Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

stojdulka
29. jún 2010

@andzi máš pravdu...ja len dúfam, že zmeny ktoré prídu budú v zmysle aby sa nedal systém zneužívať ale na druhej strane neubíži ľudom, ktorí si poctivo platia.... 🙂

andzi
29. jún 2010

@stojdulka ty si platíš poistné na DNP? Rodíš v októbri, takže tebe na 100% žiadne "ohrozenie" nehrozí, môžeš kľudne spať. Ja by som napr. privítala systém, aký majú v českej republike, týka sa to síce rodičovského príspevku ale tam si môže žena vybrať či bude na RD 2 , 3 alebo 4 roky a podľa toho má odstupňovanú výšku príspevku. Radičovej vláda sľubuje 100% materskú po dobu 1 roka, osobne si neviem predstaviť, že by sociálna poisťovňa vyplácala materskú vo výške mzdy zamestnankyne po dobu 1 roka. A tiež ak sa predlži doba poberania materského, tak isto nebude stačiť 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom.

gapa
29. jún 2010

@andzi
podla mna a podla jednej z odpovedí zo SP, čo mi raz poslala jedna mamička (no nechcite ju odo mna, mám cca 19 strán prijatej pošty a odoslanej asi ešte viac, aj ked sa snažím vymazávať), ak ti vznikne nárok na materské (t.j. porodíš najskôr na 271vý den, tak nemusíš platiť za obdobie počas poberania materského. Ale ja by som si radšej zaplatila aspon za obdobie do 270dní a radšej potom žiadala preplatok vrátiť. Lebo zo SP radšej predchádzam problémom.

silvia123
29. jún 2010

Súhlasím, tiež dúfam že žiadne retrospektívne zákony sa nepríjmu a nedoplatíme na ne....

andzi
29. jún 2010

@gapa jasné, tuto treba dodržať pravidlá hry, lebo sociálna poisťovňa neodpustí ani jeden deň, ani omeškanie s platbou.

gapa
29. jún 2010

@andzi
nuž ved o to ide, že pravidlá hry snie su celkom jasné. A vlastne hovoria, že za obdobie poberania mateského platiť nemusíš. Ale pri našej SP a našich § nikdy nevieš.

andzi
29. jún 2010

@gapa ja to radšej zaplatím až do pôrodu a potom požiadam nech vyrátajú preplatok a vrátia

kvacinka
29. jún 2010

Ahojte,prosim na ktory konkretny urad sa mam obratit ked sa chcem dobrovolne nemocensky poistit? Co je k tomu potrebne? Teraz som na materskej a predtym som bola nezamestnana. Dakujem za rady!

standa82
30. jún 2010

@kvacinka ...to ti treba ísť na Sociálnu poisťovňu, pani ti dá tlačivo na DNP a ty si ho vypíšeš.Okrem OP ti nie je potrebné nič.

lastovic
30. jún 2010

Ahojte kočky, potrebovala by som od Vás jednu radu. Som tehotná asi 4 týždne, moja doktorka by ma najradšej nechala na PN. Platím si DNP od marca, t.z. v auguste bude 6m. Ak by som išla na PN od septembra, koľko by mi doplácali do PN? Ako si ju mám vyrátať? Platila som si z maxima aj keď som nemusela, ale kámoške potom ten preplatok celý vrátili. Díky za odpoveď

andzi
30. jún 2010

@lastovic platíš si aj PNP zo zamestnania alebo zo samostatnej zárobkovej činnosti? Ak nie, tak nárok na PN ti nevznikne, až po 270 dňoch trvania.

lastovic
30. jún 2010

jasné som zamestnaná, 2,5 roka nepretržite

andzi
30. jún 2010

@lastovic no tak v tom prípade dostaneš len PN-ku z povinného nemocenského poistenia, z DNP nedostaneš, lebo nebudeš mať ešte splnených 270 dní.

lastovic
30. jún 2010

no keď som sa predtým informovala, tak mi bolo povedané, že musím byť DNP minimálne 6m aby som mala nárok na doplatok. A musím byť DNP minimálne 270 dní pred pôrodom aby som mala zvýšenú materskú. Tak teraz neviem.

mariro
30. jún 2010

@lastovic - ked pracujes ,resp. tvoj PP stale trva, tak na DNP musis mat extra splnenych 270 dni poistenia,ak by si mala prerusene zamestnanie, resp. teraz by si bola nezamestnana tak by sa ti to poistenie z DNP pripocitalo a vtedy by ti stacilo len 26 tyzdnov.Co v tvojom pripade neplati.Ty musis mat 270 dni plneho poistenia z DNP.

anib
30. jún 2010

uvidime, co za novinky to budu... snad sa nieco dozvieme aj vopred,co sa chysta... 😕
http://peniaze.pravda.sk/pravica-slubuje-rodina...

anita79
30. jún 2010

Kolko je minimalna platba DNP od jula - vie niekt presne?

avila
30. jún 2010

@anib tak zeby nam konecne "dovolili" i pracovat? Dufajme 😉

andzi
30. jún 2010

@anita79 od zajtra, t.j. od 1.7. sa zvyšuje len maximálny VZ, ten minimálny zostáva nezmenený, ten sa naposledy menil 1.1.2010, takže minimálne poistné je 14 €.

andzi
30. jún 2010

@avila ak zostane zvýšený rodičovský príspevok na sume 256 € ako je teraz tak pochybujem. Buď budeš poberať ten nižší alebo možno len nejakú časť z rodičovského a popri tom sa ti umožní pracovať, ja si myslím, že určite nepovolia pracovať popri tomto vyššom rodičovskom. To by bolo veľmi jednoduché. Ale zasa otázka znie, aj akou formou sa pripustí práca mamičiek na rodičovskej dovolenke, ako to odvodovo zaťaží zamestnávateľa a či nás vôbec budú chcieť zamestnať.

avila
30. jún 2010

@andzi veď ja by som nebola proti i keby bol krateny prispevok. Ale to, ze ho nie je mozne poberat vobec povazujem za hrubu diskriminaciu. Penzisti a vysluhovi dochodcovia nemaju kratene vobec nic - ale to je z ineho sudka 😒

silvia123
30. jún 2010

Presne tak, prečo dôchodci môžu zarobiť koľko chcú a popritom poberať aj plný dôchodok a to nehovorím o výsluhovom dôchodku... a mamičky, už pracovať nemôžu a hneď sa im všetko kráti alebo berie! Nad týmto by sa mali konečne zamyslieť, veď čo taký dôchodca potrebuje viac peňazí, než rodičia ktorí majú malé dieťa??? A taktiež veľa mamičiek sa snaží pracovať aj popri materskej, aby nestratila prácu, alebo pracovné návyky...a dôchodcovi to môže byť jedno, keď ho prepustia stále má svoj dôchodok, je to nespravodlivé! Ale tým nechcem útočiť na dôchodcov -nech majú, ale nech neberú aj nám stále!!! Taktiež páni v parlamente -koľkí do práce nechodia, prípadne tam driemu, ale na plat si nesiahnu.... škoda rečí, takých prirovnaní by bolo...

majamat
1. júl 2010

@silvia123 , je to hroza a nehovoriac o tom, ze su slobodne mamicky, ktorym otec dietata prispieva smiesnou sumou a vyhodnejsie je ked si este nieco zarobi. ked uz som nacala tuto temu, su rodicia, ktory su rozvedeny a otec musi prispievat na dieta. odvija sa to z jeho platu, ale je to aj tak smiesne, ze bez ohladu na to aky ma matka prijem, zivy svoje dieta a casto otec, ked nezaraba, prispieva len smiesnou sumou. vsak dieta tych niekolko mesiacov, pripadne aj rokov nemusi jest a pre istotu ani rast nebude, lebo nie su peniaze, nehovoriac o tom, ze su aj dalsie vydavky. nechcem byt zla len na oteckov, lebo sa to stava aj opacne. nieco take sa stalo mojej kamaratke, ktora sa s otcom svojho dietata rozisla a pred sudom on hovoril o tom ake vydavky ma, napr. musi davat peniaze na benzin a telefon apodla neho dieta preto asi nebude jest, lebo matka je na materskej a ma nizsi prijem ako otec a to dokonca pre 2 ludi. keby nemala dobrych rodicov, tak by to asi neprezili. a to bola este nizsi rodic. prispevok ako je teraz. dnes som nasr... uz od rana. este nastastie, ze sme vcera neboli pozriet postu v schranke, lebo by som bola vytocena uz vcera.

anita79
1. júl 2010

@andzi dakujem

silvia123
1. júl 2010

majamat súhlasím a preto sa mi zdá nefér, že keď konečne mamičkám navýšili RP, tak hneď dávajú ultimáta ako: pracovať už nemôžeš! -a prečo nie? -veď ktorá je šikovná, respektíve ako píšeš, ktorá musí byť šikovná, lebo nemá na výber, tak prečo by si nezarobila a keď už si aj niečo privyrobí -tak jej siahnu na RP. A koľko krát by stačilo tej mamičke privyrobiť si za ten mesiac len pár eur, ktoré jej treba k tomu zvýšenému RP, ale ak má prísť o zvýšený RP, tak si to radšej rozmyslí, lebo kvôli tým pár eur, ktoré jej síce môžu neskutočne chýbať by prišla o viac... tak som zvedavá ako sa táto vláda zamyslí aj nad týmto, dúfam že ten nezmysel, že nemôcť pracovať popri RP fakt zrušia! Je to úplne diskriminačné!!! Proste ak chceš mať zvýšený RP, tak seď doma na riti a nič nerob, inak nemáš nárok... to len blbec môže vymyslieť...

avila
1. júl 2010

@silvia123 ja by som dodala, to len chlap moze vymysliet (keby tomu nesefovala Tomanova 😉 )

andzi
1. júl 2010

Dievčatá, nechcem vám brať ilúzie, ale prácu popri poberaní plného rodičovského príspevku isto neumožní ani táto vláda. Je totiž rozdiel vo financovaní. Dôchodky sú vyplácané zo zdrojov dôchodkového poistenia, každý dôchodca musel odvádzať odvody v čase keď pracoval. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, vyplácaná zo štátneho rozpočtu. Takže si nemyslím, že krátenie rodičovského príspevku je diskriminačné. Áno, čisto teoreticky by sa mohlo umožniť pracovať maminám, ale určite by výška mzdy musela byť limitovaná. No a povedzte mi, ktorý zamestnávateľ zamestná ženu na rodičovskej dovolenke? Táto možnosť eventuálne prichádza do úvahy len u mamičiek podnikateliek, ale určite nie u zamestnaných žien. Podľa Zákonníka práce síce zamestnanec môže vykonávať prácu aj doma, ale to je skutočne málo takých prípadov. V skutočnosti sú na tzv. domáckych zamestnancov kladené oveľa vyššie nároky čo sa týka množstva a kvality práce ako pri výkone práce v sídle zamestnávateľa. Takže skutočne pochybujem, že by mamička na rodičovskej dovolenke dokázala na 100% pracovať a súčasne sa starať o dieťa. Nechcem teraz urážať pracujúce matky, ja sama sa onedlho matkou stane a budem pracovať aj popri materskej, ale treba si uvedomiť aj druhú stránku veci. Porovnávať dôchodcov a matky ohľadom toho, že matka peniaze potrebuje a dôchodca už veľmi nie, je vrcholne stupídne. Je to môj názor, tak sa zase do mňa prosím "neobúvajte".

majamat
1. júl 2010

@andzi , ja len tolko. keby som pracovala a poberala RP, musela by som chodit do prace. nemozem si ju doniest domov a musela by som ju robit naplno, ked sa tak rozhodnem, takze ziadne take, ze sa neda robit naplno. dokonca by ma moj zamestnavatel velmi rad zamestnal, kedze ma nedostatok pracovnikov v mojej funkcii.

andzi
1. júl 2010

@majamat presne tak, a takých mamičiek ako si ty je viac. Takže ak budeš celý deň v práci, budeš mať predsa mzdu, čo je nezlúčiteľné s poberaním rodičovského príspevku, môžeš však samozrejme poberať tzv. príspevok na starostlivosť o dieťa. Takže v podstate si len podporila moju teóriu. Rodičovský príspevok je "náhrada príjmu" rodiča, neslúži na krytie potrieb dieťaťa, ako sa niektoré vyššie spomínané mamičky sťažovali. A výdavky na dieťa budú mať rodičia po celý život až do dospelosti, nie iba do 3 rokov. Niektoré mamičky sa zvyknú sťažovať, že materská a rodičovský príspevok je almužna a že z toho nedokážu dieťaťu kúpiť všetko potrebné. Treba sa však na vec pozrieť racionálne - že štát nám nebude chovať naše deti, dieťa má živiť predovšetkým jeho rodič, štát môže len pomôcť. Lenže toto mnohé matky principiálne nechápu. No ale už odchádzam, lebo zase tu budem neželaná osoba pre moje názory. Ja sa však v živote snažím konať tak, aby som svoje dieťa uživila a na štát sa nespolieham ani mu nevyčítam, že je rodičovský príspevok malý a že z neho nekúpim ani plienky.

majamat
1. júl 2010

@andzi , problem je ked aj mzda je almuzna.