Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
29. jún 2010

@juska rodičovský príspevok dostaneš hneď po narodení dieťaťa, ani materskú nedostaneš hneď ako na ňu nastúpiš, ale až po pôrode, pretože podmienky nároky na materskú skúma sociálna poisťovňa až po doručení rodného listu dieťaťa. Takže si dala zlý argument. A ten benzín, nájomné, jedlo....vieš ani my ostatné nežijeme na Marse a tiež musíme niekde bývať, niečo jesť a cestovať.
@anib Uvidíme, čo vymyslí p. Miháľ ale on veľmi dobre vie, ako sa DNP zneužíva hlavne takýmito mamičkami, ktoré nikdy nepracovali, začnú si platiť DNP, presne načasujú otehotnenie a ak všetko klapne na 100ˇtak si platia maximálne poistné 9-10 mesiacov a na dávke zoberú zo sociálnej poisťovne mnohonásobne viac. Toto nie je solidarita! A teraz si milé mamičky, nemyslite, že vám závidím, kľudne si tie peniažky v zdraví užite, ale potom sa nedivme, že Sociálna poisťovňa nám siahne na na iné výhody. Na takéto "okato zneužiteľné" ustanovenia zákona by sa malo pamätať a odstrániť. Teraz je veľký baby boom a ja vo svojom okolí poznám X mamičiek resp. tehuliek, ktoré nikdy nepracovali a už sa tešia na maximálnu materskú vďaka DNP.

anita79
29. jún 2010

k tomu zneuzivaniu DNP- keby mala na SK moznost pracovat kazda zena- nezneuzivalo by sa, ale ked v niektorych oblastiach Slovenska sa zena nemoze zamestnaj aj velmi dlhy cas. Predsa si to len plati tak by som o zneuzivani nehovorila.Mozno by mohla byt podmienka platiti si to dlhsie napr. tych spominanych 18 mesiacov.
Pocula som aj o inom zneuzivani ci vyuzivani- napr. zamestnavatel napise mamicke ktora je u neho zamestnana a ide z jednej materskej do druhej predpokladanu vysku platu ovela vacsiu (taku aku by realne nikdy nemala, a neplatila z toho odvody) alebo zamestnankyne socialky , ktore nastupuju na OCR sa v den nastupu prihlasia na DPN z maxima po skonceni OCR odhlasia- nezaplatia ani cent a OCR maju maximalnu.
Hrozne vela mamiciek ktore si plata DNP si to platia velmi dlho,kym sa im vytuzene podari otehotnie, ale poistit s nejak musia -nie kazdemu sa to podari hned.

mimkao
29. jún 2010

andzi, ani ja som pred nástupom na MD nepracovala, ale DNP som poistená už 7 rokov v kuse. Takže si platím tiež nemalé sumy. Tak to teraz nemám mať nárok na materské len preto, že som nepracovala...? ˇŽe je to nefér? A prečo to teba trápi? Veď to nejde z tvojho vrecka....

andzi
29. jún 2010

@anita79 áno, aj tie, aj iné finty a diery v zákone o sociálnom poistení poznám ale nebudem tu o nich písať. Všeličo sa dá zneužiť, ale tú fintu so zamestnaním na pár dní s vysokým VZ môže využiť len žena, ktorá má známeho zamestnávateľa (napr. v rodinnej firme), to sa nedá iba tak, že poviem mzdárke a tá to urobí. No a čo sa týka DNP, to je zneužiteľné všeobecne. A nie je potrebné platiť stále od prihlásenia až po otehotnenie z maxima, kto pozná zákon, vie ako sa to dá ľahko obísť. Takže by tá podmienka mala byť nie 270 dní do pôrodu a pre VZ 26 týždňov do nástupu na MD, ale dlhšie, aby si to žena platila už v čase, keď ešte nevie, či otehotnie a kedy. V prípade nemocenského a ošetrovného to až tak zneužiteľné nie je pretože žiadny lekár vás nenechá len tak na PN 6 mesiacov a ani zamestnávateľ by takú dlhú PN neakceptoval, samozrejme až na výnimočné prípady, keď je naozaj dôvodná, napr. ťažké úrazy, onkologické ochorenia a pod. Ale pre "vymyslenú chorobu" žiadny lekár nepodrží tak dlho na PN. Takže hlavne tá materská je zneužiteľná.

andzi
29. jún 2010

@mimkao ak si to platíš 7 rokov tak to je iná káva a tvoja vec, prečo si to platíš. A prečo ma to trápi? Ja som povedala, že netrápi, ani nikomu nezávidím, len som si povedala svoj názor, pretože potom budú všetci nadávať na vládu, ako siahla mamičkám na ich výhody. To snáď môžem, nie?

mariro
29. jún 2010

baby ja myslim, ze dohadovat sa tu kto ma pravdu a kto nie je hadam od veci.Vsetky si chceme prilepsit a toto forum je tu na to aby sme si jedna druhej pomohli ako si ten rozpocet pre bambino vylepsit. Politici a vlada na nas nemysli, odrhnu nas kde sa da, tak drzme aspon my spolu ,lebo ked si mi neporadime kde so co da prespekulovat a ziskat cosi naviac, tak stat nam neda nic navyse.
Aj ja si platim odvody dlhe roky a teraz i platim aj DNP,ale presne aj taka studentka si chce prilepsit, ked uz zisti ze je tehotna a ma kopec dalsich problem tym ,ze je mlada neskusena vystrasena a teda aspon trocha koruniek ziska na rozbeh.
Nie je vsetko jednoduche a nie vzdy ma kazdy pravdu. 🙂
Keby som mala dceru, co skonci skolu a zostane tehotna, tiez by som skumala a zistovala vsetko mozne aby dostala nejaky peniaz a nemala by som vycitky. 🙂
Z kazdeho pohladu ma kazdy svoju pravdu, tak tu hladajme odpovede na svoje otazky a nesudme a bude nam lepsie 🙂

mimkao
29. jún 2010

Môžeš, jasné, mňa len zarazilo to, že keď siaha na nejaké peňažné výhody nejaká naša spoluobčanka z menšiny, tak aj vláda aj každý žmúri oči, aj keď to ser...e každého, ale keď niečo také chce sprviť biela, tak hneď sa už robia úpravy v zákonoch, aby to nemala také jednoduché.
Ináč, viem, že je to nefér, teda, keď sa na to poyerám z tvojho pohľadu, ale veľa s tým nenarobíš. Mne nevadí, keď sa predlží tá doba 270 dní, hoci aj na dvojnásobok, ja si to platím stále, takže mne je to jedno. Len zase chápem aj tie ženy ktoré sa nevedia zamestnať, alebo nemajú tú možnosť, tak chcú aj ony nejaké peniažky navyše.... 😒

juska
29. jún 2010

@andzi nie som blbá, ja viem, že materskú dostanem až po pôrode. a rodičovský príspevok veru hneď nedostaneš, až po 28 týždňoch od pôrodu

andzi
29. jún 2010

Ešte aby som to vysvetlila, dostala som k hodnoteniu súčasného systému kvôli tomu, že dnes koalícia zverejnila, že novým ministrom práce, soc. vecí a rodiny bude p. Miháľ, ktorého si možno niektoré aj pamätáte z jeho blogov a tiež aj z jeho príspevkov tu v tejto téme. Takže som zvedavá, aké zmeny pripraví, pretože v otázke dobrovoľného nemocenského poistenia je odborník.

juska
29. jún 2010

a ešte k tomu prilepšeniu a k tomu, že som študentka. ja nie som nejaká radodajka, čo ostane tehotná len tak s hocikým. s mojim drahým sme spolu už osem rokov, čakali sme, kým dokončím strednú školu a potom vysokú, bábätko zodpovedne plánujeme, tak nechápem, prečo by som nemala nič dostať. je to predsa moje slobodné rozhodnutie, či si budem platiť DNP či nie, keď je taká možnosť, prečo by som ju nevyužila. OPAKUJEM, tie peniaze nebudú pre mňa, ale pre naše dieťa. kým nezarábam, aj tak tú DNP budú za mňa platiť moji rodičia, alebo manžel (bohužiaľ, nemám inú možnosť)

andzi
29. jún 2010

@mimkao pokiaľ viem, tak cigánky si DNP určite neplatia, nepoznám jedinú cigánku ktorá by bola ochotná mesačne dať 47 € na poistnom. 😀 Tí skôr využívajú štátne sociálne dávky, ktoré sú narokovateľné.
@juska a myslíš, že materskú dostaneš skôr? Najskôr ti príde rozhodnutie a potom musí uplynúť lehota na podanie odvolania a až po právoplatnosti ti príde dávka. Veď výbavičku aspoň tú základnú musíš mať nakúpenú už pred pôrodom.

anita79
29. jún 2010

vsade sa hovori o tom, ze sa u nas rodi malo deti- nebude na dochodky tak zvysime dochodkovy vek (ked uz mladi nemaju kde pracovat kde budu pacovat ludia v dochdkovom veku) - ked sa u nas koncne nevytvoria podmienky pre rodicov ( od dostatku prdeskolskych zariadeni) tak si ludia rozmyslia ci budu mat aspon tie 2 deti. ja by som urcite netvrdila, ze u nas nastal nejaky babyboom- len sa po tych rokoch kedy sa rodilo velmi malo deti rodi deti trochu viac. mali by sa najst sposoby ako zvyhodnovat rodiny s detmi-napr. znizit danove zatazenie ako je to v nemecku. zatial v tejto krajine rozhodnut sa mat deti prinasa len obavy-nie je to lahke rozhodnutie a pritom deti v buducnosti budu prinosom pre stat.

andzi
29. jún 2010

@juska no veď sa toľko nezlosti, nikto tu na teba nepovedal, že si radodajka. Veď kľudne si plať DNP, kým je taká možnosť, schvaľujem ju, ja by som tak tiež urobila, ja som len vyjadrila svoj tak trochu "politický" názor a už ma tu idete zožrať.

juska
29. jún 2010

@andzi ok, takže sa mám podľa teba na celú DNP vys.....ať, veď nejako bolo, nejako bude, aspoň nebudem ľudí ako ty oberať o peniaze?

juska
29. jún 2010

veď ja tiež len vyjadrujem svoj názor, určite celý ten systém nie je spravodlivý a som teda zvedavá, ako to vyrieši "pán odborník"

andzi
29. jún 2010

@anita79 presne tak, v tom čo si napísala plne súhlasím. Hlavne tie materské školy a jasle, to je jeden veľký problém. Sú síce súkromné škôlky ale v Bratislave sa ich cena pohybuje od 350 € + stravná jednotka a to si môžu dovoliť len matky s vysokým zárobkom.

mimkao
29. jún 2010

andzi, poď ku nám do dediny... 😀 Sú to síce také majetnejšie cigánky, ale také prešpekulované, že taká ani ja niesom.... 😝 A myslím si, že sú také majetné kôli tomu, že presne vedia, ako majú zneužívať štát...

andzi
29. jún 2010

@juska nepoznám ťa, tak nechápem prečo na mňa útočíš. Nič také som predsa nepovedala! Práve naopak som napísala, že schvaľujem to, aby si si DNP platila, kým sa to ešte dá za takých podmienok ako sú teraz. Mňa o peniaze neoberáš, ja som len povedala, že systém solidárny nie je. Ale ako vidím z tvojich príspevkov, reaguješ veľmi "jednoducho" a dosť prudko. Na jednej strane útočíš na mňa, moju osobu a na strane druhej uznávaš, že systém spravodlivý nie je.

juska
29. jún 2010

tak po prvé: neúťočím na teba, máš pravdu, nepoznám ťa, neviem, prečo by som to robila a po druhé: ty si hneď na začiatku povedala, že DNP by mali možnosť platiť len tí, ktorí sú zamestnaní alebo SZČO a ľudia ako ja na to proste nemajú nárok. ako prepáč, ak som sa ťa nejak dotkla, ale tiež som len vyjadrila svoj názor.
no a k tomu, že sa vyjadrujem "jednoducho" - tak prepáč, ale nie som odborník na túto tému, neviem ako to v reále funguje, lebo doteraz som riešila úplne iné veci, ja uznávam, že keď pracuješ, tak do toho viac vidíš ako ja

andzi
29. jún 2010

Ja som vyjadrila svoj názor, že DNP áno aj pre ľudí ktorí nie sú súčasne zamestnaní ale za prísnejších podmienok, napr. dlhšia doba, vyššia sadzba, nie za úplne identických podmienok ako ľudia v PP alebo SZČO, ktorí si len doplácajú.
No a ten výraz "jednoducho" som myslela nie tak, že sa nevyznáš (pretože naopak sa vyznáš) , ale tak, že si zareagovala útočne na mňa, to že mám iný názor, predsa neznamená, že nechcem tebe dopriať peniažky. Ale to predsa nie je dôvod na takúto útočnú reakciu. No nič, už to nechám tak. Kým je DNP tak je dobré, ale myslím si, že aj tety v Sociálnej poisťovni majú zhora nariadené informačné embrargo, lebo toto je už nie je udržateľný systém. Napríklad kamoška mi minule volala že sa dopočula o nejakom "výhodnom poistení na materskú", že sa na to bola pýtať v Sociálnej poisťovni a tam ju sfúkli ako malé decko, že právne rady neposkytujú a vraj jej do ruky strčili len registračný list a poslali kade ľahšie. Takže aj z tohto usudzujem ako sa veci majú.

sonnya
29. jún 2010

@andzi tiez ma velmi zaujima ako dopadneme s novym ministrom.... k tomu naroku na matersku - matersku ti socialna poistovna vyplati v nablizsom vyplatnom termine po nastupe na metersku t.z. ze mozes dostat prve peniazky uz pred narodenim dietata, samozrejme adekvatnu ciastku kedze to asi nebude cely mesiac. A mam skusenost - mojej spoluziacke najpv prisli peniaze na ucet a ked nevedela co to je, tak volala do socialky a tam jej teta povedala, ze oni najprv posielaju peniaze a az potom rozhodnutie, takze asi zalezi pod ktoru pobocku patris. K prislusnosti pobocky ti mozem z vlastnej skusenosti povedat, ze davku budes dostavat len na jeden raz (pobocky sa medzi sebou dohodnu, ktora ti to bude vyplacat, vacsinou to byva pobocka kde mas DNP). 😉

majcika
29. jún 2010

GAPA nie neodhlasovala som za DNP ale urobila som zmenu na pokyn pani na okienku, ktora ma presvedcila ze to staci. chystam sa tam buduci tyzden pre istot....myslis, ze to je zĺe? 😲

silvia123
29. jún 2010

No ak bude novým ministrom p. Miháľ bude to dobré, pretože sa veľmi dobre vyzná v sociálnych veciach a zákonoch, len dúfam že neurobí také kroky -aj spätne, aby na to doplatili mamičky, ktoré si už DNP platia! t.z, že sa neobráti proti už tehotným mamičkám! Keď zvýšiť dobu na platenie DNP, tak dobre súhlasím -ale nech ju zvýši pre tých, ktorí si DNP ešte len chcú začať platiť a nie pre tých, ktorí si začali platiť za starých podmienok, to by teda nebolo fér... A taktiež škoda, že nám už nebude mať kto poradiť a vyvesovať blogy a podobne, on sa už teraz asi nebude priveľmi obťažovať, bude mať iné povinnosti....

silvia123
29. jún 2010

A nemyslím si že každý, kto si platí DNP tak zneužíva tento štát -ja som aj zamestnaná, nárok na materskú mám aj zo zamestnania, ale nikdy nemôžem vedieť či ma zamestnávateľ neprepustí -napríklad v mojom prípade zrušil firmu a síce ma preložil do svojej druhej firmy -ale nemusel to urobiť a ak by to neurobil nemala by som zrazu nárok na materskú a tým pádom ani na zvýšený RP! -proste radšej som si začala platiť DNP, aby som mala istotu že materskú dostanem a taktiež aj zvýšený rodičovský. A myslím, že DNP nie je jediný problém tohoto štátu, veď inými kanálmi utekajú niekoľko násobne väčšie peniaze ako cez materské....nech začnú riešiť najskôr to...

gapa
29. jún 2010

@andzi
ak sa odhlásiš jeden den a na druhý den sa prihlásiš, tak to na 270dní nebude mať vplyv, ale na výšku materskej áno. Tie žiadosti ako píšeš. A potom RL dieťaťa ku každej žiadosti zvlášť poslať + k dôch.poisteniu, ak by si podávala prihlášku. A nezabudni, ak si v II.piliery do 30dní od nadob.právopl. rozhodnutia o materskom poslať oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť A. Inak by za teba počas poberania materského platil štát len do priebežného prvého piliera, nie do II.piliera.

gapa
29. jún 2010

@andzi
akurát som sa pýtala manžela, či už sa na ministroch dohodli. TAkže dohodli 🙂 Uvidíme, tiež som zvedavá, čo bude navrhovať a aké zmeny nakoniec parlament schváli a ako skoro. Tiež si myslím, že v dobr.poistení budú zmeny. A bohvie, či nie aj v rozohodujúcich obdobiach?

stojdulka
29. jún 2010

ahoj gapa...to s tými zmenami je jasné no podľa teba kedy by mohli nastať?...na MD nastupujem 4.9. tak dufam že dovtedy to nestíhajú 🙂 🙂 🙂

gapa
29. jún 2010

@majcika
ak si sa naposledy prihlasovala na DNP v r.2009 a v r.2009 si platila z minimálnej mzdy 295,5eur a nastupuješ na MD v r.2010, tak z DNP bude tvoje materské rátané z minimálnej mzdy v r.2010. Ak nemáš ukončené nejaké nem.poistenie, t.j. z povinného NP szčo nesplníš 270dní NP dva roky pred pôrodom, tak z povinného NP szčo ti nárok na materské nevznikne.

andzi
29. jún 2010

@gapa ďakujem potešila si ma, takže skúsim tú odhlášku, potom novú prihlášku z terajšieho minima. V konečnom dôsledku mi to na dávke hodí 13 € mesačne, tak to risknem. Aj tak som v podstate takmer celú dobu platila z terajšieho min. VZ. A ešte by som potrebovala vedieť, dokedy mám platiť poistné, keď podmienku 270 dní splním až v čase keď už budem na MD. Takže platiť budem asi až do pôrodu, nie?

Z tých blogov p. Miháľa je nad slnko jasné, že zmeny v sociálnom poistení (nielen nemocenskom ale aj dôchodkovom) určite budú a zásadné. Uvidíme, určite tá novela bude v niečom lepšia v niečom horšia, ja som zvedavá hlavne na výšku odvodov!
@stojdulka pýtaš sa niečo, na čo nevie odpoveď ešte ani samotný minister, i keď už vieme kto ním bude. Legislatívny proces je pomerne dlhý, kým sa zákon pripraví, prejde cez pripomienkové konanie, kým ho parlament schváli a kým nadobudne účinnosť, môže prejsť aj rok a môžu to byť aj 3 mesiace, ak ho dajú do skráteného konania. Dôležité budú aj prechodné ustanovenia zákona, pretože podľa môjho názoru, jedným z pilierov sociálneho systému je aj zachovanie nadobudnutých práv zo sociálneho poistenia pri novele zákona. Nebolo by predsa spravodlivé, aby si človek za účinnosti starého zákona platil odvody a pred vznikom nároku na dávku nadobudne účinnosť nový zákon, ktorý mu nárok na dávku už nepriznáva, hoci podľa starého zákona by naň nárok mal mať. Podľa mňa tá zmena taká raketová nebude, ale to je zatiaľ všetko vo hviezdach!

gapa
29. jún 2010

@juska
neviem, či by som na tvojom mieste sa prihlásila z minima alebo maxima. Zdá sa mi totiž, že p. Mihál mal taký názor, že rozhod. obdobie na výpočet materského by mohol byť rok pred vznikom nároku na dávku. Ale toto berte tak na 33%, lebo ak aj taký názor má, tak nemusí to presadiť cez ostatných členov vlády a parlamentu aj do zákona. Ale aj môj názor je taký, že by to bolo spravodlivejšie.
Ale jednoznačne je teraz ťažko radiť. Ja som si platila dobrov. poistenie v nezm. z VZ 900eur (t.j. ani minimum ani maximum) cca pol roka, lebo mi skončil prac.pomer cca ked mal malý 1rok. A tiež neviem, či to platiť alebo nie. Bude to hop alebo trop, ak by som si hned nenašla prácu.