Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
11. mar 2011

@miah
ak trvá PP minimálne počas poberania materského a poberáš materské, tak treba podať najneskôr v prvý den čerpania RD (ak chceš byť dôch.poistenia bez prerušenia). LEbo nástupom na RD sa poistenie zamestnanca v SP prerušuje.
Ak si v II.piliery, tak v prípade trvania povinné NP a poberania materského treba aj další papier do SP do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského. Je to tlačivo oznámenie o účasti na dôch.sporení. Inak by do II.piliera počas poberania materského neodvádzali.
No musím dodať, že nie som si na 100% istá, či sa v tomto už niečo nezjednodušilo.

miah
11. mar 2011

@gapa dobre, dakujem 🙂
kto za mna pocas MD plati odvody?

gapa
11. mar 2011

@skrecok
tam je ozaj podstatné, či platš z minima a aký je vz zo zamestnania a či bude platiť v čase nástupu na md terajší zákon.

gapa
11. mar 2011

@miah
počas poberania materského nikto. Je to obd. oslobodenia, aj ked dni sa rátajú. Ale jedine dôch.myslím automaticky ak si povinne dôch. poistená a poberáš materské, tak štát platí z cca 13-14tis Sk (nechce sa mi hladať presná suma) počas takéhoto poberania materského.

miah
11. mar 2011

@gapa uz sa tesim na tie vybavovacky 😅 pred a po porode 🙂

gapa
11. mar 2011

@miah
no ale ty už asi jednu prihlášu podanú máš. Ale ak si v tom II.piliere, tak to treba, časť A, do 30dní. No nepreberali sme to už s tebou? Je tu o tom téma, tam je to iste lepšie popísané, nie taký chaos, ako teraz píšem 🙂

miah
11. mar 2011

@gapa myslim, ze som sa na to uz raz pytala ked som si nebola ista ci to trebalo aj po porode aj pri nastupe na RD 🙂
no ved ked to bude aktualne tak si to uz pozistujem co vsetko treba 🙂 isto v tej druhej teme je lepsie vysvetlene ako je to pri prechode z RD opat na MD 😉

bapi1
11. mar 2011

@deninka14 Ďakujem, už mám v tom jasno. 😉

kochana11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lia2712
12. mar 2011

Ahojte,chcela som sa spytat ci nemate skusenosti s platenim DNP v case ked ste na PN...lekarka mi totizto povedala,ze,ked som na PN nemusim si poistenie hradit a automaticky som oslobodena od platenia ako to bolo v case materskej...Dakujem =)

kaktusik007
12. mar 2011

@lia2712 je to len o tom, ze ak cerpas davku z tohto poistenia, tak ho nie si povinna platit - proste ak mas narok na nemocenske z dnp tak dnp si neplatis, ak nemas narok na nemocenske z dnp ale len na nemocenske zo zamestnania, tak v tom pripade dnp platit treba 😉 snad som to vysvetlila pochopitelne 😀

kaktusik007
12. mar 2011

@kochana11 potrebujes 270 dni v poslednych dvoch rokoch pred narokom na davku..... kedze tvoj pracovny pomer (tvoje nemocenske poistenie) skoncilo, tak ti staci 26 tyzdnov dobrovolneho aby si z neho mala narok na mateske... no a kedy zacat platit, tak to prosim si musis vyratat, aby si nemala pauzu a mala tych minimalne 270 dni splnenych (za vsetky nemocenske poistenia) tie dva roky pred porodom druhym....

anelisa
12. mar 2011

@lylyna tu prvu som si praveze neskopirovala a vtedy mi prisiel list o tom, ze ma eviduju, ale druhu som si skopirovala (robila som odhlasku z minima a prihlasku na maximum a chcela som si byt ista, ze ak sa to niekde zapatrosi, aby som sa mala cim preukazat). Ako som uz pisala, druhykrat mi ziaden papier zo socialky neprisiel, ale je to aj tak v poriadku. Ale ak mas nejake pochybnosti, najlepsie je zavolat do socialky alebo osobne sa ist spytat 🙂

adikad
12. mar 2011

Ahojte chcela by som sa spytat, od 14.12. 2009 do 31.8.2010 som bola zamestnana, od 1.9.2010 som na PN.V zapoctovom liste mam 261 dni. Zistila som, ze som tehotna a chcela by som vediet,keby som si zacala platit DNP,ci sa mi to prirata k tym 261 dnom,aby som dostala aspon tu min. MD. Dakujem

lia2712
12. mar 2011

@kaktusik007 takze ak dostavam peniaze len z DNP a nie aj od zamestnavatela,tak nemusim platit ,ak som na pn....=) takze,ked som si to uhradila mala by som asi zajst do poistovne a pytat si doplatok,vsak? 😀

kaktusik007
12. mar 2011

@lia2712 ano 🙂

mojong
13. mar 2011

potrebovala by som poradit ohladne DNP aby som ziskala co najvyssie materske. Zamestnana som od septembra 2010 a podla vsetkeho v pondelok 14.3. nacnem 5ty tyzden tehotenstva, oplati sa mi este zacat platit DNP? nikdy pred tym som ho neplatila a v tom zakone sa nevyznam, teda nie je mi jasne co myslia vetou: ak by som sa na DNP prihlasila az po otehotneni s tym ze sa k dobe DNP pripocita aj doba predosleho uz ukonceneho nemocenskeho poistenie - neviem ci sa tym nemocenskym poistenim rata obycajne alebo to dobrovolne......ale idemi hlavne o to ci si to mam zacat platit alebo uz je neskoro?
Budem velmi vdacna ked mi niekto odpovie. Dakujem.

andzi
13. mar 2011

@mojong ak si zamestnaná, tak predpokladám, že ti ešte pracovný pomer a teda aj PNP trvá a teda sa ti nemajú aké dni ukončeného PNP pripočítať, lebo toto PNP zo zamestnania ti trvá. Podmienku 270 dní z DNP musíš splniť samostatne z PNP aj DNP, takže ak si už v 5tt tak to s najväčšou pravdepodobnosťou nestihneš, hoci nie je vylúčené že by si porodila aj v 42tt, ak by si prenášala.

lia2712
13. mar 2011

@kaktusik007 ok..dakujem ti moc.si zlata a velmi si mi pomohla. 🙂

mojong
13. mar 2011

@andzi dakujem za objasnenie pomohla si mi, a predpokladam ze ak som aj mala v poslednych 2 rokoch ukonceny pracovny pomer tak sa to s tym nedas klbit ked uz teraz pracujem, ja len tak spekulujem ...

katarina104
13. mar 2011

ahojky, môžem počas PN z DNP poberať aj OČR? ďakujem 🙂

anesim
13. mar 2011

@katarina104 Myslím, že nie. Ja som zamestnaná a naraz sme boli s dcérou choré, tak som nemohla mať PN ku a OČRku, aj keď jedno platí zamestnávateľ ( prvých 10 dní) a druhé Soc.poisť.

adikad
13. mar 2011

@gapa ahoj,uz si mi viac krat radila,ale teraz som v inej situaci a chcem ta velmi pekne poprosit o pomoc este raz. Od 14.12. 2009 do 31.8.2010 som bola zamestnana, od 1.9.2010 som na PN. V zapoctovom liste mam uvedenych 261 dni. Zistila som, ze som tehotna a chcela by som vediet, keby som si zacala platit DNP,ci sa mi to prirata k tym 261 dnom,aby som dostala aspon tu min. MD. Dakujem

katarina104
14. mar 2011

@anesim ja so platím len DNP nepracujem nevieš koľko dostanem PN?

andzi
14. mar 2011

@katarina104 nemôžeš poberať súčasne 2 dávky NP, teda PN aj OČR.

andzi
14. mar 2011

@katarina104
od 1. do 3. dňa PN 25 % z VZ,, od 4. dňa PN 55% z VZ

katarina104
14. mar 2011

@andzi ďakujem 🙂

makovicka53
14. mar 2011

ahojte chcem sa opytat...platila som si cca 2 roky DNP z min VZ ale pred nedavnom som si to bola zrusit a nasledne sa prihlasit a zmenila som si to max vysku VZ..cize platim max....lenze na to 3 dni som isla na PN...neviem ci nebudem na PN celých 9 mesiacov tehotenstva ....bude mi platit ta zmena aj ked si to platit nebudem pretoze som oslobodena od platenia pocas PN?

laua
14. mar 2011

Ahojte,

Prosím Vás čo mám robiť, keď som si začla platiť dnp od 4.2.2011 s vymeriavacím základom 600. Zistila som, že mi nezvýšili plat ako mi prislúbili a ja som si už vypočítala všetko s týmto vymeriavacím základom. odvody sa mi však strhávajú z nižšieho VZ. Teraz mi pravdepodobne vznikne NEDOPLATOK, lebo zmena je možná až po pol roku?
Dá sa to doplatiť????? teraz mi kvoli tomu nakoniec nemusia uznať nárok na Materské. poradte niekto pls

mariro
15. mar 2011

@makovicka53 bude ti to platit, ibaze PN budes mat z minima a az MD ti pojde z maxima.Ale tych par dni pred nastupom na PN treba zaplatit alikvotne z maxima a vsetko bude ok. 😉