Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

danuska111
11. jan 2012

baby ja som dnes bola na socke a povedali mi, že automaticky rušia tie staré DNP a potom môžem pokračovať v tom novom, to je ten balíček a z minima sa platí 119 €, takže určite si to platiť nebudem, neviem ako ostatné, je minimum takmer 15 a toto je sakra rozdiel... 😠

annanatalia
11. jan 2012
janulap
11. jan 2012

@danuska11 ano k 1.2 zrusia tie stare,kde je splnenych 270dni.Ale mozes si ho zrusit ty a na druhy den si zalozit opat a bude ti plynut dalsich 270dni.

mirkave
11. jan 2012

@elizabeth1011 na pn sa mozes dat vypisat a mozes zrusit a hned zalozit nove dnp.na preplatok maju na socialke tlacivo-tiez som ho vypisovala a teraz cakam,kedy mi poslu preplatok......

annanatalia
11. jan 2012

@gapa Ahoj vedela by si mi poradit s dnp. Uz mi neake kocky radili ale chcela by som sa uistit ze to je spravne. DNP si platim cca 2 roky, teraz 2.januara som sa odhlasila a 3.januara prihlasila s vym zakladom 450EUR. Mohla by som sa znova odhlasit a prihlasit s max.vymer. zakladu do konca januara? planujeme este babo 🙂 takze vlastne kvoli materskej.Dakujem

mirkave
11. jan 2012

dievcence,inac ja som natrafila na uplne ze dokonalu uradnicku u nas v trnave 😀 .som na pn a cakala som na vypocet pn.konecne je spraveny subeh dnp a povinneho poistenia (chybali im nejake podklady od mojho zamestnavatela).vsetko mi pekne krasne po lopate vysvetlila ta uradnicka,vsetko som pochopila.bola neskutocne ochotna a trpezliva.bodaj by take uradnicky boli vsade.......

elizabeth1011
11. jan 2012

@mirkave Dakujem
To som rada,ze v tt je prijemna uradnicka. som zvedava 😵

zabkakatka
11. jan 2012

no tak to by ma zaujimalo ako sa vola, lebo ja som v tt zatial natrafila iba na take co podavaju neuplne, matuce alebo ziadne info...

macko69
11. jan 2012

To ma tiez zaujima, riesil som to a skor som viac vedel ako uradnici... to nielen v TT ale vsade kde je Statna Sprava.
Zistil som vsak zaujimavu vec, ked prides s konkretnou vecou a nechas si ju potvrdit.. ako ze to mas nastudovane dopredu.. vsetko ide prijemne a rychlo, ale ked prides a pytas sa ze nevies... posielaju ta z okienka do okienka a nic nezistis...
Asi to nazvem SUD - Syndrom Uradnika 😀

gapa
11. jan 2012

@oriesok
odhlásiť najneskôr 30.1. a prihlásiť najneskôr 31.1.12. Dnp ti zanikne po upynutí 270dní od tohto nového prihlásenia. Ak budeš tehotná v čase ukončenia dnp a nevznikne ti po tomto ukončení nové nem.poistenie, tak by si nárok na materské z dnp mala v ochr. lehote 8mesačnej. Ak ti však vznikne po ukončení nem poistenie, tak prestane plynúť ochr. lehota.
napr. ak ti trvá prac.pomer a po ukončení dnp by si stále v zamestnaní čerpala rodič.dovolenku a nastúpila na ddruhú md z Rd, tak by nárok z dnp v ochrannej lehote nevznikol (lebo nástupom na md v zamestnaní ti vznikne nem.poistenie, tj. v den násupu na md už ochr. lehota neplynie). Na toto si treba dať pozor!!!!!!!!!!!!!

gapa
11. jan 2012

@annanatalia
môžeš.

annie6
11. jan 2012

@janulap tak ja som na urade a v pohode si platim, ak som pn, len im tam odnesiem papier od lekarky...

annanatalia
11. jan 2012

Velmi pekne dakujem 🙂

mirkave
11. jan 2012

@macko69
@zabkakatka
@elizabeth1011 hovorila som s nou vzdy cez telefon.pani hercegova - ma na starosti subeh poisteni.zhodou okolnosti bola dnes moja sestra na socialke a vravela,ze panicka za okienkom bola totalna truba 😖 -neochotna,nevrla.....proste pravy opak toho,co som ja opisala......za okienkami byvaju vacsinou take panicky ☹
a presne ako pise @macko69 -ked pridem a overujem si uz nastudovane veci,tak je to ok.ked pridem a robim sa,ze neviem o com je rec,tak je debata nula bodov 🙄 .nechapem ako to moze takto fungovat ☹ je to velmi smutne...... 😢

datanka
11. jan 2012

@gapa citala som co si odpisala-oriesok-dufam,ze nevadi,ze som zamestnana a mam vlastne povinne nem.poist.z prace.ak sa teraz v jan.teda dobrov.pripoistim,a do 8mes.otehot.bude sa mi ratat materska aj s dnp,alebo len s prace.dakujem kazdemu,kto sa v tom vyzna a napise

chelonka
11. jan 2012

@gapa jeeee ty už máš trojtýždňové GRATULUJEM. Počuj ja si DNP platím od. 1.8.2011 a platím si 49,13 € mesačne teda z maxima. 270 dni budem mať splatených ku koncu aprtíla 2012.A na materskú mám nastúpiť v polovici mája. Moja otázka je, že mám jednoducho naďalej platiť tú sumu do kým mi nevznikne nárok na materské??? A nemusím ísť na soc. poistovnu????

ďakujem za odpoveĎ

oriesok
11. jan 2012

@gapa chápem to dobre?
30.1. odhláška, 31.1. prihláška, platiť 270 dní, po 270 dňoch dnp zanikne (teda pokiaľ si nebudem platiť potom už tú vysokú sumu) ak by som v priebehu tých 270 dní otehotnela, mala by som nárok na zvýšenú materskú..
len sa strácam v tej 8 mes. ochrannej lehote.. či je po tých 270 dňoch platenia.. neviem, čo je pod ňou myslené, či ak by som neotehotnela v priebehu tých 270 dní, čo si to dnp platím, tak je tá ochranná lehota 8mes. v ktorej keď otehotniem, tak mám stále nárok na dnp..
a ešte ma napadla vec.. som stále na RD malá má 1 a pol roka od 2 rokov mám prejsť na tú nižšiu materskú 190 € (teda pokiaľ mám dobré info) to dúfam, na to dnp nebude mať vplyv.. či?

silvia123
11. jan 2012

Ahojte, ja mám len jednu otázku: keď zájdem do Sociálky, tak teta" ma odhlási napríklad k 30.1.aj prihlási k 31.1. proste v ten istý deń bez problémov??? Nebude vymýšlať? Alebo tam mám ísť dva dni po sebe -jeden deň odhláška a druhý deń prihláška a už nebude reptať?

annie6
11. jan 2012

@silvia123 kludne sa da aj v jeden den so myslim, ...

jablcko1
12. jan 2012

Ja už som tu písala, len stále neviem čo mi je teda potrebné spraviť, aby som dostávala tú zvýšenú materskú. Platím si už viac ako 270 dní, snažím sa otehotnieť. Mám pokračovať v platení a budem mať nárok, alebo mám zrušiť a založiť nanovo DNP. Prosím poraďte mi, lebo v tej sociálke to je oničom, nič nevysvetlia. Keď už si to platím, tak by som to chcela využiť. Ďakujem krásne.

oskvarka
12. jan 2012

@janulap neviem ako to je presne len viem ze moze byt problem ak ti zacne nove nemocenske poistenie uz pocas ochrannej lehoty (po skonceni DPN) ak ti zacne este pocas jeho existovania problem nieje ale ak ti skonci pocas tej lehoty a ty sa na nu spoliehas .. napr.. DPM tebe konci az na zaciatku oktorba ak si sa prihlasila vcera takze ty nemozes mat ziadny problem .. problem by bol ak by si koncila RD az po tom oktobri ale este by si nebola na MD... t.j.. priklad... otehotnies v lete a termin porodu budes mat februar 2013 ... a RD by ti koncila v decemmbri 2012 a vtedy by si napriklad nastupila do prace (alebo mozno aj na urad prace) ale na MD by si nastupovala az v januari 2013 ..a mala by si mat po skonceni DPN poistenia 10/2012 narok na 8 mesacnu ochrannu dobu a tym narok na matersku z DPN ale ak by ti do toho januara vzniklo nove poistenie tak to by automaticky tuto ochrannu lehotu zrusilo...a nemala by si narok na nic.. jednoducho by si uz bola po lehote... ... ale fakt netusim ci to plati aj z nastupom na urad prace ale pri nastupe do zamestnania to tak plati...

oskvarka
12. jan 2012

@silvia123 kludne aj teraz sa mozes zajst prihlasit a odhlasit s timi datumami co pises..

janulap
12. jan 2012

@oskvarka prave mi gapa pisale,ze evidovanie na Up neovplyvnuje platenie DNP.Ty myslis,ze ak by som nastupila do zamestnania?

janulap
12. jan 2012

@oriesok
ano chapes to dobre.ty pocas tych 270dni co budes platit DNP musis otehotniet,aby si pocas tej 8 mesacnej ochrannej lehoty nastupila na MD.V 8 mesacnej ochranej lehote,ked otehotnies,tak tam uz nestihas aj nastupit na MD)6-8tyzdnov pred porodom) tym padom by si z DNP nemala nic.A rodicovsky prispevok nema vplyv na DNP.

oskvarka
12. jan 2012

@janulap tak to je mozne ak ti to napisala gapa tak ona sa vyzna viac ako ja... ja len viem ze takto je to isto ak nastupis do prace mozno fakt ten nastup na urad prace nema na to vpliv ;)

janulap
12. jan 2012

@oskvarka aj tak dakujem 🙂 ,si ma este vcera vecer rozhybala ,nastartovala,aby som zistovala ako to je...to bol adrenalin 😀

oskvarka
12. jan 2012

@janulap no mne sa stava ze obcas dakoho vystresujem viac ako je treba.. ale tieztomu este 100 percentne vsetkemu nechapem a to uz kolko sa v tom vrtam a citam... hrozne nieco ziskat informacie o nasom systeme ...

janulap
12. jan 2012

@oskvarka,ale to nevadi,praveze naopak,opat som hladala nove info.Aj ja cim viac tuto diskusiu citam,tym menej jej chapem 🙂

anittka
12. jan 2012

@gapa - ahoj, nie zamestnaná nie som, prechádzam z rodičovskej na materskú tak aké sú tom potom podmienky? Inak chcela som sa ešte opýtať ked sa chcem nahlásiť na platenie až od 31.1 tak tam musím prísť až 30.1 alebo môžem aj teraz s tým že nahlásím tento dátum ako začiatok DNP?

domeli
12. jan 2012

@jablcko1 ak už máš zaplatených 270 dní, k 1.2. Ti toto poistenie zo zákona zanikne. Môžeš sa prihlásiť a platiť si DNP naďalej aj po tomto dátume, avšak už nie samostatne, ale ako súčasť balíka soc. poistení, čo výjde podstatne drahšie, nakoľko teraz sa platí splu 4,4 % a potom budú odvody spolu predstavovať cez 35 %(z min. VZ cca. 120e a z max. VZ tuším pomaly 1000e).
Máš ale ešte aj možnosť teraz v januári sa odhlásiť a následne druhým dňom sa prihlásiť opäť na DNP ešte "po starom" (najneskôr do 31.1. a budeš platiť tak, ako doteraz-teda len tých 4,4 %) a nanovo sa Ti bude počítať 270 dní DNP. Až potom t.j. na ten 271.de Ti DNP zanikne. Tým si predĺžiš čas na otehotnenie (do októbra približne). K dátumu zániku DNP (k tomu októbru) je potrebné, aby si bola tehotná a mala nárok na materské z DNP, lebo si ho uplatníš v tej 8 mesačnej ochrannej lehote, ktorá sa na tehotné vzťahuje. Koľko budeš platiť si určíš Ty (nepíšeš, či si zamestnaná či nie). Ak nie si zamestnaná a chceš získať max. materskú, je potrebné prihlásiť sa z max. VZ (ten je 1153,50) je treba platiť 50,75e mesačne. Potom Ti výjde max. materská.