Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzana612
2. dec 2011

@milena35 presne tak ako pisali baby. Ak ma dieta nejake zdravotne problemy, tak ti mozu schvalit rodicak az do 6 roku veku dietata. Ked ti to raz priznaju, nik uz neskuma dalej ci je dieta uz ok, dokonca mozes dat dieta na cely den do skolky a poberat aj rodicak. Co je zase dosta nespravodlive, lebo sa to da vyuzit. Viem o tom preto, ze kamoske to schvalili a dieta jej chodi na cely den do skolky. A ak nema dieta zdravotne problemy tak mozes tiez ostat doma, akurat ze nic nedostavas, ale nemusis si platit ziadne odvody

luna303
2. dec 2011

@milena35 je tá možnosť, ale už to nebude platené z úradu práce, to treba nahlásiť do zdravotnej a sociálnej poisťovne nech štát naďalej platí za teba zdravotné poistenie a myslím, že aj druhý pilier.

luna303
2. dec 2011

@darinkazv ak platíš DNP tak tam by ti mali vypočítať len tú alikvotnú čiastku. A pokoj, pre tehotné to určite nebude platiť, to by bol vrchol už 🙂 škoda, ja som si robila testík včera a stále negatívny 😔

ivuss01
2. dec 2011

@darinkazv myslim si, ze si to budes musiet vyratat ty, tak ako to bolo pri pn alebo ocr, baby si same vyratali, kolko maju zaplatit.

luna303
2. dec 2011

@nattii príkaz ešte nie, nakoľko to nie je podpísané prezidentom, tak Mihál nemá čo rozkazovať. Pracovníčky SP, nemôžu nijak informovať nakoľko nemajú ešte žiadne stanovisko z ministerstva.

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv - určite iba alikvótnu čiastku za tie 3 dni a to ti na pobočke SP povedia aj presne, koľko treba doplatiť, veď za február sa platí najneskôr do 8. marca, takže pohodička 😉

darinkazv
2. dec 2011

@mia1111 ja každý mesiac platím v akutálny mesiac 🙂 máj som platila v máji, jún v júni a tak. čiže teraz v decembri idem platiť december. 🙂 tak pôjdem dakedy v polke januára, nech mi to tety vyrátajú. ja každý mesiac platím ešte o 5eur viac, než mi vyrátali. preistotu. radšej si požiadam o preplatok 🙂 ale ten február nech mi vyrátajú oni. aj keď nie som blbá, viem si to sama vyrátať, ale tak preistotu 🙂

nattii
2. dec 2011

@luna303 tak preco mi nedovolili si zvysit Dnp len keby som chcela zrusit, maju zakazane robit nove prihlasenia alebop zmeny

ludka77
2. dec 2011

Kokos mňa ide z toho už šinúť, mam z toho čistý hokej 🙂 Dnes som bola na sociálke zahlásiť sa na DNP 🙂) teraz čítam na internete ( http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-... ) že tú materskú idú predĺžiť, ale čo ja 😀 nechajú ma doplatiť si to do tých 270dní?? lebo to som sa nikde nedočítala 😲

alibabaa
2. dec 2011

@luna303 no oni to mozno maju ako interne nariadenie ako socialka a tu nam nepomoze sa zapodievat sa tym ci moze alebo nemoze prikazat..
dobre ked to oni neprevezmu.. ale co spravia s doporucenou postou? mozu aj tu nezaradit ??

ludka77
2. dec 2011

@nattii neviem čo to je za pracovníčky, ale mne dnes normálne pomohla vypísať papiere a normálne mi ich zobrala, len od dnes som DNP

alibabaa
2. dec 2011

@ludka77 fiha.. tak skusim v pondelok na socialke .. sak bud ma poslu ta het alebo mi to urobia 😀 😀

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv aj ja rozmýšlam nad tým, že budem platiť niečo navyše. Pre istotu (v tomto štáte nikdy človek nevie) a tiež to idem hneď dnes zaplatiť (aj keď to mám za december zaplatiť až 8.1.)

poisonblu
2. dec 2011

@luna303 subeh bude mozny, len budu musiet zamestnane mamicky doplacat aj poistenie v nezamestnanosti a dochodkove poistenie

ludka77
2. dec 2011

@poisonblu a nezamestnané mamičky? (od včera som nezamestanná :( ale momentálne na RD)

nattii
2. dec 2011

@ludka77 tak to potom nachapem

luna303
2. dec 2011

@nattii VZ za to isté DNP môžeš meniť len raz za pol roka. Dá sa to obísť tým, že sa odhlásiš a na druhý deň sa prihlásiť už s tým vymeriavacím základom aký chceš, aj vyšším ako si mala pred tým.

darinkazv
2. dec 2011

@ludka77 veď práve. radšej im zaplatiť o čosi viac. nech nemajú dôvod robiť nejaké zmätky. ale v januári si požiadam o preplatok. ak ho budem mať, tak od januára zase budem platiť len toľko, koľko mi vypočítali 😉

ludka77
2. dec 2011

@luna303 dá sa to tak, že sa odhlásiš a prihlásiš na novo ale pani na soc. mi povedal, že pred nástupom na materskú musíš byť súvisle poistená dobrovolne 26týždňov, lebo že keď sa odhlásiš a potom zas prihlásiš tak ti začnú 26 týždňov rátať odznova

luna303
2. dec 2011

@alibabaa teraz čo máš na mysli? to že ak by si chcela zmenu ohľadne DNP? zmeny môžu robiť raz za pol roka ako som písala vyššie, rýchlejšie sa to dá vyriešiť tým že sa odhlásiš a na druhý deň znovu prihlásiš tak ako chceš.

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv asi to urobím tak isto, veď keď budem chcieť ísť na PN alebo na materskú tak aj tak tam budem musieť ísť (na okres 🙂 ) tak si to tam hneď aj požiadam 🙂

apena
2. dec 2011

Keby som si teoreticky chcela platiť DNP aj po 1.2., keď už 270 dní som splnila teraz v novembri, platiť budem až do 31.1. z maxima, tak sa mi to po 1.2. berie ako nové poistenie alebo ako pokračovanie starého? Totiž pokiaľ by to bolo len pokračovanie a ja by som si platila od 1.2. z minima, tak pokiaľ by som nastúpila na materskú do konca roka 2012, mali by mi ako vymeriavací základ brať rok 2011 a teoreticky by som mohla dostať materskú z maximálneho vymeriavacieho základu? Ďakujem.

darinkazv
2. dec 2011

@ludka77 je to tak. 270 dní sa ti zrátava z poistení aj zrušených, ale 26týždňov musíš mať vkuse 😉

luna303
2. dec 2011

@ludka77 Prihlásenie je dobrovoľné aj naďalej, to musia. Do 31.01.2012 sa stále môžeš prihlásiť na DNP, potom už budú len tie Mihálove balíčky.

darinkazv
2. dec 2011

@apena ty keď už máš 270 dní splnených, tak ti to poistenie zanikne k 31.1.2012. od 1.2.2012 sa môžeš prihlásiť na novo, ale len s balíkom tých poistení.

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv som mala šťastie že som natrafila na strašne zlatú pani, ktorú moje otázky neobťažovali a pekne mi odpovedala, aj viac ako som sa pýtala, čo som sa už dlho na úrade s takým človekom nestretla 🙂

darinkazv
2. dec 2011

@ludka77 no, nájdu sa aj svetlé výnimky veru 😉

nattii
2. dec 2011

@darinkazv a toto po
istenie sa bude ratat ako nepretrzite

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv a keď 270dní k 31.1 nespĺňam tak ma nechajú si doplatiť do tých 27dní v takej výške ako mám určené?? To by som potrebovala vedieť a nikde som to nenašla a to mi na sociálke nevedela povedať 😀

luna303
2. dec 2011

@poisonblu no veď práve a to nebude malá suma, obávam sa že to bude aj nad 100 €. A to si už nemôžem dovoliť. 😖