Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

murinko82
26. feb 2012

ahojte ,chcem sa opytat som PN a mam vyplacane davky s minima a k 1.2.mi skoncilo DNP ale uvazujem ze este do konca mesiaca by som sa prihlasila na novy balicek len nerozumie tomu ci by som musela zrusit PNku a zacat novy balicek platit alebo ci sa mozem prihlasit na novy balicek a pokracovat v starej PN poradte Dakujem

datanka
26. feb 2012

baby,kedy,alebo teda ako casto mozem ziadat o preplatok?po 3mesiacoch?

katka9900
27. feb 2012

@murinko82 nemusis rusit pn, balicek si mozes zalozit, ale nezabudni si dat poistenie od 1.2., aby bolo nepretrzite 😉

zuuzzu
27. feb 2012

Ahojte, viete mi niekto poradit prosim. Momentalne som nezamestnana na rodicovskej dovolenke. Od februara 2011 som si platila DNP z maxima az do 19.1.2012. V tento den som poistenie ukoncila a hned na druhy den som zalozila nove DNP. Teraz som druhykrat tehotna a na matersku by som mala nastupit 12.9.2012. Moja otazka je, z coho sa mi bude vyplacat materska? (z toho maxima?) a druha otazka je, ci ma zmysel platit este toto nove nemocenske poistenie, co som zalozila v januari 2012.
Na socialke v TT su dost neprijemne "damy" a tie mi tvrdia, ze ony este nevedia co bude do septembra. Ja by som ale rada vedela, na com som. Dakujem. Zuzana

danculik
27. feb 2012

ahojte,,xcem sa opytat neviete mi povedat ako dlho budem poberat matersku?respektivne dokedy?lebo neviem ci je to 34 alebo 37 tyzdnov?nastupila som ma matersku 10.08.2011.Zijem v spolocnej domacnosti s manzelom...🙂porod som mala 16.09.2011.dakujem pekne za odpoved.

murinko82
27. feb 2012

@katka9900 aha tak to je super ale neviem ako si to teraz vypocitat ked su tam zmeny a ci to potom mam platit aj pocas PN alebo az ked ju skoncim a budem dalej pokracovat ?

katka9900
27. feb 2012

platit budes az po skonceni pn, kym budes pn, neplatis nic 😉 a vymeriavaci zaklad si das rovnaky na cely balik, 1153,5 minus hruba mzda, teda ak chces max. 😉

06lienocka
27. feb 2012

ahojte babenky určite ste niektore mali taký prípad ako ja preto vas poprosim o radu od 1.8.2011 si platim DNP 270 dni by som mala mat splnene asi 26.4.2012 som nezamestnana a chcela by som ist na PN ku od 30.4.2012 aby som stihla ochrannu lehotu ale neviem čo si mam dat napísat na marodkovy papier ako zamestnavatela ?dobrovolne nem.poistena alebo nezamestnana čiže upsvar?dakujem vam pekne a pekny den prajem

katka9900
27. feb 2012

@zuuzzu ahoj, ak si sa prihlasila z max. sumy od januara, budes mat max. matersku. platit poistenie musis, lebo by si inak nemala narok na matersku. teraz by si mohla ist na pn, ale mala by si iba minimalnu, po 26. tyzdnoch by si mala narok na max. pn 😉

murinko82
27. feb 2012

@katka9900 takze pocas PN som oslobodena od platenia ako doteraz a budem mat zaratane aj tie mesiace ktore som neplatila ?lebo ja som mala splnenych 270 dni a porozumela som tomu tak ze si musim dat novy balicek ak som to nestihla urobit do konca januara a este sa chcem opytat budem mat vyplacane davky z toho stareho poistenia?

zuuzzu
27. feb 2012

@katka9900 Dakujem, no neprihlasila som sa z maxima..bohuzial. Pretoze skoro cely minuly rok som to platila z maxima a uz mi fakt tych 50 eur mesacne chybalo. Keby som vedela dopredu kedy otehotnieme (co sa neda), tak by som si to dala z maxima. Myslela som, ze sa to bude vyratavat za predchadzajuci rok:(

adka12
27. feb 2012

Baby potrebujem súrne poradiť. DNP si platím od 28.12.2011. Do zamestnania som nastúpila 15.8.2011 po RD a DNP si doplácam z rozdielu do maxima. Chcem sa opýtať, ako mi budú rátať PN-ku, ked by som na ňu nastúpila v marci a ako po uplynutí tých 26 týždňov platenia DNP? Časť mi bude platiť zamestnávateľ a časť sociálka? Ak do 22.9. (po 270 dňoch) otehotniem a pôjdem opäť na PN, ako mi budú rátať tú? Počas PN musím platiť DNP alebo sa to nejak pozastavuje. Chcem to vedieť preto, či si ju budem potom musieť platiť dlhšie a budem mať aj dlhší čas na otehotnenie alebo je to inak? Najviac nechápem to, ako to rátajú z predošlého roka, ked tam som si vlastne platila DNP len od 28.12. a v zamestnaní som od toho 15.8. Koľko by mi to vyšlo tá PN-ka? Hlavný dôvod týchto otázok je to, že v robote hrozia výpovedami a rozmýšľam, či neísť na PN, či mi to pomôže alebo skôr uškodí. Budem rada za každú odpoveď buď cez IP alebo cez odpoveď. Ďakujem

katka9900
27. feb 2012

@murinko82 poistenie ti zaniklo zo zakona 31.1., hej? ked si das do 29.2. poistenie spatne od 1.2., tak tvoj vymeriavaci zaklad pre vypocet davok bude taky, aky si mala v roku 2011. ked si teraz pn, vyska davky bude do ukoncenia pn rovnaka. mesiace sa ti zaratavaju ked si pn a neplatis 😉

katka9900
27. feb 2012

@zuuzzu veru skoda, ze sa tehotenstvo neda predvidat:( tebe sa nebude ratat materska z minuleho roka, pretoze si poistenie prerusila a zalozila nove, z ktoreho sa to bude pocitat. z minuleho roka by sa ti ratalo, ak by si poistenie neprerusovala v januari, ale prihlasila by si sa na cely balik od februara. a v kolkom si tyzdni? ak si menej ako v 8., tak by si si mohla zrusit to co mas teraz a prihlasit sa na max. balik, ist na pn, neplatit nic a mat max. matersku... aspon dufam, ze sa to este stale takto da 🙂

dorka21
27. feb 2012

Potrebovala by som radu. Som na Pn z DnP od 23.1. Doteraz som žiadne peniaze ani rozhodnutie nedostala....Prečo?
A ten papier o trvaní PN - papier na peniaze si môžem vypýtať aj 1.marca...Hm?

angelika_2
27. feb 2012

@dorka21
ja som PN od 10.01 a až dnes mi prišlo rozhodnutie dobré čo? 🙂

murinko82
27. feb 2012

@katka9900 a ako dlho to treba to nove poistenie plati celych 270dni alebo uz len 26tyzdnov ked to bude ako nepretrzite poistenie

dorka21
27. feb 2012

@angelika_2 no dávajú si načas. A peniažky si už dostala?

zuuzzu
27. feb 2012

@katka9900 Este nie som ani v 8. tyzdni, ani u lekara som este nebola. Skoda ze vymysleli tie hlupe baliky poistenia. Ja na maximalny balik nemam a na PN ma nikto nevypise. Ja by som nemala z coho platit ani ten minimalny balik, splacam auto, takze mi z rodicovskeho prispevku zostala len minimum prostriedkov, ktore miniem v priebehu tyzdna a potom som uz zavisla od manzela. Konecne som verila, ze aspon takto by som si prilepsila a nieco aj usetrila, ale zasa z toho nic nebude:((

ladybirds
27. feb 2012

@dorka21 mne prisla najprv pnka a az do tyzdna rozhodnutie... myslim, ze do 3. v mesiaci... ale ja nosim stale radsej skor...

angelika_2
27. feb 2012

@dorka21
peniažký ešte nie, iba rozhodnutie koľko mi uznavajú dennú dávku, tie čakám už čoskoro.. ..

angelika_2
27. feb 2012

@zuuzzu
ja som DNP platila vyse 270 dni, otehotnieť sa mi nepodarilo, aspoň, že využijem Pń-nku, už ma chce dokyňa vypísať, takže moje peniažky vložené tam sú v háji 😢 ☹

zuuzzu
27. feb 2012

@angelika_2 No nieco mi hovor. Za cely minuly rok som tam vlozila vyse 500 eur. Mohla som ich vyuzit zmysluplnejsie nech pchanim do vacku papalasom tam hore:(( My sme dufali, ze otehotniem do konca roka, ale akosi nevydalo a podarilo sa aj teraz. Asi som sa preratala. Mala som si to lepsie pozriet:(( Co uz, ale hlavne ze babo bude zdrave 😉

angelika_2
27. feb 2012

@zuuzzu
gratulujem, držkaj sa len a ďakujete pánu bohu, ja zatiaľ len prosím, potom budem ďakovať ak vyjde 😀 😀 😀

zuuzzu
27. feb 2012

@angelika_2 Veru, ja dakujem a este stale neverim, ze cakame babatko. Snad mi to doktor o dva tyzdne potvrdi🙂) Nech vam to vyjde co najskor🙂) Drz sa!

angelika_2
27. feb 2012

@zuuzzu
Aj ty! Nebojkaj, ak to má byť, tak bude, pekný zvyšok dňa potom ... 🙂

annanatalia
27. feb 2012

@gapa Ahoj Prosim ta poradila by si mi ohladom PN z DNP. Uz si mi raz radila, len sa chcem uistit ci to stale plati 🙂 V januari som sa odhlasila a prihlasila na DNP z max.vym. zakladu,teraz v marci idem na operaciu a neviem ci mi vyplatia PN aspon z minima, lebo moja kamoska my tvrdi ze mi ju navyplatia:?. Neviem kolko budem na tej PN ale ak by som marodovala napr.2 mesiace neovplyvni to narok na matersku?kedze by som este rada otehotnela do konca DNP 🙂 aby som mohla poberat matersku v tej ochrannej lehote.Velmi pekne dakujem

tjesulka
27. feb 2012

Ahojte vie mi niekto poradiť?Som na PN 28.12.2011 kedy som mala vyplatených 270 dní v DNP keďže som na rizikovom chcela by som vedieť či mi PN-ka bude vyplacana až kým nenastúpim na materskú keď vlastne podľa zákona mi k 1.2.2012 poistenie zaniklo?A materská mi bude tiež vyplatená?Veľmi pekne ďakujem

b1105
27. feb 2012

@mima595 este by ma toto zaujimalo tych prvych desat dni na pn platit zamestnavatel ale ked mi skoncila zmluva pred nastupom na matersku cize som nezamestnana plati uz od 1. dna socialka?? dakujem ti moc za opoved

annie6
27. feb 2012

Tak este raz do istoty sa chcem opytat, som tehotna, uz mi prislo aj rozhodnutie o zruseni dnp...treba odniest do socialky nejake potvrdenie od lekara, ze somo tehotna uz teraz, alebo az neskor ked si budem ziadat materske...? dakujem 🙂