Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

luna303
2. dec 2011

@michaelapillarova hlavne na nich mieri. Vôbec sa mu nepáči, že zamestnanci využívajú možnosť DNP. Tých sa chce striasť. No nech sa nehnevá. Ja som tiež zamestnaná, ako som písala vyššie mám v hrubom 530 € a materská by mi vyšla podľa jeho 65% 344 €, viem že niektoré majú ešte menej, ale presne tie vedia, že na uživenie a riadnu starostlivosť dieťaťa je tých 340 € málo a nech sa nečuduje pán minister, že sme sa dali pripoistiť nech môžeme poberať materskú aspoň 600€ veď čo je to pre ženu čo má deti? raz dva odídu aj tie peniaze. On sám vyhlásil, že jeho denné vreckové čo minie je 400 €, tak potom o akej luxusnej materskej hovorí? môže sa hanbiť aj on aj tí čo ho podporili!

luciqixina
2. dec 2011

@milena35 teraz som to docitala....... kto to kedy videl setrit na matkach s detmi .....farizejstvo.... 😠

petronelka1
2. dec 2011

@milena35 Tak to je pravda. A ešte nech niekto rozpráva o tom, prečo nemajú mladé rodiny deti, max. 1-2. No podľa mihálových super 65 % si niektoré prilepšia ale pre väčšinu z nás to bude len almužna. Viem sama, ako mi pri prvej materskej pomohla možnosť sa pripoistiť. Pán minister by mal asi zájsť do obchodu s detskými vecami a potrebami. 😠 A čo bude ďalší bod tejto vlády??? Zrušiť príspevok pri narodení dieťaťa?? (myslím príspevok pri narodení 1,2,3 dieťaťa.) Tento štát podporuje len tmavších neprispôsobivých spoluobčanov. Sama som zažila, aký mali luxus v pôrodnici, všetko im dali a keď sa niektorá sestra príp. doktor ozvali, tak hneď bola od nich odpoveď, že sa pôjdu sťažovať, že sú diskriminované. 😠

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 ale preco sa vyhovara na zeny co poberaju matersku? ved len taky to moze zneuzivat co ide na PN, ked je chory,ale ako tehotna, otehotniet nie je jednoduche, mal to nechat ako prilepsenie ku materskej a nie to este aj nejako obmedzovat a si mysli, ze taka zena co ma HM 400 eur abo kolko, ze tej sa neoplati platit DNP? to je hlupost, ale im je to jedno, keby aspon jeden mesiac dostal 190 eura, tak by videl, hlupak jeden, ale co nam pomoze, ked on to ani necita.

andrejkam
2. dec 2011
michaelapillarova
2. dec 2011

to uz asi zacina konec sveta....

luna303
2. dec 2011

@enika je to obyčajné vydieranie!!!! čiže mi PÁN MINISTER dáva možnosť, buď zaplatím zo svojho v čistom 400 € platu 140 aj niečo na jeho sociálny balík, alebo ma z DNP od 01.02.2012 zrušia. Tak ďakujem pekne!

milena35
2. dec 2011

No..mne sa tu nieco nepozdava.....ak som povinne dochodkovo poistena statom,ako osoba starajuca o dieta do 3rokov...malo by platit,ze si mozem samostatne platit dnp a dpvn........ked to plati u Szco..........neviem..neviem...ako doriesia...nezamestane na rodicaku...

luciqixina
2. dec 2011

@michaelapillarova sak niekto to predpovedal ze 21.12.2011 skonci 😀

michaelapillarova
2. dec 2011

@luciqixina tak to dovtedy stihne skoncit

vladka1828
2. dec 2011

@andrejkam ....akurát som to dočítala ...vrrrrr.......otázka: Prečo bolo treba zmeniť dobrovoľné nemocenské poistenie:
V praxi sa totiž využívalo tak, že za minimálny vklad získal človek doslova luxusnú dávku.

úchvatné, tak nám to radšej zrušili, aby si náhodou mamičky s deťmi neužívali prílišný luxus.....ved to je choré, lebo tú zvýšenú dávku by aj tak poberali len 34 týždňov a potom zvyšné mesiace by mali len 190 €!!!.....najlepšie je šetriť na mamičkách, prečo si oni neznížia platy? na vlastné sa ťažko siaha, čo? 😠 😠 😠....oj ale ma naštval 😒

fopardi
2. dec 2011

ahojte musim sa vyjadriť aj ked sa ma momentalne už DNP netyka pretože si ho už davno neplatim ale presne ako píšu baby treba sa isť pozrieť kolko stoja jedny topanočky a podobne veci no zase spravili zakon iba pre tych ktorym nebude chybať mesačne nejakych 300eur aby si mohli zaplatiť cely balik ak ma niekto navyše mesačne 300eur na doplacanie tak asi ani nepotrebuje matersku 600eur ale čo ine sa dalo čakať hlavne že pan minister tu pred volbami osobne radil mamičkam ako si navyšiť matersku -no on sa dostal kam chcel a ostatnych treba utopiť ale ved čo sa budeme rozčulovať ☹ ale je to minimalne smutne
ale ine som sa chcela opytať kedže som počas materskej dostala vypoved a chybovalo mi pol roka nato aby mi po skončeni materskej vznikol narok na podporu tak som si začala platiť dobrovolne v nezamestnanosti a ked to vo februari zanikne tak mi budu chybať dva mesiace aby mi vyšiel narok na podporu takže super teraz akože som peniaze hadzala do studne či ako ??? nech dalje robia zakony pre určitu skupinu ludi -to že niekto pobera 600eur a nepohne ani palcom a vychovava (ak sa to da vobec tak nazvať da že vychovava ) zase len skupinu darmožračov kt. budu štat len a len vycicavať im očividne nevadi
fuj fuj fuj

luna303
2. dec 2011

@michaelapillarova to máš pravdu, ide sa búchať do pŕs, že on presadil 65% zvýšenie, no mňa konkrétne tým zrušením DNP obral o 306 € cca. A peniaze čo sme vrazili do DNP už nám nikto nikdy nevráti. Je rozdiel pobrať materskú 600 a 340 €. Aj tých 600 je málo pri dieťati a s rodinou ak ich je viac. Veď všade idú ceny hore, všetko sa zdražuje. Veľmi som chcela bábätko, ale človek sa aj zamýšľa nad tým, že tohto sveta mám porodiť dieťa? kde všetko kolabuje, celá únia, euro, všade kríza, nikto nevie čo bude a už tehotné nebude mať kto ani odrodiť, keď lekári štrajkujú. Čo nás čaká, neviem! 😨

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 "Plošné zvýšenie materského všetkým zamestnaným mamičkám je určite spravodlivejšie, ako keď si dnes navyšujú dávku len tie, ktoré poznajú výhody dobrovoľného nemocenského poistenia," konštatuje minister Mihál. Tak to znamena, ze platim zbytocne, uz je to iste?

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 presne tak a clovek ked ide na spoved a povie fararovi, ze sa brani pocasia, tak farara ide roztrhnut, ale v dnesnej dobe je asi hriech priviest dieta na svet, ked niektore mamicky nemozu vyzit z vyplaty do vyplaty a ked usetri socialna poistovna, tak nech vrati usetrene peniaze, hlupak jeden

czechzuzanaba
2. dec 2011

@luna303 nevim vubec, co je v tom novem zakone, ale dnes co jsem videla, tak se Mihal tak vyjadril, ze nikomu nic nepropadne...ze kdo si doted platil, a nebo uz zacal platit, tak bude mit moznost to jeste vyuzit....nebo se pletu? 😕

luna303
2. dec 2011

@andrejkam vraj luxusná materská, že sa nehanbí, 600 € je pre ňho luxusná materská 😠

luna303
2. dec 2011

@michaelapillarova už je to isté 😖

rijenka
2. dec 2011

Ahojte. Mohla by som sa spytat? Podla tych zmien v novele, ktore sa chystaju od noveho roka, ak budem DNP, tak si musim zaplatit cely balik, ze? To znamena, ze nebudem platit 4,4 percent z vymeriavacieho zakladu, ale viac (neviem presne kolko, niekde pisu 19 percent, inde 35). Ale to budem odvadzat kazdy mesiac alebo ako dlho? Dakujem za odpoved.

nelynka
2. dec 2011

@luna303 on by si zo 600e ani zadok neutrel, nie to este vyzit a zaobstarat male dieta..vrrrrrrrr

lubkasungirl
2. dec 2011

@milena35 no...myslim,ze socialnym netvorom II. je prave on sam - MIHAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 a rusis to?

luna303
2. dec 2011

@michaelapillarova presne, nech nám vráti aspoň čo sme tam vrazili, do štátneho rozpočtu. 30 € som platila do štátnej kasy mesačne a nikto mi to nevráti späť, mám taký pocit, že si to ministerstvo soc. vecí a rodiny rozdelí na vianočných odmenách, preto to asi prešlo v rýchlom legislatívnom konaní. Môžu sa hanbiť, nech si balík peňazí hľadajú vo vlastných vreckách a nie v našich.

michaelapillarova
2. dec 2011

@michaelapillarova som mu pisala email, len neviem ci to jemu dojde

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 som mu pisala email, len neviem ci to jemu dojde http://www.jozefmihal.com/kontakt

luna303
2. dec 2011

@czechzuzanaba bude mať možnosť si platiť aj naďalej, ale len v tých jeho sociálnych balíčkoch, ktoré predstavujú zvýšenie z 4,4% na 35,15% mesačne. A ktorá budúca mamička si to môže dovoliť???

czechzuzanaba
2. dec 2011

@luna303 ano? no zase v TV rekli asi jen pul pravdy..... 😒

kvetinka211
2. dec 2011

Mna by teda velmi zaujimalo ako to chcu poriesit pre studentky a doktorandky ... uz sa ma to pomaly ani velmi netyka, ale pocas studia som si platila dnp prave preto, ze "keby nieco" ...
Do roku 2004 platil za vsetkych studentov VS soc. poistenie stat, do roku 2008 za doktorandov (cast za zamestnavatela). Ked to zrusili, povedali, ze ved si mozme platit DNP. No momentalne po novom to vychadza tak, ze ak chce mat studentka aspon 213 eur matersku, musi si platit 115,65 EUR mesacne (!) DNP. Samozrejme ze je to blbost, lebo viac dostane ked pojde rovno na rodicovsky prispevok. Ak by chcela maximalnu, musi zaplatit 964,86 EUR mesacne. Cize studentky nemaju realne sancu sa socialne poistit. Myslim ze momentalne je pre zeny naozaj vyhodnejsie ist hned po strednej do roboty, odrobit par rokov a mat deti ...

luna303
2. dec 2011

@nelynka dala by som mu 600€ a malé dieťa na mesiac ako by sa vedel postarať. Hlavne, že predtým bral peniaze za to, aby radil, ako čítať medzi riadkami zákona a obchádzať zákon, že menej platiť a viac brať a odrazu robí opak. Nech sa hanbí! Dnes ani tých 600 € nedostála 3/4 matiek na Slovensku.

milena35
2. dec 2011

@fopardi ... Ja som podobny pripad,len ja uz mam podmienku na podporu splnenu......nemusis sa obavat....tie dva mesiace by som si zaplatila balik poistenia,aj ked z minima...ono to troska znizi vysku podpory,ale nebude to moc....a eura dostanes.....NO STRES.....teraz mas rodicak? lebo ,ten budes musiet prerusit a nech si ho zoberie muz...tak bude aj podpora aj RD....