Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

berusaa
10. jan 2012

@zabkakatka a radil ti to niekto takto?že sa to dá?a začneš si hned platiť maximum alebo začneš s minimom?

adrii1
10. jan 2012

@mirkave ďakujem za odpoveď

domeli
10. jan 2012

@toxity áno, odznova a 271.dňom Ti zanikne 🙂

ludinka
10. jan 2012

ahojte baby chcem sa vas opytat, bola som sa uz pytat na socialke koli dnp, 270 dni mam splnenych cize 31.jan mi to zanikne ale chcela som vediet kedy mam zrusit trvaly prikaz v banke a ona mi povedala ze poslednu splatku mam zaplatit este aj za februar!! nechapem preco 😒 ved ked je dnp len do konca januara posledna platba by mala byt do 8. januara a nie februara!!!!

emogeon
10. jan 2012

@ludinka do 8 februara treba zaplatit za januar

ludinka
10. jan 2012

@emogeon aha! takze sa to plati spatne?ja mam trvaly prikaz v banke nastaveny na 5. den v mesiaci takze, to platim spatne?...popripade ak by som mala preplatok tak mi ho vratia??

domeli
10. jan 2012

@ludinka zrejme ste sa iba nepochopili 🙂 Posledná platba Ti odíde do toho 8.2. a až po tomto termíne rušíš TP v banke

ludinka
10. jan 2012

@domeli,@emogeon ja mam ale dojem ze ja to mam v banke nastavene tak ze za januar mi odide platba 5.januara....a nie februara...no nic aj tak vam dakujem 😉

mirkave
10. jan 2012

@ludinka ak by si mala preplatok,tak si on musis poziadat.zavolaj na socialku a oni ti povedia ako si na tom-bud vsetko ok alebo preplatok alebo nedoplatok.....

husenicka1111
10. jan 2012

Prosim Vas holky moze mi niekto poradit? ?

26.01.2012 bude 270 dni co som prihlasena do DNP, mohla by som ist 27.01. na PN ? 30.01 by som sa odhlasila z DNP a 31.1. by som sa nanovo prihlasila? Uznali by mi maximalnu pn? Dalej zaratavali by sa mi postarom aj keby som bola na marodke tie dni? V aprili - jun ak sa podari by sme chceli zacat pracovat na dietatku.
Dakujem Katka

ludinka
10. jan 2012

@mirkave a neviem ci staci ked tam pojdem po tom february? alebo to musim uz teraz?

emogeon
10. jan 2012

@ludinka kukni spatne odkedy si sa prihlasila a pochybujem ze si hned na zaciatku zaplatila za ten mesiac... alebo zavolaj do SP

ludinka
10. jan 2012

@emogeon dakujem ja si to pozriem doma.... 😉

lenka777
10. jan 2012

ahojte kočky. chcem sa opýtať či by ste mi nevedeli poradiť ako je to s mamičkami na materskej, mne končí 11.2. a chcela by som využiť DNP aj potom ak by sa podarilo. začala som si platiť DNP asi v marci 2010 z maxima a potom minulý rok dva mesiace z minima predtým než som išla na PN. neviete ako to je v mojom prípade? ďakujem za odpovede.
písala som to síce v inej téme ale tam mi nikto neodpovedá.

mirkave
10. jan 2012

@ludinka mozes hocikedy,aj vo februari.....

ludinka
10. jan 2012

@emogeon ale ak sa mi dobre zda tak som sa prihlasovala niekedy v polke februara to mi vypocitala nejakych 8 eur- to som zaplatila hned ten mesiac apotom som sa zadala prikaz v banke, od 5. marca takze asi fakt platim dopredu...ale musim si to este doma pozriet v papieroch 🙂

ludinka
10. jan 2012

@mirkave dakujem 😉 tak potom je to v pohode

oskvarka
10. jan 2012

Dievčatá pozor tie čo by ste končili RD už v ochrannej lehote par mi ich pisalo aj na IP:... pisala som do poradne HN... tu je moja otazka a odpoved:
...........chcela by som sa spytat, ze ci je naozaj pravda ze ak po RD nastupim do zamestnania a prave vtedy som uz len v ochrannej lehote z DPN teda poistenie mi uz netrva ci mi naozaj tato lehota zanika...ako ste to tu pisali v decembri v inej teme......

Žiaľ, je to pravda. Podľa §26 ods.5 zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, vznik prerušenia nemocenského poistenia má rovnaké účinky ako zánik nemocenského poistenia a zánik prerušenia má rovnaké účinky ako vznik nového nemocenského poistenia.
To znamená, že pokiaľ je žena na rodičovskej dovolenke, má podľa vyššie citovaného paragrafu prerušené povinné nemocenské poistenie. Ak je v ochrannej lehote z DNP, potom nástup do zamestnania po skončení rodičovskej dovolenky je považovaný za vznik nového povinného nemocenského poistenia. A §32 toho istého zákona definuje podmienku skončenia ochrannej lehoty vznikom nového poistenia.
Pre takýto prípad odporúčam zrušiť terajšie DNP a prihlásiť sa k novému DNP, tak bude garantovaná aspoň minimálna úroveň materského z DNP pre ženu, ktorá bude k 31.1.2012 tehotná a dobrovoľne nemocensky poistená.

cartridge
10. jan 2012

Ahojte, dávno som tu nebola, vie niektorá poradiť aj takýto prípad?
Platím si DNP už viac ako 4 roky nepretržite. Keďže moje detičky sú pomerne často choré, využívala som DNP na OČR, príp. PN. Ak by som chcela pokračovať podľa starého zákona, tzn. 4,4 %, musím sa odhlásiť z doterajšieho DNP do 30.1.2012 a prihlásiť sa na nové DNP ešte 31.1.2012 /teda budem platiť podľa starého zákona/.
1. V tomto prípade mi bude trvať nové poistenie, z uvedeného poistenia mi bude vyplácaná OČR po dobu 270 dní. Po 270 dňoch nového poistenia sa mi toto poistenie automaticky zruší?
2. Ak by som si chcela "prilepšiť", môžem si od toho 31.1.2012 platiť z maxima a po 26 týždňoch mi bude vyplácaná max. OČR? Alebo sa mi to nevyplatí, pretože po 270 dňoch poistenia sa mi toto poistenie automaticky bude rušiť?
Nie som na materskej, ani neplánujem, chcem to len kôli prípadným OČR. Ďakujem za každú radu.

domeli
10. jan 2012

@ludinka nie je zvykom platiť to popredu, ale ak by si to tak naozaj mala, tak nevadí. Vo februári zrušíš TP v banke a pôjdeš sa spýtať na SP, či tam máš preplatok. Ak áno, požiadaš o vrátenie (môžeš to urobiť priamo tam na ich tlačive alebo si to spíšeš sama).

oskvarka
10. jan 2012

@cartridge no presne ako pises je to asi tak ze 26 tyzdnou su cca 6 mesiacou t.j 9 mesiacou by si platila max. a z toho 3 mesiace by si mala narok na tu max. PN alebo ocr (+7 dni ochranna lehota po zaniku poistenia) takze to naozaj zavisi od toho ako budete chori ak vela tak oplati ak nie tak nie... lebo este aj v case PN si oslobodena od platenia a tym padom sa ti to oplati este viac.. ale stale to zavisi od toho ze ci budete chori 2 krat alebo 10 krat (po nejakych 10 dnoch...)

janulap
10. jan 2012

@yasmin-ku porodu musis mat vsetko zaplatene? ale ja by som toho napr.28.10 este tu poslednu nemala zaplatenu,ked za ten mesiac to musim zaplatit az v dalsom mesiaci.Ci tych 6-7 dni ,kedy mi konci dnp 6-7.10.2012 mozem zaplatit uz aj v oktobri?

kikula13
10. jan 2012

chcela by so sa spýtať,či počas RD som osloboderná od platenia Dnp,podla mňa je to blbosť,no kamaratka tvrdí ,že je to tak,vraj jej to povedala ekonomka

janadl
10. jan 2012

dievčence, píšem ohľadom susedky.platí si max.. je tehotná asi 5týždeň. má splnených 270dní, aj 26 týždňov môže ísť teraz na rizikové? a ako to bude ked dnp končí ? už by bola v podstate vypísaná teraz v januari, mala by normálne nárok na PN a aj max matersku? alebo sa musí prihlásiť na balík od 1.2? dakujem

poisonblu
10. jan 2012

@janadl bude v 8 mesacnej ochrannej lehote...ale kludne sa moze prihlasit na ten novy balik a hned ist na rizikove, tym padom nemusi dalej platit a dostane max matersku

janadl
10. jan 2012

@poisonblu dakujem ti za radu 🙂

cartridge
10. jan 2012

@oskvarka Prepáč, ale asi nerozumiem ...
po 270 dňoch poistenia sa automaticky ruší - napríklad nanovo sa poistím 31.1.2012 a toto poistenie mi automaticky zanikne niekedy v 09/2012? Ak by som bola do 7 dní na PN, OČR, bude mi vyplatená táto dávka v maximálnej výške, no a potom sa mi automaticky zruší poistenie? Čiže už nebudem môcť poberať žiadne dávky?
Iba ak sa opätovne prihlásim od 09/2012 na "balíček" poistenia?

annie6
10. jan 2012

@poisonblu ahoj, este by som chcela sa opytat, ked sa nanovo prihlasim do konca januara, je lepsie od zaciatku platit z maxima, ale sa da tak, ze budem najprv z minima a potom si zmenim VZ?

poisonblu
10. jan 2012

@annie6 no musis min. 26 tyzdnov pred nastupom na MD platit z maxima, aby si mala max. materske...a neviem ako to bude, ked budes chciet menit...to asi zostava po starom..ja platim od zaciatku z maxima pre istotu..a VZ sa da zmenit az po pol roku....takze....

mirkaove
10. jan 2012

@kikula13 počas RD nie, iba počas MD, PN alebo OČR