Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
21. jan 2013

@janulllka16 lebo maximalny VZ pre vyplacanie nemocenskych davok je 1179€, tvoj hruby prijem vychadza 1005, takze by ti z dnp iba dopocitali do maxima tych 174€ 😉

janka9900
21. jan 2013

@radkovadanka ahoj, ano, oplati sa ti ist na MD 6tt. pred terminom, aby si mala dlhsie PN 😉 po 37 tyz. budes mat rodicovsky prispevok cca 200€. ziadosti o materske budes mat dve- pre zamestnavatela a pre SP. ano, odhlasku z dnp daj az ked ti bude koncit materska- ten isty formular- ohlaska- datum zaniku posledny den poberania materskej 😉

kamka277
21. jan 2013

ahojte.
oplatí sa mi pripoistiť sa na DNP a ísť na marodku cca na 2 mesiace, ked som riadne zamestnaná, ale žial sa mi podarilo v sobotu zlomiť ruku, čiže som tak pracovne funkčná na 50%. Pracujem v administratíve, takže nie je to až také hrozné, ale v určitých veciach som dosť obmedzená. Keby som išla na marodku bez DNP tak dostanem na vyplatu cca 200€. Dá sa v jeden den vystaviť marodka a aj poistiť sa?

zalka
21. jan 2013

@kamka277 a platila si si niekedy už DNP? Ak áno môžeš sa prihlásiť na DNP a ísť na PN z oboch poistení. A je lepšie aspoň deň byť poistená, ale viem, že OCR vyplatili ak sa prihlásil rodič v ten istý den na DNP a aj odniesol OCR ( samozrejme každé do iných dverí ) 😀

lucya89
21. jan 2013

@kamka277 ak splnas podmienku 270 dni poistenia v priebehu dvoch rookov tak mas narok na pn aj z dnp a staci sa poistit v den nastupu na pn a odhlasit v den ukoncenia pn.. narok mas vsak len z minima...

kamka277
21. jan 2013

@zalka ja som si platila naposledy DNP ešte v roku 2010, potom som sa odhlásila a nastúpila do práce v júni 2010. Ja som skôr len chcela vedieť, či by mi poisťovna vlastne hned vyplácala marodku z DNP, keby som si platila z max. vymeriavaceho základu. Ak to teda chápem dobre, či to sociálna poisťovna vypláca rovnako ako povedzme materské, vlastne by sa mi to oplatilo ešte viac ako chodiť do práce 😵 Čo sa týka toho OČR to som počula ,že sa to takto robí resp. dá sa, ale to je najdlhšie tých 10dní, ale klasická moja PN neviem, či tiež tak ,,funguje" 😅
Čiže by som sa napr. zajtra prihlásila na DNP na dva mesiace a lekár by mi vystavil marodku v stredu.
A platila by som z max. VZ 1153 (35,15%)mínus moja hrubá mzda čiže by mi vyšlo platiť na jeden mesiac cca 216€, ale dostala by som potom nemocenské vo výške 65% aj od zamestnavatela aj od poisťovne a vyšlo by tých 760€ nemocenské ???.... 😉 Mám dvojnásobnú zlomeninu a dva mesiace sa budem liečiť, tak ak by sa to takto dalo, hned by som si to začala vybavovať 😉

zalka
21. jan 2013

@kamka277 kedže si si DNP platila v roku 2010 tak v posledných 2 rokoch nemáš dni poistenia , tak z DNP by si nedostala žiadnu PN a bola by si povinná platiť odvody. Takže nie neprihlasuj sa na DNP.

A aj na OCR treba mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch , čo ty z DNP mať nebudeš. Takže neprilepšíš si k PN z práce. :(

kamka277
21. jan 2013

@lucya89 ahá čiže len z minima a to by som ako vypočítala resp. kolko by mi vyšlo?

zalka
21. jan 2013

@kamka277 nič ti nevýjde a ešte budeš musieť platiť odvody do SP za DNP.

kamka277
21. jan 2013

@zalka nemapätám si presne, ale myslím, že z DNP som sa odhlasovala v máji 2010, prečo by mi teda nevyšlo 270 dní platenia, ked som v júni 2010 nastupovala do práce? Ja som si vtedy platila tiež dobrovolné počas rodičovskej dovolenky, len odvtedy sa dosť vela veci pomenilo a už v tom nemám prehlad 😕

zalka
21. jan 2013

@kamka277 lebo sa skúma či máš v posledných 2 rokoch tj. od 21.1.2011 po 21.1.2013, 270 dní nejakého ukončeného poistenia, a ty nemáš.

kamka277
21. jan 2013

@zalka hm...trošku nerozumiem tomu ukončenému poisteniu, čiže to klasické poistenie, čo platím odvody ako zamestnaná sa mi do toho obdobia 270 dní nepočíta, iba ak by som si v tom čase platila DNP? Čiže nárok z DNP by som mala teraz počas marodky len keby som si v tom čase v období 2 rokov platila DNP napr. mesiac alebo pol roka? Alebo to nezávisí od dlžky platenia, dloležite je aby nejaké DNP bolo?
Prepáč že sa tak blbo pýtam, ja už ani neviem či sa dobre pýtam 😨len potom je to dosť obmedzujúce kedy môže isť človek na marodku aj s takýmto finanač. zvýhodnením z DNP poistenia.

martiika
21. jan 2013

@janka9900 potrebujem poradit. Kolko mam zaplatit soc pois. za 6 dni .....som v maximalnom baliku 😒 Dakujem moc 🙂

zalka
21. jan 2013

@kamka277 no kedže ti neskončila pracovná zmluva, tak nemáš žiadne ukončené poistenie.
A na to aby si mala nárok na PN z DNP by si musela mať v období posledných dvoch rokov platené 9 mesiacov DNP, alebo skončený pracovný pomer, alebo iný pracovný pomer. A ty si nič také nemala, takže aj ked sa prihlásiš na DNP, tak PN ti nevyplatia. Lebo SP nenájde u teba 270 dní iného poistenia v posledných dvoch rokoch.
Nájde 1 deň , a to je málo.
A DNP je teraz drahé na to aby sa dalo platiť 9 mesiacov po 138,13 eur ... a aby človek dostal PN vyššiu o 216e

zalka
21. jan 2013

@martiika
1179 krát 35,15 % deleno počet dní v mesiaci tj. 31 a krát počet dní čo potrebuješ zaplatiť 6 = 80,21 eur.

kamka277
21. jan 2013

@zalka díkk si poklad, už začínam chápať týmto problémom ,,zo zákulisia " SP 😀 Tak kašlem na to, mužíček sa teraz o mňa stará, oblieka ma do práce aj malú do škôlky, chystá desiatu staršej dcére do školy 😎 Nie je to až taký des, lebo je to ľavá ruka a ja som praváčka, ale predsa má s tým človek oštaru, tak už aj v tej práci ma trošku poľutovali, tak to hádam nejako pôjde 🙂

martiika
21. jan 2013

@zalka Dakujem Ti velice pekne,vsak som sa naplasila.....jedna znama mi pisala ,ze od januara su nove tabulky a budem platit z vym zakladu 3930,cize za 6 dni 267,39€-----az mi teplo ostalo 😀 zlaty, dobry konik

zalka
21. jan 2013

@martiika no záleží akú sumu si dala do prihlášky. Ak si tam dala 3930 tak samozrejme platí sa viac. Ja som brala maximum pre maximálnu nemocenskú dávku tých 1179 eur.
@kamka277 nie je začo. 🙂

martiika
21. jan 2013

@zalka dala som pri vsetky tri poistenia 1153 50 €....to niekto dal aj 3930 € ? 😕

zalka
21. jan 2013

@martiika no tak si to vyrátaj z tou sumou

annanatalia
21. jan 2013
triciatka
21. jan 2013

potrebovala by som radu,lebo neviem ci som neurobila hlupost 😲 planovali sme babatko a tak som si v aug. 2012 dala DNP dala som si minimum tusim 14.47€ a hned v sept. sa mi podarilo otehotniet 😀 bol tu ale hacik aby som neporodila skor ako 17.5. 2012 nez by mi uplynulo 270 dni poistenia,termin porodu som mala 21.6. 2012 a bala som sa aby som neporodila skor nez budem mat narok na vyplatenie peniazkov. porod bol 7.6 2012 takze to vyslo a k materskej som dostavala este 200 € z DNP a tu sa dostavam k mojej otazke: po porode som si DNP zrusila a pocula som,ze ak by som si ho nezrusila a platila aj pocas rodicovskej dovolenky dostavala by som nejake peniazky z DNP je to pravda ??? ak ano kolko by to bolo ? DAKUJEM

zalka
21. jan 2013

@triciatka no podla toho všetkého kedže kiksovala si pri dátumoch ti DNP zaniklo niekedy v máji 2012.
Ak chceš ísť na PN z DNP počas RD ešte to môžeš využiť, stačí sa ti na 1 deň pred PN prihlásiť na DNP z VZ 393 eur zaplatíš bajočko 4,50 eur.

obcansr
21. jan 2013

Dobrý večer potrebujem radu. Neviem či mi niekto odpovie kedže som tu už písala ale píšem ešte raz. Mama je na polovičnom dochodku platila dnp ale jej zaniklo 31.1.2012. Do augusta bola na pn nepretržite 52 týždnou. Chcela by som vediet či by sa mohla teraz poistit dnp na 1 den a druhý ist na pn. Pn by mala minimum .

petkakv
22. jan 2013

ahojte potrebujem malú radu. 30.1.2012 som sa dobrovoľne nemocensky pripoistila. V máji som otehotnela, DNP (270 dní platenia) mi skončilo 25.10.2012, nárok na materskú z DNP splňam, keďže som v ochrannej lehote.
Chcem sa však spýtať na výpočet vymeriavacieho základu. Dnes mi prišlo rozhodnutie zo sociálky a troška nechápem, ako sa dopracovali k takým číslam.
Ja som si platila DNP z max. VZ 1153,50 z toho som si odpočítala moju hrubú mzdu. Čiže zo sumy rozdielu cca 800 eur som si platila poistné 4,4% predstavovalo 35,20 EUR/mesačne. Avšak nechápem, či ja si mám rátať materskú tých 65% z celého maximálneho vymeriavacieho základu alebo iba z tých 800 eur?????, Som z toho blbec. Predsa som si hrubú mzdu odrátala od maximálneho VZ aby som to 2x neplatila. V rozhodnutí je uvedený DENNÝ VZ.
VIETE MI PROSIM PORADIT,NECHCEM HNED VYVOLAVAT DO SOCIALKY.........DAKUJEM ZA RYCHLU ODPOVED

zalka
22. jan 2013

@petkakv ved materskú dostaneš aj z práce aj z DNP ... tak z celej sumy... aký denný VZ ti prišiel?

petkakv
22. jan 2013

@zalka Ahoj, ved práveže mne sa to zdá menej ako ked si dám 65% z maximalneho VZ. Mne vyrátali denný VZ 22,11625 eur. či mne prídu zvlášt peniaze z roboty a zvlášť zo sociálky, či ako???, dakujem ti

zalka
22. jan 2013

@petkakv no to je dosť málo ak si si doplácala do maxima. Ono v rozhodnutí býva napísané že z akého poistenia je to rátané. Pri PN som tam mala vždy ... v tvojom nie je? lebo to nevychádza ani na príjem zo zamestnania ani na DNP ..

petkakv
22. jan 2013

@zalka no veď práve ani mne sa to nezdalo, tak som si tam radšej zavolala. Najprv ti povedia tak a potom inak, hlavne že som sa tam bola veľakrát pýtať, či mám všetko v poriadku a či budem mať max.materskú. Už som to s tou pani cez telefon doriešila, aj keď to vyšlo tak, že nebudem mať maximálnu ale o niečo menej, pretože tam mi vznikol VZ zo zamestnania z roku 2011 a to som práve nechcela, preto som sa tam bola pýtať, aby som mala z roku 2012. Sú to telce, nikde sa nič nedočítaš a nedozvieš a na stránkach soc.poist to je písané totálne nezrozumiteľne. Čo už, hlavné je byť zdravý a kašlať na peniaze nie? ale dik za info z tvojej strany

zalka
22. jan 2013

@petkakv no počkaj a prečo ti zo zamestnania vznikol VZ 2011? Ved na MD nastupuješ až tento rok o pár mesiacov či ti skončilo aj zamestnanie? No teraz som zmätená.