Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
6. jan 2011

@gapa ahoj chcem sa spytat k @adnil1927 prečo nemá nárok na dorovnanie materského keď nastúpila na materskú v decembri a platila DNP 270 dní? som myslela, že aspoň počas materskej by na to mala nárok.
dík

miah
6. jan 2011

@gapa a ako to je prosim ta s tou platbou DNP za december? uz ma byt v tej novej vyske?
ak som zaplatila po starom, mam im este poslat 0,03€? 😅

miah
6. jan 2011

@tinara23 myslim, ze na dorovnanie materskeho je narok az ked sa dieta narodi

gapa
6. jan 2011

@mia1111
ak by si dala len zmenu, tak by sa ti rátalo materské z VZ v predchádzajúcom kal. roku a nie z nového VZ.
V podatate súhlasím s tým, čo píse anib. Ak teraz napr. nečerpeš očr s dnp z minima, tak sa môžeš aj odhlásiť. Potom je podstatné, nastúpiť na MD až po uplynutí 26´týž. od "poslendého prihlásenia na DNP, čo vychádza pri prihlásení do 8tt a nástupe na MD 6týžd. pred PTP.

gapa
6. jan 2011

@jar2011
môžeš platiť až do nástupu na md, hlavne ak si chceš ponechať dnp aj po ukončení poberania materkého.

Ked dostaneš žiadost o mateské od gynekologa (predpokladám máš len dnp, žiadne iné nem.poistenie), tak ho vypíšeš, podpíšeš a odnes na SP. Lepšie si urobiť kopiu a nechať potvrdiť prevzatie SP (aj pre teba, aby si nezabudla, čo máš spraviť po pôrode = oznámiť rodné číslo zaslaním RL dieťaa)

a po pôrode nezabudni sa prihláseiť na dôch.poistenie štátom do SP. Informuj sa už skôr a zober si tlačivá.

Po ukončení poberania materského treba znovu začať platiť dnp, potom si môžeš rozmyslieť, či prísp. neznížiš VZ, ale nerob odhlášku, ked si predtým platila od začiatku z maxima!!!

gapa
6. jan 2011

a chceš pokračovať v DNP

jar2011
6. jan 2011

@gapa ano chcem-ale chcela by som si ho po materskej znižiť na minimum..... 😕

gapa
6. jan 2011

@mariro
poistené, čo si platiš na dNP sa môžu zahrnúť do výdajov, tj. tak isto ako poistné čo platíš zo mzdy. Samozrejme sa do dá len ak si mala nejaké zdanitelné príjmy (materské, ošetrovné ani nemocnekssé zdanit. príjmom nie su). LEbo rozdiel zdan. príjem mínus výdaje na poistné môže byť najmenej nula, tj. nedá sa isť do mínusu.

ak si uplatnuje odpočet manžel, tak vtedy aj ošetr., materské, nemocenské sa ráta do vlastného príjmu manželky a poistné sa od toho odrátava.

gapa
6. jan 2011
gapa
6. jan 2011

@anamor
ak si prihlásená z minima 319,xxeur, tak automaticky od 1.1.2011 si poistená z VZ 329,xx eur (tie drobné sa mi nechce hladať, ako to je a bolo). Takže len vo februári začneš platiť nie 14eur ale tých tušíj 14,47eur (sumu si over). Ja si tiež tak platim.
A tiež som zistila, že č.u je v ba okolie iné, ale chvalabohu ma to napadlo sa spýtať pri novom prihlásení v oktobri a teda chodila som zatial osobne platiť, nie cez účet.

ak nastupuješ na md v priebehu mesiaca, tak áno, treba zaplatiť len alikvotnú časť.

zrušiť môžeš kedykolvek, no nie je rozumné skôr ako posledným dnom poberania materského. Lebo dni ti plynu aj bez platenia, tak je škoda sa odhlasovať skôr.

andrejkam
6. jan 2011

@gapa Ahoj gapa,chcela by som ta poprosit o radu pre moju kamaratku.Pred RD nemala ziadny PP /3 x prechadzala z RD na RD .Od 1.7.2009 je na neplatenej materskej dovolenke.Tohto roku od 1.9.2011 jej dcerka nastupuje do MŠ do prípravky a ona by sa mala hlasit na Up.Chcela by som vediet ci by sa jej oplatilo teraz zacat platit si DPvN z max.VZ a ci by jej tym v septembri vznikol narok na podporu.Dakujem za odpoved.

gapa
6. jan 2011

@lulka78
tak u teba to vychádza zatial optimálne. Ak si si platila cca 4mesiace z minima, odhlásenie a prihládenie na DnP cca v 7tt,
Ak máš PTP 25.8.2011, tak nástup na MD je v rozmedzí 8-6týžd. pred PTP t.j. najskôr 30.6. najneskôr 14.7.
ak si sa teraz prihlásila na dnp z maxima od 6.1., tak 26týž. končí 6.7., tj. na Md treba nastúpiť najskôr 7.7.2011 a teda ani neporodiť skôr.
Inak je to ok a platiť v správnej sume 🙂
predpokladám iné nem.poistenie nemáš.

gapa
6. jan 2011

@andrejkam
toto je téma o inom, ale neoplatí sa jej, ked je už viac ako 1rok nezamestnaná. Lebo ona nečerpe RD, ak jej netrvá pracovný pomer. Musela by sa zaregistrovať na UP až po dvoch rokoch platenia DPvN.

gapa
6. jan 2011

@tinara23
lebo nárok na RP (a teda aj dorovnanie do výšky RP, lebo aj pri dorovnaní ide stále o rodič.príspevok, ktorý upravuje rovnaký zákon = Zákon o RP) vzniká z dôvodu starostlivosti o dieťa, nie z dôvodu vzniku nároku na materské (to upravuje zákon o sociálnom poistení). A nárok vzniká odo dna vzniku starostlivosti o dieťa. tj. najskôr odo dna pôrodu.

kisska
6. jan 2011

@

mia1111
6. jan 2011

@gapa - ďakujem 😉 . Urobím tak, že teraz sa odhlásim a prihlásim sa, keď sa začneme snažiť. 😀 Snáď to budem stíhať 😉

gapa
6. jan 2011

@miah
záleží ako platíš.
Ak si platila za december v decembri alebo do 8.1. 2011 (resp. vzhladom na to, že je 8.1. v sobotu, tak sa dá do 10.1. tuším, no to radšej nespomínam), tak bolo treba zaplatiť len 14eur (lebo sa za obdobie do 31.12.2010 zaokrúhluje na desaťcenty nadol.
Za obdobie od 1.1.2011 sa už zaokrúhluje na centy nadol. Teda do 8.2.11 treba zaplatiť už 49,13eur

tj. 1116,75eur x 4,4% = 49,137eur
nadol zaokrúhlené
na desaťcenty je 49,10eur,
na centy je to 49,13eur

miah
6. jan 2011

@gapa dakujem, platila som 5.1 za december 49,10€.. takze vo februari poslem uz 49,13€ 😉

anamor
6. jan 2011

@gapa dakujem velmi pekne, potrebovala som si to utvrdit, ak este mozem mam este takuto otazocku, uz som pisala vyssie, no skopirujem

este mam otazocku - netyka sa to mna
kamaratka si platila dnp v obdobi od 1/2010, na MD nastupila 12/2010, bude mat narok na cerpanie DNP, aj ked slo o zaciatok platenia a nasledne aj nastup na MD v priebehu toho isteho roku /predosly rok si neplatila/, ostatne podmienky ma splnene, 270dni a pod. dakujem.

andrejkam
6. jan 2011

@kisska pisala si mi nieco?...prisiel mi len zavinac 😒

gapa
6. jan 2011

@anamor
samozrejme že má kamarátka nárok na materské. Jej rozhodujúcim obdobím z dnp nie je predchádz. kal. rok, ale obdobie od prihlásenia do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD.
T.j. ak sa prihlásila napr. od 2.1.2010 a nástup na md v dec. 2010, tak materské sa vyráta z vym.základov v období 2.1.-30.11.2010.

anamor
6. jan 2011

@gapa dakujem, myslela som si to, len som si chcela byt ista 😉 si velmi zlata, ze svoj cas venujes odpovedaniam na tak narocne a roznorode otazky 😉

gapa
6. jan 2011

@anamor
🙂 chcela som dať tvoje meno môjmu najmladšiemu dieťaťu, no nakoniec to nebola Romanka ale Riško 🙂

andrejkam
6. jan 2011

@gapa Dakujem budem ju informovat.... 😢 ....tam kde byva je take najst pracu ako ihlu vo veeelkej kope sena.

anamor
6. jan 2011

@gapa
mozno do tretice to vyjde, apropo u nás v hre je teraz aj riško 😉 no uvidíme, kedže rodinná rada sa ešte nevyjadrila 😉

gapa
6. jan 2011

@andrejkam
v tom prípade poradím tolko, že podla mna, ak sa zákon o RP a zákon o soc.poistení v danom nezmení, tak môže byť dôch.poistená štátom až do 6rokov dieťaťa, ak si skôr nenájde prácu na prac.pomer. Pre dôchodkové poistenie nie je dôležité, či dieťa chodí do škôlky na 4 hod, alebo na 8hod.
Ale pre zdravotné poistenie to dôležíté je (aspon do 31.12.2010 bolo a novelu som nepozerala ešte!), tj. zdr. predpokladám môže byť poistencom štátu už nie ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov (ak by chodila do škôlky viac ako na 4hod. denne). Ale ak sa zaregistruje na UP, tak bude zdr. poistená ako uchádzač o zamestnanie a dôch. ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov (tam platí definícia riadnej star. o dieťa zo zákona o rodič.prísp. nie zo zákona o zdr. poistení)

ale neplatí to po dovršení 6rokov, to si musí dať odhlášku do 8dní. A ak sa zamestná na PP, tak tiež do 8dní treba odhlášku (čo nastane skôr).
Samozrejme, ak sa v neičom zmení zákon, tiež treba to sledovať.

gapa
6. jan 2011

@anamor
😀 tretie už nie, stačia dve a mám už svoje roky 🙂
ved uvidíte, čo rada rozhodne. Tak hlavne vela zdravíčka 😉

andrejkam
6. jan 2011

@gapa budem tlmocit.....dakujem

effie81
7. jan 2011

Ahoj @tinara23 mohla by som ta poprosit o radu?
18.februara 2011 mi konci RD so synom,PP mi stale trvá,od maja 2010 si platim DNP z max VZ,270dni mi uplynie zaciatkom februara,takze po skonceni RD by som chcela ist na PN kym nenastupim na druhu matersku,termin PP mam 11. maja.2011.Od 1.1.2011 si mozem znizit DNP na minimum,aby som si nepokazila max matersku,vsak?Nie odhlasit a znova prihlasit z minima ale len znizit to co mam,vsak? A este,ked si to znizim,tak musim platit to minimum(14,xx) aj ked mam predpokladany vymeriavaci zaklad okolo 550eur?Lebo teraz si platim 47,7 lebo mi vtedy na SP povedali,ze si musim platit max aj ked mi trva PP a nemozem si odratat predpokladany vym.zaklad od max VZ a platit iba rozdiel.Takze tam sa ich nechcem radsej na nic pytat,lebo mi poradia zas nieco od veci.Dakujem.

nana85
7. jan 2011

Ahojte,mozem poprosit o radu?18.5.2010 som si zacala platit DNP z minimalneho vym.zakladu.v juli vsom otehotnela a PTP mam 12.4.2011.zvysit som to hned nemohla,vymeriavaci zaklad som zvysila od 1.12. na maximum.na MD by som mala ist koncom februara.od 15.12.som aj zamestnana.malo vobec zmysel platit si to DNP a zvysovat ten zaklad?pocula som ze mi to budu ratat iba za minuly rok.