Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lulovka
1. apr 2011

Ahojte dievčatá, poctivo som prečítala všetky príspevky ale nenašla som odpoved na to čo trápi mna.
Som DNP a k 31.3.2011 mi uplynulo 270 dní. Dnes 1.4 ma dal doktor na PN, ktorú som odovzdala aj na Sociálke. Platila som si do konca marca maximálny VZ ale nakolko mi bol zdyhbutý plat som si znížila výšku splátky nakolko sa mi tým rozidel v základoch od zamestanca a mna ako DNP osobu zmenil. Teraz ale neviem či to neovplyvní niečo. Može sa znižovať ? Urobila som iba zmenu.. Ráta sa mi teraz tých 26 týždnov od 1.4 nanovo alebo to na to nemá žiadny vplyv? a ešte by som chcela vedieť či mám tým pádom nárok ma PN z max VZ a či mi to neovplynví potom vyplácanie materskej.. trošku som to možno komplikovane napísala ale prosím poradte ak viete.. Ďakujem Vám!!!

lazika1
2. apr 2011

Zmenu je možné urobit raz za polrok, 26 týždnov sa ti teraz neráta, to iba keby si urobila zrušenie a nanovo prihlásenie. Ked si oba VZ zrátaš mala by si mat max. VZ 1116, nič sa ti tým nezmení, materskú ti to neovplyvní.Na bud. rok sa ti bude vypočítavat PN a očr z priemeru tvojich VZ. Takže podla mojho názoru by si mala byt kludná.

lulovka
2. apr 2011

Ďakujem lazika1, trošku si ma ukludnila. Už som sa zlakla že mi budu rátať tých 26 týždnov nanovo a to by som už nestihla do nástupu na MD kedže som už v 6 mesiaci a by ma asi pozarilo ked si to už 9 mesiacov platím a zrazu zistím že zbytočne. Ešte sa chcem optýtať čo presne mám chápať pod pojmom tých 26 týždnov ? kedy sa tých 26 týždnov ráta, tiež ich musím mať splnených hocikedy v piebehu tých max 2 rokov alebo je to inak?
A ešte jednu ak teda už píšem.. ak náhodou zistím že VZ čo som si platila pred zmenou bol možno o pár centov či eur nižší ako teraz po zmene.. pani to všelijako zaokruhlovala aj teraz aj ked som sa prihlasovala v 1.7.2010 a podla mojich výpočtov som si pred zmenou platila zo základu cca 1056 eur čo nie je max teraz po zmene už mám presne tých 1116,75 ... ani to nebude mať vplyv na vyplácanie mojej materskej.. myslíte že to nejak spriemeruju?? som z toho jelen a to som už čítala aj výklad toho ich zákona ale nejak mu ťažko rozumieť..

lazika1
2. apr 2011

@lulovka 26 Týždnov by si musela rátat keby si sa odhlásila a nanovo prihlásila, robia to ženy, ktoré si platia minimum, a ked zistia že sú tehotné tak sa odhlásia a nanovo prihlásia, pri zmene to neplatí. Ked máš vyšší VZ ako je maximum nevadí, budeš tam mat preplatok, pokial je trošku nižší tak ti budú rátat dávky z toho VZ, možno to urobí pár centov, neviem.
Tebe sa aj tak bude rátat VZ z roku 2010 myslím. Takže teraz to aj tak nijako neovplyvní. Keďže si mala v roku VZ maximum tak by si mala mat max. materskú, pokial splníš podmienku 270 dní, čo si už splnila.

lulovka
2. apr 2011

@lazika1 Ďakujem lazika1 ešte raz. Spravila si moj víkend krajším a hlavne pokojnejším! Ono niektoré veci je možno na prvý krát tažko chápať a preto dakujem za tieto fora a za Váš žienky čo nás dávate do obrazu, pretože naozaj na niektorých sociálkach sa nestretnete vždy s pochopením.

silvuska267
2. apr 2011

Ahojte ,chcem sa opytat ked budem na MD mozem ist na OCR s druhym dietatom alebo az ked budem na rodicovskej??

monr
2. apr 2011

@silvuska267 až na rodičovskej

silvuska267
2. apr 2011

@monr a ked budem na rodicovskej a mam platene z maxima mozem si to potom znizit a budem dostavat z max.??

monr
2. apr 2011

@silvuska267 v tom ti neporadím, @gapa isto bude vedieť. 😉

anjelaa
2. apr 2011

ahojte 🙂 , prosim vas o radu. Chcela by som sa spytat ako je to s dobrovolnym poistenim.
Ako dlho sa musi platit DNP aby vznikol narok na zvysenu matersku?
Moze byt uz zena tehotna, ked zacne platit, aby jej vznikol narok?
Mne bolo povedane na socialke, ze sa musi platit DNP minimalne 6 mesiacov, ale musi byt odpracovanych 270 dni za posledne dva roky pred nastupom na matersku, co zatial splnam. A k mojmu problemu - som si zacala platit nemocenske 1.3.2011 a teraz som spatne zistila, ze som uz vtedy bola tehotna. Bude to mat na to nejaky vplyv? 😕
Prosim vas poradte mi. Dakujem!!!

estachova
3. apr 2011

ahojte,prosím o radu, som na RD,prihlásená na DNP som asi 100 dní, chcela by som vedieť, kedy môžem nastúpiť na PN, alebo OČR
ďakujem, Eva

cipsinka
3. apr 2011

dievcata aka je maximalna vyska materskej ked si budem platit najvyssiu sumu DNP???je to 700 euri??Nie som si ista ,dakujem velmi pekne 😵 😵 😵 😵

solinkarka
3. apr 2011

@cipsinka 680e alebo tak nejak ale 700e to urcite neni 😉

kisska
3. apr 2011

@cipsinka 60% z 1116€ prepocitane na pocet dni v mesiaci, cca 21, 60/den 😉

kisska
3. apr 2011

@estachova po 270 dnoch

kisska
3. apr 2011

@anjelaa nepises, ci si teraz zamestnana alebo nie. Ak uz nie si, ale splnas podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych dvoch rokoch pred porodom, budes mat narok na matersku. Ak si bola 1.3. tehotna menej ako 8 tyzdnov, bude sa ti aj vysky materskej pocitat z VZ, ktory si si urcila v prihlaske dnp.

kisska
3. apr 2011

@silvuska267 ak budes mat neprerusene dnp, davka sa pocita z VZ kt. si mala minuly rok. Cize ak pojdes na PNku, OCRku tento rok, vyska davky sa ti bude pocitat z minuleho roku. Mozes si znizit VZ (zmenou nie odhlaskou) a stalee budes mat narok na maximum. Ale len tento rok. Na buduci rok sa ti zase bude pocitat davka z priemerneho VZ za tento rok a bude to menej ako maximum...

cipsinka
3. apr 2011

@solinkarka
@kisska dakujem dievcata ste hrozne mile 😵 😵 😵 😵 😵 Lebo pracujem v zahranici a na slovensku som hlasena ako dobrovolne nezamestnana cize zo slovenska ziadna materska ale ked je takato moznost je to celkom fajn,v juni idem na slovensko tak si to budem vybavovat 😉 😉 😉 😉 Dievcata a to mi daju seky ci ako to funguje a dokedy si to mam platit,ked ubehne tych 270 dni uz viac nemusi ci ako to je???? 😕 😕 😕 😕

cipsinka
3. apr 2011

ja viem,ze urcite ste to tu uz spominali ale nemam cas citat celu diskusiu,takze vopred dakujem 🙂 🙂 🙂

solinkarka
3. apr 2011

@cipsinka nie seky ti nedaju...budes si to platit bud priamo v soc. poistovni v pokladni vzdy k 8. dnu v mesiaci alebo tusim ze sa to da aj cez ucet ale to nie som si ista... no ked uz budes mat 270 dni tak nemusis, zalezi kedy planujete mimi 🙂

mariposita
3. apr 2011

Ahojte kocky, chcela by som sa spytat ci mi niektora z vas vie poradit: platim si uz viac ako 270 dni DNP. Zatial sa mi ale nepodarilo otehotniet a buduci mesiac idem na laparoskopiu a predpokladam ze budem min. 1 tyzden PN. Dostanem nieco navyse zo socialnej poistovne? Treba zaniest PN do Socialnej aj zamestnavatelovi?

cipsinka
3. apr 2011

@solinkarka no tak mimi este nemame uplnu predstavu ale uz nie dlho 😉 😉 😉 😉 A to ked budem mat zaplatenych 270 dni tym padom budem mat matersku tych 8 mesiacov a kazdy mesiac 680 efri???Ci??Zle som to pochopila ??? 😅 😅 😅

solinkarka
3. apr 2011

@cipsinka dobre si to pochopila 😀

cipsinka
3. apr 2011

@solinkarka wau tak to sa ozaj oplaca,budem si to platit kym neotehotniem a ked otehotniem pojdem si to zrusit nech peniazky putuju pre babatko ked uz budem mat tych 270 dni zaplatenych,dakujem velmi pekne dievcata este raz hned som spokojnejsia a mam mensi strach,ze ako to vsetko zvladneme ked budem na materskej nie je to az tak financne zle ako to kazdy hovori 😵 😵 😵 😵

solinkarka
3. apr 2011

@cipsinka presne tak aj pre mna je to dobre bo som uz dlhsie nezamestnana tak aspon takto si pomozeme a budeme super zarabat 😀

cipsinka
3. apr 2011

@solinkarka veru,veru a este mam jednu otazocku,ze od coho vlastne zavisi dlzka platenia DNP aky je rozdiel,ze ci si to budem platit tych 270 dni alebo 500 dni ked si to platim dlhsie ma to nejaku vyhodu???? 😕 😕 😕 😕

cipsinka
3. apr 2011

@solinkarka a ty si zahlasena na urade prace ano???Tak zdravotnu poistovnu plati za teba urad,vsak???A potom to ak ocele prebieha lebo ja si platim aj zdravotku sama co je 48 euracov mesacne uz,je to nenormalne ako to stupa ale ked prideme na svk pojdem sa zahlasit na urad nech aspon daco mam z krku a nech to za mna plati urad prace ked si budem platit toto DNP.Ked otehotnies tak to davas vediet aj uradu prace nejako???Ci???Vobec nemam predstavu ako to funguje na svk 😕 😕 😕 😕

anjelaa
3. apr 2011

@kisska dakujem pekne 🙂 teraz som tiez zamestnana a ak sa nic neprihodi, tak by som mala byt az do materskej v praci. Ja som sa trochu obavala, lebo ma teraz presviedcaju zname, ze to tak nie je, ze si zena musi platit dobrovolne nemocenske 270 dni pred otehotnenim. Tak to si ma ukludnila. 🙂

solinkarka
3. apr 2011

@cipsinka tak toto ti povedat neviem...ale ja si myslim ze nie..zbytocne vyhodene peniaze...to by si mohla setrit pre babo...ty si budes platit z maxima?

cipsinka
3. apr 2011

@solinkarka teraz si ako co myslela,ze zbytocne vyhodene peniaze ako zdravotna poistovna ci???Ano ja by som si DNP chcela platit to maximum co je myslim tych 50 efri 😉 😉 😉 😉