Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majka2205
22. okt 2012

@dada2007 a vedeli o tom že si na pn-ke alebo si to nepovedala

dada2007
22. okt 2012

@majka2205 naťukala moje rodné číslo do PC.....vyskočil jej dátum, kedy mi to končí a na moju otázku že kedy, mi odpovedala.....a isto aj to, že som na PN....jej tam ukázalo ....

majka2205
22. okt 2012

@dada2007 ďakujem za odpoveď, hádam obstojím ked pôjdem opäť na SP

demelza
23. okt 2012

ahojte, chcela by som sa opytat tych, ktore su zbehle v DNP.
a) ak som sa prihlasila na nove poistenie 30.1.2012, 270 dni uplynie 25.10.? dobre som to poratala?
b) tzn. ak by som sa chcela prihlasit na balik, musim tak urobit najneskor zajtra - 24.10.?
c) ako sa rata 8-mesacna ochranna lehota? co znamena mesiac? 30dni? teda 8x30? alebo podla skutocneho poctu dni v danom mesiaci?
d) ak som doteraz platila poistne z maxima a prihlasim sa na balik z minima, bude sa mi v pripade tehotenstva (ak by som rodila buduci rok) ratat priemer z VZ tohto roka?
e) kolko vychadza materske, ak si zena plati DNP z minima? oplati sa to?
dakujem krasne osobke, ktora sa podujme odpovedat na moje otazky 🙂

akramuscha
23. okt 2012

@domeli pri rozhodovaní, že sa pred skončením starého poistenia prihlásim na nový balík z min. VZ, za 120 € mesačne ma napadla jedna skutočnosť, ktorá je asi dosť reálna, a to, túto sumu bude potrebné si potom stále platiť až do nástupu na MD, však? 😒 Je to dosť veľa z rozpočtu na rodičovskej s jedným dieťaťom.

domeli
23. okt 2012

@akramuscha áno, ak nebudeš PN, tak tých 120 eur treba platiť. A je pravda - aj to je dosť z rozpočtu. Ak by si na MD nastupovala dokonca bud. roka, tak sa to ešte predsa len oplatí, nakoľko materské by potom bolo rátané z roku 2012 a to by vyšlo cca. 630 -650 eur (priemer max do 10/2012 a min. 11/2012) po dobu 34 týždňov. No ak až neskôr, tak... Ty musíš zvážiť, či sa oplatí. Držím palce.

domeli
23. okt 2012

@akramuscha ups, počkať! podľa teraz platných zákonov, nebudeš musieť platiť až do nástupu na MD - keď zistíš, že si tehotná, môžeš sa z poistenia odhlásiť a nárok na materské si uplatníš z 8 mesačnej ochrannej lehoty. SP bude pri posudzovaní nároku na materské zaujímať to, či si v čase odhlásenia sa z poistného bola tehotná. Takže teoreticky to nemusí byť až tak dlho platiť tú sumu.

akramuscha
23. okt 2012

@domeli To je pravda 🙂
ďakujem, si poklad.

domeli
23. okt 2012

@demelza
a) pri prihlásení 31.1. by mal byť 270.deň 26.10. - nemám čas to rátať, narátaj si presne 270 dní vrátane toho 31.1.
b) prihlásenie na nový balík, aby bolo poistenie rátané ako nepretržité najneskôr v 269. deň - malo by to byť 25.10. (ale ako vravím, prerátať treba alebo pozrieť papier od SP - určite zasielali, kedy bude končiť)
c) 8 mesačná ochranná lehota - rátanie na dni- na to by som sa nespoliehala. SP zaujíma pri posudzovaní nároku na materské potvrdenie od gynekológa, že si v čase zániku poistenia bola tehotná. Takto to rátaj (do 8 mesiacov musíš stihnúť nástup na MD a ten nástup musí byť presne 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, uvedeným v žiadosti o materské)
d) áno, pri prihlásení 269. dňom a nástupom ma MD v budúcom roku bude rozhodujúcim obdobím pre výpočet výšky materského rok 2012 (teda priemer max. a min., približne 630-640 eur, možno aj 650, nerátam úplne presne)
e) min. materské - mesačný odvod: 120 eur, materské z minima 220 eur, max. materské: mesačný odvod 405,45, materské z maxima 750 eur). Či sa to oplatí - zodpovedať na to si musí každý sám...

tin007
23. okt 2012

@demelza Ja to mam pisomne zo Soc poist, ze ked som sa prihlasila 31.1. 2012, tak posledny den je 26.10. 2012

demelza
23. okt 2012

@domeli dakujem ti pekne, ja papier o dobe ukoncena poistenia zo SP nemam ziadny - nikdy mi odtial nic neposielali. vzdy som sla osobne vypisat papiere na pobocku a tym to haslo :( a este ak mozem, citala som par stran dozadu, ako vyuzit tohtorocne platenie DNPna PN v buducom roku. ja mam buduci rok planovanu operaciu, takze par dni pred hospitalizaciou sa nahlasim na DNP, potom pojdem na PN a ziskam aspon minimalnu PN. co ak vsak budem tehotna, mozem vyuzit kratkodobu PN aj v osemmesacnej lehote? tomu celkom nerozumiem.

demelza
23. okt 2012

@tin007 super, dakujem, takze mne DNP tym padom konci o den skor.

apena
23. okt 2012

Môžem sa na nový balík prihlásiť aj počas čerpania ošetrovného? 269 deň starého poistenia mi vychádza na 24.10., ale teraz od 22.10. čerpám ošetrovné.

A ešte jeden dotaz, ako sa presne ráta priemer maximum, minimum, keď si chcem vypočítať, koľko by som poberala materské v ďalšom roku? Za to obdobie 270 dní som čerpala 1x ošetrovné a 1x PN, tam sa mi odrátajú tie dni, za ktoré som vlastne neplatila?

domeli
23. okt 2012

@demelza nuž informáciu o zániku DNP posielali pobočky SP hromadne všetkým, ktorí si k januáru 2012 DNP platili, tak neviem, kde nastala chyba. Je pravda, že nešlo to doporučene, tak možno Tvoja pošta skončila v inej poštovej schránke...
A čo sa týka PN v budúcom roku - áno, zatiaľ je to tak, že sa dá prihlasovať/odhlasovať podľa potreby. Ak yb si bola tehotná, tak v 8 mesačnej ochrannej lehote môžeš využiť aj krátkodobú PN.

demelza
23. okt 2012

@domeli hm a ako to potom funguje? dajme tomu budem vo stvrtom mesiaci a mam ist na mesacnu PN. zrejme musim nejako dokladovat, ze som teda tehotna a uplatnujem si PN v ochrannej lehote. nie? mam v tom gulas. 😖

domeli
23. okt 2012

@demelza áno - donesieš potvrdenie od gynekológa, že si tehotná a aj k dátumu zániku DNP si tehotná bola

demelza
23. okt 2012

@domeli uz mi je to jasnejsie. dakujem za trpezlivost 🙂

oliverka
23. okt 2012

Nemáte, prosím, niektorá skúsenosť?
Môžem ísť počas svojej PN-ky ako sprievod na plánovanú operáciu so 6-mesačným (dojčeným) dieťaťom do fakultnej nemocnice?

domeli
23. okt 2012

@oliverka tuším sa tu raz kdesi písalo, že ak ošetrujúci lekár dieťaťa uzná, že je sprievod nevyhnutný, tak áno. Ale pre istotu si to over - napíš si cez kontaktný formulár na ústredie, alebo tam aspoň zavolaj a potom informuj svojich na pobočke kvôli prípadnej kontrole dodržiavania Tvojho liečebného režimu.

helloukitty
23. okt 2012

@janka9900 ano,skusila som to tam napisat 🙂 a boli celkom rychly..pisala som v nedelu vecer a vcera rano uz som mala odpoved... 😀

akramuscha
23. okt 2012

@domeli teraz som pozerala stránku SP ohľadne vymeriavacích základov, aby som vedela korektne vyplniť bod.č.11 na RLFO. našla som tam tabuľku v tomto znení? VZ - min. je zo sumy 339,89 € a mesačne to vychádza na tých 119,45 €. VZ -max. je zo sumy 1.153,50 € a mesačne to činí 996,62 € poistného. To znamená, že keď budem vypisovať bod 11 do kolónky "Vymeriavací základ NP, DP a RFS a PvN" mám dať sumu 339,89, aby som mesačne odvádzala tých 119,45 € nemýlim sa? Do kolónky dátum vzniku tých troch poistení, mám vypísať vo všetkých troch? Ja viem, pýtam sa ako analfabet, ale SP je štát v štáte 😒 a nechcem niečo pokaziť.

domeli
23. okt 2012

@akramuscha ak sa prihlasuješ na 269. deň (teda na nepretržité poistenie), vypisuješ dátum iba pri DPaRFS a PvN, pri NP nie. VZ píšeš k všetkým trom, ak ho meníš na minimum. - 339,89 (vtedy budeš mesačne odvádzať tých 119,45). S tým max. VZ a odvodom - pri VZ 1153,50 (čo je max. pre NP) je odvod vo výške 405,45 eur. Tých 996,62 by bolo v prípade, že by si si dala max. VZ pre DPaRFS a PnN - tam je max. VZ 3076 eur. Ale to vlastne nemôžeš, lebo max. VZ pre NP je tých 1153,50 a VZ musí byť pre všetky tri rovnkaý. Kuk link:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
Tam to je presne porozpisované aj s konkrétnymi percentami a sumami, aj s min. a max. materským. Ja som si to pred dopoistnením aj pracne prerátavala, hoc to bolo čierne na bielom 🙂, lebo ako píšeš - SP niekedy ozaj pôsobí ako štát v štáte...

natalia
23. okt 2012

ahojte,neviete mi niekto poradit či možem dostavat najvyššiu matersku ked mam živnost a platim si dnp..?počula som že nemožem mat živnost aj poberat najvyššiu matersku....neviem čo je na tom pravdy

karinkaeich
23. okt 2012

baby, 270. den mi vychadza ma 25.10., dnes som bola dat prihlasku na nepretrzite poistenie, cize od 24.10. v piatok 26.10. ma chce dr uz vypisat na pn (povodne uz chcela na poradni pred 2 tyzdnami, no ukecala som ju kvoli peniazkom). myslite, ze nebude problem, ked hned v prvy den (po tych zaplatenych 270) nastupim na pn, teda budem oslobodena od platenia? nemate skusenosti? dr ma vazny dovod ma nechat doma, len nechcem aby mi narok zamietli kvoli spekulacii. dakujem @gapa @mima525 @domeli @janka9900 a ine znalkyne

mamahanky
23. okt 2012

chcela by som sa spytat....som teraz na materskej....mam najvyssiu monu tiez som si doplacala...chcem sa spytat ak otehotniem na materskej aku matersku dostanem?????taku ako teraz? alebo by som si musela znovu doplacat....

mamahanky
23. okt 2012

@natalia tiez mam zivnost a platla som si a dostala som ju...ale pocas materskej som si pozastavila zivnost

natalia
23. okt 2012

@mamahanky to bolo podmienkou pozastavit živnost?

mamahanky
23. okt 2012

@natalia no nie ale pocas materskej by si nemala mat ziaden prijem....to je tych 34 t....potom ked si na rodicovskom tak mozes...

natalia
23. okt 2012

@mamahanky no len ja mam obchod nemožem si dovolit ho zatvorit .....koly par mesiacom...materskej..a platila som im 9mesiacov....

mamahanky
23. okt 2012

chod sa pre istotu opytat na socialku...ale ked zarabas tak neviem ci ti to daju...