Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

monikasun
23. apr 2010

na matersku sa uz tento rok urcite nedostanem, kedze nam nevyslo IVF, takze aj keby to najblizsie vyslo, tak to bude aktualne az v buducom roku 🙂

mariro
23. apr 2010

no kedze to budes platit a vyuzivat z tohto roku ten VZ tak postupuj tak dalej,budes to mat presne na kazdy mesiac...ano je to 4,4%...ja som napisala len 4%...to bol preklep....a ked by si zaplatila napr. viac, tak ti vratia preplatok...ale v podtstate teraz postupujes spravne...kedze sa pripravujes az k buducemu roku.....je to dobre....pri takychto veciach treba zadat hned vsetky informacie , ktore su dostupne,lebo kazdy pripad je svojsky,teraz uz rozumiem tvojmu postupu a je spravny

monikasun
23. apr 2010

oukej, tak to som rada, ze je to v poriadku. len som potrebovala uistit, ze sa nic nestane, ak nahodou zaplatim menej, ako mam (ale za par dni na to to doplatim)...lebo platim kazdy mesiac do 8.dna, ale skutocnu HM za to obdobie viem az niekedy okolo 15.teho, ked mame vyplaty 🙂 takze to vzdy len tak odhadujem a potom to spatne kontrolujem. Ale ked sa nic nedeje, ak je tam mensia suma, tak v poho....tak ti krasne dakujem a prajem pekny den 😉

mariro
23. apr 2010

radsej zaplat o par € viac ako bi ti malo chybat....inak ak by ti chybalo nic sa nedeje o par € by ti vysla materska mensia ak to nie je zavratna suma,takze aj tak nie velky problem....ja platim tiez viacej kazdy mesiac a preplatok ti vratia ak pozaidas potom o vyuctovanie a nemusis sa trapit kazdy mesiac

rianka7
25. apr 2010

ahojte,
precitala som si vacsinu prispevkov ohladne tejto temy, ale preistotu sa chcem poradit, aby som neurobila chybu, lebo okrem toho co som sa tu dozvedela, mi nema kto poradit ☹ bola som aj na socialke, ale ochota ziadna... a uz to riesim asi 2 mesiace, preto chcem konecne zacat.

kedze teraz koncim skolu, a este som nepracovala, chcem si zacat platit DNP. viem, ze je zmena mozna az po 6 mesiacoch, ale z toho co som si tu precitala, je mozne sa odhlasit, a znovu prihlasit? lebo to by bolo asi pre mna vyhodnejsie, ako urobit zmenu. najprv som si myslela, ze je lepsie zacat s najvyssou sumou, ale to asi nie je dobre, lebo by som to mozno zbytocne preplatila. tak som rozmyslala, ze by som zacala s najnizsou sumou, a keby som zistila, ze som tehotna, odhlasila by som sa, a znovu prihlasila ale s najvyssim VZ. je mozne sa odhlasit a znovu prihlasit aj zo dna na den?

a este ma zaujima, keby som zacala pracovat, mam DNP zrusit, resp. prerusit, kedze by mi to platil zamestnavatel, alebo pokracovat s najnizsim VZ?

sofinka2009
25. apr 2010

Ahojte.neviete niekto ktory den v socialnej poistovni vyratavaju kolko clovek v mesiaci marodil kolko ,€ mu vyplatia?chela som si vyratat kolko by som mala dostat ale neviem ktory den to rataju ja marodim od 19.4. a budem az do konca maja..............a chem sa spytat tiez kolko mam teraz zaplatit poistne za tych 18 dni? ja platim z maxima len neviem presne najst kolko to je,V postovni mi to necheli vyratat iba ze si mam dat pozor a vyratat to presne dakujem za rady

epaula7
25. apr 2010

ahoj gapa,

chcela by som sa ta spytat, ze ci to oslobodenie od platenia na DNP plati len pocas materskej, alebo aj pocas poberania rodickovskeho prispevku ? nieco som pocula o tom, ze to oslobodenie trva do dvoch rokov.

ak o tom nieco vies, tak by som ta poprosila o radu

dakujem velmi pekne uz vopred

gapa
25. apr 2010

len počas poberania nem.dávok (z DNP), určite nie počas poberania RP!!!

luna22
26. apr 2010

26 týždňov čo si mám platiť, môžem byť aj na PN?

mia1111
26. apr 2010

ahoj gapa,
chcem sa opýtať, tento mesiac mi skončila MD, takže pokračujem v platení DNP. Bábo plánujeme možno na budúci rok?... neviem, uvidíme, ako to vyjde. Zaujíma ma ale, či môžem byť PN počas poberania zvýšeného RP a aké dávky vtedy budem poberať (či AJ zvýšený RP aj PN?). Som s toho truhlík, nerozumiem tomu moc, len ma zaujíma, či to má nejaký zmysel naďalej si platiť DNP, keď o druhé bábo sa začneme snažilkovať na budúci rok 😀 . Veľmi pekne ďakujem vopred za odpoveď

mariro
26. apr 2010

mia1111-ja by som si platila na tvojom mieste dalej,pretoze pocas RD mozes cerpat PN alebo osetrovne na dieta a peniazky sa ti vratia.Ja to takto planujem tiez. Oplati sa to urcite. 🙂

marus13
26. apr 2010

ahojte, prosim vas viete mi poradit? v tehotenskej knizke mam nastup na MD 30.8. az 13.9.2010. Robim od roku 2006, takze nemocenske poistenie mi platili zamestnavatelia súvisle. Z vasich prispevkov som vyrozumela, ze materska je 55% z vymeriavacieho zakladu za rozhodujuce obdobie u mna to je januar - december 09 - je to naozaj tak.? Problem je ze V decembri 09 sa mi vyrazne zvýsil plat (cca 300 eur mesacne) a obavam sa, ze toto moje zvysenie sa mi nejako velmi nezohladni v materskej, som zvedava ze aku dostanem matersku 😒

mariro
26. apr 2010

marus13-spravia ti priemer za 09 rok ,takze nemaj strach budes to tam mat zaratane...aje to naozaj 55% z hrubeho vymeriavacieho zakladu. 🙂

gapa
26. apr 2010

mia,
jedine v prípade, že by si poberala nem.dávky (nemocenské alebo ošetrovné) úplne celý kalend.mesiac (t.j. ani jeden den by si nebola bez dávky nem.poistenia), tak by si za ten mesiac nemala nárok na rodič.príspevok, lebo poberanie nem.dávky sa považuje v zmysle zákona o RP ako zárobková činnosť.

alelo1
26. apr 2010

ahojte, konecne mi napisali zo soc. poistenie stanovisko, tak tu je:
v súvislosti s Vašou žiadosťou o stanovisko vo veci nároku na materské, oznamujeme nasledovné.
Nárok na materské vzniká (t. j. aj podmienky nároku na materské,
okrem podmienky 270 dní nemocenského poistenia, sa posudzujú) najneskôr
ku dňu, ktorý pripadá na začiatok 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu,
t. j. ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského. Splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom sa sleduje
k skutočnému dňu pôrodu. Do tohto obdobia sa okrem aktuálneho nemocenského poistenia započíta obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Z uvedeného vyplýva, že za predpokladu, ak by ste v období posledných dvoch rokov pred pôrodom boli nemocensky poistená ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba menej ako 270 dní, nárok na materské z uvedeného nemocenského poistenia by Vám vznikol iba za predpokladu, ak v sledovanom období budete
mať ukončené povinné nemocenské poistenie zamestnankyne.

takze ak sa teraz zamestnam na 2 mesiace, splnim podmienku 270 dni, a v case porodu uz nebudem zamestnana, mala by som mat narok na materske, tak vam dam v septembri vediet, ako to dopadlo....

rianka7
26. apr 2010

poradite mi prosim niekto, ci zamyslam spravne?

mia1111
26. apr 2010

gapa - ĎAKUJEM...

blondi2
27. apr 2010

baby prosim vas poradte mi. vcera som zistila, ze som tehotna. mozem byt tak maximalne v prvom mesiaci. ked si hned teraz zacnem platit DNP stihnem to platit tych 270 dni? lebo tehotenstvo tusim trva trochu viac ako presne 9 mesiacov, nie? dakujem za pomoc.

dajna11
27. apr 2010

lenže to sa ráta 270 dní do nástupu na materskú..to je 6 až 8 týždnov pred stanoveným terminom.

dajna11
27. apr 2010

a ako čítam príspevky,možno sa mýlim 😉 sorry

sasettka
27. apr 2010

270 dni do porodu a 26 tyzdnov do nastupu na MD...tehotenstvo trva v priemere 280 dni..... blondi, takze to nestihas, kedze uz mesiac tehotenstva mas za sebou 😒 este mozes aj porodit skorej, takze by si to platila naozaj zbytocne....

matasykorova
27. apr 2010

Ahoj gapa,
aj ja by som mala nejaké otázky, som už 270 dní DNP, tiež pracujem po materskej už 14 mesiacov, priplácam si do maxima tých cca 1000,- eur, plánujeme totiž 2 bábo, ak by som išla na materskú až v roku 2011 a tento rok by som bola po otehotnení doma na PN cca 6 mesiacov, ako by mi krátili potom materský príspevok? Resp. či je možnosť si počas PN naďalej platitť DNP, aby mi z materskej nekrátili, počula som totiž, že ak by som nastúpila na materskú 2011 roku, tak sa vypočítava z kalendárneho roku 2010.Vedeli by ste mi v tomto poradiť?

lottys
27. apr 2010

blondi2, mala si predtým nejaký pracovný pomer alebo živnosť?

sunny555
27. apr 2010

Ja som sem už raz písala no nedostalo sa konkrétnej odpovede na môj konkrétny prípad, tak to skúsim napísať ešte raz....prosím gappa, pomôž Zd 😅
Zravím vás všetky.....utiekam sa k vám s prosbou o vysvetlenie k DNP a dúfam, že mi bude poradené.....
Gapa prečítala som si všetko ohľadne DNP a v podtste som pochopila o čo ide, len v niektorých veciach nemám jasno.... Pokiaľ by to bolo možné, bola by som rada, keby mi to niekto polopate vysvetlil ako to je v mojom konkrétnom prípade , nakoľko ja som v takýchto veciach úplne, ale úplne mimo
Tak aby som opísala moju situáciu: Mám 24 rokov, som vydatá a manželom sme na hypotéku kúpili byt, čiže veľa financií si neužijeme no veľmi by sm chceli bábätko a tak som sa dopočula, že existuje táto možnosť platenia DNP, aby sa zvýšila materská. Nikdy som do týchto vecí nevidela, lebo sa ma to netýkalo, no jediné čo viem je, že keď je žena tehotná, tak má nárok ísť na materskú 6 týždňov pred stanoveným pôrodom...materská trvá pol roka a potom dostáva rodičovský príspevok tuším do dvoch rokov dieťať.....materská je tuším vo výške 55% z platu a rodičovský príspevok je okolo 250€ ... prosím nesmejte sa mi ak som to doplietla,ja som sa doteraz o to naozaj moc nezaujímala, takže to je len to čo som počula ozaj zabudla som povedať, že som už 4 roky riadne zamestnaná v jedenej a tej istej firme a teda už sa dostávam k pointe...chcela by som si začať platiť toto DNP, ab som mala väčšiu materskú pred tým, než otehotniem....
Skrátka keď to tak zoberiem, tak v priemere je môj mesačný čistý príjem aj s prémiami /teda neviem či sa do toho prémie rátajú/ okolo 700€ a v hrubom okolo 1000€ ....a teraz ako by som si vyrátala koľko by som mesačne musela dávať na DNP a koľko by mi potom vyšla tá materská??????????? A som sa dopočula, že mne by sa to ani neoplatilo platiť, lebo, že mám dosť vysoky plat....ale podľa mňa je rozdiel keby som dostávala 400€ pričom by som mohla mať tých 600....či som to zle pochopila?!
Budem rada, ak sa nájde niekto s veľkou trpezlivosťou mi odpovedať........Ďakujeeeeeeeeeeeeeem

dudulkaaa
27. apr 2010

ahoj sunny,
takze pokial viem od gapy max. vymeriavaci zaklad je 1084,55 Eur. z toho sa pocita materska 55%. takze by si mesacne dostavala cca okolo 600 eur podla toho ci ma mesiac 30, alebo 31 dni, nakoľko ty mas 1000 eur, tak by si dostavala okolo 550eur tiez v zavislosti od poctu dni. Takze v tvojom pripade sa doplacanie neoplati, nakolko mas skoro maximum a ako pises ze si uz 4 roky zamestnana tak aj podmienku byt 270 dni pred porodom nemocensky poistena splnas. materska sa pobera 28 tyzdnov, potom prechadzas na rodicovsky prispevok. V tvojom pripade ak mas narok na matersku, mas narok aj na zvyseny rodicovsky prispevok ten je momentalne 256eur a ten sa pobera az do dvoch rokov dietata..ak by si ostala s dietatom doma aj treti rok, tak dostavas iba zakladny rodicovsky prispevok 164 eur mesacne.

gapa
27. apr 2010

aké budú max. VZ od 1.7.2010
vid tu:
http://www.porada.sk/1385463-post2.html

andzi
27. apr 2010

sunny, môžeš si začať platiť DNP, pretože od 1.7.2010 ako písala gapa sa bude zvyšovať max. VZ, takže dostaneš aj vyššiu materskú. DNP si však musíš platiť z minimálneho vymeriavacieho základu a mesačne by si teda platila 14 €. Začneš platiť od podania prihlášky. Ak už plánuješ otehotnieť, tak určite DNP odporúčam, tvoja materská by bola 614 € a ak by si neplatila DNP tak cca 550 €.

klara20
27. apr 2010

ahojte, neviete mi niekto poradiť, akú sumu by som mala platiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, keď som nezamestnaná. Doteraz som platila 14 EUR kým som pracovala, no ale od 1.4. nepracujem, tak neviem aká má byť tá suma, aby som dostala čo najvyššiu materskú. ďakujem

ivana899
27. apr 2010

klara- momentalne je to 47,7 EUR od 1.7. to bude 49,1 EUR

hencidlo
27. apr 2010

dobry vecer dievcata, vedela by mi niektora z vas poradit a zodpovedat par otazociek o ktorych mam ja len zakladne info a moc do toho nevidim, potrebovala by som sa dostat do obrazu, ci sa to oplati aj mne, alebo je to uz pre mna pase:
oplatilo by sa mi to, keby som si zacala doplacat DNP (no neviem v akej vyske by mi to stacilo doplacat)??????????????:
ja som bola zamestnana od 1.10.2005 do 30.9.2009 potom som bola od 1.10.2009 do 31.3.2010 na UPSVaR a od 1.4 som sa opät zamestnana no vsak vyska mojej papierovej mzdy je len 1,2 nasobok miminalnej mzdy co je asi 370,- €
tak sa pytam ze ci je to este v mojom pripade vobec mozne, aby som si zacala platit to DNP ak som teraz zistila, ze som tehotna.

vopred strasne moc dakujeeeeeeeeeeeeeem