodom, tj. tam už teraz predpokladám nemáš probléím, ak píšeš, že platiš dlhodobo.

gapa
16. jan 2011

@haluska10
len trochu poopravím:
nie je presné, že 270dní PLATIť, ale aby TRVALO aspon 270dní. To môže byť niekedy rozdiel (vid moja predchádzajúca odpoved).

nadenka8
16. jan 2011

@gapa Ďakujem za odpoveď. Z minima si platim už takmer dva roky. Čerpala som z neho očr.

andrejkam
16. jan 2011

Novinky k OČR:

Príklady:
DNPO si uplatnila nárok na ošetrovné od 31. 12. 2010. Podmienka 270 dní
nemocenského poistenia sa nesleduje.
DNPO si uplatnila nárok na ošetrovné od 1. 1. 2011. Podmienka 270 dní
nemocenského poistenia sa sleduje.
Poistenkyňa si uplatnila nárok na ošetrovné z dôvodu ošetrovania chorého
syna od 3. 1. 2011 do 12. 1. 2011 a súčasne z dôvodu ošetrovania chorej
dcéry od 6. 1. 2011 do 15. 1. 2011. Ošetrovné sa jej vyplatí za obdobie od
3. 1. 2011 do 15. 1. 2011 len raz napriek skutočnosti, že v období
od 6. 1. 2011 do 12. 1. 2011 ošetrovala súčasne dve deti.

mirca
17. jan 2011

Ahojte, určite to tu niekde je spomenuté ale nestíham to všetko čítať: 😒
Pri prvom bábu (rodila som vo februari 2010) som bola DP, odhlásila som sa a teraz som zistila, ze som v siedmom tyzdni.....stiham sa prihlasiť znova?

andrejkag
17. jan 2011

@gapa ahoj, ak som to dobre pochopila tak sa môžem kľudne odhlásiť ( mám platené už 270 dní ) a prihlásim sa z max. až jak zistím že som tehu do 8tt. , alebo 26. týž. pred nástupom na PN ? (kedže máme planovane pnky)

mima595
17. jan 2011

@mirca - ano stihas, ale kazd den ti je drahy 😉

gapa
17. jan 2011

@andrejkag
no vlastne môžeš sa odhlásiť. Ale potom po novom prihlásení ak vznikne pn prvých 26týž., zase bude rátaná nemocenská z minima.

gapa
17. jan 2011

@mirca
súhlasím s mima, každý den je podstatný. Potom si dobre ale vyrátaj, aby si nastúpila na md najskôr po uplynutí 26týž, tj. najskôr na 183tí den dnp (samozrejme rátam od posledného prihlásenia), ale musí to byť najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti o materské.

mirca
17. jan 2011

Vrátila som sa zo sociálky. Pani sa tvárila, ze mi nič nevie povedať dopredu, všetko sa uvidí až ked jej predložím žiadosť na materskú ... bo to taký problém pohladať v počítači a približne spočítať 😖 .
Ešte spomínala, že zároven potrebujem odovzdať zamestnávatelovi žiadost o poistenie...nemáte s tým skusenost?

mirca
17. jan 2011

@gapa @mima595 vďaka za odpovede 😉

andrejkag
17. jan 2011

@gapa tak čo by si mi odporúčila? momentálne platím 30eur, mám tam aj nejaký preplatok, lebo počas PNky som tiež platila čo som nemala, chystám sa tam na týždeň. mám si to len zmeniť na minimum? a ak by som šla na pn v novembri, tak stále by mi rátali od posledného prihlásenia 7.7.2010 z max.? ak dobre viem tak tento rok mi rátaju z minulého roku, nie?

mirca
17. jan 2011

hlavne som si nebola istá, či sa tie predchádzajúce dni počítajú

gapa
17. jan 2011

@andrejkag
môžeš dať aj minimum. Ale potom treba nejako reagovať, ak by vychádzal nástup na MD až v r.2012!!! a to do 8tt!!! (aj ked zákon, čo bude platiť v r.2012 nepoznáme, ak budú zmeny) lebo oboje sa trochu vylučuje, resp. tam treba potom dosť si dať bacha, podla KONKRETNYCH DáTOMOV!!! tj. neexistuje univerzálna rada.

chlpacik
17. jan 2011

Pekny den prajem dámy.
Zacala som si platit od 1.1.2011 DNP z minima,(14,47)eur. Som nezamestnana, este som nepracovala. Chcem sa opýtať, či ak si budem platit minimum kym neotehotniem, a potom ak otehotniem do 8tt si zmenim na maximum budem dostavat max.matersku??? Poradi zakonom zdatna osoba?
Dakujem velmi pekne ;)