Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silvinka666
14. dec 2011

hmmm, no tak asi je to takto, a uz fakt neviem...no ale kedze ja si platim nove DPN z max od 19.10. ale platila som si uz aj predtym, ale z min., cize : staci mi uz len doplatit si od 19.10. DNP z max, teda tych 50e, ale kedze som si zalozila nove DNP v tom oktobri mam pravo doplatit si celych 270 dni, nielen 26 tyzdnov, podla toho, ako mi to bude vtedy vyhovovat, teda ci uz budem tehotna? a malo by to byt po starom? a potom ked si to odhlasim - po 26tich tyzdnoch, alebo mi to zo zakona zanikne - po 270tich dnoch, mozem ist do 7 dni na rizikove, a z toho na matersku, ktore budu oboje max? dobre to chapem?

emogeon
14. dec 2011

@katulikzlatulik ja som si uplatnovala z dnp a povedali mi takto... tam nevidim rozdiel

oskvarka
14. dec 2011

@dnpo jasne ak to najdem urcite to tu napisem..

oskvarka
14. dec 2011

@marusik inak aj ja som na to myslela ze 2012 a 2013 budu dalsie silne populacne rocniky :D

marusik
14. dec 2011

@oskvarka splňala by som bod 1,2, no tretí bod nie... ale ak podľa starého zákona môžem doplatiť to poistenie do 270 dní od posledného prihlásenia, tak som pokojná🙂 ešte raz vďaka!

zlatat
14. dec 2011

@silvinka666 veď uvidíme, ako to bude rátať soc. poisťovňa ak k tomu dôjde ... tiež mám v tom chaos

oskvarka
14. dec 2011

@silvinka666 ano ano presne tak ..len to neviem ako je to s tou PNkou po tych 270 dnoch ak si uz v tom case tehotna ze ci je tiez z maxima aj po 7 dnoch(teda do 7 dni -nastup urcite ani ale ci aj potom lebo podla mna ak som tehotna tak mam lehotu 8 mesiacou aj na PN)... pisala som im tam otazku ale zatial ziadna odpoved :D ale materska urcite z maxima ak uz budes tehotna v tom case...

lubkasungirl
14. dec 2011

citajte babenky 🙂 :P http://hnporadna.hnonline.sk/?p=kp0000_d&article[id]=54187670&1324169207

oskvarka
14. dec 2011

@marusik a este je tam 4 bod ze nesmies mat nedoplatky na poistnom viac ako 5 € ;) 😝

anaba1
14. dec 2011

vie mi niekto potvrdit, ze ak sa do 31.1. odhlasim a nasledne prihlasim, tak sa mi PN pred splnenim 26 tyzdnov vypocita ako 55% z hrubej mzdy od zamestnavatela + 55% z minimalneho VZ z DNP? 270 dni za posledne 2 roky mam uz splnene. Viem, ze po splneni 26 tyzdnov to uz bude z maxima, ale zaujima ma nemocenske pred dosiahnutim 26 tyzdnov.

lunnka
14. dec 2011

Prosim vas, co znamena ta posledna veta? :

Od 8.6.2011 si platim DNP.Som tehotna,termin porodu mam koncom aprila...Do konca roku 2011 nedosiahnem 270 dni, bude sa mi napriek tomu pocitat materska aj z DNP,ak by som v roku 2012 pokracovala v plateni?
Odpovedá:
Ľuboš Lopatka
(10:54)
Uvádzate, že ste dobrovoľne nemocensky poistená od 8.6.2011. Znamená to, že k 31.1.2012 nezískate 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, preto Vám bude toto poistenie trvať naďalej, kým nezískate 270 dní, t. j. do 3.3.2012 (vrátane), ak sa neodhlásite skôr. Keďže ste tehotná, od 4.3.2012 Vám začne plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Znamená to, že nárok na materské si uplatníte počas plynutia ochrannej lehoty. Za predpokladu splnenia zákonom stanovených podmienok (vrátane zaplatenia poistného riadne a včas) Vám nárok na materské vznikne aj z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Je však potrebné vedieť, že plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak Vám vznikne nové nemocenské poistenie.

mima595
14. dec 2011

@silvinka666 - toto co si napisala, že sa berie VZ z minuleho roka, plati iba ak poistenie TRVA stale....
ak sa uzavrie nove poistenie, VZ sa berie iba z NOVEHO poistenia....

si mylis 2 veci...VZ pre výsku davky a predchadzajuce poistenie pre NAROK na davku....

ingrid16
14. dec 2011

tak ja som to pochopila asi takto (ked je to zle, tak ma opravte). ja som DNPO od jula 2010. nepretrzite, platim si z maxima. takze 270 dni mam davno za sebou. Ale mozem sa teda v januari odhlasit a zase prihlasit?
a poistenie mi bude trvat dalsich 270 dni, ale aj ked si budem platit zasa z maxima ( podla stareho 46 eur), v pripade OCR,PN dostanem len z minima. a popripade mozem otehotniet. a dokedy to musim stihnut?

zlatat
14. dec 2011

@lunnka no že ak napr. nastúpiš počas ochrannej doby do zamestnania, tak táto ochranná doba ti zaniká ... opravte ma ak sa mýlim, ja som to takto pochopila

zlatat
14. dec 2011

@ingrid16 sme rovnaký prípad ... to znamená, že otehotnieť musíme do ukončenia tých 270 dní od začiatku nového poistenia

ingrid16
14. dec 2011

@zlatat ale je to ozaj tak? to by som este vazne mala nadej? cize 270 dni? nebude tam este nejaky hacik?

domeli
14. dec 2011

@lunnka aj ja to chápem rovnako, ako @zlatat

zlatat
14. dec 2011

@ingrid16 dúfam, že nie, akurát na tých nových 26 týždňov stratíme možnosť čerpať PN, OČR z maxima - budeme ho dostávať z minima :-/ ale na druhej strane získame čas na otehotnenie

ingrid16
14. dec 2011

@zlatat ja som z toho taky jelen. tak povedzme, ze otehotniem v auguste 2012. to budem mat narok na matersku z DNPO?

kavaapalma
14. dec 2011

volajaka som z toho zmatena 😕 teda ja si to platim od juna 2008 .......cize co mam robit dalej,kedze otehotniet sa mi este nepodarilo...
1.mam to zrusit k 31.1 alebo to mi oni zrusia sami automaticky?
2.alebo si to zrusit toho 31.1 a nasledne uzatvorit ten novy?
3. ak to zrusim a dalsie si nedam tak aj na mna spada ta ochranna doba 270dni -to je cas kym mozem otehotniet?
Lebo na socialke sa od nich nejakeho rozumneho vysvetlenia nedockam...
Vdaka za odpovede.

anina3
14. dec 2011

@oskvarka chcem sa opytat, cize ja ked som si platila od marca 2009 do augusta 2010 a teraz som zacala v novembri 2011 ako to bude prosim ta podla teba so mnou? Tehotna zatial nie som, chceli sme niekedy na jar skusat... diky krasne 😉

dicaa
14. dec 2011

@karinkaeich ano, presne tak mi to povedali na SP

oskvarka
14. dec 2011

@anina3 no ak to naozaj bude tak ako vravia tak potom od novembra mas 270 dni na to aby otehotnela aby sa ti materska priznala z DPN

dicaa
14. dec 2011

a v novembri si sa nanovo prihlasovala, alebo si len pokračovala v platení po MD? Ak si len pokračovala, tak to poistenie by ti malo vo feb. zaniknúť. ak si sa nanovo prihlásila, malo by ti byť umožnené platiť 270 dní od posledného prihlásenia iba samotné DNP, bez balíčkov

katarina104
14. dec 2011

ahojte, má sa upraviť výška PN a OČR ? počuli ste také niečo?

sasena033
14. dec 2011

@katarina104 no nie ja som nepocula...a vies nieco blizsie ako by sa mala upravit?

katarina104
14. dec 2011

@sasena033 zdá sa mi že to malo byť v pravde písané dnes, no neviem nič viac

matusko007
14. dec 2011

chcem sa opitat už niekto vie či sa schvalil uz novy zakon o DNP či už to podpisal pan prazident????

katkavan
14. dec 2011

@dicaa obratim sa na Teba s otazkou,kedze vcera si mi jasne,zrozumitelne odpovedala 🙂 som v 6 tt.ale to odhlasenie a nasledne prihlasenie DNP,ked chcem poberat maximum, plati pre mna aj ked som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom?nie je tam nejaka vynimka...skor si myslim,ze nie,ale radsej sa opytam..v piatok sa chystam do SP...mam obavu,ze mi povedia nieco ine 😝

poisonblu
14. dec 2011

kočky, kedze po nezhodach so sefom to vyzera tak, ze zostanem bez prace a zostane mi uz len DNP, tak mozem v januari kludne DNP zrusit z minima a zalozit nove z maxima? tehotna zatial nie som, a v case vypovede mozno ani nebudem...270 dni tiez nemam, tie budem mat cca v juli...kedy budeme moct zacat skusat o baby uvidim buduci tyzden, kedze mam nejake hematol.problemy, ktore treba pred otehu riesit...